ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ДАЛЕЧНИ ХОРИЗОНТИ (откъде какво се вижда)
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
ДАЛЕЧНИ ХОРИЗОНТИ (откъде какво се вижда)
Автор Съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Абсолютно Smile

от дясно на ляво - Дено, Иречек, Малка Мусала, Трионите, Мусала Smile

_________________
www.summitsweb.com
Чет Май 30, 2013 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Абсолютно Smile

от дясно на ляво - Дено, Иречек, Малка Мусала, Трионите, Мусала Smile


От ляво на дясно Smile
Чет Май 30, 2013 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм жена!
простено ми е Tooth

_________________
www.summitsweb.com
Пет Май 31, 2013 8:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ей тук има онлайн калкулатор за изчисляване на възможния хоризонт при определена надморска височина: Distance to the Horizon Calculator
Нямам идея дали е верен или не, аритметиката ми е силна, ама не дотам. Very Happy
Имам един такъв въпрос: според зададения калкулатор хоризонтът на връх Ботев (2376 м) е 174 км. От друга страна хоризонтът на връх Молдовяну в Карпатите (2544 м) е 180 км. Разстоянието между двата върха е 320 км по въздушна линия, между тях, както е добре известно, няма значими прегради. От това следва ли, че от единия при идеални условия може да се види другия, т. е. допустимо ли е да "съберем" двата им хоризонта (в случая 180+174 км = 354 км > 320 км), за да установим какво е най-голямото възможно разстояние, от което от Ботев ще може да се види точка, която е с височина 2544 м?
Надявам се да не съм направил питането си твърде неразбираемо.

Питането ми има практически измерения - мисля, че навремето от Ком (2016 м) успях да видя Панчичев връх (2017 м) в Копаоник (линейно разстояние 180 км), но не съм докрай убеден в това.
Пет Май 31, 2013 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
horizonstar



Регистриран на: 05 Ное 2013
Мнения: 3

Мнение Карпатите от връх Ботев Отговорете с цитат
Може да ползвате този сайт, за да генерирате виртуална панорама от която и да е точка. http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/makepanoramas_en.htm

Карпатите би трябвало да се виждат от връх Ботев и ето виртуалната панорама на това, което се вижда.

http://i.imgur.com/xwC0YVY.jpg
Вто Ное 05, 2013 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
О, това ще ми убие няколко работни дни!
яка играчка!

_________________
www.summitsweb.com
Сря Ное 06, 2013 11:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Re: Карпатите от връх Ботев Отговорете с цитат
horizonstar написа:
Може да ползвате този сайт, за да генерирате виртуална панорама от която и да е точка. http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/makepanoramas_en.htm


Мда, забавна джаджа, която при това отговори положително на въпроса ми от 31 май. Панчичев връх действително се вижда от Ком при ясно време нейде зад морето от планини в Южна Сърбия.
Това, което ми направи впечатление при този генератор на панорами, е твърде оскъдната информация за видимите на наша територия върхове и изобщо неща. Само някои отделни точки са снабдени с означения на 360-градусовата панорама от Ком (Любаш, Китка в Завалска, Руен в Осогово, Вазов връх, Мальовица и Мусала в Рила, Черни връх на Витоша, ТВ кулата в Борисовата градина (?!) в София ... и това е). За сметка на това се четат имената на десетки върхове от Сърбия, Македония и Румъния. На наша територия нещата са основно на "досещане". Проблемът в моя телевизор ли е?
Сря Ное 06, 2013 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
horizonstar



Регистриран на: 05 Ное 2013
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Да, наистина невинаги са написани имената на върховете, но можеш да видиш височината на това, което се вижда и оттам да се досетиш за върха Smile
Просто програмата генерира топографска панорама от зададени координати и съответно ако избереш някоя точка от панорамата ще ти покаже разстоянието и височината, което си е съвсем достатъчно за идентификация.
Сря Ное 06, 2013 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
OpenMind



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Ето още една виртуална възможност да се разбере,какво от къде се вижда.
Чет Ное 07, 2013 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
horizonstar



Регистриран на: 05 Ное 2013
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
OpenMind написа:
Ето още една виртуална възможност да се разбере,какво от къде се вижда.


Благодаря! Сайтът изглежда по-удобен за ползване и по-бърз.
Пет Ное 08, 2013 12:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Приятели, ако някой още посещава тази прекрасна тема, не се сдържам да споделя последното ми ходене на Руен и всичко, което човек би могъл да види от там:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=6854
Пон Дек 09, 2013 7:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mateev написа:
Приятели, ако някой още посещава тази прекрасна тема, не се сдържам да споделя последното ми ходене на Руен и всичко, което човек би могъл да види от там:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=6854

Laughing В "Къде се мотахте последно" пусна ли я?
Пон Дек 09, 2013 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Отдавна се канех да пиша тук. След снимките на колегата от връх Руен съм без думи за какви разстояния става на въпрос. Определено трябва да се снима от там догодина Very Happy

Хайде малко снимки на далечни хоризонти и от мен.
Рила от село Зимевица, Стара планина, Разстояние 110km. Фотото е снимано на еквивалентно фокусно 200мм.



Телевизионната кула на вр. Заноге, Врачанско (Зелена глава), от балкона в кв. Света Троица, София. Първо ми заприлича на Ботев, но прецених че е невъзможно и след кратко ровене, намерих кулата в нета. Разстояние около 51км. Еквивалентно фокусно 750мм (огледален обектив 500мм)



и малко кроп:



_________________
"...Some people have systemathic approach on nothing..."
Вто Дек 10, 2013 12:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dubby



Регистриран на: 17 Мар 2014
Мнения: 4

Мнение Карпати Отговорете с цитат
Колеги, малко да съживя темата... Това е снимка на Карпатите от връх Мургаш Smile Снимката е правена от метеоролога на върха - Алберт!
Пон Мар 17, 2014 12:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Супер, като по поръчка - тези дни се бях сетила за Алберт и Карпатите от Мургаш, но не открих логина за снимките му. Между другото той пишеше преди години тук.
Ние вкъщи пък водим ожесточени спорове откъде в Балкана се вижда Пирин. Аз съм го снимала от някъде между беклемето и гнездото, също и от Амбарица.
Някой дали има снимка на Пирин от Купена?

_________________
www.summitsweb.com
Пон Мар 17, 2014 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 4 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov