ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
„Маркови“ екипировка или евтинийки?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
„Маркови“ екипировка или евтинийки?

„Маркови“ екипировка или евтинийки?
само марково, не правя компромиси с качеството
32%
 32%  [ 12 ]
евтиното върши същата работа за жълти стотинки
5%
 5%  [ 2 ]
нямам възможност за скъпи неща
21%
 21%  [ 8 ]
за по маловажните неща, правя компромиси с качеството
40%
 40%  [ 15 ]
Общо гласове : 37

Автор Съобщение
Nik604



Регистриран на: 15 Юни 2012
Мнения: 5
Местожителство: Plovdiv/Amsterdam

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте на всички,

Почитател съм на The North Face и още през 2004, бидейки в Дания си закупих TNF Polartec 300 fl - толкова години вече ми служи много вярно, изключително топъл,проветрив, уникално комфортен, не е мръднал на вид въобще( а е на 1000 пранета,половината от които в пералня на неизвестна програма). За мен си е най-доброто , съответсващо на нуждите ми. Също така си взех едни Ecco ( най- скъпите датски обувки там -2400 крони,или 550лв) , направени от кожа на як, с двойно подсилена бордова гума, изглежда като вулканизирана, високи са като за дълбок сняг и са gore-tex, ползвам ги по месец всяка зима за пирина и до ден днешен са като излязли от магазина. Много са удобни и стават за катерене по скали, имат някаква специална система в подметките - чупещи се при определени прегъвания.
За летните високопланински преходи ( последно качиха Муратов) от 4 год. ползвам Salomon GTX ContaGrip (набукови,полувисоки)- имат вече известни следи от пиринския гранит, но се държат мъжки и са супер удобни и леки, нямат мембрани, пускат си вода умерено, но и съхнат за минути на слънце. И както оказва модела на подметката са много добри катерачки по скалите.
Последно , връщайки се от Амстердам си взез якето, от което отдавна имах нужда - Berghaus Extrem PacLite/Gore-Tex ,беше намалено от 220 евро на 160 - и нямаше начин да го пропусна, и сега разбира се жъна радостите от употребата му - изключителна сухота 100%, леко като перо, като го сгънеш ти се побира в шепата, и пази от много напорист вятър ( в Холандия се нагледах и наслушах на кофти време , на моменти екстремно, особено по пристанищата).

Аз съм на мнение, че няма добра екипировка в магазина, а е такава след няколко директни употреби в екстремни ситуации, същото важи и за комфорта - просто трябва да се докаже върху ползвателя, и то най-вече като изкачи ...върха. Много още може да се изпише по темата, но както казва Emil - }Май всичко е една комбинация от личната концепция за обзавеждане и възможностите. "}
Пожелавам Ви много вълнуващи 2012 преходи и бъдете здрави!
Аз вече се стягам полекичка , че има едно местенце под бъндеришкия чукар за палатката.оттам мисля едни василашки езера да направя този сезон, че съм ги забравил от малък..-))
Съб Юни 16, 2012 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
stflyfisher написа:
"Не съм толкова богат, за да си купувам евтини неща."

И аз съм на този принцип. Елитното започва от химията, а изборът на екипировка, все пак, е от решаващо значение в екстремни условия.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Пон Юли 02, 2012 2:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dido_



Регистриран на: 16 Сеп 2012
Мнения: 119

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм за евтиното дори да си кажа че от магазините 2 ра употреба понякога може да случиш на доста хубава стока ще да аз 150лв за панталони мамут примерно защото иначе какво няма да ме пуснат в планината или в хижите и заслоните има фейс контрол
на последното ми ходене бях по обикновени къси гащи за 10лв а хората който срещах с специални клинове панталони и какво ли още но пък и аз си прекарах страхотно Smile
Нед Сеп 16, 2012 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zahri-emin



Регистриран на: 22 Май 2010
Мнения: 70
Местожителство: Смолян

Мнение Отговорете с цитат
Dido_ написа:
Аз съм за евтиното дори да си кажа че от магазините 2 ра употреба понякога може да случиш на доста хубава стока ще да аз 150лв за панталони мамут примерно защото иначе какво няма да ме пуснат в планината или в хижите и заслоните има фейс контрол
на последното ми ходене бях по обикновени къси гащи за 10лв а хората който срещах с специални клинове панталони и какво ли още но пък и аз си прекарах страхотно Smile


Колега не, че нещо но обувки, раница и дъждобран са нещата с които ако има компромис от към качество- могат да ти прецакат излета. Иначе за панталоните, напълно те подкрепям. Аз движа с долнища по за 5- 10 лв и какво
- Неми пука за фейс контрола Laughing
Нед Сеп 16, 2012 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Всеки знае цената на собствената си кожа Smile

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Сеп 16, 2012 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dido_



Регистриран на: 16 Сеп 2012
Мнения: 119

Мнение Отговорете с цитат
За обувките и Дъждобрана и аз съм съгласен с теб най вече за обувките защото последния път 2 дни ходих с мокри обувки и то стабилно напоени с дъждец и чувството не е никак приятно
Нед Сеп 16, 2012 3:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
Dido_ написа:
За обувките и Дъждобрана и аз съм съгласен с теб най вече за обувките защото последния път 2 дни ходих с мокри обувки и то стабилно напоени с дъждец и чувството не е никак приятно


За да се узрее, трябва време и вода Wink
Нед Сеп 16, 2012 6:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Съвременните технологии са просто лаф, който продава, едва след това реален ефект като удобства, икономия и т. н. От някои техники разбирам и просто не им се връзвам, но не може и аз да не се прекарам някъде. И... се прекарвам.
Знам, че много от вас биха дали четирицифрена сума за екипче, но аз не съм от тази група. Никого не искам да впечатлявам, с дрешките може и компромис в името на икономията, най-важни са обувките. Близо 20 години ходих с Дагщайн, договорът нещо се разпадна, станаха Вихренки, изчезнаха горните номера....
Почна се купуване на обувки от магазини за работно облекло, че според мениджмънта, барабите имат по-големи крака. Купувам аз работни обувки, а народът тук философства за технологии, та се тресе Камчатка.
По едно време се скапаха поредните ми обувки и цъфнах в "Дено". Най-големите там бяха "Саломон"48+, китайски оригинални за 250 бе-ге лева. Е, купих ги. Не съм очаквал да вървят сами, удобни са, но сцеплението е под спомените за "Дагщайна", дори под спомените за едни гумени ботуши на "Петрол". Оправдах разхода с ентусиазъм, глупост, липса на вариант, китайски произход.... Преди да съм скъсал "Саломона" си купих "Замберлан", на немски се чете със Ц... Е, същата работа. Мога да рискувам още веднъж със скъпи обувки и ако пак е така, ще реша, че всичко е гъзарийка и че плащаме за имиджа.
Нед Ное 30, 2014 8:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Хм, става принципна дискусийка. Това е цитат от горния цитат:

:Дишащите материи - отвън и отвътре
Една от любимите ми алпийски книги е Категория на трудност от Владимир Шатаев. В главата ми се е запечатал един разговор, състоял се през седемдесетте години по време на първото официално посещение на руски алпинисти в САЩ след началото на студената война.
•Нямате екипировка за дъжд?! Според мен вие просто сте лоши алпинисти! - Казал някакъв местен на групата руски алпинисти... След като видял смущението им, техният домакин, известен американски алпинист, обяснил:
•Вие какво, решихте, че в нашата страна няма глупаци ли?! Според мен това племе населява планетата твърде равномерно....
Дали имате или нямате екипировка за дъжд не ви прави нито по-добри, нито по-лоши алпинисти. Може да ви направи само по-сухи и нищо повече."
Внушава се идеята, че е идиот този, който не използва постиженията на науката. И така изглежда, мама му! Защо ще ковем дървен клин с камък, когато можем да забием пирон с тесла или дори да завием машинно винт?
Обратната страна на очевидното са подробностите. Да питаме кой от нас кара кола с хибридна технология? Ъ? Защо сте толкова малко? Защото почти никой от нас не може да си го позволи, а и почти всички от тези, които могат, предпочитат да изчакат отзиви, за да не се набутат.
Така и аз, набутан два пъти, не се пъна да настигам всички технологийки... И ако за папуци или яке все ще намеря пари, само да искам, за японски хибрид няма да стигнат.
Нед Ное 30, 2014 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
@tortomanin

ти ползваш ли хладилник?
а кобилица и менци за вода имаш ли?

не обобщавай!!!!
Нед Ное 30, 2014 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
kibik написа:

ти ползваш ли хладилник?
а кобилица и менци за вода имаш ли?


Те и двете са доста относителни...Хладилника не е измислен днеска.Още Александър Македонски,римляните и Саладин при военните си походи са мъкнали термоизолирани сандъци с лед.Тя е била една "термоизолация" мани не думай-със слама,пепел,дървени стърготини и прочие глупости,закопавали са ги под земята и т.н. първобитни истории,ама е вършило работа.И не е пречило на Македонски да си бърка сняг с вино и така да създаде прародителя на съвременния сладолед...В древна Персия е имало и хладилни помещения правени преди 2500години.
А водопроводи и канализация е имало още у Древен Рим.Правили са ги малко от олово тръбите та са си задръствали организмите с този отровен тежък метал,ама карай...
Така че-нищо не започва от днес и специално от нас.Все си мисля и че в ония времена,"когато първобитен бил човека,неандерталецът бил на мода, а обществото било гола вода" хората не са си живели толкоз зле.А и освен това,ако не друго то живота е бил доста по-безгрижен от сега.
Не отричам постиженията на науката,ама и някакси не ми е по вкуса това че людете всеки 3 месеца си купуват нов телевизор/GSM/компютър щото имал едикваси ненужна екстра в повече от предишния...И определено ще се затрудня да определя в коя посока ще натежи везната,ако трябва да претегля простотията на първобитните люде и на тая дето по цял ден ходят из града със забита в смартфона човка като зомбита(или пък на биещите се по черните петъци)...Щото първите пак имат оправдание че са живели в такива времена...
И още-съвременната наука-особено тая от края на 20ти и началото на 21ви век е мноого далеч от идеите на някогашната наука.Сегашната наука не е никакъв източник на прогрес за човечеството.Тя е една мощна машина за пари в ръцете на шепа мегакорпорации...Прост пример-вируса на СПИН.Този "страшен бич на съвремието" както го наричат.От 6години вече има метод за пълно изкореняване на вируса от организма(с помощта на специфична костномозъчна трансплантация).Вместо това обаче се набляга на лечението с хапчета,всяка година се явяват резистентости срещу нещо,бълва се нов медикамент,догодина-пак,а джобчето на хора като Бьорголфсон почва да пращи по шевовете от парички.Зачети че каква е цената на една костномозъчна трансплантация в Израел примерно и колко пари се дават всяка година за тъпчене с хапчета на заразените.Па и не са хич евтини тия хапове,па и държавата ги плаща(щото ако е отделния човек може и да няма пари да си ги купи,но държавата ще не ще-колкото и да е бедна-намира),па и ги пият доживот(а то вече продължителността на живот на заразените стана еднаква с тия на здравите).Никой от фармацевтичните концерни няма да си заколи кокошчицата която му носи секи ден златни жълтици...
Така че съм доста скептичен към великонАучните постижения от последните години и добрите намерения които "стояли в основата им".Меко казано.

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Нед Ное 30, 2014 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
.Хладилника не е измислен днеска.Още Александър Македонски,римляните и Саладин при военните си походи са мъкнали термоизолирани сандъци с лед.Тя е била една "термоизолация" мани не думай-със слама,пепел,дървени стърготини и прочие глупости,закопавали са ги под земята и т.н. първобитни истории,ама е вършило работа.И не е пречило на Македонски да си бърка сняг с вино и така да създаде прародителя на съвременния сладолед...В древна Персия е имало и хладилни помещения правени преди 2500години.
А водопроводи и канализация е имало още у Древен Рим..


значи да ОБОБЩИМ - хладилници, вода и канализация си има от едни 22-23 века ... спирам да се тревожа ...

----------------------------------------------------------

никой в този форум (по мои наблюдения) не насърчава консуматорското или да издига маркетинга в култ, НО да се натякват едни и същи мантри (кубинки, анураци, габини и сланини) - дотяга, и то много ...
Пон Дек 01, 2014 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Времето гадно, скалите обледени, осигуровка никаква, едва стоиш на един зъб на котката, вятърът вече няколко пъти се е опитвал да те хвърли... със сетни сили се добираш до една "уютна" камина. Там естествено е тясно и те изплюва навън, ти не си съгласен с това и драпаш в обратната посока. Опитваш да стъпиш много по-нагоре отколкото можеш да се разгънеш омотан в дебели дрехи и съответно нещата се изплесват - за секунди страничния зъб на котката разпаря като нож гети за 150 лв/вече можеш нагледно да провериш наистина ли има горе текс или е някакъв друг тексТ/; устремът не спира, докато разпаря новичкия мамутски панталон за хилядарка; последният очевидно не е проектиран да издържа на котки и не оказва съпротива; котката се предава едва когато е преминала през всички карбонови, кевларени и тинсулейтови слоеве на новата Ласпортива, и през чорапа за незнам колко си, кожата на ходилото усети студеното острие, което аха да пробие и нея. Вие обаче сте ядосан единствено заради проваления опит да стъпите на плануваното място, и вече тръгвате навън от камината, с последни сили драпате с ръце, за да получите хубаво разпаряне на якето за над хилядарка от остър гранитен издатък, специално проектиран да пречи, на нивото на лакътя ви, в таз точно ситуация. Случайно сте успели да закачите сечивото на малко ръбче и увисвате безпомощно, докато се клатите и то изплесва, при което лопатката му ви прасва право през очилата за незнам колко си пари и последната технология на оптиката получава солидна драскотина - път за всякакви увета на височина, които да ви опари очите. Докато сте драпали изкамината така сте ошкурили кордурата на раницата, че сега на едно две места се мъдрят кандидат миши дупки, от които вятърът разнася малки перушинки от съдрана пухенка....В това състояние на германец при Сталинград сте неизказано щастлив, че сте горе, но замръзналите ръце не се подчиняват и в опит да уловите с клюна на сечивото отхлабената котка, сечивото се извърта, а котката отлита. Останали хром с единия крак се опитвате вече на три крака да пълзите по фирна нагоре, въпреки, че вятърът мисли друго. Вечерта в издълбана с мъка снежна дупка разглеждате въжето, и установявате, че докато сте се разправяли с камината, котките са играли ръченица по бронята му, от въвиране в една цепка клюнът на сечивото и крив, а един от инвентарниците, носещ френдове се е скъсал и вече не разполагате с такива луксове...
На вас обаче ви е леко, а парите нямат значение, защото е пострадал инвентарът, а не вие. До другия път...
Та кажете струва ли си да се обуете и облечете по последна мода, при условие, че има и алтернативен начин/в пъти по-изгодно/ да изпитате гореописаните "удоволствия" и "особеното очарование на зимната планина" извън терасата на х.Плевен, без да се налага две години да бачкате за "превъоръжаването на армията по натовски образец"?
Вто Дек 02, 2014 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Времето гадно, скалите обледени, осигуровка никаква, едва стоиш на един зъб на котката, вятърът вече няколко пъти се е опитвал да те хвърли... със сетни сили се добираш до една "уютна" камина. Там естествено е тясно и те изплюва навън, ти не си съгласен с това и драпаш в обратната посока. Опитваш да стъпиш много по-нагоре отколкото можеш да се разгънеш омотан в дебели дрехи и съответно нещата се изплесват - за секунди страничния зъб на котката разпаря като нож гети за 150 лв/вече можеш нагледно да провериш наистина ли има горе текс или е някакъв друг тексТ/; устремът не спира, докато разпаря новичкия мамутски панталон за хилядарка; последният очевидно не е проектиран да издържа на котки и не оказва съпротива; котката се предава едва когато е преминала през всички карбонови, кевларени и тинсулейтови слоеве на новата Ласпортива, и през чорапа за незнам колко си, кожата на ходилото усети студеното острие, което аха да пробие и нея. Вие обаче сте ядосан единствено заради проваления опит да стъпите на плануваното място, и вече тръгвате навън от камината, с последни сили драпате с ръце, за да получите хубаво разпаряне на якето за над хилядарка от остър гранитен издатък, специално проектиран да пречи, на нивото на лакътя ви, в таз точно ситуация. Случайно сте успели да закачите сечивото на малко ръбче и увисвате безпомощно, докато се клатите и то изплесва, при което лопатката му ви прасва право през очилата за незнам колко си пари и последната технология на оптиката получава солидна драскотина - път за всякакви увета на височина, които да ви опари очите. Докато сте драпали изкамината така сте ошкурили кордурата на раницата, че сега на едно две места се мъдрят кандидат миши дупки, от които вятърът разнася малки перушинки от съдрана пухенка....В това състояние на германец при Сталинград сте неизказано щастлив, че сте горе, но замръзналите ръце не се подчиняват и в опит да уловите с клюна на сечивото отхлабената котка, сечивото се извърта, а котката отлита. Останали хром с единия крак се опитвате вече на три крака да пълзите по фирна нагоре, въпреки, че вятърът мисли друго. Вечерта в издълбана с мъка снежна дупка разглеждате въжето, и установявате, че докато сте се разправяли с камината, котките са играли ръченица по бронята му, от въвиране в една цепка клюнът на сечивото и крив, а един от инвентарниците, носещ френдове се е скъсал и вече не разполагате с такива луксове...
На вас обаче ви е леко, а парите нямат значение, защото е пострадал инвентарът, а не вие. До другия път...
Та кажете струва ли си да се обуете и облечете по последна мода, при условие, че има и алтернативен начин/в пъти по-изгодно/ да изпитате гореописаните "удоволствия" и "особеното очарование на зимната планина" извън терасата на х.Плевен, без да се налага две години да бачкате за "превъоръжаването на армията по натовски образец"?



Е ти какво предлагаш? Лидълска екипировка или по домашни дрехи ? Определено яке за 1000 лева не се къса туку така, нито панталони за толкова, нито раница за толкова, а за кевларени гети и дума не може да става(пробвал съм с макетен нож и няма и следа от опитите да срязване) . Сега вярно че всичко се амортизира с течение на времето но няма нищо вечно особено в такива сурови условия !
Вто Дек 02, 2014 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
raider написа:


Е ти какво предлагаш? Лидълска екипировка или по домашни дрехи ? Определено яке за 1000 лева не се къса туку така, нито панталони за толкова, нито раница за толкова, а за кевларени гети и дума не може да става(пробвал съм с макетен нож и няма и следа от опитите да срязване) . Сега вярно че всичко се амортизира с течение на времето но няма нищо вечно особено в такива сурови условия !

Не ставало ли, ела да ти покажа. Гореописаното е лично преживяване. Очевидно не си бил достатъчно настоятелен. Не знам дали някога си изпадал в такава ситуация, която всъщност за зимните алпинисти е ежедневие, та да не ти е известно, че нищо не може да издържи на добре насочен остър зъб от котка, обута върху човек, който всеки момент може да умре..Естествено имам и предложения, след всяко преживяване съм вземал насрещни мерки. Прочети отново, внимателно "Свирепа арена" на Джо Таскър и ще видиш какво е мислел човекът за инвентара. А Лидъл не е за подценяване, ако знаеш с кое как да си служиш.
Вто Дек 02, 2014 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 3 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov