ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
на заслон ботев има wi fi ;)
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
на заслон ботев има wi fi ;)
Автор Съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Не знам дали е актуална, дали има нова, все пак 4 години са минали от тогава.
Но преди време Drum беше повдигнал тази тема (за "заслоните") и - при цялото ми уважение към труда на хората - заслон с wi fi ?! Surprised някакси не ми се връзва.
Чет Апр 07, 2011 6:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Re: Мисля, че това вече не е заслон, а хижа Отговорете с цитат
ve_san написа:
Приложение № 1 към Наредба № 1 от 05.06.2007 г. за категоризиране на туристическите хижи и прилежащите към тях заведения за хранене
към чл. 1, ал. 2 и чл. 11, ал. 1 и 4

Характеристики на видовете туристически обекти

1. Туристически хижи:
1.1. Туристическа хижа - самостоятелно място за настаняване за краткотрайно пребиваване на туристите. Представлява масивна сграда в планината, в предпланински и морски райони, в природни и исторически местности, крайградски паркове и зони за отдих, архитектурно и функционално изградена, обзаведена и оборудвана за предлагане на основни и допълнителни туристически услуги. Обзаведена е с най- необходимата мебелировка, съоръжения, съдове и прибори за ползване и самостоятелно обслужване на туристите. Предлага туристическа, краеведска, екологична и друга информация.


1-ва аналогия. Заслон "Орловец" в Рила. Отговаря напълно на определението "1. Туристически хижи"

2-ра аналогия. Тоалетната на хижа Вихрен. Тоалетната е масивна сграда за краткотрайно пребиваване на туристите в планината. Изградена е функционално. Предлага основни и допълнителни услуги. Обзаведена е с най-необходимите съоръжения за самостоятелно ползване и обслужване от туристите (мивки, тоалетни кабинки). Предлага краеведска информация ("Мама им на турците" по стените).

3-та аналогия. Добре познатата кръчма на паркинга под х. Бъндерица. Там ние туристите пребиваваме краткотрайно, сградата е масивна, функционално изградена, предлага допълнителни туристически услуги, обзавеждането е според изискванията. Туристическата информация е на таблата на парка по стените.

От повече аналогии няма нужда. Това приложение очевидно е писано с малко мисъл. Всяка една масивна постройка (примерно каменна бърлога) може да бъде категоризирана като хижа по смисъла му.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Апр 07, 2011 6:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Абсолютно, но дали си забелязал, че повечето закони/наредби са написани точно толкова двусмислено ?
Което не отменя въпроса това заслон ли е ?
Пак казвам, евала на хората, направиха го "кукла", недоволни винаги ще има, но...
Ето какво имам предвид.
Където има СТОПАНИСВАНА постройка, в която хората могат да разчитат на разни екстри, се увеличава човекопотока.
Където се увеличава човекопотока, се увеличава и въздействието върху околната среда (обикновено е така).
Чет Апр 07, 2011 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Заслонът е на територията на парк "Централен Балкан". Съответно положението му би трябвало да е регулирано от директора на парка, съотв от плана за управление и т.н.

Що се отнася до - за мене неминуемото - обособяване на нови хижи по планините - това е факт. Потокът туристи в планината се увеличава, увеличава се нуждата от хижи и те просто се появяват. Понеже най-лесно е това да стане на мястото на стари постройки, първи в хижи се обръщат заслоните, после изоставени стопански, стари военни сгради и т.н.

Лошото в случая е, че планинските хижи в момента са в законов и чисто етически вакуум.
Ако проследим историята на туризма в България, първите хижи са строени от доброволци, парите събирани с дарения, или самите хижи биват дарявани от богати спомоществуватели на местните туристически дружества. Управлението и уреждането на хижите е ставало под шапката на БТС, по един благороден и народолюбив начин.

През тъмните годнини на комунизма в България БТС беше смачкано и изродено в казионна организация, която водеше хората под строй в планината. В наши дни БТС остана, но отново в оня смачкан, посткомунистически вид. Сега БТС е организация, която съществува с явно тайната идея да се приватизира под масата, а хижите и да минат в правилните (на "наши хора") ръце.

Описаното от тебе положение съществува не заради лош закон или лошо стопанисване, а заради липсата на едно туристическо дружество на всички българи. В момента българските туристи НЕ СЕ индентифицират с БТС, защото БТС НЕ СЕ индентифицира с туристите в България.
Ако погледнеш туристическата преса от 30-те години, това е точно обратното. Туристи списват статии, в които се говори за НАШИТЕ планини, НАШИЯТ туристически съюз, НАШИТЕ ентусиасти и туристически деятели, НАШИТЕ планинарски мероприятия и т.н. Съответно БТС им се отплаща с хижите по планините, достъпна литература, организационна дейност и т.н.

За тогавашното БТС разбира се стои и силно ръководство и управа от интелигентни хора, отдадени на идеята за опознаване на родните планини. Подкрепата е силна и от ръководството на държавата. На откриването на хижите и разни публични мероприятия присъстват царя, министри, деятели, висши военни, хора от интелигенцията и т.н.

Като контраст на планинарската идилия от 30-те години, в момента из БТС мишкуват приватизатори - вземете за пример секретаря му Венцислав Удев, пряко замесен в случая с кражбата на хотел Панорама в Сандански, скандалите покрай Мальовица и.т.н.

Когато БТС се върне в стария си вид, има читаво и открито ръководство и функционира изцяло в съзвучие с нуждите на планинските туристи у нас, тогава ще се решат казусите като този дето коментираме.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Апр 07, 2011 7:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Дидо,и през идиличното време на бел епок, и през тъмното време отпосле и сега през светлото бъдЪще в което живеем си е все тая.
Arrow Имаме една шепа идеалисти,които съграждат нещо(и то не мутренски хотели)
Arrow Имаме и една камара седящи отстрани мрънкащи критикари,дето вечно плюят и недоволстват и вместо да сложат две керемиди една връз друга мъкнат от девет дерета вода за да си защитават изсмуканите от пръстите критики-цитират закони,закончета и алинейки...
Та да си кажа с думи прости мнението ми за това дали да се нарича "хижа" или заслон"-дреме ми на дъртия член с двата висящи параграфа. Twisted Evil

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Чет Апр 07, 2011 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, казал си почти всичко, съгласна съм общо-взето с казаното и нямам какво да добавя, освен, че това е проблем, който тепърва ще се решава.
Миналата година се състоя кръгла маса по проблемите на хижите в България - началото е поставено:
http://forthenature.org/news/1575

Ти засягаш и един малко по дълбок проблем - за да се припознава нещо като "наше" трябва да има малко по-висока степен на развитост на обществото, в което живеем. В момента социалното пространство е разкъсвано/поляризирано ("наше-ваше", "град-село" и т.н.) и не може да става и дума за подобно нещо. Няма общи цели и ценности. Разделили сме се на малки групички и общности, всяка от които сякаш оцелява сама за себе си.

Балканджи, изместваш темата на съвсем друга плоскост. Обясних вече, че шапка им свалям на хората, които стопанисват заслона и наистина е все едно дали се НАРИЧА заслон или хижа, но не е все едно какво Е. И изобщо, нека да гледаме малко "по-широкоъгълно" на нещата...и не чак толкова едностранчиво.
Пет Апр 08, 2011 9:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Въобще не ме вълнува как се нарича-ако ще и "бърлога" да са го кръстили.Важното е че хората са съградили нещо и то не е "бетонни чудовища".А е едно уютно местенце.За съграждането на което всичко се мъкне знаеш откъде и знаеш с какви усилия.
Щял "да се вдигне човекопотока"-голяма работа.То понеже циганите-боровинкаджии,мотористите и прочие свалоч не са вдигнали човекопотока в района десетки пъти повече.
И кво като "се вдигне човекопотока"-ще се наруши екологичното равновесие и Баба Меца днес няма да клеца,щото ще я притесняват туристите,които днес вместо десет са минали трийсе.То понеже като и изръмжи АТВто зад задника няма да се притесни в пъти повече. Twisted Evil Че него не може да го и изяде.
Преди 2години щеха да ме блъснат в Балкана-което ме води на размисъл дали не е вече време да се направят пешеходни пътеки из Балкана,регулировчици да се наслагат,светофари,мантинели....
И кво значение има как се води-"Планински извори" се води "хижа".Е и?
Заслончето под Амбарица дето циганите са му отнесли и оградата се води "заслон".Е и?
(А сигурно и не само оградата-даже и не съм влизал да видя вътре как е опустошено...)

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/

Последната промяна е направена от Balkandjiq на Пет Апр 08, 2011 1:44 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Апр 08, 2011 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Да бе, човек, затова казах, че това е проблем, който тепърва ще се решава.
За боровинкаджиите в парк "Централен балкан" съм говорила лично с парковата охрана (нарочно няма да цитирам имена), имах да правя интервю в рамките на един проект там, и човека сподели, че "няма оправия". Но, аз съм оптимист. Ще му дойде оправията на всичко. Макар и бавно.
С най-добри пожелания: Весела
Пет Апр 08, 2011 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение П.С. Отговорете с цитат
По тези теми е редно да се води публичен дебат - не само в рамките на форумите.
Ще се радвам да допринеса с нещо, дори и малко, за разрешаването на описаните проблеми, и обмислям как това може да стане.

Само да не забравяме, че спора тръгна от...wi-fi-то. Аз лично свързвам планината с всичко друго, но не и с интернет, ама нейсе, дано да е за добро Very Happy
Пет Апр 08, 2011 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
ve_san написа:
Абсолютно, но дали си забелязал, че повечето закони/наредби са написани точно толкова двусмислено ?
Което не отменя въпроса това заслон ли е ?
Пак казвам, евала на хората, направиха го "кукла", недоволни винаги ще има, но...
Ето какво имам предвид.
Където има СТОПАНИСВАНА постройка, в която хората могат да разчитат на разни екстри, се увеличава човекопотока.
Където се увеличава човекопотока, се увеличава и въздействието върху околната среда (обикновено е така).


Аз не разбирам какво точно имаш предвид - теб те притеснява увеличеното въздействие върху околнота среда заради повечето хора?
Предпочиташ да бъде по-сурово, за да има по-малък човекопоток?
не ми става ясно
Пет Апр 08, 2011 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Имам предвид, че някога района около "Алеко" е изглеждал горе-долу като района около заслон Ботев. Също и самата хижа едва ли е била по-голяма (поне на вид, от стари снимки тъй изглежда).
Щом като постройката се разширява и придобива всякакви екстри, от тук нататък мога да очаквам всичко.
И недай си боже някой ден да попадне в ръцете на някой не чак толкова добросъвестен стопанин.
Подобни (само)инициативи налагат нуждата от адекватна нормативна уредба, защото където има човекопоток, има и парички, а където има парички, мутрите, дето уж били само по големите курорти, веднага се намесват.
И като няма правила (закони) - нали се сещаш какво става ?
Не искам да съм лош пророк, но ще видим.

Изобщо, някой дали ме разбра за КАКВО говоря ?
Пет Апр 08, 2011 3:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
Весела, аз не разбирам какво точно казваш Oops
поправи ме ако греша - ти искаш заслоните да са заслони, с минимални удобства, за да няма много хора, щото многото хора ще направят мястото да стане с по-голяма хижа, удобства, др.такива и всичко това ще въздейства негативно
така ли е или аз криво разбирам?
Пет Апр 08, 2011 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
При наличното беззаконие и престъпност в Бг нещата трябва да се премерват пет пъти и после да се правят. И аз съм против дивата реклама и увеличенията на потоците. За съжаление това са узловията - ако искаме нещо да остане, по-добре да не го подаваме за консумация сега.
Пет Апр 08, 2011 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Ох, за жалост проблема не е в това какво аз искам, мисля, че Ради добре е схванал за какво говоря. Добре е подобни инициативи да се ограничат докато не се появи адекватно законодателство, за да се предотвратят евентуални злоупотреби.
Ще дам един (безумен) пример.
Лятото на Витоша, в началото на пътеката от Железница за Черни връх, точно където е беседката и мостчето, видяхме едно момче, което беше спряло джипка и продаваше безалкохолно, бира и чайче. Мисля, съвсем нелегално. Надписите с цените бяха надраскани с химикал, а пък момъка нямаше повече от 20 години, ако не е бил и ученик.
Не може тъй. Ред трябва да има. Иначе, ако карат нещата в този дух, скоро на Черни връх ще продават топла царевица и сладолед във фунийка.
Разбираш ли, и добрите, и лошите примери бързо се разпространяват, особено сега, когато хората се чудят как да преживяват.
Чух, че гадовете (сори, че така ги наричам, но са си такива) взимат пари за нощувка на една от колибите в Урдиния циркус (през лятото). Е това какво е, ако не е безобразие ? Ами ако и те решат да си разширят колибката ? Да си прекарат ток или интернет. Майко мила, жална им майка на едни от най-красивите езера в Рила.
Не слагам равенство между стопаните на заслона и бракониерите, които споменах.
Но човек трябва да гледа много предпазливо на нещата вече.
Тъй мисля аз.
Искам да остане нещо (от природата) да показвам на децата си.
Пет Апр 08, 2011 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
а аз мисля, че е хубаво, че се увеличавата "потоците" - повече хора ходят в планината и това е добре Smile
някога, някога - много някога в планината имаше много повече хора от сега
и пак беше хубаво
ходеха и жени по сандали, и жени по рокли, и деца с гуменки, и мъже и жени с чанти в ръка защото не всеки имаше раница......
и тези "потоци" не бяха нещо дето омърсява и осквернява планината
планината е била преди нас и ще остане след нас Smile

пс/ а когато пари се печелят трудно не виждам нищо лошо в това човек да продава сладолед на Черни връх през лятото Laughing
Пет Апр 08, 2011 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov