ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До голям Перелик ?!
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
До голям Перелик ?!
Автор Съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение До голям Перелик ?! Отговорете с цитат
Zдравейте приятели, колеги Wink в събота рано сутринта съм на изходна позиция в Смолян. Понеже съм бил само автотурист из родопите може ли някой да ме светне от къде е най-готино да се подходи към Голям перелик? Заканил съм се натам да се раздвижа. Може и до Снежанка ако има как да се комбинира във времето.

Благодаря за инфото предваре Wink
Чет Апр 07, 2011 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
milen_kb



Регистриран на: 14 Авг 2010
Мнения: 85
Местожителство: София, Габрово

Мнение Отговорете с цитат
Ето тука има полезно инфо: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=398.
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=turizym&Number=1947565268
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=turizym&Number=1945882511&page=&view=&sb=

Иначе, до колкото знам до самия връх не пускат да се ходи.
Пет Апр 08, 2011 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
milen_kb написа:
Ето тука има полезно инфо: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=398.
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=turizym&Number=1947565268
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=turizym&Number=1945882511&page=&view=&sb=

Иначе, до колкото знам до самия връх не пускат да се ходи.


мерси за инфото. малко се засрамвам, че не го намерих сам Smile ако стане прехода ще кажа тук Wink
Пет Апр 08, 2011 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Преди 2 години на 6 май имаше сняг до коляно. На самия връх наистина не пускат. Има яки овчарки при това. Smile

Фреди, сега видях, че ще тръгваш от Смолян... ние тогава тръгнахме от Пампорово с много по-малка денивелация- прехода е лек и приятен, но най-отгоре след параклиса имаше страшно много сняг. Ние вървяхме до поделението по следите на МТЛБ - настрани много се затъваше, на места до чатала. Първоначалния ни план беше да минем през Ледницата, но видяхме, че е невъзможно и се върнахме в Широка Лъка и на другия ден през Кукувица се спуснахме в Чепиларе. Предполагам, че сега има даже повече сняг. В неделя видях от далеч Голяма Сютка и трябва да кажа, че е много бял все още.

Поздрави и успех!
Пет Апр 08, 2011 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
Ами направих една доволна разходка.
В събота тръгнахме от разклона на главния път за хижа Смолянски езера. От там през хижата до вр. Снежанка, от там надлу до Превала, от превала до хижа Перелик и после пак до Превала и от там стоп до Смолян,че краката малко се понабиха по асфалта. Сняг и такива преспи до кръста няма тази година. с кола може да се стигне до хижата. Нагоре към върха се отказахме да ходим.
В неделя мерак ми беше Каньона на водопадите да обиколим ама се оспахме и отидохме само до Орлово око до ягодина.
Пон Апр 11, 2011 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Тогава до хижата също можеше да се стигне с кола.... само встрани от пътя имаше сняг и следи от мечки Smile проблемите почваха след параклиса. Миналата година по Карлъка в началото на май пак имаше много сняг - чак не ми се вярва, че сега няма.... утре ще погледна на камерата Smile

Шосето - става и за коли



Върхът - след тази табела идват кучетата



А това е изглед от пътя малко преди хижа Перелик по посока Гела


Пон Апр 11, 2011 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
бай Илия



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 2
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Тодоре, на последната снимка не е Гела, а махалата Гращица, в района на Стойките.
Вто Апр 26, 2011 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Абсолютно съм съгласен! Даже после минахме от там към Широка Лъка... Аз за това писах "по посока", щото беше станало дума за Гела.
Вто Апр 26, 2011 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
На 3 май се повъртях в района, като имах намерение да нощувам в хижата, а на сутринта да отпраша на запад по билото. Но за съжаление количеството на снега предполагаше газене, а аз си бях забравил гетите Confused . А и самата хижа беше заключена.Реших да отложа "мероприятието" със седмица-две Smile .......Малко снимки

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Вто Май 07, 2013 9:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Snufff



Регистриран на: 18 Дек 2012
Мнения: 20
Местожителство: Асеновград

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, колеги,
Ходил съм към върха преди има няма 10 години, една тежка зима, сняг, мъгла, каквото се сетиш Smile. Към върха ме посрещнаха пияни военни, които се правеха на велики.., доста неприятно протече комуникация с тях и техните кучета. Лятото ще имам време и ще отида еднодневно да се разходя от Широка лъка до там.
Въпросът ми е някой, който е ходил скоро да сподели какво е положението с върха, отново ли не се допускат туристи до него и до къде може да се стигне.
Мерси предварително.

_________________
Ако Планината не отиде при Мохамед, Мохамед ще отиде при Планината!
Пон Юни 04, 2018 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Към Голям Перелик Отговорете с цитат
Щом сте ходили до върха, няма нужда да описвам пътя. Самият връх е недостъпен, но не е голяма загуба. От портала със страшния надпис ще го видите - просто един хълм. Няма проблем да се стигне до портала.
Пон Юни 04, 2018 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Котата на върха е върху каптаж, а какво има в каптажа знаят само оня отгоре и група съветски учени... Чувал съм легенди за тайни тунели за танкове, които водят в гръцко, за тунели за подводници до Бяло море и за какво ли още не. И между този фолклор една истинска история отпреди много години, разказана ми от мой приятел. Явил се някакъв висш офицер при Байо. Човекът бил бивш партизанин от бригада Чавдар, а тогава това значело доста по върховете на властта. Та той изказал предложение поделението на върха да стане почивна база, да се направят ски писти и т.н. Началникът на РУ ГЩ и зам. министър на народната отбрана ген. полк. Зикулов бил извикан при Първия и запознат с тази идея. Ако той е казал директно "Не", там е щяло да се превърне в курорт (явно не за масовката). Той обаче спокойно изслушал предложението и отговорил, че ако му предоставят позиция със сходни или по-добри параметри, на драго сърце ще предостави тази. И така поради липса на такава, курортът там не бил построен, заради националната сигурност на страната.
Вто Юли 09, 2019 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
... Той обаче спокойно изслушал предложението и отговорил, че ако му предоставят позиция със сходни или по-добри параметри, на драго сърце ще предостави тази. И така поради липса на такава, курортът там не бил построен, заради националната сигурност на страната.

Браво!

Заради това сега България няма още един хубав курорт, а първенецът на Родопите е забранен за туристи! Disgust

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юли 10, 2019 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Военното поделение на вр. Перелик е разузнавателно (SIGINT му викат братята по оръжие). Какво точно разузнават днес обаче е бетер държавна тайна. На юг -- все съюзници. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юли 10, 2019 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
.........................................................
Браво!

Заради това сега България няма още един хубав курорт, а първенецът на Родопите е забранен за туристи! Disgust
.............................................................


Ти си в голяма заблуда, ако си мислиш, че туристите са най-важното нещо на този свят и всичко трябва да им е позволено. Препоръчвам ти да отидеш с предложение за преустойството на някоя база на САЩ, където и да е по света в курорт или поне да се изметат военните оттам, за да стане мястото туристическа атракция. Ето например, това е мечтата на много хора за Зона 51, но щастието до момента май не им се усмихва. Дерзай по въпроса и ти. Laughing Laughing Laughing
Колкото до Голям Перелик, в скоро време може и да стане достъпен за туристи, съдейки по жалкото състояние на еквивалентния обект на вр. Вишеград в Сакар. Просто жалките остатъци, които сега се наричат българска армия, нямат нужда от тези два обекта, защото ония оттатък вече са наши приятели. А и тя тази работа с пари става, не с въшки.
Чудя се, ако на върха имаше не поделение, а някоя мутра го беше окупирала и беше превърнала в подобаващия мутробарок с подобаващите огради, камери, вишки с въоръжена охрана и т.н. елементи на първенющината, дали щеше да има такъв вой за свободното движение на хора в района?
Тъй че както казваше едно време Байо - Вечна дружба! Няма значение с кого - важно е да се обичаме и да няма война. Wink
Сря Юли 10, 2019 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov