ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Разочаровани от х. Гургулица

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Разочаровани от х. Гургулица
Автор Съобщение
Чадърче



Регистриран на: 01 Фев 2011
Мнения: 45
Местожителство: София

Мнение Разочаровани от х. Гургулица Отговорете с цитат
На 5 март /събота/ група от 10 човека бяхме отседнали в хотелче на Вили Костенец. Тъй като не бяхме идвали в този район, попитахме, накъде да се разтъпчем. Хората любезно ни обясниха маршрутите и след като се снимахме на Костенски водопад, решихме да се поразходим до х. Гургулица.
Дотам има асфалтов достъп, ходенето е леко и приятно, сред борови гори. Нямаше и час до хижата, но децата огладняха от чистия въздух и влезнахме в хижата да обядваме. Тя се намира на високо място, сред борова гора и поляни, красива природа.
Самата хижа изглежда добре отвън, но.... Минаваме по една тераса, за да влезем в столовата - непочистен сняг и киша, които се внасят вътре. След ходенето сме изпотени и си свалихме якетата, но се установи, че огромната печка едвам гори и навсякъде е студено.
Попитахме за менюто - скара и пържени картофи, чай без захар /не особено топъл/, никаква супа, или пък салати. Даже хижарят беше много учуден, че питаме за мезе - ракия обаче имаше. Ама как да я пием на голо - не сме пияници!
Да не говорим, че пържените картофи бяха бая престояли в мазнината, а пък 3 порции не можаха изобщо да станат. А и цените си бяха като в ресторант в града.
Та си помислих, как ли щеше да изглежда хижата и обслужването, ако хижарите бяха Валя и Иван от Тевното?!!!Сигурно доста по-различно и като уют, чистота и като внимание, пък ако щете и като меню! Убедена съм, че славата на хижата щеше да се носи отдалеч!!!
Мисля, че е недопустимо в една хижа в почивни дни с идеален достъп да няма поне една супичка за хапване и малко топлинка да се изсушиш! Пък в края на краищата може да се купи лютеница, туршия и още всякакви мезета - продават се във всеки магазин!А за супата - да не говорим - казанът трябва винаги да е пълен, особено когато има 4 почивни дни.
Претенциите на туриста не са големи, но пак се потвърждава приказката, че хижата се прави от хижаря. На случайни посетители като нас не може вечно да се разчита!
Разходката беше много приятна, но едва ли повече ще се насочим натам - освен ако не си носим храна и не ползваме хубавите полянки в по-добро време.

Наблизо беше и х. Венетица. Ако някой е ходил там - нека да сподели впечатления, а и предложения за други маршрути!

_________________
Няма невъзможни неща!
Пон Мар 07, 2011 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
За Венетица само хубави неща, топло ,добри хижари...информация обаче от преди две години.
Пон Мар 07, 2011 11:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Чадърче



Регистриран на: 01 Фев 2011
Мнения: 45
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за информацията! Тъй като имаме намерение пак да отидем на вилите, колко време коства отиване и връщане до Венетица?

_________________
Няма невъзможни неща!
Пон Мар 07, 2011 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
6 часа /лет. Георги Димитров Smile / - http://hutvenetitza.alle.bg/
Само суперлативи за хижарите на тази хижа. И съм потърпевш и съм чувал за тях Very Happy
Предварително се обадете обаче. И имайте впредвид, че там има доста черни и горски пътища - да не се загубите. Май няма маркировка до хижата от там. Макар, че преди месец някъде забелязах на площадчето преди водопада, че имаше табела със стрелка за х.Венетица. Rolling Eyes
Посетете комплекс Езерото и хапнете там - мммммм.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Мар 08, 2011 12:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
risto_turisto написа:
6 часа /лет. Георги Димитров Smile / - http://hutvenetitza.alle.bg/
Само суперлативи за хижарите на тази хижа. И съм потърпевш и съм чувал за тях Very Happy
Предварително се обадете обаче. И имайте впредвид, че там има доста черни и горски пътища - да не се загубите. Май няма маркировка до хижата от там. Макар, че преди месец някъде забелязах на площадчето преди водопада, че имаше табела със стрелка за х.Венетица. Rolling Eyes
Посетете комплекс Езерото и хапнете там - мммммм.


Маркировка има (май беше червена, но наистина трябва да се следи внимателно). Това е за лятото, през зимата ще е по-трудно. Иначе от площадчето се тръгва вдясно по асфалтов път, след това има многократни прехвърляния по черни пътища и преки (сечащи) пътечки. За зимата отиването и връщането, според мен, ще отнемат цял ден.
Вто Мар 08, 2011 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
На мен пък любими са ми хижарите на Чакъра и Пламен от Заврачица. И двамата (т.е. тримата), са за пример - и като отношение, и като организация.
На Венетица не съм спала, но и аз съм чувала само добри неща за там.
Вто Мар 08, 2011 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ognedishasht



Регистриран на: 29 Сеп 2009
Мнения: 249
Местожителство: Мордор

Мнение Отговорете с цитат
risto_turisto написа:
И имайте впредвид, че там има доста черни и горски пътища - да не се загубите. Май няма маркировка до хижата от там. Макар, че преди месец някъде забелязах на площадчето преди водопада, че имаше табела със стрелка за х.Венетица.


Маркировка има и е отлична. Червен цвят, тръгва от площада при козела вдясно от река Чавча покрай сградата на горските. Върви се малко по асфалтиран път, а после - по разни пътища и пътеки. Вярно е, че са много и често се пресичат, но маркировката е добра. Просто трябва да се следи. От курорта до хижата се стига за около 3-4 часа мързеливо ходене. Друг вариант е по река Чавча (пътеката за х. "Белмекен") и после през Хаджийска поляна и Ечемиците. Този път е по-дълъг, но може да се ползва в едната посока, за да не ходи човек напред и назад по една и съща пътека.
Вто Мар 08, 2011 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Чадърче



Регистриран на: 01 Фев 2011
Мнения: 45
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сърдечно благодаря на всички ви за изчерпателните отговори. Аз също забелязах, че има червена маркировка от площада, но не знаех как е нагоре.
Не съм съгласна с колегата, който оприличава Тевното на снимачна площадка за филм Роки!!!
Познавам Валя и Иван от години!Никога не съм си тръгвала оттам с лоши впечатления, гладна, жадна или мокра и измръзнала. Ходила съм през различни сезони, сама и с групи. Била съм и когато по някакви празници лъжетуристи така се бяха насмукали, че не можахме да мигнем. Работата на хижаря е да усмири тези, които пречат на другите да си почиват след дълги преходи. Не е лесно да се разправяш с пияни хора, качили се на това красиво място, за да се отрежат от пиене!!!
Това е мястото, където непрекъснато се прави нещо по-добро и по-хубаво, предвид на суровите условия, липсата на път и пр. С мнението си не ангажирам никого, просто сравението с Тевното ми дойде някак спонтано /и не само на мен от групата/. За мен Валя и Иван са трудолюбиви и инициативни хора, каквито се срещат рядко. То си личи и от посещаемостта на заслона, от обслужването и от още доста неща.

_________________
Няма невъзможни неща!
Вто Мар 08, 2011 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
От Долна Баня - почивната станция на МВР има и вили там... в напосредствена близост до х.Гергиница, има пътека за х.Венетица не повече от 2 часа, добре маркирана. На места е път.
На мен ми е интересно от там качване на Ибър - дълго ли е? Имаше някаква табела пред хижата, но не помня.
Пет Мар 11, 2011 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
...
На мен ми е интересно от там качване на Ибър - дълго ли е? Имаше някаква табела пред хижата, но не помня.



_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Мар 13, 2011 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Христо! Сега се сещам, че тази табела и аз я имам снимана Oops ама първо да питам нали... Oops
Аз съм ходил с една компания до някакъв заслон тип колиба на поляна - може би "Ечемиците"? и обратно.
Благодаря още веднаж.
Нед Мар 13, 2011 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
...
Аз съм ходил с една компания до някакъв заслон тип колиба на поляна - може би "Ечемиците"? и обратно.
...

Very Happy


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Мар 13, 2011 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение off topic Отговорете с цитат
Минавайки през поляната и гледайки табелката на колибата се запитах, абе тия партизани толкова загубени ли са били да си направят скривалището на поляната? По-късно обитаващият колибата ме светна, че оригиналното място било другаде (в гората), но той бил прибрал табелата, за да я запази от предаване в онези пунктове...
Пон Мар 14, 2011 10:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilio



Регистриран на: 01 Апр 2010
Мнения: 52

Мнение Гургулица. Отговорете с цитат
Не съм напълно съгласен с определението за Гургулица.
Нашата компанийка беше там на 12-13.02 обаче се бяхме обадили предварително.Имаше супи скара и съвсем пресни картофи които ги белеха пред очите ми.

_________________
В планината лоша ракия, грозна жена и неприятно време - няма!
Skype:iliyan.markov
Пон Мар 14, 2011 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov