ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Туристически обувки - мнения и коментари!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Туристически обувки - мнения и коментари!
Автор Съобщение
mrdobrev



Регистриран на: 26 Юни 2008
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Ако ми позволите ще дам съвет и после - моето мнение за обувките.

Не купувайте от онлайн магазини!!! Минете по всички магазини лично и пробвайте всички модели на място, поразтъпчете се насам натам из магазина, изкачете се и слезте по стълбите, постойте с тях и чак тогава изберете.

Съгласен съм, че по-леките обувки са по добри за ходене. Не бих казал, че екстремно изглеждащите обувки са най-добри, още повече, че нашите планини не са толкова "страшни" както високите планини по света. Да се купуват скъпи алпийски обувки просто е излишно. Те си имат своето специфично предназначение и място за носене - когато са необходими, те наистина са добри и незаменими, но за обикновения турист са ненужни и скъпи.

Важно е да имаш ЗДРАВИ кожени (или кожа и кордура) обувки, без значение каква марка са. Както беше казал някой, не обувките и раниците катерят планините, а ние... Моят баща е обикалял българските планини с най-обикновени обувки. На един поход преди много години се късат по принцип здравите, двойно зашити, вносни алпийски обувки на неговия спътник. Тогава баща ми му дал резервните си гумени цървули. Човекът ги обул и продължил да си ходи, чувствайки се даже по-комфортно. Иначе е щял да ходи бос, защото не си носел резервни...

Ако пък имате възможност и желание, пробвайте да купите от чужбина нещо по-добро, което го няма в България за съжаление - например Hanwag, Meindl, Zamberlan, Scarpa. Хубави и леки модели имат и AKU, Crispi, Trezeta. А иначе Raichle и La Sportiva също са много добри марки.
Сря Юли 02, 2008 10:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
mrdobrev написа:
Да се купуват скъпи алпийски обувки просто е излишно. Те си имат своето специфично предназначение и място за носене - когато са необходими, те наистина са добри и незаменими, но за обикновения турист са ненужни и скъпи.



Подкрепям! Обаче хора всякакви... Рекламата и модата също имат пръст в тая работа.
Тъй де, много важно че шоколада не бил Нестле.... Wink
Сря Юли 02, 2008 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
chilko



Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
здравейте,
някой има ли впечатления за това? - http://ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=821

мисля да ги ползвам за неколкодневен преход в пирин от безбог до мелник
Пет Юли 25, 2008 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Очевидно не пази глезена. Аз не бих дал толкова пари за такава обувка.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юли 25, 2008 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
chilko



Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
трябваше да уточня, че търся ниска обувка. 8 години ходих в пирин с един нисък трекинг модел на саломон и нямам оплаквания
Пет Юли 25, 2008 2:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stas



Регистриран на: 13 Май 2008
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Добре де, единствено глезена ли е довода "против" ниските обувки?
Теглото им е по-малко, по-удобни са...
Чудя се какви летни обувки да си взема.
Утре съм в магазина на ул. Герлово и ще пробвам, но като че ли високите не ме влекат особено.
Чет Авг 28, 2008 7:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
chilko



Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
глезена не е малък довод, но освен това някой споменава предпазване от змии
Smile

иначе си взех с намаление (в началото на август) за 118 лв нисък merrell passage ventilator от мола на стамболийски

изкарах седмица в пирин и нямам оплаквания с изключение на стелките, които за зле и сега ги смених с ultra2 на shock doctor. подметката е vibram и е доста твърда, има отлично сцепление.


Чет Авг 28, 2008 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stas



Регистриран на: 13 Май 2008
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
А, видях ги аз тези в МОЛ-а!
Имаше 2 бройки от моя номер в събота.
За предпазване от змии ми препоръчаха да си взема гети. Става ли?
Чет Авг 28, 2008 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
chilko



Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
гети би трябвало да е ок
в друг форум обсъждаха, че от десетилетия никой не бил хапан от змии в планината и спасителите даже спрели да държат серуми
Чет Авг 28, 2008 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Гетите са неудобни през лятото, спарват ужасно краката.

Високите обувки са си удобни, Raichle специално имат няколко леки летни модели. Аз не бих обул маратонка по принцип - за мен не е планинарска обувка, особено по чукареста планина.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 28, 2008 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
chilko



Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
това са ниски планинарски обувки, а не маратонки
Чет Авг 28, 2008 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stas



Регистриран на: 13 Май 2008
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, ти пробвал ли си летния модел гети?
Много ми ги препоръчват, но като се замисля е твърде вероятно и да спарват.

А какво значи, високи летни обувки ли препоръчваш?
Пет Авг 29, 2008 1:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Имам гортексови гети, които пак си спарват - макар и по-малко. Определено не бих ги обул лятото.

Аз предпочитам висока обувка - ходя много по камънаци и сипеи, в Пирин най-вече. За такъв терен според мен високата обувка пази по-добре крака и в частност глезена, също така прави стъпването по-стабилно. Има и леки модели високи обувки.

Ниските съответно стават за преходи по по-тревисти терени, където не се иска стабилно стъпване, а и риска от изкълчване на глезен е по-малък. По-леки са, спор няма, но не са толкова универсални според терена. Изборът си е твой вече. Ако можеш да пазариш ниски и високи, използвай съответните според прехода, това е най-добрия вариант.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Авг 29, 2008 1:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
renesanz



Регистриран на: 23 Сеп 2008
Мнения: 17
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=141

спряла съм се на този модел 4 сезонни и на raichle 60 degree.. бихте ли споделили мнение и малко информация за магазините,аз ходих само в Ekipirovka и Стената. трябват ми обувки за есен и зима, най-важното условие е да не влиза вода и сняг от никъде Smile мерси предварително

_________________
“Come dance with the west wind and touch all the mountain tops,sail over the canyons and up to the stars and reach for the heavens and hope for the future,and all that we can be and not what we are”
Вто Сеп 23, 2008 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 389
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, аз използвам модела на Raichle 90 degree gtx( 2 зими вече) http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=85

Издръжливи са от към студ, влага сняг. Подметката е солидна има добър борт и са съвместими с автоматични котки. Катерил съм ги доста високо несъм имал проблем със студ или влага. Единственият минус е че неса много удобни за в беснежни условия и са малко по-стар модел. Препоръчвам Ви да погледнете и този модел: http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=763
Зимата е добре да Сте с по-високи обувки и задлъжително здрави гето от горе!

Незнам с номерата обаче дали ще намерите вашия размер. Нали знаете че дамската и мъжката номерация се различават...

Обувките, които сте избрали нестават за сняг и влага. Аз имам модела Mt. Peak XT GTX Men, които са трисезонни подобни на тези. Изпробах ги във сняг и несе получи. Студено е и след определено време ( 7-8 часа) пускат вода. Подметката не е проектирана за сняг и е по-мека. Ако търсите предимно зимна обувка то тази нестава.
Успех в избора.
Вто Сеп 23, 2008 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 2 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov