ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинско-ориентиран фитнес ?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Спортни прояви Предишната тема
Следващата тема
Планинско-ориентиран фитнес ?
Автор Съобщение
hristoz



Регистриран на: 28 Юни 2009
Мнения: 86

Мнение Планинско-ориентиран фитнес ? Отговорете с цитат
Как поддържате форма като не ходите по баирите ? За тези, които ходят достатъчно често, въпросът едва ли важи, но аз не съм от тях и в помеждутъците гледам да подтичквам из парка, че иначе е голям зор на горе...

И още нещо, което ме гложди: повечето хижари, които съм срещал (все хора със стаж десетки години в планината) направо не могат да клекнат - ставите на краката са им като калцирани от специфичното натоварване и липсата на балансиращи упражнения (стречинг). Насилвам се да се разтягам, понеже не съм от най-гъвкавите, но ужасно го мразя това още от спортните ми години и като цяло не съм много сериозен.

Някакви мисли по въпроса ?

_________________
SLOWLIGHT.BG
Пон Дек 13, 2010 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Zbelsrud



Регистриран на: 12 Яну 2008
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Не съм толкова опитен планинар,колкото други хора тук, ама ще коментирам.
Водя застоял начин на живот, но стъпя ли в планината имам чувството, че обстановката ми действа като допинг. Звучи малко тъпо, но едва ли не 5 километра в града ме изморяват повече от 15 километра в планината, явно всичко при мен е в пространството между ушите Smile Пък и гледам малко свободно на нещата. Като се изморя - почивам си, като не мога да вървя бързо - вървя по-бавно, като не успея да стигна от точка А до точка Б - връщам се. Никой не ме кара нищо насила, важно е доставеното удоволствие. Иначе сигурно всяка разумна форма на физическо натоварване в промеждутъците би била от полза.
Второто - проблемите при по-възрастните туристи,честно казано не мога да коментирам. Също съм чувал за хора с проблеми в ставите, но съм и виждал и хора със завидно за възрастта си здраве и подвижност. Дали причината е прекомерното натоварване,травми или нещо друго или просто възрастта, кой знае. По-важното е, че на 99.9 % от тях душите са им още млади Smile

Не мога да се сдържа, поздравления за страхотните снимки!
Пон Дек 13, 2010 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз практикувам плуване и тичане (бавно), основно.... преди по-често и тенис на корт и футбол, но заради травми вече порядко заради резките движения при тях, а и честите макар и малки травми, а заради по-сериозни травми спрях и фитнеса, иначе е добра комбина фитнес с плуване - специално за планина, поне за мен, но аз на фитнес никога не съм гонел някакви големи тежести и т.н., а за да се подържам в оптимален тонус.

Плуването много помага за дишането, както всички знаят.

Иначе както и illegal е казал много са си важни килограмите и да внимаваме с натоварванията, аз като с операция на менискус, на качване може и да съм първи някой път, обаче на слизане рядко не съм последен Laughing.......
Пон Дек 13, 2010 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Привет, и аз не съм специалист и атлет, но съм си изготвил собствена схема за поддържане на тонус. Наскоро станах татко и съм спрял с целодневните излизания за няколко месеца, затова продължавам да тренирам по следният начин.
До преди снега - 3 пъти седмично преди работа тичане на стадиона в Красна Поляна или западен парк (София).
Освен това, добавям и 1 или 2 пъти плуване през деня.
Задължително обаче (и при минусови температури и дъждовно време) един или два пъти уикенда тичам на Боянска алея (между Бояна и Драгалевски лифт), което е 10км точно и има обща денивелация от 280м, което е много лек баир за начинаещи в планинското бягане.
Сега след като падна снега в планината, ще трябва да измисля някакъв нов маршрут. Освен това, мисля най-накрая да обърна внимание на велоаргометъра в къщи.
Вто Дек 14, 2010 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Отговорете с цитат
Тичане, плуване, колоездене, ходене, фитнес, скачане на въже, че дори и даже клякане (но не до долу) в къщи докато децата си пишат домашните (ако няма време) - всичко което натоварва сърце, бели дробове и крака помага. И стига желание да има, време винаги ще се намери...

Но всичко трябва да се прави с мярка и постепенно - шанса да се контузиш е много по-голям ако се изсилиш изведнъж.

За разтегателни упражнения - препоръчително е да се правят след натоварване, не преди това. Разтягането без да си загрял много добре по-скоро увеличава шанса за контузия. Аз лично никога не се разтягам преди ходене или тичане. А ставите се скапват най вече от износване и травми а за това разтегателните упражнения не помагат.
Вто Дек 14, 2010 2:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение За фитнеса и планината Отговорете с цитат
Това лято пробвах почти всеки ден Княжево- Белята вода-Княжево и после фитнес. Сега работя близо до СУ "Кл. Охридски" и по цял ден с бумаги и комп...Ходих на стената в СУ при катерачите на тавана с надеждата да кача лятото Злия зъб...Ама повечето студенти, а аз с костюм, а няма нормални удобства та после да се преоблечеш, къпеш и т.н. Та отидох на "Васил Левски" и сега пак карате, джудо и т.н. В момента тренират националите по киокушинкай...На 4 крака излизам от залата но чувствам как олеквам и почвам да летя Very Happy Не се чувствах така с фитнеса само и пътеката...И аз като Gattov имам опериран менискус и едни се бъзикаха преди х. Вихрен, че бавно ходя Confused И коленете и кръста ме дърпат но като се върнах към тренировките със стречинг, скачане, усукване болките доста намаляха...
Моето мнение е умерено фитнес, без големи тежести и повече скачане, разтягане, усукване...Игра със собствените килограми... Cool
Вто Дек 14, 2010 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hristoz



Регистриран на: 28 Юни 2009
Мнения: 86

Мнение Re: За фитнеса и планината Отговорете с цитат
excalibur написа:
Моето мнение е умерено фитнес, без големи тежести и повече скачане, разтягане, усукване...Игра със собствените килограми... Cool


За скачането мисля, че имаш доста право. Сега се присетих, че бях чел нещо от рода, че подскочните упражнения заздравяват ставите понеже се задействал някакъв механизъм на организма.

Zbelsrud, мерси Smile

_________________
SLOWLIGHT.BG
Вто Дек 14, 2010 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Щастлива Коледа и Нова Година на всички във форума! Пожелавам ви здраве и късмет и догодина всеки от вас да достигне в планината до местата и върховете, за които винаги е мечтал! Много често хората не разбират моята страст към високото,
а аз влизам в планината като в храм! Тук зная поне, че ме разбирате.
Реших да пиша по темата, защото не виждам позиция подобна на моята, но уверявам ви действа! Два – три пъти в седмицата по час и половина ходя на народни танци в едно читалище. Яко скачане и умора! Това е от две години, като преди това не съм се занимавала никога с танци. Хем е приятно, хем е тренировка в която участва всяка част от тялото. Нали знаете – отстрани всичко е много лесно, но се оказа, че освен физическото натоварване, се усъвършенстват и много други качества в танца.
Нещо от сорта – за да стане красиво, вярваш на хората с които танцуваш, както имаш доверие на хората с които излизаш в планината. Сега ако пропусна тренировка, тялото ми го усеща и си я търси. Така се обърнаха нещата на сериозно, че и по Коледни концерти тръгнахме. Докато рипам по тренировки и участия, се чувствам готова за продължително ходене и не спирам да мечтая за планината!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Нед Дек 26, 2010 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Спортни прояви Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov