ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Райско пръскало
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Райско пръскало
Автор Съобщение
Александра



Регистриран на: 13 Мар 2011
Мнения: 21
Местожителство: Пловдив

Мнение Райско пръскало Отговорете с цитат
Може ли малко инфо за Райското пръскало. Планираме в събота да се качим до него. Всякаква информация, свързана с него, ще ни бъде от полза. Благодаря.
Чет Мар 31, 2011 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
izvetrql



Регистриран на: 01 Мар 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Супер, водопада си има страница. Smile
http://www.raiskotopraskalo.com/marshruti.html
Друга пътека на мен поне ми е по-интересна. Малко след Калоферския манастир е екопътека "Бяла река", интересна е. Пада се малко след паркинга, вляво, а вдясно по моста тръгва пътека към х.Рай, събира се преди гората под Ботев с тази от Паниците. За тази е хубаво да се носи ГПС, ако човек минава за първи път.
Предполагам, че сте с автомобил, ако сте за един ден.
Чет Мар 31, 2011 6:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Александра



Регистриран на: 13 Мар 2011
Мнения: 21
Местожителство: Пловдив

Мнение Райско пръскало Отговорете с цитат
Благодаря за линка. Ще се възползвам от инфото. С нас ще има детенце. Сменяме направлението. Новата цел е Аневско кале.
Съб Апр 02, 2011 9:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Имаше един лаф-"Ако не знаеш накъде си тръгнал-ще стигнеш някъде другъде.".И вашата работа е същата.Вместо да идете на Рай ще идете на змиярника наречен Аневско кале...
Дето ще видите кво-
-змии (стига да е топло).
-няколко порутени стени,дето си и не личи какво са били...А квото си е личало иманярите отдавна са го разкъртили и разкопали.
-припек,трънак и пустош на няма и час път над града.
-даже и няма къде да седнеш като хората да разпнеш една трапеза...
Като за Рай ви е далече и трудно-има лифт над града-оттам Добрила.
Като не щете и с лифт-има тамън 4 хижи над Карлово до които се стига по сравнително равен път без особен зор....

Като искате да е до час ходене излезте и си направете пикник някъде,после си слезте,примерно-
-хванете над Карлово по пътя за Хубавец-има беседки.
-идете на Паниците...
-идете на заслона на Говедарната над Сопот-има дървена маса и прекрасен изглед..
-или просто хванате по Манастирска река и спрете някъде....
вместо да се занимавате с тия камъняци...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Съб Апр 02, 2011 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Merritu



Регистриран на: 08 Апр 2011
Мнения: 5
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Знам, че вече отговорът ми е малко закъснял, но все пак за в бъдеще включете тази дестинация в плановете си Smile Мястото е невероятно красиво! Бях ходила като много малка, но това лято заедно с още трима приятели ( нито един от тях не е опитен "планинар" ) и въпреки тожа нямахме никакви проблеми в изкачването. Тръгнахме от страната на Калофер и ни отне 4 часа ( като изключим Душегубката Smile ) нямахме проблеми. Спахме на палатка до хижата за това не мога да кажа за състоянието на стаите ( но за мен лично тожа няма кой знае какво значение), но хижаря беше един от малкото свестни, който съм срещала в последните години! Що се отнася за това, че сте с малко дете ( зависи колко малко е ), но аз съм ходила там с родителите си още преди да тръгна на училище ( не помня точно на каква възраст) така, че не мисля, че е непосилно и определено си заслужава!

[img]http://www.facebook.com/album.php?aid=203055&id=568761050#!/photo.php?fbid=424033301050&set=a.424028951050.203055.568761050&theater[/img]
[img]http://www.facebook.com/album.php?aid=203055&id=568761050#!/photo.php?fbid=424033326050&set=a.424028951050.203055.568761050&theater[/img]
[img]http://www.facebook.com/album.php?aid=203055&id=568761050#!/photo.php?fbid=424033256050&set=a.424028951050.203055.568761050&theater[/img]

_________________
Не питай за цената на мечтата!
Пет Апр 08, 2011 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
faith



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
Чух че има маршрут за хижа Рай след екопътеката Бяла река, която започва от Калоферския мъжки манастир.

Някой минавал ли е от там и удължава ли се маршрута до хижата?

Дали на Рай вече е зеленко?

Готвим се да направивм маршрут от тази екопътека, през хижа Рай - по билото до хижа Левски, но тъй като за първа година отивам толкова рано - април месец - толкова високо, и някои неща са ми доста неясни и тепърва проучвам.

Някакви съвети?
Чет Апр 21, 2011 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Щом газих сняг, на 1000 м.на 18.04.2011г.,не вярвам на Рай да е "зеленко".

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Апр 21, 2011 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nicksn



Регистриран на: 02 Фев 2011
Мнения: 51
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
faith написа:
Чух че има маршрут за хижа Рай след екопътеката Бяла река, която започва от Калоферския мъжки манастир.

Някой минавал ли е от там и удължава ли се маршрута до хижата?

Дали на Рай вече е зеленко?

Готвим се да направивм маршрут от тази екопътека, през хижа Рай - по билото до хижа Левски, но тъй като за първа година отивам толкова рано - април месец - толкова високо, и някои неща са ми доста неясни и тепърва проучвам.

Някакви съвети?


На 16 и 17 този месец бяхме в района. Тръгнахме от екопътеката Бяла река към връх Ботев през Параджика и после до заслон Ботев.
Пътеката е маркирана, но на места маркировката е малко нарядко. В началото има сравнително стръмно изкачване през гора, а после по-полегато по поляна. Като време не мога де преценя, но не вярвам да е повече отколкото от Паниците.
Горе още не е зеленко!
А относно пътеката до хижа Левски - там има много сняг, особено в улеите и котките са задължителни. Варианта е по Тарзановата пътека до заслон Ботев и след това по коловете до Левски. Но и оттам не зная как е пътя, защото след заслона никой не беше минавал, а и снега беше доста.
Ако искаш мога да ти пратя трака от екопътеката до мястото, в което се пресича с тази от Паниците.
Чет Апр 21, 2011 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
faith



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много, но вече не е необходимо. Smile Направихме маршрутчето и съм мн доволна. Случихме на чудно време.

До Рай нямаше никакъв снежец.
Районът около Баш Мандрата до петолъчката си беше в сняг, на места - до колене, но нямам оплаквания. Беше отъпкано и се минаваше без проблем и без котки. Smile

А екопътеката Бяла река е чудна. Smile)
Вто Апр 26, 2011 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
faith



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат







Вто Апр 26, 2011 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mivanov86



Регистриран на: 23 Сеп 2010
Мнения: 3
Местожителство: Varna

Мнение Отговорете с цитат
faith, до Левски през върха ли минахте или отдолу?
Интересува ме някой дали е минавал по билото до Дерменка и има ли нужда от котки и др. екипировка?
Сря Апр 27, 2011 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
faith



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
Отдолу минахме, по маркировката от хижа Рай. На Ботев беше доста заснежено.
Сря Апр 27, 2011 12:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ttoonneettoo



Регистриран на: 25 Апр 2011
Мнения: 3

Мнение Райското пръскало и връх Ботев Отговорете с цитат
Здравейте, планираме да ходим голяма група на хижа Рай и съответно на другия ден до връх Ботев. Датата ще е 21 и 22 май, може ли някой да сподели мнение относно как да се подготвим, трябва ли да взимаме много дебели якета, дали има много сняг до върха и други важни за нас пълноценни съвети, които биха ни помогнали в прехода.
За което предварително ви благодаря.
Сря Май 04, 2011 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cholla



Регистриран на: 18 Юни 2010
Мнения: 93
Местожителство: планета Земя

Мнение Отговорете с цитат
подготвяйте се като за зима. В Балкана прогнозата за времето не важи. И обезателно нещо да ви пази от дъжд.

_________________
www.senseofbulgaria.org
Чет Май 05, 2011 1:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mivanov86



Регистриран на: 23 Сеп 2010
Мнения: 3
Местожителство: Varna

Мнение Отговорете с цитат
2,3 и 4ти май се отбихме до Райското пръскало, Ботев и после надолу през Левски.
Такъв дъжд ни пра прец цялото време. Горе беше суграшица.
Мъглата ни обърка на няколко пъти, пътеките на места се загубват в преспите, а на места преспите са заледени и има опасност от подхлъзване.
Най-добре карайте само по коловете.
Чет Май 05, 2011 10:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov