ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Джафардере - къде е водопада?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Джафардере - къде е водопада?
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Джафардере - къде е водопада? Отговорете с цитат
Имах идея за ходене за 2 дена в Средна гора, но в събота имах работа и изпуших съвсем. Остана неделята, да мисля къде да излезна. Джафардере в Стара планина чакаше реда си. Като за еднодневка точно пасваше. Щях да потърся мистериозен водопад някъде там.
Обичайно сутринта хванах автобуса в 6 за Карлово, после влак за Кърнаре и в 8 и нещо бях вече на изходни позиции. Горе се виждаше да е мъгливо. Тръгнах по шосето над селото и при първия мост захванах по Джафардере нагоре. Точно до моста имаше оставени джип, автомобили и мотор - както стана ясно по-късно, на ловци.
По дерето нищо особено интересно, срещнах един от ловците, другите само се чуваха, кучетата също. Продължих нагоре и до мястото където пътеката захваща по склона не видях никакъв впечатляващ водопад, не разбрах и на кое викат Червената скала. Нагоре се виждаха сериозни мъгли, но се надявах да се разтикат и като се кача да разгледам района от там. Маркировката хич не е добре, пътеката също се губи, а би трябвало да извежда до заслон Орлово гнездо, на билото. В гората заваля ситен сняг, който вятъра се опитваще да натика във всички телесни отверстия. Мокротията също беше на ниво, затова сложих гетите. Слънцето блесна за кратко и ме подлъга да не вадя дъждобрана, но гадния снежец се лепеше навсякъде. Излезнах от гората и нагазих в гъстата мъгла, която прииждаше от север. Забих се в някакви скали, заобиколих и пак нагоре. Добре че си взех ръкавиците. Вятърът се усили и а - излезнал съм на билото. Обаче къде точно, не ми стана ясно, при 10м видимост. Заслона ще е някъде наблизо, но кой да го търси...Нямам работа повече тук, кръгом и надолу. Беше към 12 часа на обяд.
Като слезнах в гората, подпрян на завет до дебело дърво си хапнах на крак обедния сандвич и заредих джоба с фъстъци. Тръгнах надолу, обаче ми се върти една мисъл, дали да не слезна по някое от разклоненията на дерето - може да имам късмет да нацеля водопада в гръб! Смъкнах се се наляво по заснежената шума в дерето. И от там като се почна - 1час слизане с препятствия, камъни, сипеи, дупки в шумата, коприви и екстри. Фиксирах няколко падания, но без да пострадам сериозно. Помлях си краката, ни водопад, ни дявол! Ще трябва да се идва пак и да се пита някой май. Може би някъде в сухото разклонение. След като стигнах познато място, хванах пътеката надолу към селото. Гледам по пътеката нещо са влачили през цялото време, имаше и кръв тук-там. Някъде по средата на разстоянието, гледам авджиите (10-12 човека всичко, деца, кучета) запалили огън край реката и обират последните кости. Ако се съди по ребрата - прасе бяха гътнали. Поздравих набързо и се изнесох надолу, всички мен гледаха. Може би има нещо гнило, но не в мен. На гарата бях час по-рано от влака, за да се препичам на слънцето и суша мокрите крака, да общувам с тълпа цветнокожи и да дразня мързеливата богомолка на стената зад мен. При това положение нямаше кой знае какво за снимане, но да не е без хич ето малко снимки:






И аз опитах - имат вкус приличащ на бадем, но са по-безвкусни:









Две много подробни и описателни табели за улеснение на туриста:





Заскрежена гъба:





Една панорама(увеличава се):











Не искам и да знам кой живее тук:





А долу пече слънце!


Чет Окт 18, 2007 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Бреййй че сняг нахвърляло бе. Много е красива тая букова гора в късната есен ...
Чет Окт 18, 2007 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Важното е че е станало хубаво ходене.Smile Водопада ще излезе отнякъде, няма къде да ходи. Wink
Пет Окт 19, 2007 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Хубива снимки на гората, супер. Най ми хареса обаче таз снимка
http://photofile.ru/photo/rashev/3200834/68178154.jpg

Интересно име това Джафардере, от какво иде?
Нед Окт 21, 2007 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Тази снимка я щракнах от някъде от средата на склона при изкачване към билото. Това дори не е цялото дере, а само до мястото, където се разклонява. На връщане слезнах по част от лявото по отношение на снимката разклонение. Дясното(западното) обаче е по-дълго и вероятно по-интересно, ако се съди по скалистите склонове от панорамата. Това всъщност трябва да са склоновете на връх Сиврията, който от мъгла хич не се вижда.
От къде идва името нямам никаква представа. Rolling Eyes
Пон Окт 22, 2007 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Малко стара тема, но яко някой все още се интересува събота бяхме там и мога да дам по-подробни обяснения и карта, тъй като мястото наистина е слабо познато. Това определено не е водопада, закойто всички говорят. Той е малко по-нагоре, но оттук нататък има 2-3 по-трудни места. Минават се и без специална екипировка, но си искат здрави нерви.

_________________
http://evgeniyonkov.blogspot.com
Пон Юни 07, 2010 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
izvetrql



Регистриран на: 01 Мар 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
А едно тракче, ако има?
Вто Юни 08, 2010 7:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Не знам какъв приемник трябва да имаш в тая дупка, моя Etrex Vista HCx на места даваше грешка 40м., тъй че трака е леко безмислен но все пак ето го (изтрил съм някои чупки получили се от грешката, но пак изглежда отчайващо). Ето и картата:

Не съм отбелязал началото - там където асфалта пресича Джафардере в долния край на картата. Оттам нагоре се върви изцяло по реката като на много места има газене. Възможно е и пътеката да се отклонява на места, така че част от пресичанията на реката да се спестят, някой който е минавал за заслон Орлово гнездо да каже. Предполагам, че mislesht се е отклонил на дясно там, където съм сложил червената точка - там на едно дърво видях и почти изчезнала жълта стрелка на дясно, предполагам част от маркировката за заслона. По левия приток, по който тръгнахме се появи някаква синя маркировка. Vodopad1 е този на снимките от линка, който бях пуснал (сега за съжаление водата беше много по-малко). Оттам нагоре тръгнахме по левия бряг (гледано срещу течението), но както казах има поне две места, на които човек може да се пребие. Като стигнахме водопада тръгнахме да катерим към Орлово гнездо по десния бряг (на изток), но и там има един доста опасен участък. Минахме и покрай стърчащия камък, който се вижда на една от снимките на mislesht и действително е малко под Орлово гнездо.

_________________
http://evgeniyonkov.blogspot.com
Сря Юни 09, 2010 5:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
izvetrql



Регистриран на: 01 Мар 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Smile
Сря Юни 09, 2010 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Пътеката до Орлово гнездо Отговорете с цитат
Качих се преди около месец до заслона по това дере. Както са написали колегите до сливането на двете реки с пътеката няма проблем - върви се покрай и по реката. След червената точка на картата, обаче аз се затрудних с намирането на пътеката. Обикалях поне 15 минути, но не можах да открия продължение. Накрая тръгнах право нагоре (между двете рекички - стръмничко си е), после наляво и по един хребет пак нагоре. След около 100м. денивелация попаднах на пътеката и от там вече нямах особени проблеми до заслона. Все пак следва да се има пред вид, че тази пътека е била маркирана много отдавна и то самодейно, и очевидно се ползва много рядко. Има и разклонения. Самият хижар на Орлово гнездо ми каза, че въпреки многобройните си качвания от Кърнаре, все още не е минавал по нея. Пиша това с цел повече информация за тези, които ще ходят в раойна. Изводът за мен - ако не сте достатъчно уверени в ориентацията и силите си - минете през стандартната пътека от Кърнаре. Ако търсите дивото - все пак по този маршрут има пътека и някакви маркировки, т.е. маршрутът е нещо средно.

Антон
Пет Юни 11, 2010 1:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Евгени, мой човек си , знам аз! ръкопляскания Картата е достатъчна, поне за мен. Значи аз тогава тръгнах нагоре от червената точка към билото уж по пътеката за заслона. А на връщане слезнах по дерето от изток. Другото дере, където сте намерили водопада не ходих. Обаче тогава беше сухо, поне на разклона. Сега обаче ще отида. Стана ми интересно от къде си научил за този зачукан водопад?
Дано пак се срещнем по баирите.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Юни 12, 2010 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ще пусна по-подробен разказ със снимки в блога като му дойде реда, но не ми остава време от ходене напоследък, пък и преди това се случиха доста интересни неща, за които си струва да се спомене. Да кажа все пак накратко - по времето когато бяхме там по западния приток нямаше вода и без малко да тръгнем по източния. Според информацията, която имах обаче водопада е под Червената скала, а на всички карти, които съм гледал тя е на запад. Малко след като тръгнахме по западния приток се появи вода, която се оказа, че е от един извор малко по-нагоре, така че над него отново тръгнахме по сухо корито и както очаквах след малко отново се появи вода.
За първи път научих за водопада от този разказ, търсейки информация за Сувчарското пръскало. Сега обаче едва ли е най-подходящото време за ходене там тъй като водата е много малко (може би след някой по-сериозен дъжд ще е по-пълноводно), но пък е по-лесно проходимо.

_________________
http://evgeniyonkov.blogspot.com
Пон Юни 14, 2010 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ясно, разбрах. Сега ако е малко водата, то август-септември пък хич няма да я има. От днес съм безработен официално, така че ще намеря 1 ден време да отида.
За Сувачарско съм писал тук, мисля имаше тема. На много лесно място е.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Юни 14, 2010 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Водопадчето малко под първия водопад:


Тук си помислихме, че сме намерили това което търсим...


...но добре че идеята беше да се излезе нагоре по реката, иначе щяхме да се върнем и да не видим това:




Сувчарското пръскало го намерихме лесно на следващия ден - много по-впечатляващ и леснодостъпен водопад.


_________________
http://evgeniyonkov.blogspot.com

Последната промяна е направена от Евгени на Сря Юни 16, 2010 2:42 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юни 16, 2010 7:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Този - големият водопад се вижда много ясно от пътеката за Орлово гнездо. Когато ходих (30 април) ми се стори доста по-пълноводен.

Антон
Сря Юни 16, 2010 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov