ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Строежите ще започнат скоро

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Строежите ще започнат скоро
Автор Съобщение
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Строежите ще започнат скоро Отговорете с цитат
http://money.bg/news/id_773585957
Автор: Емилиян Лилов, Deutsche Welle
Български съд разреши застрояването на природен парк "Витоша". Така "Витоша" е последното попълнение в дългия списък с посегателствата към защитени територии в България. Коя ли ще е следващата жертва?

Историята била възходяща спирала, казват. Съвременната сага на българските защитени територии обаче е омагьосан кръг без изход. С нечуван, но уви вече виждан цинизъм българското правораздаване зачеркна още една емблематична за българина природна и туристическа забележителност: парка Витоша. Чии интереси са потъпкани и чии защитени? Нека погледнем първо фактите.

Апетитни инвестиции, пагубни за природата

В тази сага ролята на защитниците на парка е поверена на МОСВ, Държавната Агенция по горите, Дирекция "Парк Витоша"; редица неправителствени организации, природозащитниците от WWF-Световен фонд за дивата природа, Асоциация "За да остане природа в България", много граждани.

За инвеститора "Витоша ски"-АД се знае, че е офшорна компания, регистрирана на Вирджинските острови, че е собственик на лифтовете и съоръженията, че е получила безпрепятствено и без конкурс (според Закона за обществените поръчки) финансиране от ДАМС за ски-обучение на деца. В управлението й влизат човек от Българската Федерация по ски и един от съуправителите на друга офшорка, която е основен концесионер на ски-зоната в Банско. Всичко това е преплетено в любовен венец с управата на голяма българска банка. Всички те се борят за изграждане на нови писти и лифтове, на язовир за изкуствен сняг и прочее апетитни "инвестиции", които обаче са пагубни за дърветата, защитените видове, биоразнообразието и водното богатство на парка "Витоша"!

И в тази сага една от основните роли е отредена на Темида: С окончателното си решение ВАС обяви екологичната оценка на еко-министерството за нищожна и дефакто лиши държавната администрация (в лицето на Агенцията по горите и Дирекцията на Парка) от конституционното й право да участва в административните производства. Нарушен е планът за управление на Парка, който е част от европейската екологична мрежа "Натура 2000", и според който е недопустимо ново застрояване. Погазено е достойнството на обикновения гражданин!

А обществената съвест?

През 2008 г. багерите изкопаха първите защитени от закона Морени за прокарване на път към писта "Витошко лале". Питам се дали ако не бъде спряно това беззаконие Витошките морени няма да останат само спомен от опаковката на любимите на няколко поколения едноименни вафли? Нищо чудно след като знаем практиката на същия състав на ВАС, който преди това заличи парка "Странджа" и защитената местност "Камчийски пясъци". Питам се още дали пък не е чиста случайност, че малко след като разрешиха застрояването в тях същите магистрати и техни "обеднели" роднини започнаха да изливат основи на частни хотели в Приморско...

Вярно е, че всеки отговаря пред съвестта си. Но когато си в позиция да отсъждаш в името на обществения интерес, ти отговаряш и пред обществената съвест. Доброволно или докато не ти потърсят сметка.
Чет Фев 17, 2011 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Toя наш независим съд все такива ги върши. Confused

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Фев 17, 2011 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Мавруд



Регистриран на: 21 Окт 2010
Мнения: 180

Мнение Отговорете с цитат
Съдът отпуши проекта за модернизация на туристическа и ски зона “Алеко”

Рестарт за Витоша

Наливат 70 млн. евро в курорта, слагат съоръжения за изкуствен сняг


Проектът на новата ски зона ще задоволи високите изисквания на обществото към курорта
Зимният туризъм излиза от фризера. Организирането за втори път на Световна купа по ски в Банско и предстоящата трета догодина, както и Европейска купа в Пампорово през 2012 г. и прекрасните условия за ски туризъм в Боровец са само част от позитивните новини, с които може да се похвалим пред света. И всички те са в резултат на извършените инвестиции в хотелска база и съоръжения в тези курорти през последните години. Доскоро всичко това се случваше с помощта на бизнеса и общините, които се справяха самостоятелно без сериозна подкрепа от държавата, и то в условия на яростно противопоставяне от различни екологични организации, пряко заинтересовани да няма български зимен туризъм. В същото време страна като Австрия има над 300 зимни курорта и печели годишно милиарди евро. В България се стремим само да не сме на загуба на края на сезона. Това ощетява много и хората, живеещи в тези региони, които вместо да си изкарват прехраната от туристите, се занимават да пазят горите от бракониерска сеч. За да има развитие, е необходимо държавата да превърне това в своя политика. Показателен е примерът на организираната в края на февруари в Банско кръгла маса, където ръководителите на възловите министерства си стиснаха ръцете, за да работят съвместно в интерес на тази кауза.
На фона на еуфорията около състезанията на световно ниво сякаш встрани остава съдбата на най-стария български курорт - Витоша. След дълга съдебна сага Върховният административен съд (ВАС) отмени решението на министъра на околната среда Нона Караджова да не приеме екологичната оценка на Специализирания подробноустройствен план (СПУП) на туристическа и ски зона "Алеко". Съгласно решението на ВАС министър Караджова трябва да се произнесе отново. Българското общество с нетърпение очаква нейното решение. Според социологическите проучвания над 80% от софиянци желаят развитието на Витоша като модерен зимен център, в който да могат да практикуват безопасно любимите си спортове. Проектът за модернизация на туристическа и ски зона "Алеко" е разработен от инвеститора "Витоша ски" АД и консултиран от водещите в тази област специалисти. Сред тях е и дългогодишният рейсдиректор на Световната купа Курт Кох. Осигурено е и финансовото обезпечаване на проекта, което ще е в границите на 50-70 млн. евро и ще осигури работа на поне 500 души. Модернизацията на Витоша може да влезе спокойно в книгата на Гинес, защото за реализирането му не се предвижда почти никаква сеч. Факт, с който не може да се похвали нито един курорт в Алпите или Доломитите. Санитарната сеч, която годишно се извършва на Витоша, е в рамките на 7000 куб. метра. Разположението на пистите и съоръженията дублира трасетата на старите, а новите площи ще са в райони, които са обезлесени вследствие на разрушителната дейност на корояда. Проектът предвижда подмяна на всички съоръжения, които са морално и физически остарели, опасни са за хората с модерни лифтове и ски влекове. Планира се и точно локализиране на трасетата и пистите, тяхното затревяване, отводняване и обезопасяване. Амбицията е и да се изградят системи за изкуствен сняг на всички писти, което ще позволи използването им и при безснежна зима. Разработеният план е в пълно съответствие с всички действащи екологични норми както в страната, така и в рамките на ЕС, както и на плана за управление на Природен парк "Витоша". Единственото, което остава, е да се даде рестарт на проекта, който вече четвърта година отлежава. Поради тази причина хилядите фенове на ските в столицата са ощетени, защото не могат да си ползват природата заради опасните лифтове в планината.

Пламен Петров

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-03-11&article=360354

_________________
ЕП "Български железници"
http://www.bgrail.eu/news
Пет Мар 11, 2011 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Мавруд



Регистриран на: 21 Окт 2010
Мнения: 180

Мнение Отговорете с цитат
Мавруд написа:

Разположението на пистите и съоръженията дублира трасетата на старите, а новите площи ще са в райони, които са обезлесени вследствие на разрушителната дейност на корояда.


А, ако го нямаше корояда ? Или няма такъв вариант ? Винаги се е знаело, че ще има корояд ?! Само на мен ли ми се струва, че този корояд много удобен се оказа и точно на правилното място е изял гората ...

_________________
ЕП "Български железници"
http://www.bgrail.eu/news
Пет Мар 11, 2011 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov