ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Голяма мръсотия!
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Голяма мръсотия!
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Голяма мръсотия! Отговорете с цитат
Обичам Родопите! Особено западните. Там можеш с дни да не срещнеш човек. Далеч от суетата и лудницата. Безбрежен океан от борове... Плетеница от била... Невероятни ждрела с шеметни скали и водопади. Безкрайни билни поляни....
И цялата тази красота се зарива с боклуци!!! Осеяно с празни бутилки от безалкохолно, от масло, торбички от хляб, найлонови обвивки от салам, кутии от контрабандни цигари. Деретата пълни с чували с боклук.... строителни отпадаци... По това се разбира, че приближаваш някоя махала или село. Какви хора живеят там?!!! Всичко разбирам, ама да си изхвърляш боклука в дерето над село .... това вече опровергава понятието "разумен човек" !
Потресен съм от безхаберното отношение към природата. Нима никой не разбира за какво богатство става въпрос? Девствена природа в пренаселения континет!
Жалко, много жалко.....
Пон Ное 22, 2010 9:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И аз съм обикаляла из дивите Западни Родопи. Ясно личи докъде са стигали горските работници. До там се намират купчини с празни бирени и опаковки от разни работи. И това са "горски работници"! Явно никой не им е казал, че боклуците не се зарязват така. Ама кой ли ще ги види в дивотията, и така. Arrow
Пон Ное 22, 2010 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Не са само горските работници - ловците също!
В неделя над Батак дозагасихме 2 огъня изоставени безконтролни от ловците, които имаха хайка преди това. Не мога да разбера това глупост ли е, безотговорност ли е или откровена простащина? При това в доста ветровито време. При положение, че си имат в джиповете всичко необходимо - да хвърлиш 2 лопати пръст едва ли ще те забави особено.... Отделно опаковките и кутиите от бира...
Вто Ное 30, 2010 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Класацията за боклука не изглежда ли по-скоро като това разпределение
Неделни туристи, чалгаджии, автотуристи и мото маниаци, ловджии, битови отпадъци край селища, горски работници, местни жители, обикновени туристи?
Горските работници не разнасят бира в кутийки.
Основен проблем са изтърваните от града (голямото село, знаем си кое е) и стилът на живот, който носят те - забързан, повърхностен, консуматорски и лаком. Резултатите се виждат всяка година през лятото по морето - бутилки и найлони навсякъде и дори край палатките пикали и срали без да помислят и без да си заровят продукцията.
Мога да направя и друга класация - по населени места. Добрич и София са в челната тройка.
Вто Ное 30, 2010 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Не, Ради - в Родопите не е точно така... Съгласен съм, че твоята класация важи за определени места - язовири, плажове, популярни туристически дестинации от типа "Рилски езера", но в западни Родопи е друго - там туристи почти не ходят. Аз например далеч не всеки път срещам други туристи. Особено в по-затънтените и отдалечени места. Местните /горски работници/ просто не обръщат внимание на това, че изхвърлят туби от масло и пластмасови бутилки в които са носили бензин за резачките, както и торбички от хляб направо на местата, на които са ги използвали.
Кутийките от бира са специалитет на ловците и "джипаджиите".
Сезонните гъбари, билкари и т.н. /голяма част са доста мургави/ си оставят типичния боклук - безалкохолно, хартии, найлони.... и подобни следи от бивакуване
Рибарите край родопските язовири ...... за тях не ми се говори .... направо..... на всеки квадратен метър в 100 метровата ивица край Голям Беглик например има поне по 1 л...но със сътветния брой хартийки. Някой от тях си събират отпадъците в полиетиленови чували и си ги оставят където са бивакували. После идват животинките и разкъсват торбите....
Чувалите с боклуци в деретата са си на местните, като имам подозрение, че това може да е дело и на фирми, които имат договори за извозване на боклука от махалите, примерно по следната схема :
Камион отива да вземе боклука от махала Х за сметището в град N, взема го и го изхвърля в подходящо дере, като отива празен и взема боклука от махала У за сметището в град N и т.н..... и така с 1 курс и пълни дерета фирмата отчита няколко курса и получава пари по договор.
Пак казвам, че това е подозрение, защото не съм виждал нищо подобно с очите си, но пък боклука на определени места прилича точно на организирано извозен в дерето - в каруца не би се събрал. За справка пътя Аврамово - Медени поляни и махалите между тях.

Тъжна картинка са Родопите в близост до населените места....
Вто Ное 30, 2010 5:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Точно Smile
Тъжна картинка е България. Е за това трябва революция, но вече е късно - хората изглупяха. естественият подбор ще ги оправи, но е бавно за съжаление.
Сря Дек 01, 2010 1:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
О не! Няма да е много дълго.... Прочутото родопско дълголетие вече е само спомен.... Природа непремено ще намери начин да се отърве от хората, които я замърсяват Smile Погледни само хората, които живеят там - болни, без зъби .... мръсни...
Който не вярва да се повози малко в теснолинейката от Велинград до Якоруда, когато се прибират "млекарките" по махалите - мръсотия, мръсотия и воня. И постоянния рев как "държавата нищо не прави", не им дава субсидии и т.н.
Аз съм бил в лагери, бригади, казарма... студент в СССР .... не се определям, като гнуслив или превзет. Въпреки това никога не бих опитал млякото и сиренето, което ми предлагат в т.н. "ферми" - става въпрос за елементарна предпазливост от зарази, а те се сърдят, че не отговаряли на условията за финансиране на ЕС : "е по-екологично от това тука има ли..." Е да де ама като видиш, че го прецежда през престилката си.... или купчината пластмасови бутилки които ще бъдат напълнени на следващата сутрин и занесени в града....
Всъщност може аз да не съм прав... Може би тяхната продукция наистина е качествена и има световен заговор срещу българското население.... не искам да споря по тези въпроси, но едно е сигурно - планината се замърсява и експлоатира прекомерно и това неминуемо ще и се отрази.
Най-малкото аз не изхвърлям боклуците където ми падне и държа и другите да не го правят.
Надеждата ми е в образованата младеж. Миналата година през май над Широка Лъка срещнахме една група младежи туристи. Една девойка която пушеше извади от джоба си малък пепелник, загаси си фаса и си го прибра в джоба! Ето в тях ми е надеждата!
Сря Дек 01, 2010 3:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
modjoa



Регистриран на: 23 Сеп 2009
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
О не! Няма да е много дълго.... Прочутото родопско дълголетие вече е само спомен....


Не съм ходил скоро из Западните Родопи, но ето какво казват, че НАСА пише за тях:
Цитат:
Growing potatoes is one of the main economic activities of the local people - everybody has heard of the Ravnogor potatoes. The region of the village is boasting the most ecologically sound area on the Balkans (NASA data).

Източник: http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_form_en.cfm?EID=22000060801

Или форумните гурута грешат или НАСА е в грешка и всичко е една голяма конспирация. Laughing

Не мисля, че картинката е чак толкова апокалиптична колкото е представяте. Верно е, сече се безразборно, има пластмасови бутилки на много места, но с добро желание и съвест нещата лесно биха се коригирали.
За района на Голям Беглик не виждам какво да коментираме при положение, че там живееше едно етническо гето от около 200 човека.
Сря Дек 01, 2010 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мавруд



Регистриран на: 21 Окт 2010
Мнения: 180

Мнение Отговорете с цитат
Много лесно раздавате присъди. Но аз да ви кажа как стоят нещата.

Моето село, където съм израснал също е полупланинско (колкото и глупаво да е това понятие). Също има дере в което всички изхвърлят боклуците си. Кофи за смет няма - няма улица по която да дойде техника, няма изобщо техника, която събира боклука. Традицията ОТ ВЕКОВЕ е да се изхвърля всичко в дерето. Но знаете ли къде е разликата ...................... в боклука ........................

Едно време (а това е било по времето на младостта на нашите баби по селата, не градските) на практика не е имало боклук. Всичко е било органичен отпадък. Не е имало найлонови торбички и пластмасови опаковки от полуфабрикати, батерии, памперси и какво ли не. Боклука (който не е бил изяждан от животните) е бил като колчиество СТОКРАТНО по-малко и е бил примерно обелки от картофи или нещо от сорта. И тяхното място е в дерето.

Но боклука се променя. Но хората са същите. Голяма част от тях нямат почти никакво образование. Голяма част от тях смятат, че обелка от картоф е "по-голям боклук" от една батерия или връзка синтетичен конец. Хората масово все още не осъзнават, че вече изхвърлят ИСТИНСКИ БОКЛУК, а не както преди. Но и не само те трябва да го осъзнаят ... Масово по тези места няма сметоизвозване, точно заради тези традиции, които ви говорех. В някои махали няма и как да има сметоизвозване. В някои райони живеят стари и немощни хора и няма и как да си свалят боклука в града.

Въпросът не е така прост и прекалено лесно се раздават присъди - но не забравяйте, че не всички са раждани на пъпа на София или в места с ток, вода и Интернет. За около 60-100 год от чисто селска държава с навици и традиции от 16ти век почти с 3-4 века като страна дръпнахме. Неминуемо има неща, които си остават още от миналото и е обща грижа да ги променим. Аз съм говорил по този въпрос с моите баби дето хвърлят боклука в дерето (над 90 годишни) те ме разбраха и се съгласиха, но до сега не бяха се замисляли за това, имайки предвид, че това е традиция и така се прави. Цели поговорки има и изрази "за боклука в дерето" ... Нелоша традиция, но не и за 21 век или поне не и за урбанизираното ни вече ежедневие дори и в селата. Но и общините трябва да помислят за сметоизвозване, защото я си представете, че по вашите софийски квартали няма сметоизвозване - няма да ви е много лесно да си носите сами боклука на сметището в Суходол...
Чет Дек 02, 2010 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Мавруд написа:
Много лесно раздавате присъди. Но аз да ви кажа как стоят нещата.

Моето село, където съм израснал също е полупланинско (колкото и глупаво да е това понятие). Също има дере в което всички изхвърлят боклуците си. Кофи за смет няма - няма улица по която да дойде техника, няма изобщо техника, която събира боклука. Традицията ОТ ВЕКОВЕ е да се изхвърля всичко в дерето. Но знаете ли къде е разликата ...................... в боклука ........................

Едно време (а това е било по времето на младостта на нашите баби по селата, не градските) на практика не е имало боклук. Всичко е било органичен отпадък. Не е имало найлонови торбички и пластмасови опаковки от полуфабрикати, батерии, памперси и какво ли не. Боклука (който не е бил изяждан от животните) е бил като колчиество СТОКРАТНО по-малко и е бил примерно обелки от картофи или нещо от сорта. И тяхното място е в дерето.

Но боклука се променя. Но хората са същите. Голяма част от тях нямат почти никакво образование. Голяма част от тях смятат, че обелка от картоф е "по-голям боклук" от една батерия или връзка синтетичен конец. Хората масово все още не осъзнават, че вече изхвърлят ИСТИНСКИ БОКЛУК, а не както преди. Но и не само те трябва да го осъзнаят ... Масово по тези места няма сметоизвозване, точно заради тези традиции, които ви говорех. В някои махали няма и как да има сметоизвозване. В някои райони живеят стари и немощни хора и няма и как да си свалят боклука в града.

Въпросът не е така прост и прекалено лесно се раздават присъди - но не забравяйте, че не всички са раждани на пъпа на София или в места с ток, вода и Интернет. За около 60-100 год от чисто селска държава с навици и традиции от 16ти век почти с 3-4 века като страна дръпнахме. Неминуемо има неща, които си остават още от миналото и е обща грижа да ги променим. Аз съм говорил по този въпрос с моите баби дето хвърлят боклука в дерето (над 90 годишни) те ме разбраха и се съгласиха, но до сега не бяха се замисляли за това, имайки предвид, че това е традиция и така се прави. Цели поговорки има и изрази "за боклука в дерето" ... Нелоша традиция, но не и за 21 век или поне не и за урбанизираното ни вече ежедневие дори и в селата. Но и общините трябва да помислят за сметоизвозване, защото я си представете, че по вашите софийски квартали няма сметоизвозване - няма да ви е много лесно да си носите сами боклука на сметището в Суходол...


Абсолютно си прав!

Отговорността обща! Във всяко отношение - и за образование, и за сметоизвозване.
Стига с тези традиции. Както се качват "боклуците" горе така могат и да се свалят. Нали се сещате, че батериите не никнат сред боровата гора. Както и пластмасовите бутилки например.

Никакви присъди не раздавам - обръщам внимание....
Пет Дек 03, 2010 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
modjoa написа:
Todor написа:
О не! Няма да е много дълго.... Прочутото родопско дълголетие вече е само спомен....


Не съм ходил скоро из Западните Родопи, но ето какво казват, че НАСА пише за тях:
Цитат:
Growing potatoes is one of the main economic activities of the local people - everybody has heard of the Ravnogor potatoes. The region of the village is boasting the most ecologically sound area on the Balkans (NASA data).

Източник: http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_form_en.cfm?EID=22000060801

Или форумните гурута грешат или НАСА е в грешка и всичко е една голяма конспирация. Laughing

Не мисля, че картинката е чак толкова апокалиптична колкото е представяте. Верно е, сече се безразборно, има пластмасови бутилки на много места, но с добро желание и съвест нещата лесно биха се коригирали.
За района на Голям Беглик не виждам какво да коментираме при положение, че там живееше едно етническо гето от около 200 човека.


Беглика и Широка поляна са ос..ни не от гъбо/билко берачите а точно от пишман рибарите и те не са 200 а хиляди за цяло лято.

Едва ли квалификацията "форумно гуру" подхожда на човек с по-малко от 1 пост седмично.

Въоще няма да се вплитам в спорове и доказателства, като покажа куп снимки на отвратителни гледки - който иска нека се разходи из споменатите райони и погледне сам.

Въобще смятам темата за изчерпана - сигнализирах за това, което не ми харесва и ме безпокои. Който разбра - разбра.
От чесането на клавиатурите нито боклуците ще станат по-малко нито хората които ги правят ще разберат нещо - едва ли са в този форум Smile
Пет Дек 03, 2010 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
modjoa



Регистриран на: 23 Сеп 2009
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
Извинявам се ако прозвуча като заяждане, но за да се предприемат каквито и да е действия, то плана го виждам по следния начин:

1. Осъзнае, че съществува проблем с отпадъците. Това става с екологична оценка и проби на почвата/ водите и т.н.

2. Изготвяне на стратегия за разрешаване на констатирания проблем в зависимост от мащаба му определен от т.1.

3. Кандидатстване за финансиране по ЕУ или Републикански проекти.

4. Мониторинг на постигнатите резултати.

Директно виждам, че ти можеш дейно да участваш в предоставянето на материали и подаването на сигнали при работата по точка 1. За останалите неща си трябват съответните организации и вещи лица с лиценз.

Ако искаш да помогнеш направи това, което съм ти казал. В случай, че проблема наистина съществува и тенденцията е за влошаване, аз съм убеден че ще намериш съмишленици.

И не на последно место - добре е всичко да стане без каквато и да е политическа обвързаност.
Съб Дек 04, 2010 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Да бе, гейски думички като стратегия, мониториг, разпределение, управление да не са някаква панацея?
Думичката е една и е българска - ред се нарича. Ред, при който да се живее нормално.
Къде си тръгнал да кандидатстваш? Не може ли просто да е чистичко, и нещата да са си на предвидените места, вместо да се търсят извънредни решения - кандидатстване и глупости. Само се хранят същите мафиоти от повечето такива инициативи.

Мониторинг на български е ПАЗЕНЕ, а за целта се ползва ПЪДАР или ПАЗАЧ. Както казах, не е само в пазенето проблемът.
Нед Дек 05, 2010 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Нови и нови боклуци Отговорете с цитат
Гледам, че цяла година никой не се е обадил по темата. Боклуците обаче продължават да се трупат. Нови боклуци от старите типове: пластмасови бутилки, стъклени шишета, алуминиеви кутии от кока-кола, полиетиленови пликове, обвивки от вафли и шоколади, бонбонени хартийки, фасове и цигарени кутии, консерви, тоалетни салфетки от всички видове и предназначение, дамски атрибути - списъкът е безкраен. Простотията става все по-агресивна, защото парите я подхранват. Собственикът на джип или АТВ се чувства господар и собственик на природата. Стига до най-непристъпните места, разрушава пътеките и си изхвърля остатъците директно под себе си. Като свинята... Тази есен за пореден път минахме по целия Каньон на водопадите - от шосето за хижа "Перелик", та до Смолян. Е, толкова много тоалетни кърпички досега не бяхме виждали! Буквално на всеки метър, захвърлени право на пътеката. Дори не си бяха направили труда да ги ритнат с крак под храстите. Не! Простотия, демонстрираща нахалство и безнаказаност! Отишли са простаците да се любуват на красота и чистота. И хич не ги вълнува, че оставят след себе си грозота и гнусотия! Ние с внуците винаги пълним раниците с чуждите боклуци. Съжалявам, но тоалетни хартии не можем да събираме! Само когато нервите ми не издържат, ги ритам по-дълбоко в тревата, да не се виждат. Пък и хартията не е дълготраен проблем - след първите дъждове се разлага, но на пътеката се белее отвратително! Големият проблем са пластмасовите шишета. Тази година първото голямо находище беше още в началото на екопътеката, досами резервата. Държавните и частните вандали вилняли из сечищата, разорали пътя - жална гледка! И където са секли и товарили трупите, разхвърляли бутилките от вода и машинно масло. Толкова ли е трудно бутилките да се върнат обратно с камионите, а не да се хвърлят на пътеката? Наистина недоумявам! И къде са, питам, държавните пазители на природата? Слепи ли са?

Ето един от най-отвратителните примери на еко-безхаберие. Пътят Студенец - Превала, който през зимата е писта за ски-бягане. На самия път са изхвърлени десетки автомобилни гуми още от времето, когато под пътя полагаха новия тръбопровод.



Никакъв проблем не е гумите да се качат в един камион и да се изнесат. Те обаче на никого не правят впечатление! А да изброявам ли колко чиновници получават заплати в районни и централни еко-инспекции, кметства, горски стопанства и къде ли още не? Дано ги настигне проклятието ми! Cool
Нед Ное 13, 2011 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Общо взето е чудовищна мръсотия в близост до населените места и там от където минат дърварите. Последните развалят и пътищата и поляните. За гората нямам компетенции да кажа - може и да е нормално така да се подмладява, но гледките след тях са ужасяващи. Където няма хора - родопите са приказни!
Пон Ное 14, 2011 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov