ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ДАЛЕЧНИ ХОРИЗОНТИ (откъде какво се вижда)
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
ДАЛЕЧНИ ХОРИЗОНТИ (откъде какво се вижда)
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Re: Вижда ли се вр. Ботев от София? Отговорете с цитат
Filev написа:
Здравейте,

Онзи ден времето беше доста ветровито и хоризонтът много изчистен и ми стана интересно дали това, което виждам в далечината е вр. Ботев? Снимката е правена от София, бул. Сливница. Десният заснежен връх в далечината много ми прилича на него. А кой ли е този острият в ляво от него?
https://drive.google.com/file/d/1l0yyvK9CR8mqqq8yyQNQwhQNiWlvIUs_/view?usp=sharing


Ето една снимка от днес, това е в района на Резньовете, като цяло от там също се вижда трудно, понеже е много далеч и имаше облаци. А пък с телефон без увеличение е още по зле .

https://drive.google.com/file/d/1rL9-s-WwoTOF_6TL6oWwQUft_FLk1jph/view?usp=sharing

Горе долу се пада централно на снимката леко вдясно, където се белее далече на хоризонта, ако увеличиш снимката.
Съб Дек 04, 2021 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Днес на Черни връх имаше много добра видимост. Направи ми впечатление че горе долу малко пред входа на чайната леко вляво, като гледах към Руен, той се виждаше много добре, обаче вдясно от него и доста назад имаше едни още по бели върхове, но ми се сториха много далечни. Със сигурност изглежда да имат повече сняг от Руен. НА програрамата ми нещо го изкарваше като Солунска глава, обаче някак не ми се струва възможно и повече не съм търсил.

Някой има ли представа кой масив може да е ?

П.С Както се казва бяха на хоризонта и някой с по-лошо зрение със сигурност ще ги обърка с облаци. Но за мен се различаваха доста ясно.

А Рила се виждаше абсолютно всичко и много ясно, толкова добра беше видимоста.
Пон Яну 03, 2022 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Днес на Черни връх имаше много добра видимост. Направи ми впечатление че горе долу малко пред входа на чайната леко вляво, като гледах към Руен, той се виждаше много добре, обаче вдясно от него и доста назад имаше едни още по бели върхове, но ми се сториха много далечни. Със сигурност изглежда да имат повече сняг от Руен. НА програрамата ми нещо го изкарваше като Солунска глава, обаче някак не ми се струва възможно и повече не съм търсил.

Някой има ли представа кой масив може да е ?

П.С Както се казва бяха на хоризонта и някой с по-лошо зрение със сигурност ще ги обърка с облаци. Но за мен се различаваха доста ясно.

А Рила се виждаше абсолютно всичко и много ясно, толкова добра беше видимоста.


Ако е съвсем леко вдясно от Руен, би трябвло да е Солунска глава. Защо да не е възможно!?... Smile
Случайно дали нямаш снимка?
По принцип, на Черни връх никога не съм уцелвал чисто време и не съм виждал много в тази посока, но Солунска глава е на около 180 км. - в чист зимен ден, когато е покрита със сняг и бяла, напълно реално е да се види.
Вто Яну 04, 2022 1:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
kaloyanv написа:
Днес на Черни връх имаше много добра видимост. Направи ми впечатление че горе долу малко пред входа на чайната леко вляво, като гледах към Руен, той се виждаше много добре, обаче вдясно от него и доста назад имаше едни още по бели върхове, но ми се сториха много далечни. Със сигурност изглежда да имат повече сняг от Руен. НА програрамата ми нещо го изкарваше като Солунска глава, обаче някак не ми се струва възможно и повече не съм търсил.

Някой има ли представа кой масив може да е ?

П.С Както се казва бяха на хоризонта и някой с по-лошо зрение със сигурност ще ги обърка с облаци. Но за мен се различаваха доста ясно.

А Рила се виждаше абсолютно всичко и много ясно, толкова добра беше видимоста.


Ако е съвсем леко вдясно от Руен, би трябвло да е Солунска глава. Защо да не е възможно!?... Smile
Случайно дали нямаш снимка?
По принцип, на Черни връх никога не съм уцелвал чисто време и не съм виждал много в тази посока, но Солунска глава е на около 180 км. - в чист зимен ден, когато е покрита със сняг и бяла, напълно реално е да се види.


Ами помислих си че не е възможно, понеже не съм сигурен дали съвпада с линията на видимост. На картата като погледнах ми се видя на друго място този връх. ОТ тази гледна точка го казвам. И наистина е леко вдясно. НАправих снимка с телефона, обаче нищо не се вижда, пробвах да увеличавам намалявам не става....
Питах днес и Тонката дали нещо вижа, той каза че не. И аз погледнах, обаче не е чак толкова добре като вчера.
Вто Яну 04, 2022 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
aliosha77 написа:
kaloyanv написа:
Днес на Черни връх имаше много добра видимост. Направи ми впечатление че горе долу малко пред входа на чайната леко вляво, като гледах към Руен, той се виждаше много добре, обаче вдясно от него и доста назад имаше едни още по бели върхове, но ми се сториха много далечни. Със сигурност изглежда да имат повече сняг от Руен. НА програрамата ми нещо го изкарваше като Солунска глава, обаче някак не ми се струва възможно и повече не съм търсил.

Някой има ли представа кой масив може да е ?

П.С Както се казва бяха на хоризонта и някой с по-лошо зрение със сигурност ще ги обърка с облаци. Но за мен се различаваха доста ясно.

А Рила се виждаше абсолютно всичко и много ясно, толкова добра беше видимоста.


Ако е съвсем леко вдясно от Руен, би трябвло да е Солунска глава. Защо да не е възможно!?... Smile
Случайно дали нямаш снимка?
По принцип, на Черни връх никога не съм уцелвал чисто време и не съм виждал много в тази посока, но Солунска глава е на около 180 км. - в чист зимен ден, когато е покрита със сняг и бяла, напълно реално е да се види.


Ами помислих си че не е възможно, понеже не съм сигурен дали съвпада с линията на видимост. На картата като погледнах ми се видя на друго място този връх. ОТ тази гледна точка го казвам. И наистина е леко вдясно. НАправих снимка с телефона, обаче нищо не се вижда, пробвах да увеличавам намалявам не става....
Питах днес и Тонката дали нещо вижа, той каза че не. И аз погледнах, обаче не е чак толкова добре като вчера.


На теория би трябвало да се вижда и част от масива на Шар планина - Голема Враца, Бориславец и Титов връх, а малко вдясно - и Пескови. Близките Големи връх и Църноок обаче закриват Люботен...
Разстоянието не е малко - над 200 км., но пък зимата си е напълно нормално да изпъкне Smile Солунска глава и Шар планина съм ги виждал от Вихрен още през есента - когато не бяха бели. Вярно, черни връх е по-ниско, но би трябвало да има пролуки в онази посока.
Така мисля - пак казвам, теоретично. На Черни връх зимата не съм се качвал Smile
Вто Яну 04, 2022 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Аз поне знам кои върхове са близо и кои далече. Тези със сигурност тези за които говоря са доста далеч, при положение че Руен се виждаха все едно на няколко метра пред теб, както и например всичко по Рила, през вчерашния ден.

П.С , трябва някой човек като теб, дето разбира повече и има по-добра техника, някой ден да се качи и да види тая работа че е интересна. Аз лично доколкото си спомням от много ходения по Черни връх, никога не съм виждал това там . Сега всеки път като ида , ще гледам натам. Почти е сигурно че може би ще се вижда само зимата и то когато има разлика в местата със снега.
Вто Яну 04, 2022 2:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
... На Черни връх зимата не съм се качвал Smile

Ами хайде де! Ама да не забравиш големия обектив. Smile

Аз с моя фотоапарат Сони а6000 и китовия обектив (3.5-5.6/16-50 мм/24-75 мм, приравнено към 35-милиметровия стандарт) няма как да направя някакви кой знае какви снимки, но все пак, за да има нещо нагледно в темата:

Черни връх, Витоша – 01.12.2019 г. – преди залеза:















Понякога по време на залеза и малко след него се получават забележителни резултати:

Черни връх, Витоша – 01.12.2019 г. – след залеза:



















През есента също времето може да е много ясно и да се вижда надалеч:

Черни връх, Витоша – 13.11.2021 г.:













Винаги, когато съм на Черни връх, търся на север зад метеорологичната станция Миджур и Комовците (Ком, Среден Ком и Малък Ком):









А при късмет – на изток се вижда връх Ботев:









Снимките са правени от ръка или с фотоапарат, подпрян върху камъни, без последваща обработка, освен кропване и добавяне на надписи.

Връзка към всички снимки в Гугъл Снимки: https://photos.app.goo.gl/zxXRzUNUqazZqqNKA

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Яну 05, 2022 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Ee Стефчо Стефчо, мерси, цяла лекция изнесе Smile Точно Солунска глава съм видял, но толкова гледки имаше, че натам към Титов връх даже съм ги игноррирал. Бяха толкова бели върхове на този хоризонт , че се обърках и започнах да се чудя Smile
Благодаря пак за нагледното разяснение и труда ти.
Чет Яну 06, 2022 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
aliosha77 написа:
... На Черни връх зимата не съм се качвал Smile

Ами хайде де! Ама да не забравиш големия обектив. Smile


Снимките ти са чудесни!
На мен Черни връх не ми е много удобен като място, а и честно казано вече не ми е толкова интересен...
А с големия обектив - колкото и да се целя, колкото и да щракам, истината е, че най-добре се вижда през бинокъла! Wink
Чет Яну 06, 2022 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
А с големия обектив - колкото и да се целя, колкото и да щракам, истината е, че най-добре се вижда през бинокъла! Wink

Отскоро сме щастливи стопани на Nikon Monarch 7 (8x42) -- наистина предлага чудесни възможности.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Яну 06, 2022 7:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mitaka_g



Регистриран на: 28 Юни 2018
Мнения: 17

Мнение 3D карта за идентификация на върхове Отговорете с цитат
3D карта за идентификация на върхове:
https://peakvisor.com/
Гледка от Чeрни връх:
https://peakvisor.com/panorama.html?lat=42.56289252968912&lng=23.27932293118559&alt=2271&yaw=38.96&pitch=-7.30&hfov=74.91
Сря Мар 30, 2022 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: 3D карта за идентификация на върхове Отговорете с цитат
Тази програма https://peakvisor.com/ дава не само върхове, но и хижи. Интересно... Think




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Мар 30, 2022 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Страница 9 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov