ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ДАЛЕЧНИ ХОРИЗОНТИ (откъде какво се вижда)
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
ДАЛЕЧНИ ХОРИЗОНТИ (откъде какво се вижда)
Автор Съобщение
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение ДАЛЕЧНИ ХОРИЗОНТИ (откъде какво се вижда) Отговорете с цитат
Нека отворим и тук една такава тема. Още повече, че имам добър повод да го направя.

Снимките отдолу съм правил от Мусала с оптичен зум 10. Кои са планините указани с червена и зелена линия? В близък план е ръбът на вр. Рилец.
http://media.snimka.bg/7502/021259158-big.jpg
Според мен червената линия указва Баба планина и по-конкретно Пелистер - 240км по въздух. Зелената линия указва високата част на Галичица (на границата между Македония и Албания) - 270км.

Сега да преминем на другата снимка. Кои са планините? В близък план са двете коти на вр. Теодосиеви караули.
http://media.snimka.bg/7502/021259159-big.jpg
Според мен жълтата линия указва планината Maja e Valamares(2373м н.в.)- 305км по въздух, изцяло в Албания. Оранжевата линия указва връхната част на съседната планина Guri i Topit(2119м) - 301км по въздух.


Последната промяна е направена от Друм на Сря Ное 03, 2010 1:33 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Ное 01, 2010 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Гледам никой не ме оборва, значи сте съгласни с моите определения. Razz Макар че аз все още не съм на 100% убеден, че именно тези планини се виждат. Всъщност убеден съм на 100% само за Пелистер.

Сега пускам още една снимка, но този път въпросът е дали се вижда една планина на гръцко-албанската граница. Става въпрос за Грамос. Аз самият съм малко изненадан от тази "находка", в която съм убеден на 90%. Вижте снимката, която също е правена от Мусала с 10 пъти оптично увеличение:
http://media.snimka.bg/7510/021275641-big.jpg
Жълтата линия указва планината Кожуф и по-конкретно най-високия връх - Зеленбег (2171м) - 160км по въздух.
Зелената линия указва планината Нидже и по-конкретно най-високата й точка - вр. Каймакчалан (2521м) - 205км по въздух.
Относно горните две планини нямам никакви съмнения, че това са те.

Съмненията са ми относно планината (белия връх) указан с
червена линия - засега си мисля, че това е връхната част на планината Грамос (2520м) - 310км по въздух.
На преден план са вр. Кьоравица (вдясно) и вр. Мермера (в центъра). В среден план е Ильов връх (Джама) и почти връхната част на Кадийца (най-вдясно).
90 процентовата ми убеденост идва от следните факти: Грамос се намира на точно тази линия - съвсем леко южно(вляво) от Кадийца; от нивото на Нидже до Грамос (по линията Мусала-Грамос) няма друг открит връх, който би се заснежил така и да контрастира, по линията има само ниски гористи ридове и върхове, които няма как да белнат така.

Хайде хора, вие сте наред, очаквам мнения и коментари и за двата постинга.
Вто Ное 02, 2010 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
А, за съгласни не сме. Въпросът е как проверяваш азимутите и конфигурацията на върховете. Т.е. каква ти е методиката ? Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Ное 02, 2010 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Ами опъвам линии в гугъл ърф. Там гледам и разположението на планините една спрямо друга. Е, ползвам още една-две релефни карти. Та, като опъна една линия между Мусала и Грамос, тя минава, както казах, малко южно от Кадийца, където се вижда белия връх, т.е. азимута съвпада. После проследявам по самата линия от нивото на Нидже до Грамос и не откривам други високи с голи била или върхове планини (имащи шанса да се белнат по този начин), които евентуално биха закрили видимостта към Грамос.
Вто Ное 02, 2010 5:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Да, тази методика е достатъчно добра, аз ползвам същата. Ама ме мързи да ти тествам гледките Razz

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Ное 02, 2010 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
pinchi



Регистриран на: 07 Юни 2009
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Баце нема такъв поглед на 300 и кусур километра!!Невъзможно е !! Confused Земъта е кругла !!! Laughing

_________________
Що е убав този връх байно
Вто Ное 02, 2010 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pinchi



Регистриран на: 07 Юни 2009
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
http://img27.imageshack.us/f/35140014.jpg/ Давам пример види ли се Дунав от Мусалата въздушно разстояние около 170-180 км. Rolling Eyes

_________________
Що е убав този връх байно
Вто Ное 02, 2010 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Мусаленски хоризонти Отговорете с цитат
Друме, темата ти е много занимателна, но изисква доста широки познания. И по топография, и по математика. Най-лесно е да се сметне, че хоризонтът от Мусала е на около 193 км. Най-близкото Беломорие е на 156, а най-близкият Дунав - на 172. Значи спорът, който аз срещам по всички пътеводители от сто години насам, е решен в полза на "видимостта". При хубаво време, разбира се. Геометрията обаче е едно, а релефът - друго. Както отбелязва и Пинчи, напълно е възможно Стара планина да пречи на видимостта. Доколко тези 700 метра, които се изпречват на линията Мусала-Дунав, могат да попречат, трябва да се смята допълнително. Същото важи и за Пирин, който би могъл да попречи на видимостта към Беломорието. Или пък Беласица. Трябва да имаме пред вид и че формулата дава 193 километра за разстоянието Мусала-море. Затова Грамос, който е висок 2500 метра, вероятно ще се види, макар че е на разстояние 300 км. С една дума, сметките са по-сложни и без добра карта на релефа отговор не може да се даде.
Вто Ное 02, 2010 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
pinchi, баце, ако е невъзможно да се види нещо над 300 и кусур км как тогава от вр. Ботев се виждат Карпатите - 320км по въздух??? Как оня ден с просто око гледахме няколко души Кораб планина, която е на 260км (на Македоно-Албанската граница)?? А с оптика се виждаха детайли!! При подходящи метео условия се вижда много надалеч. А и в този чертеж, на който си дал линк, има грешки в разстоянията и височините. Аз съм изчислявал с едни формули преди време и теоретично от Мусала може да се види високия дунавски бряг при с. Остров, но не и самата река, която остава скрита от високия бряг. Теоретично съм изчислил, че от Мусала могат да се видят и Карпатите вляво и вдясно от Мургаш. Този уикенд гледах да ги видя, но на север видимостта не беше толкова добра, както в останалите посоки, а и Карпатите не са заснежени, което е от особена важност да видиш една планина на голямо разстояние (белия цвят на снега отразява слънчевите лъчи и се вижда надалеч). Друго интересно нещо, което теоретично съм изчислявал е, че от Черни връх (Витоша) също има видимост към Карпатите и една планина северно от Проклетие (на границата между Ч. гора и Косово). Но да не се отплесваме... нека изкоментираме първо по-горните уникални видимости подкрепени при това със снимки. И някой като реши да каже, че това не е Грамос, примерно, да сподели кое е тогава според него.

Та, който не го мързи (ей, Дидо, голям мързел се извъди Bleh) и му е интересно, да се захване и провери истинността на горните ми мнения.

Сега нямам много време, но по-натам ще се захвана да изчисля и теоретичната видимост към посочените планини. И тогава вече ще изляза с официално становище какво аджеба се вижда от таз Мусала. Вероятно се вижда повече, отколкото се очаква. А дотогава
ще се надявам някой да ме изпревари със сметките и да пише тук. Wink
Сря Ное 03, 2010 12:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Ето и писания из нета на подобна тема. Добре е да са тук. Wink

http://www.pss.bg/forum/viewtopic.php?t=2391&postdays=0&postorder=asc&start=0

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=turizym&Number=1945873544&page=&view=&sb=

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=turizym&Number=1949511464&page=&view=&sb=

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=turizym&Number=1947041183&page=&view=&sb=
Сря Ное 03, 2010 1:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pinchi



Регистриран на: 07 Юни 2009
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Само два въпроса -Ти лично виждал ли си Карпатите от Ботев ? И откъде гледахте онзи ден Кораб планина ? Rolling Eyes

_________________
Що е убав този връх байно
Сря Ное 03, 2010 8:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Балкана



Регистриран на: 28 Юни 2010
Мнения: 162
Местожителство: на душата завинаги на Балкана-тялото днеска тук утре там..

Мнение до ловеца на хоризонти Отговорете с цитат
Здравейте !
Друм начинанието с което сте се захванали е изключително !
Ако имате и други такива, моля пуснете ги чакам ги с интерес!
Преди доста години за определяне на разстояния използвахме лазерни далекомери.Може би и сега се намират подобни устройства,които ще ти бъдат предполагам от голяма полза най вече ти спестяват време за разлика от триангулацията и изчисленията по карта.
ОСЗ
Сря Ное 03, 2010 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pinchi



Регистриран на: 07 Юни 2009
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Re: до ловеца на хоризонти Отговорете с цитат
Балкана написа:
Здравейте !
Друм начинанието с което сте се захванали е изключително !
Ако имате и други такива, моля пуснете ги чакам ги с интерес!
Преди доста години за определяне на разстояния използвахме лазерни далекомери.Може би и сега се намират подобни устройства,които ще ти бъдат предполагам от голяма полза най вече ти спестяват време за разлика от триангулацията и изчисленията по карта.
ОСЗ
До къде хвърля според теб един лазерен далекомер ? Rolling Eyes

_________________
Що е убав този връх байно
Сря Ное 03, 2010 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение От връх до връх Отговорете с цитат
Разстоянието, от което могат да се видят ДВА върха в зависимост от тяхната височина, се пресмята с най-елементарно чертежче: това разстояние е СБОРЪТ от разстоянията до двата хоризонта, видими от двата върха. Следователно специално Мусала и Грамос биха се виждали един от друг, дори ако бяха на разстояние 371 (= 193 + 178) км. Нещо подобно трябва да се получи и за Ботев - Карпатите. Е, чак Герлаховски щит няма да се види, щото е на 820 км, но някой връх, висок около 2400 м и на около 340 км от Ботев, ще се види (макар и съвсем на хоризонта). Така е на теория, разбира се. А кои са върховете на чудесните снимки на Друм, да кажат познавачите. Shocked
Сря Ное 03, 2010 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pinchi



Регистриран на: 07 Юни 2009
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Re: От връх до връх Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Разстоянието, от което могат да се видят ДВА върха в зависимост от тяхната височина, се пресмята с най-елементарно чертежче: това разстояние е СБОРЪТ от разстоянията до двата хоризонта, видими от двата върха. Следователно специално Мусала и Грамос биха се виждали един от друг, дори ако бяха на разстояние 371 (= 193 + 178) км. Нещо подобно трябва да се получи и за Ботев - Карпатите. Е, чак Герлаховски щит няма да се види, щото е на 820 км, но някой връх, висок около 2400 м и на около 340 км от Ботев, ще се види (макар и съвсем на хоризонта). Така е на теория, разбира се. А кои са върховете на чудесните снимки на Друм, да кажат познавачите. Shocked
Чатнах! Даааа....г-н Сотиров на теория е така

_________________
Що е убав този връх байно
Сря Ное 03, 2010 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 1 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov