ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ДАЛЕЧНИ ХОРИЗОНТИ (откъде какво се вижда)
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
ДАЛЕЧНИ ХОРИЗОНТИ (откъде какво се вижда)
Автор Съобщение
aliosha77

Мнение Отговорете с цитат
dubby написа:
Ето снимка от вр. Вихрен към Беласица, а отзад в делечината бледнее Олимп на над 200 км! Снимката е правена на 19.11.2015

[/url]

Нещо не се вижда тази снимка - блокирана ли е, какво ли...
Иначе, това е въпросът, който мен много отдавна ме занимава и не мога да немаря конкретен отговор: Вижда ли се Олимп от Вихрен? Търсил съм и снимки - не съм откривал досега... Sad
Съб Юни 13, 2020 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров

Местожителство: София

Мнение И аз да попитам Отговорете с цитат
Вижда ли се Олимп (Митикас) от Голям Перелик? Когато бях там, имаше непрогледна мъгла точно на юг и нищо не се виждаше.
Пон Юни 15, 2020 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido

Точно на юг можеш да видиш Атон и Тасос.

Пон Юни 15, 2020 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров

Мнение Следващия път Отговорете с цитат
Атон и Тасос - пак добре! Значи Олимпос йок.
Пон Юни 15, 2020 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo

Няма гледка към Олимп (Митикас) от цялото било на Карлък (от Превала до Одабашийца) от всички върхове и коти там. Остава някъде зад Боздаг и драмско-сереските баири.

Гледката на юг от това било почти винаги отстъпва на тази на север, заради слънчевото греене и изпаренията от морето.

Пон Юни 15, 2020 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido

Мнение Re: Следващия път Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Атон и Тасос - пак добре! Значи Олимпос йок.

А, не казвам йок, а че на юг се очаква да се видят други обекти Very Happy

Пон Юни 15, 2020 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38

Местожителство: София, кв. „Овча купел"

aliosha77 написа:
...
Иначе, това е въпросът, който мен много отдавна ме занимава и не мога да немаря конкретен отговор: Вижда ли се Олимп от Вихрен? Търсил съм и снимки - не съм откривал досега... Sad

Дали може да се види Олимп от връх Вихрен - да, разбира се, теоретично е напълно възможно да се види.

Друг е въпросът дали метеорологичните условия ще позволят това. Много са километрите до Олимп - над 200 км.

Ето панорама от връх Вихрен, генерирана с програмата PeakFinder, от която се вижда, че Олимп се подава над Беласица:

Панорама от връх Вихрен, генерирана с програмата PeakFinder

Аз обаче не мога да се сетя, като съм качвал Вихрен лятото да съм улучвал толкова ясно и хубаво време, че да съм виждал Олимп.

Дори и да съм го виждал, едва ли съм успял да го запечатам на снимка с фотоапарата си (поради несъвършенствата на фотоапарата).

По време на изгрева и на залеза шансовете за наблюдение на Олимп се увеличават. Също и през зимата. Както и ако се използва бинокъл.

Вместо да се търси дали Олимп се вижда от даден връх, по-практично би било да се реши обратната задача - кои върхове се виждат от Олимп:

Панорама от връх Митикас, първенец на планината Олимп, генерирана с програмата PeakFinder

Така много лесно може да се види приблизително от кои планини, била и върхове в България би могъл да се види Олимп при ясна видимост.

Разбира се, трябва да отчетем, че програмата PeakFinder има несъвършенства и понякога има разминаване между нея и това, което реално се наблюдава.

Има и програми, които генерират областите, от които дадения връх се вижда, например интеренет сайтът https://www.heywhatsthat.com/:

Ето мои снимки на Олимп от Пирин, когато видимостта е била добра:

Връх Мозговишки чукар 2612 м - 13.10.2019 г.:

Връх Полежан 2852 м - 02.11.2014 г.:

Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Юни 16, 2020 1:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77

Супер!
Мното ти благодаря, stefan_iliev38 !!! Smile
И аз съм се качвал на Вихрен, ама лятото, и тогава атмосферата не е много прозрачна.
Относно разстоянието - то не би трябвало да е чак такава пречка. Моите "най-далечни хоризонти", запечатани и на снимка, са два:
1. Боздаг, видян от вр. Ботев (ок. 175 км.) - при доста добра видимост, в идеално слънчев ден в края на октомври.
2. Атон, видян от кулата на вр. Снежанка (ок. 170 км.) - при направо идеална видимост, в слънчев ден през средата на декември.

Иначе и аз ползвам тази програмка - peak finder - ама понякога истинският хоризонт не е точно това, което тя показва...
Вто Юни 16, 2020 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin

Мнение Гледки от южното подножие на вр. Шабалиева каба Отговорете с цитат

Алиботуш.

Боздаг.

Общ изглед.

Нед Сеп 06, 2020 8:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Страница 8 от 8

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.