ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Морените на Витоша
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Морените на Витоша
Автор Съобщение
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Морените на Витоша Отговорете с цитат
Прочетете това, ако не сте го чели
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3365351
Съб Окт 30, 2010 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
и аз дойдох тук за да напиша за това Smile))
не ми се вярва в написаното изобщо, но все пак е интересно.
Съб Окт 30, 2010 9:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Да, интересно е.
Съб Окт 30, 2010 3:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ако поразровим из Пиринско какви мегалити ще излязат не е истина. Вихрен примерно ако вземем, тоя ГОЛЯМ камък кой ли го е поставил там ???

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Окт 30, 2010 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Искрен скептицизъм Отговорете с цитат
Може да е професионално заболяване - да се съмнявам във всичко, което не е достатъчно доказано. Но пък думите "съвършената точност в отбелязването на отделните моменти в движението както на Слънцето, така и на планетите от Слънчевата система, а и на звездите" наистина ме правят извънредно скептичен! При толкова много камъни, дали няма да открием в тях, каквото пожелаем? Къде са "слепените един до друг скални късове (благодарение на идеално полираните им повърхности, между които не може да се пъхне дори острие на бръснарско ножче)"? Какви са тия "идеално полирани повърхности"? Хайде холан! Единствено камъкът с издялан кант е наистина подозрителен и бих го поогледал отблизо, стига да знам къде точно се намира. Снимката нищо не говори. Shocked

А тая грамада кой я подпря?!


Съб Окт 30, 2010 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Търсят под вола теле. Иначе оправдавам фантасмагории всякакви, ако ще докарат чужди туристи до някакъв български обект и ги накарат да си оставят парите. Също както правят гърците.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Окт 30, 2010 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ако поразровим из Пиринско какви мегалити ще излязат не е истина. Вихрен примерно ако вземем, тоя ГОЛЯМ камък кой ли го е поставил там ???


Мани майтап, но съм срещала подобна фантасмагория някъде. Вихрен бил пирамида, оставена там от извънземни Tooth
Пон Ное 01, 2010 2:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
zezo



Регистриран на: 15 Сеп 2010
Мнения: 191
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Че то имаше фантасмагории, че всички българи сме потомци на извънземните и от нас са тръгнали де що древни цивилизации са били по света
Какво остава за два-три камъка Wink
Пон Ное 01, 2010 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mimthe



Регистриран на: 05 Окт 2009
Мнения: 44
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Ние Българите сме най-стария народ на земята,до колкото знам има доказателстваSmile

_________________
Smile
Пет Ное 05, 2010 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stanko



Регистриран на: 22 Дек 2008
Мнения: 28

Мнение Не бързайте да отхвърляте хипотезата Отговорете с цитат
Познавам човека, който написа "Непрочетената Илиада" и изгради хипотезата, че морените са мегалити. Нещо повече обикалях с него из морените Сива грамада и около връх Селимица и трябва да ви кажа, че когато гледаш на тези камъни с това друго око попадаш на невероятни чудеса. Мисля, че много от тук коментиращите са ги виждали и снимали многократно. Вероятно и вие сте се чудили как са се образували и имате своя хипотеза. Ето тук публикувах доста изчерпателна статия по този въпрос с много снимки и видео с автора Георги Велев - ТУК.

Предстои ми да направя интервю с него, а преди това ще пусна един материал за съществуващите досега и научни теории. Ще се радвам да видя тук аргументи, които са в потвърждение или отхвърляне на хипотезите на Велев.
Сря Яну 05, 2011 2:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
donzezo



Регистриран на: 15 Яну 2011
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
mimthe написа:
Ние Българите сме най-стария народ на земята,до колкото знам има доказателстваSmile

И сигурно затова ще изчезнем първи от лицето на земята, като гледам прирастта, не ми се мисли, след 50 г. май ще останат само циганите.
Нед Яну 16, 2011 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Re: Не бързайте да отхвърляте хипотезата Отговорете с цитат
stanko написа:
Познавам човека, който написа "Непрочетената Илиада" и изгради хипотезата, че морените са мегалити. .... че когато гледаш на тези камъни с това друго око попадаш на невероятни чудеса....ТУК.

Предстои ми да направя интервю с него, а преди това ще пусна един материал за съществуващите досега и научни теории. Ще се радвам да видя тук аргументи, които са в потвърждение или отхвърляне на хипотезите на Велев.


Ето аргумент, че написаното в страницата от посочения линк е прогнило
Цитат:
За да сме още по-убедени в магическото въздействие на последното слънцестоене, ще добавим, че то съвпадна и с пълнолуние. Сутрин се будехме от лъчите на слънцето прохождащо иззад величествения връх Селимица, а вечер иззад същото било изгряваше напълно кръглата луна. За хората, които са следили внимателно и световните новини от тези дни, изпъква и друго съвпадение - слънчево затъмнение на 21 декември. От другата страна на земята жителите на нашата планета в Северна и Южна Амелика можеха да наблюдават как луната застава между земята и слънцето и така го закрива за няколко часа. Подобно съвпадение между зимно слънцестоене и слънчево затъмнение е имало чак едва през 17 век преди 350 години.

И доколкото днес за нас това е една недотам значима атракция, далеч по-малко забавна от зрелищните специални ефекти, които ежедневно гледаме по филмите, то за древните траки, нашите предшественици, божествената роля на слънцето е осмисляла почти всичко което правят и не в рамките само на един живот, а на цели поколения.


Та сега траките едно време като са си чатили с аверите в Колумбия, примерно, .... каква е връзката, с това, че са си организирали живота според слънцето? Определено за зависили от него - като са били земеделци, няма да следят прилива в океана, който не са и сънували.
Нед Яну 16, 2011 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stanko



Регистриран на: 22 Дек 2008
Мнения: 28

Мнение Грешката е моя Отговорете с цитат
Прав сте за тази забележка. Грешното в този цитат е, че не е имало слънчево затъмнение, а лунно. Т.е. не луната е застанала между слънцето и земята, а земята между луната и слънцето. Има линк към това събитие в американски сайт.
Аз като автор на статията за хипотезите на Велев собственоръчно направих това начално въведение за слънцестоенето, пълнолунието и затъмнението, защото в хипотезата тези събития са важни. Разбира се астрономическите ми познания не са професионални, доли не са и любителски, и ето че до онзи момент (към написването на статията) се оказа, че не съм правил разлика между слънчево и лунно затъмнение.
За мен хипотезата на Георги Велев заслужава да се проучи, а за морените да се търси истината, защото липсва безспорна версия как са се получили те.
Нед Яну 16, 2011 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Аз подчертах връзката на траките и америките - това ме учуди.
За камъните на Витоша - не се връзвай на този с книгата, че ще се изложиш заради него.
Наблюдения, че слънцето залязва над едн баир, а изгрява над друг, и че в средата между двата има камък са далеч от науката още от преди хиляди години, сегашната пък съвсем.
Много е вероятно хората преди векове и хилядолетоя да са имали места за наблюдение на природата и почитането и навсякъде, включително Витоша. Но не са толкова грандомански. Може да са подредили камъни да сядат наоколо на някоя поляна.
Нед Яну 16, 2011 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Да бе Отговорете с цитат
Laughing По- вероятно е входа на Великия римски музей да е при Боянския водопад от това някой в древността да е подреждал "морените"... Wink
Нед Яну 16, 2011 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov