ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Всичко за планинското бягане
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Спортни прояви Предишната тема
Следващата тема
Всичко за планинското бягане
Автор Съобщение
isometrus



Регистриран на: 01 Юни 2011
Мнения: 39

Мнение Отговорете с цитат
dobber написа:
Само да спомена, че днес беше изтеглен жребия за участие в Ultra-Trail du Mont-Blanc (UTMB). Това е едно от най-трудните състезания в света. Провеждат се и няколко по-кратки състезания, за по-нормални хора. От 11те Българи записали се за различните състезания, 9 изтеглихме дългата клечка и ще участваме това лято.

В UTMB (160км, пълна обиколка на масива Мон Блан)
Николай Кабаджов
Дарин Коев
Любомир Палакарчев (Да, това е същият маратонец рекордьор на Ком-Емине и финиширал 3ти на "Обиколка на Витоша" 2011)

В състезанието CCC (100км, полу-обиколка на Мон Блан, от Кормаьор до Шамони)
Димитър Давидов (Победител в "Обиколка на Витоша" 2011)
Емил Апостолов (многократен участник в Спартатлон и други прояви от 250+км)
Иван Димитров (скромно моя милост)
Илиян Лазаров
Цанко Стойков
Крум


http://ultratrail.com/page/1/The_event.html
http://www.youtube.com/watch?v=BLlUYaR-cL8&list=PLFAFBB530AA8EBFAE&index=3&feature=plpp_video
Браво момчета,благородно ви завиждам.За първа година започнах да тренирам тук в гръчко самостоятелно и аз планинско бягане,голям е кеф да минаваш растоянията по пътеките със скорост невероятна за обикновен планинар,да си сред природата и да учиш всекидневно тялото да се подчинява на волята.Болката се забравя но опиянението остава и те кара да искаш пак.Успех на UTMB2012.Аз съм още далеч от там.Едно клипче за надъхване http://youtu.be/s2qJ0MTxfGg
Пет Юли 13, 2012 11:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
През цялата 2012 година се случиха много вълнуващи неща в този спорт и както личи и 2013 ще е още по-активна. Специално пиша за едно ново състезание на Витоша, което обикаля най-красивите части от планината, но и прилично трудни. Интересното в него е че времето за финиширане от 4:30 минути според мен са предостатъчни, за да се изходи трасето от опитен турист. Факта че има няколко подкрепителни пункта позволява да се тръгне в планината без никаква раница, само с бутилка вода. Ей такова нещо си е ценно за всеки туристSmile

https://www.facebook.com/SalomonVitoshaTrail
Пет Апр 12, 2013 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
corbin



Регистриран на: 27 Сеп 2010
Мнения: 84
Местожителство: София, България

Мнение "Родени да тичат" Отговорете с цитат
"Родени да тичат" е бестселър, посветен на планинското бягане и на правилната методика в бягането изобщо. Авторът, Крис Макдъгъл, изследва мексиканско племе, при което тичането е издигнато в култ. Магнетично четиво, надъхва дори нетичащи Smile)
Съб Апр 13, 2013 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
trix



Регистриран на: 09 Апр 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Eдна интересна тренировъчна програма http://www.history-computer.com/OMaps/Library/Articles/Marathon%20Training%20for%20Advanced%20Runners.htm, напълно в духа на голяма част от форума, чевермето е на финала!

_________________
Враг няма, спокойно. Всичко е вече зомбирано.
Вто Юни 04, 2013 6:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ceckoguide



Регистриран на: 26 Фев 2014
Мнения: 144

Мнение Отговорете с цитат
Супер са обувките Smile Малко им е по-висока петата и не на всички е удобно, но се свиква Smile Не трябва да те притеснява.

_________________
Човек дори и добре да катери, се жени!
Съб Яну 24, 2015 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Това са джапанките дето ги взех за съботно неделните бързи ходения или леки подтичвания. Ако издържат 5 месеца ще съм доволен.Видяха ми се евтини и с подходяща форма.

Асикс са си водеща марка маратонки за тичане и на тази цена изглежда си извадил късмет. Аз имам едни подобни (с по-ниска подметка обаче), които вече са на към 900 км и трябва да загледаш подметката отдулу, за да си проличи, че са изпозлвани.
Съб Яну 24, 2015 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Не знам как ходите,къде бягате и как ги смятате тия километри,по памук ли бягате...900км не съм изкарвал с никаква обувка през живота си.Няма евтини,няма скъпи,ако ще и от стомана да е направена-пак няма да изкара при мене толкоз.Дай ми ги ако искаш и без да ритам и блъскам нищо с тях и максимално вардейки ги ти гарантирам че след 3месеца ще ти ги върна и ще ти се реве като ги видиш... Twisted Evil
Явно си е до походка.Затва и от години съм казал че повече от 25лв. за обувка-не давам Exclamation Idea

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Съб Яну 24, 2015 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
къде бягате и как ги смятате тия километри

Има много сайтове като Strava.com ( https://www.strava.com/athletes/3650646 ), които предоставят подобна статистика, базирана на записаните с ГПС устройство тренировки (включително могат да се видят подробности и за самите тренировки).
Съб Яну 24, 2015 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За XA PRO 3D ULTRA 2 - по-скоро клонят към пластмасови според мен.

За тренировката - хубаво, но може би ще е по-добре поне в началото да подходиш с по-леки, но по-чести натоварвания (не че ще ме послушаш преди да стане сакатлъка, което е и общото между всички начинаещи ентусиасти). 10 км са много за начало, както пък веднъж седмично е прекалено рядко. През ден ще е по-добре.
Пон Яну 26, 2015 8:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
................................. гледам да не се изхвърлям.........................


Хи- хи- хи......, да не ми се разсърдиш сега?
Пон Яну 26, 2015 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Я кажи за съседката дето ти е заела телефона Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Що не тренираш с нея Laughing Laughing Laughing Laughing
Имам в предвид заедно да тичате де Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Яну 26, 2015 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение Re: Първи впечатления от маратонките и отчет за *тичането* Отговорете с цитат
"Снощи ми пристигнаха маратонките от горния линк. ...................Чистите камъни не се плъзгаха толкова лошо, но тези които бяха леко почернели вероятно от някаква плесен бяха като лед........................"

На тез камъни и с тез - http://www.bestard.com/ficha_bota.php?idioma=eng&id_bota=453 пустали, са плъзгам та свят ми се завива.
Всъщност, който намери туристически обувки, които да не се плъзгат на тези камъни, когато са леко намокрени, ще му ги платя по две Very Happy (ако е моят номер), приемете го като оферта Very Happy .
Пробвал съм всякакви Very Happy .
Тесткамъни за обувки ще ги кръстя Very Happy .

До къде засече 10 км.? Все съм се чудил какви са разстоянията из "Аязмото" макар, че засичам само часове в движение? Ако искаш на лични да не разводняваме темата.

Апропо - И..не се притеснявай от хората из "Аязмото" от "странните птици" най-малко да те е страх Very Happy . Като походиш ще ги запомниш.

И последен съвет Very Happy, ще ме прощаваш. Аз най се тормозя като тръгна по стълбите от жабките и после след игрищата за бадмингтон, все нагоре. Голем кеф е, пробвай. За мен най се доближава до туристическа пътека Very Happy .
Вто Яну 27, 2015 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Иво,
Поздравления за усилията. Ще си позволя да споделя малко личен опит, пък дано помогне на някого. От около 3-4 години започнах да тичам в града по сравнително малко наклонен терен, освен че ходя и на планина. От това, което споделяш ми прави впечатление, че нямаш идея точно какво правиш - не че аз имам , но поне имам някакъв опит. Това да се тича два последователни дни и след това да се почива 5 е меко казано лошо. Има си норми за възстановяване в зависимост от години, физическа форма, пробягано разстояние и време за бягането. Накратко, колкото човек е по-млад, в по-добра форма и бяга за по-малко време (по-високо темпо) толкова времето му за възстановяване е по-малко. Например за 5 км бягане нетрениран човек и не във форма му трябват около 3 дни за възстановяване, на трениран но бягащ с не много високо темпо 2, а на съзтезател при високо темпо 1. Та идеята ми е, че е по-добре да тренираш на първо време 1 ден през уикенда и веднъж в средата на седмицата. Ако минат 5 дни без активност тялото забравя и губи форма и после пак е гърч. Тъй като миналата година тичах от януари до октомври и сега започнах пак януари, т.е. минали са 3 месеца без тичане тялото ми е отвикнало и най-вече това се отразява на дишането - равномерното автоматично дишане се губи без тренировка, но се възстановява много бързо ако го е имало някога. При бягането дишането е основно и трябва да успееш да го почувстваш чрез пулса си - когато започне да се покачва (сърцето едва ли не ще изскочи) е добре да забавиш темпото за да има дотатъчно кислород за сърцето, а не да спреш и после пак да тръгнеш. По този начин се изгражда издръжливост - това ти трябва в началото, а не скорост - тя идва с времето след като си постигнал издръжливост. Също така има така наречената криза на първия км - горе-долу тогава се усеща че тялото не е свикнало и сякаш ти казва - не мога повече. В този момент трябва да намериш сили в себе си, да намалиш темпото така че да ти стига кислорода и да продължиш дори с много ниско темпо. Постепенно тялото и сърцето свикват и след това влизаш в някакъв режим и няма такива проблеми. Втората криза е, ако ти свърши енергията - тогава тичаш докъдето прецениш, но няма как да се подобрят нещата - просто си изчерпал гликогена и другата бързо усвоима енергия и тялото вече няма откъде да намери бърза такава. Излишно е да казвам, че по време на тичане човек се поти много и с потта се изхвърлят освен вода и много минерали. За бягането, както и за ходенето е много важен електролитния баланс. С потта се изхвърлят електролитите в кръвта - натрий, калий, калций. Затова бегачите докато тренират вземат изотонични напитки съдържащи посочените вещества в течността или гълтат таблетка сол. Това, което аз правя е предишния и следващия ден да ям банан или два, един от плодовете съдържащи най-голямо количество калий. Ако не се прави има опасност при събуждане да се образуват крампи - пак поради същата причина. Друго съществено е да се предпазиш от претоварване и контузии. Типичена болка при бегачите в началния етап е така наречения shin split. Това е болка в костта съединяваща коляното с глезена (предната, а не задната). Ако усетиш такава болка след тичане почини докато премине и след това продължи. Аз ходя на Витоша целогодишно и поради тая причина съм в определена форма и мускулна треска съм забравил какво е, но ако се появи трябва да се има предвид. Накратко не се претоварвай в началото, защото организма не е свикнал. Постепенно увеличавай натоварването и следи за възстановяването след натоварване.
Това е, дано ти помогне. Аз практикувам събота около 25 км на Витоша с тръгване от ниското, минаване през Ч.Връх и слизане до ниското. В понеделник/вторник тичане 6.4 км с темпо около 12-13 км/ч и в сряда/четвъртък пак същото бягане. Това съм установил, че ми е оптималното за седмицата. Разбира се това е установено след продължителни натоварвания и не е препоръка за никого - всичко е индивидуално и за някой това е смешно малко, за друг непосилно.
Чет Яну 29, 2015 2:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
15(вече 13) кила горница


Между другото кила се свалят с диета, ако чакаш на само на тичането и въртенето - умряла работа.
Чет Яну 29, 2015 7:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение и това може да помогне Отговорете с цитат
Забрави за баничките и газираното. Пълна нула. Или веднъж месечно, колкото да знаеш, че съществуват все още.

Виж и това : http://www.book.store.bg/p130183/trenirovkite-na-zatvornika-pol-uejd.html
Чет Яну 29, 2015 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Спортни прояви Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 5 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov