ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на спален чувал
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29, 30  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на спален чувал
Автор Съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Pinguin Mikra, летен спален чувал в момента е на промоция в магазини Яко - цена 109лв.
Чет Юли 25, 2019 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 204
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Искам да взема първия си чувал. Като начинаещ, не мисля да го ползвам над 1800м (нямам представа), примерно Кръстова гора ми е мерак... предполагам с палатка.
- от ранна пролет до късна есен.
Зиморничав съм. Може би тип Мумия ще да е. 1,7м съм (65кг). Качулката мисля е много добра идея, ако не си нося суитчер. Всяка мумия* ли я има?

Гледам възможно по-леко (до 900-1000г), синтетика по-скоро"?
Като комфорт 1-2 градуса ли трябва да търся най-много или може и 5-8, понеже от това зависи теглото? Ясно че няма да съм по тениска, но все пак. Ще трябва и качествено термобельо да си взема.

Опцията за вероятно сдвояване с друг чувал ще е плюс.

ПП: Също и лека постелка ще ми трябва.

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Нед Авг 18, 2019 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Pinguin Mikra, летен спален чувал в момента е на промоция в магазини Яко - цена 109лв.

Имаме с жената по един такъв щом на нея не и е студено по високото в Пирин лятото значи на никой няма да му е Laughing едно време бяха по 98лв.
купих ги от Яко Пловдив

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Вто Авг 27, 2019 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
elichka1989s



Регистриран на: 04 Яну 2017
Мнения: 8

Мнение Отговорете с цитат
taurus написа:
Искам да взема първия си чувал. Като начинаещ, не мисля да го ползвам над 1800м (нямам представа), примерно Кръстова гора ми е мерак... предполагам с палатка.
- от ранна пролет до късна есен.
Зиморничав съм. Може би тип Мумия ще да е. 1,7м съм (65кг). Качулката мисля е много добра идея, ако не си нося суитчер. Всяка мумия* ли я има?

Гледам възможно по-леко (до 900-1000г), синтетика по-скоро"?
Като комфорт 1-2 градуса ли трябва да търся най-много или може и 5-8, понеже от това зависи теглото? Ясно че няма да съм по тениска, но все пак. Ще трябва и качествено термобельо да си взема.

Опцията за вероятно сдвояване с друг чувал ще е плюс.

ПП: Също и лека постелка ще ми трябва.


Здравей, бих ти препоръчала по-скоро да търсиш чувал с комфорт около 0 градуса. С такъв за 5-8 градуса е възможно да ти е студено ранна пролет / късна есен. Предимството на синтетиката е, че топли дори и ако се намокри, но това вече е въпрос на лична преценка дали да е синт. или пух.
Не знам какъв ти е бюджета, но аз използвам Robens Icefall I и съм много доволна от него - спала съм с него на около 0 градуса и не ми е било студено. Комфортна температура -4 за мъже / 1 за жени, тегло 1120 грама - което е много добро тегло за такава температура.
Сря Авг 28, 2019 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Това за температурния комфорт не разчитай много на него.
И аз съм с Робенс чувал и това което не ми харесва на него е, че по каталог го дават кило, а реално е кило и 200 грама.
Сря Авг 28, 2019 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
Това за температурния комфорт не разчитай много на него.
И аз съм с Робенс чувал и това което не ми харесва на него е, че по каталог го дават кило, а реално е кило и 200 грама.

За да намаля теглото на чувала, просто го напъхвам в долното отделение на раницата без калъф. По същата логика, в самият спален чувал пък е пъхната надуваемата полустелка , пак без калъф. Чувала е лек, за да е топло навличат се всички дрехи. Палатката е само свита , без калъфа тоже. В джеба на якето пък е челника, отново без калъф. И т.н. до края, писна ми да мъкна като хамал, всичко което се взема го оглеждам и мисля без коя част от него може. Всичко е извадено калъфите и пъхнато в някакво място. Яде се по арапски - без прибори. Пастата за зъби е 5гр.някви рекламни са ми дали, четката е само с 5 см дръжка.От раницата всичко което не ти трябва, на Ловето се сваля - има тези екстри. Бутилките за вода са им изрязани тапите и около капачките, от всичко се махат етикетите. Намерена е рибна суперлека като опаковка консерва, сухари, бадеми и мед в лека опаковка, нищо друго за ядене. Дрехи минимално, бельо за смяна нема освен едни чорапи за спане - на фронта сме все пак. Като се намокря, ще изсъхна по път.
Вече свикнах с тая система . Така смятах едно на друго теглото на раницата драстично намаля първо с 5 , после даже и 7 кг., и сега с повече от 12 кг. не тръгвам. Леко ми е и комфортно, не бъхтя като копач в забоя. Не ми трябва по-голяма раница от 45 /+10 литра резервата се ползува рядко / за цялата екипировка.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Авг 28, 2019 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
ти да не пътуваш със сувалка та гониш всеки грам, чак етикетите Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Чет Авг 29, 2019 8:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
по каталог го дават кило, а реално е кило и 200 грама.

Виж да не са имали предвид "кило за "сухото" вещество", сиреч пълнежа, а да не включват шушляците, в които то е съшито.
Чет Авг 29, 2019 9:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Ангеле, колко пестиш от етикетите?
Цитат:
Бутилките за вода са им изрязани тапите и около капачките, от всичко се махат етикетите.


Що се отнася за спалния чувал, аз не само си го държа в калъфа, но отгоре и плътна найлонова торба слагам.
Че да спинкаш в мокър спален чувал хич не е оферта.
Чет Авг 29, 2019 9:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Винаги в шушляк и чувала, и резервните дрехи, лятна раница 8-10 кг. с водата, зимна 14-16кг.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Съб Авг 31, 2019 7:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
От етикетите се пести много - 2-3 грама Smile .... пичове, дразнят ме, особено тия на бутилките минерална вода като се отлепят се въртят около бутилката като пиеш.
Раницата самата : 1,7 кг, палатка 1,1 кг, чувал точно 800 гр - всички дрехи се навличат вечер за да е топло, дрехи 1, 5 кг / ръкавици, шапка- лятна и топла, клин, яке, полар, фанелка с дълъг ръкав, фанелка къс /, храна 2, 5 кг / за 4 дни /, стелка 500 гр., вода 2,5 кг / с бутилките / , фото, ножче, телефон, новото - паьр бранк, още малко джаджи - крем за изгаряне, паста и четка зъби, малко хапчета за вс.случай - общо 1,5 кг .
Ако спите в хижи, взимате си храна от там, пиете вода - 8 кг да е багажа - съгласен съм, даже е прекалено много и може без половината от тия 8 кг, нужна е малка раничка 30 литра да събере чувал и другото.
Раниците имат сигурен дъждобран, защо са ми други торби да пазят от дъжд съдържанието на раницата ?
Ако не се разчита на нищо извън това което съм взел на тръгване , за 4-5 дни багажа минимум е 12-12,5 кг. В хижа съм се зарекъл не влизам, когато съм излязъл наистина на планина. Като съм турист, ако ме вкара некой - може.
Затова всеки грам ми е важен, всичко ми е на гръба. Не съм на 30-40 години и силиците ми са ограничени. Писна ми , а и немам сила да мъкна канчета, дрехи, по 10 торби и торбички, и не знам какво си, започнах да режа и стигнах бързо до минималното.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Авг 31, 2019 8:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 204
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
elichka1989s написа:
taurus написа:
Искам да взема първия си чувал. Като начинаещ, не мисля да го ползвам над 1800м (нямам представа), примерно Кръстова гора ми е мерак... предполагам с палатка.
- от ранна пролет до късна есен.
Зиморничав съм. Може би тип Мумия ще да е. 1,7м съм (65кг). Качулката мисля е много добра идея, ако не си нося суитчер. Всяка мумия* ли я има?

Гледам възможно по-леко (до 900-1000г), синтетика по-скоро"?
Като комфорт 1-2 градуса ли трябва да търся най-много или може и 5-8, понеже от това зависи теглото? Ясно че няма да съм по тениска, но все пак. Ще трябва и качествено термобельо да си взема.

Опцията за вероятно сдвояване с друг чувал ще е плюс.

ПП: Също и лека постелка ще ми трябва.


Здравей, бих ти препоръчала по-скоро да търсиш чувал с комфорт около 0 градуса. С такъв за 5-8 градуса е възможно да ти е студено ранна пролет / късна есен. Предимството на синтетиката е, че топли дори и ако се намокри, но това вече е въпрос на лична преценка дали да е синт. или пух.
Не знам какъв ти е бюджета, но аз използвам Robens Icefall I и съм много доволна от него - спала съм с него на около 0 градуса и не ми е било студено. Комфортна температура -4 за мъже / 1 за жени, тегло 1120 грама - което е много добро тегло за такава температура.

Робенс изглеждат пипнати... хареса ми обема за стъпалата в този и по-лекия вариант GLACIER I
1000 g +1 градус. Само едно ме дразни - дали това е реалното тегло и защо са толкова дълги (210cm)... 170см съм.
Гледах Мамутите- имат и за 180см височина, но не са особено леки.
Icefall I има и вътрешна яка за да не бяга топлината. Имат и сдвояване. Very Happy Твоят колко тежи?

Микрата ми допадна, руснака го измери 1,15kg но може да е от калъфа тези 150г. Явно и както при обувките и тук ще трябва да ходя с кантара...

stefan_iliev38 написа:

Освен за удобство, изборът на ляв и десен цип е свързан и с това дали чувалът ще се сдвоява с друг чувал.
За сдвояване на 2 чувала е препоръчително единият да е с ляв цип, а другият с десен. Иначе става по-трудно... Wink
Май няма мъжки/женско предпочитание за ляв/десен? Якетата на мъжете са с ляв цип.

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Съб Авг 31, 2019 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
peak23



Регистриран на: 23 Окт 2013
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,

Търся да си закупя спален чувал с комфорт около -10. Основно ще се използва при ски преходи зимата.
Какво е мнението за спалният чувал на Мило Трекер (http://milolab.com/spalni-chuvali/treker/)? Някой има ли наблюдения?
Потърсях мнения из форума, но освен запитвания не открих конкретни отговори.

Друг модел, на който съм се спрял е Robens Couloir 500 (https://www.robens.de/en-gb/shop-1/outdoor-sleeping-gear/couloir-500)

Поздрави!


Последната промяна е направена от peak23 на Вто Окт 08, 2019 1:43 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Окт 08, 2019 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Аз ползвам Robens Couloir 500 доволен съм държи топло доста.
Вто Окт 08, 2019 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
peak23 написа:
Здравейте,

Търся да си закупя спален чувал с комфорт около -10. Основно ще се използва при ски преходи зимата.
Какво е мнението за спалният чувал на Мило Трекер (http://milolab.com/spalni-chuvali/treker/)? Някой има ли наблюдения?
Потърсях мнения из форума, но освен запитвания не открих конкретни отговори.

Друг модел, на който съм се спрял е Robens Couloir 500 (https://www.robens.de/en-gb/shop-1/outdoor-sleeping-gear/couloir-500)

Поздрави!
Аз съм от години с по-малкия брат - milo Турист +
Много съм доволен. Единствена забележка - нямаше дублираща текстилна лента на ципа отвътре и през него фукаше. Та при една шивачка го носих и му приши такава лента. Голямо недоглеждане, но може да са го подобрили - все пак моят е от 2013-та.
Мило-то от линка е по-зимен чувал от Робенс-а.
850гр. пух срещу 500. Голяма е разликата, но пък на Робенс-а съотношението пух/пера е 95/5 срещу 90/10 при мило-то.
BG

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Окт 08, 2019 4:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29, 30  Следваща
Страница 27 от 30

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov