ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Как да изберем правилният размер обувка?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Как да изберем правилният размер обувка?
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Esper написа:
На Елбрус една девойка носеше някакъв височинен модел на ласпортива ( двойна, пластмасова ) и пак имаше сериозен проблем с тази обувка.
Така, както се оказва, че трябва да си купувам зимен чепик, колкото и вероятно субективни да са негативите към тази марка със сигурност ще рискувам с друга марка Laughing

Щото тази работа с обувката до голяма степен си е риск - несъвместимост-а с крака обикновено излиза по време на експлоатация.
Само с мерене не става.
Също като каска... Лошото е че и двете са достатъчно скъпи Evil or Very Mad

Съветите на Скарпа при избор на размер на обувката

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Яну 15, 2015 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dandan



Регистриран на: 26 Авг 2013
Мнения: 211

Мнение Отговорете с цитат
Това не помага за ширината.
Чет Яну 15, 2015 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dandan



Регистриран на: 26 Авг 2013
Мнения: 211

Мнение Отговорете с цитат
По интелигентния начин е да си прецениш - особено очебийните неща Very Happy

Прее.б.. - не се губи разбира се.
Чет Яну 15, 2015 7:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Обувките Скарпа са по-тесни отпред, понеже италиянците са с по-финни крака Smile

След по-продължително ходене краката започват леко да се подуват или отичат...
Чет Яну 15, 2015 7:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Абе то аз го подхвърлих за италианците, защото доста мои познати с широки краци изплакаха. Обаче е несериозно да се твърди, че всички скарпи, ла спортиви, гронели, асолота, акута и каквото-още-се-сетиш, правено в Италия, е тясно. Има модели и модели.

Още малко за меренето:
http://bestard.com/informacion_practica_encontrarMejorCalce.php

_________________
www.summitsweb.com
Чет Яну 15, 2015 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Е не съм го довършила, затова го изтрих. Трай, ще го видиш Smile

едит, извадки:


Цитат:
Дължина на обувката

Трудно е да се даде точна дължина, но вътрешността на високата обувка трябва да е около 1см по-дълга от крака ви. За ниски обувки 0,5-0,8см се смята за достатъчно.

За да проверите дължината, трябва да можете да вмъкнете един пръст (нито повече, нито по-малко!) между глезена и обувката, докато стоите прави с развързани обувки и плътно прилепнали до предната част пръсти.

Прилягане в горната част

Прилягането в горната част на стъпалото, над свода е второто най-важно нещо, заедно с дължината. Ако връзките там не държат кракът ви на място, обувката няма да е стабилна и кракът ви се движи вътре докато ходите.

Може да го тествате като завържете обувките и сложите дланта си на горната част, за да усетите как и дали прилягат. Ако приляга добре - обувката ще обгръща плавно крака ви, без да бъде твърде стегната или отпусната.

Глезен

Глезенът ви трябва да приляга плътно към задната част на обувката, за предпочитане е да не се мести наляво или дясно и ако е възможно да не се повдига на повече от 5мм от стелката.

Това може да бъде тествано като обуете обувката, завържете я добре и притиснете носът й в пода. Когато пръстите докоснат предната част, застанете на пръсти и проверете колко се движи глезенът ви вътре в обувката.

Място за пръстите

Обуйте и вържете добре обувката, след което ударете пръстите в пода или подскочете няколко пъти за да усетите как пръстите ви достигат края на обувката.



_________________
www.summitsweb.com
Чет Яну 15, 2015 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:

Съветите на Скарпа при избор на размер на обувката


Имам го предвид, това - да.
Виж идеята да ги меря приквечер обаче е новост за мен Laughing

ZCEZBPM написа:
Начинът е да се прее.б..ш няколко пъти преди да намериш обувка, която да ти пасва.
Всички минават по този път.


Малко трънлив ми идва, особено за сериозна обувка със сериозна цена...
Егати пътят... Rolling Eyes
До сега не съм настъпвал мотиката освен с въпросната ласпортива ама с нея е различна ситуацията!
То не че съм имал кой знае колко чепика до сега... Предишната обувка беше един LYTOS на който просто му скъсах трътката от целогодишно носене - 5 години и кусур!
Излишно в да казвам колко доволен бях от него... И то за почти никаква цена.

А едно време като избирах височинните... единствената обувка, която по време на мерене и размотаване в магазина намерих като "правена за мен" беше ей този модел на Millet.
Тогава предпочетох криспи-то единствено заради пластмасата и вътрешната "вложка".

Сега обаче както очевидно пак съм без зимна обувка почват да ме навяват пак еретични въжделения към нея...
Да не беше идиотската цена изобщо нямаше и да се замислям.
Знам какво искам но все още не съм сигурен стиска ли ми да купувам за 2 път налъми за 600лв Evil or Very Mad
Чет Яну 15, 2015 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Е не съм го довършила,
...

Гледам довършила си го: ръкопляскания

Цитат:
Днес ще говорим за обувките. Всички са чували и чели, че туристическата обувка трябва да е с номер по-голяма, или пък са попаднали на твърдения от другата "школа" - че е необходимо да е правилният номер, а производителите са помислили за необходимото пространство пред пръстите. Сега ще разсеем митовете и легендите и ще видим какво препоръчва испанският производител Bestard:

1. Основни съвети, преди да пробвате обувката:

Не забравяйте да носите в себе си чорапите, с които най-често ще носите обувката, както и специалните стелки (ортопедични например), които впоследствие смятате да използвате. Много производители на чорапи за планина имат различни модели за различни активности и атмосферни условия.
Изрежете си ноктите.
Тъй като кракът може да се подуе до един номер през деня, както и при дейност на открито, най-добре мерете обувки следобед или вечер, а не сутринта.
Не дръжте на номера си. Според производителя, стелката, външния материал, може да има различни вариации на един и същ номер. Bestard например има различни видове подметки, номера и половинки номера, така че бъдете търпеливи и пробвайте колкото можете повече модела и номера, докато не намерите този, който ще покрие всички критерии за дължина, свод, глезен, място за пръстите и перфектно прилягане.
Ако се колебаете между два подобни, но с леко различие в усещането модела - доверете се на първото си впечатление!

2. Дължина на обувката

Дължината е много важен фактор. Обувката не трябва да е твърде дълга, тъй като така кракът ви ще мърда вътре, причинявайки плюски. Не трябва и да е твърде къса, тъй като това би смазало пръстите ви, особено при слизане по стръмни склонове. Трудно е да се даде точна дължина, но вътрешността на високата обувка трябва да е около 1см по-дълга от ходилото ви. За ниски обувки 0,5-0,8см се смята за достатъчно.

За да проверите дължината, трябва да можете да вмъкнете един пръст (нито повече, нито по-малко!) между глезена и обувката, докато стоите прави с развързани обувки и плътно прилепнали до предната част пръсти. След като завържете обувките, кракът ви ще се премести назад и необходимото разстояние ще е при пръстите ви.

3. Прилягане в горната част

Прилягането в горната част на стъпалото, над свода, е второто най-важно нещо, заедно с дължината. Ако връзките там не държат кракa ви на място, обувката няма да е стабилна и краката ви се движат вътре докато ходите.

Може да го тествате като завържете обувките и сложите дланта си на горната част, за да усетите как и дали прилягат. Ако приляга добре - обувката ще обгръща плавно крака ви, без да бъде твърде стегната или отпусната. Ако обувката е твърде широка, или твърде дълга - капсите на връзките също ще се докосват. Ако пък е твърде къса или тясна, кракът ви ще се чувства ограничен и връзките ще изглеждат изпънати до краен предел.

4. Глезен

Глезенът ви трябва да приляга плътно към задната част на обувката, за предпочитане е да не се мести наляво или дясно и ако е възможно да не се повдига на повече от 5мм от стелката. Твърде много движение в глезена обикновено причинява подбити крака и мазоли.

Това може да бъде тествано като обуете обувката, завържете я добре и притиснете носът й в пода. Когато пръстите докоснат предната част, застанете на пръсти и проверете колко се движи глезенът ви вътре в обувката.

5. Място за пръстите

Винаги трябва да имате място за пръстите - както по дължина, така и по широчина. Ако мястото не е достатъчно ще имате проблеми при слизане.

Обуйте и вържете добре обувката, след което ударете пръстите в пода или подскочете няколко пъти (по възможност по наклон) за да усетите как пръстите ви достигат края на обувката. Трябва да има място, дори и когато кракът ви е придвижен към предната част на обувката.

6. Перфектното прилягане

За да постигнете перфектното прилягане, може да опитате различни по дебелина чорапи, различни стелки и подложки или комбинация от тях. Известно е, че единият крак на повечето хора е по-голям от другия, така че може да се наложи да използвате различни чорапи, стелки и/или подложки за всяка обувка.

GO!outdoor и Bestard ви пожелават приятни мигове в планината!

Източник: http://blog.gooutdoor-bg.com/2015/01/blog-post.html

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Яну 15, 2015 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
В последната минута на работния ден, ще ме прощавате за печатните грешки и тафтологията Laughing
В общи линии казват същото като Scarpa.

p.s. Esper, и аз все още въздишам с умиление по първия ми Lytos... чудничка обувка беше.

_________________
www.summitsweb.com
Чет Яну 15, 2015 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov