ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Почти зимна Беласица - 11-13.02.11г.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Почти зимна Беласица - 11-13.02.11г.
Автор Съобщение
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Почти зимна Беласица - 11-13.02.11г. Отговорете с цитат
Четвърти традиционен поход „Зимна Беласица“

1 ден: 11.02.11г.:
Участващите 30 души запълнихме 4 купета в сутрешния влак за Петрич. Според организаторите това е най-масовото участие досега. На гарата в Петрич ни чакаха два буса, с които се предвижихме малко над хижа Беласица. От там пеша до хижа Конгур. Грееше слънчице и затова седнахме отвън на припек.

вечерта в столовата имаше много настроение




2 ден: 12.02.11г.:
Тръгването бе определено за 07.00 часа, но толкова голяма група не успя да се вмести в предвиденото време за тоалет и закуска. Така, че тръгнахме в 07.40 часа. Имаше идея да вървим заедно, но практически нямаше как да се осъществи. Всеки си има темпо на ходене, някои спират да снимат и т.н.
Още в началото основната група тръгна по пътя, а няколко човека тръгнахме по преките пътеки, по които вървеше маркировката. Почти същата група след това мина по билото. На един завой на пътя се откри гледка към Пирин. Тук спряхме да поизчакаме останалите.

Докато изчаквахме, ни стана хладно… Другите още ги нямаше, така, че тръгнахме. След като излязохме над гората, вятъра започна да се усеща. Снега не беше много, но си сложихме снегоходките, само и само да не са ни на гърба и да ни тежат.

билото до връх Радомир

Спряхме на едно място, където не духаше, с идеята да се посъберем. Почакахме малко, дойдоха още хора. Но както се бяхме опаковали, ни стана горещо и не се бавихме много.

продължаваме нагоре, въпреки студения, но не толкова силен вятър

Първите след като се бяха качили на връх Конгур, бяха отишли на гости при комшиите… Там изобщо не духаше и слънцето топлеше. Един час след нас дойде основната група. Ние бяхме нетърпеливи да тръгваме, но пък водача не бързаше и искаше да ни разубеди да не минаваме по билото. Но към 11.30 часа шестима тръгнахме по билото. Тогава забелязахме последните да пристигат на връх Конгур.

поглед напред


и поглед назад: Алиботуш /Славянка/, връх Конгур


първите петима дръпнаха напред


другите също напредват по пътя


вече сме съвсем близо до върха


първата група на връх Радомир

Около три часа ни отне разстоянието от Конгур до Радомир. На слизане от върха хванахме по северния склон. Трябваше да хванем на запад, защото там нямаше сняг. А при нас, някъде по средата на склона, снегоходките започнаха да не държат, а да се приплъзват. Но склона бе доста стръмен и нямаше как да ги свалим. Мен ме притесняваше факта, че изпусна ли се и тръгна надолу, много бързо ще се засиля и може би ще се спра някъде в гората след пътя… Затова предприех една много бавна и мъчителна процедура, а именно приплъзвам се почти легнал 2-3 метра и законтрям със щеката. И така, докато успях да стигна пътя. Там ново 20 ме чакаше. Мислех, че трудното е минало, но се оказа, че пътя е със страничен наклон. Наложи се да сваля снегоходките за да премина един участък около 50 метра. По натам не ги слагах изобщо, защото ги бях прибрал в калъфа.
След това продължихме по скучния подсичащ път. След известно време се отделихме от билото и продължихме по пътя в гората. И така към 17.45 часа бяхме до бившата застава Лопово. От там щяхме да се придвижим с джуган до село Самуилово. До 18.30 часа се събрахме всички и се натоварихме на джугана. Голямо приключение бяха тези 20 км до селото, които изминахме за един час.
Там се позиционирахме в кръчмата на Вальо Янкиш.Бяхме разпределени за спане в няколко къщи, а някои дори в друго село.

3 ден: 13.02.11г.:
След закуска с единия бус на два курса се придвижихме до село Яворница, където групата, която бе спала в селото ни чакаше на едно площадче.

Роко разказва за маршрутите в природен парк Беласица и по конкретно на юг от село Яворница


След това хванахме по една от пътеките „Пеперудите и цветята на Беласица“, водеща до
Яворнишки водопад.

След 12.00 часа в комплекс „Нери” в селото ни предстоеше дегустация на традиционни гозби от Подгорските села и фолклорна програма при Рукие Изирова.

посрещнаха ни по стар български обичай, а именно с питка и мед


а каква софра ни бяха приготвили...


дори ни попяха…


започнаха и хорáта...


голяма част от групата с рекламните фланелки на проявата


песните продължават…


...хорáта също

След 14.30 часа се натоварихме на бусовете и тръгнахме към Рупите.
Там някои отидоха в минералните басейни, други останаха да пият бира, някои се разходиха наоколо, а ние с Иван към връхната точка на възвишението Кожух.

поглед отгоре към местността "Рупите", храм паметник “Света Петка Българска”

С Иван имахме 1.10 часа да се качим и да се върнем. Успяхме за 1.05 часа…

докато чакахме влака се изигра поредното хоро

След това се качихме на влака и потеглихме. Добре, че влака имаше престой на гара Генерал Тодоров, за да може да заредим с бири…
И така неусетно пристигнахме на централната гара в София. Заредени с много емоции и с нови приятели.

Всички снимки:


Последната промяна е направена от Valio на Пет Яну 27, 2012 4:08 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Фев 21, 2011 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Привет

Ето и връзка с моите снимки. Малко са и съвсем скромни, но когато видях техниката на голяма част от групата, реших че добре съм направил, като съм помъкнал сапунеркаSmile

Пътепис в почти всяка снимка:
https://picasaweb.google.com/zlobber/1113022011#

Приятно разглеждане
Вто Фев 22, 2011 1:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Браво Вальо, аз се канех зимно на палатка да ходя по Беласица, а то къде е зимата Shocked

Защо слязохте на север от Калабак, отивайки към Лопово ?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 22, 2011 2:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Добра разходка сте си спретнали, а и снимки сте понаправили. Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Фев 22, 2011 9:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Защо слязохте на север от Калабак, отивайки към Лопово ?

А, де... Аз не бях ходил на запад от Радомир /Калабак/. Първите тръгнаха първоначално на запад и след това на север, и аз след тях. След това продължихме по пътя.
Основната група слезна на запад и това бе по-доброто решение. Там почти нямаше сняг.
Вто Фев 22, 2011 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
Вальо, това с питката и меда ...... супер изненадващо ми е
Сря Фев 23, 2011 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Предната вечер имаше дискусия за плюсовете и минусите на организираните екскурзии. На мен ми бе за първи път ходене на подобно мероприятие и сега си давам сметка, че преживяването с питката, песните и хората, никога не би ми се случило, ако бях с малка група с цел да качим на вр. Радомир. Големите групи могат да си позволят да наемат ансамбъла, заведението и други екстри.
Чет Фев 24, 2011 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Вальо, супер сте си изкарали ! Само дето не разбрах защо водача ви е разубеждавал да не минавате по билото ?! То и без друго снегът е малко...

За големите групи...да стоиш и да чакаш 1 час да дойдат последните нещо хич не ми звучи много яко, ако ще и вчерта да са песни и танци на народите Laughing
Но всеки си има своите предпочитания.
Чет Фев 24, 2011 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
ve_san написа:
Вальо, супер сте си изкарали ! Само дето не разбрах защо водача ви е разубеждавал да не минавате по билото ?! То и без друго снегът е малко...

Че ще е трудно - постоянно качвания и слизания... и на места странично преминаване със снегоходките. А по пътя си е равно...

ve_san написа:
...За големите групи...да стоиш и да чакаш 1 час да дойдат последните нещо хич не ми звучи много яко, ако ще и вчерта да са песни и танци на народите Laughing
Но всеки си има своите предпочитания.

Така е, но това чакане се забравя и остава спомена от т.н. песни и танци на народите Very Happy и запознанството с нови хора.
Пет Фев 25, 2011 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov