ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Направи си сам
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Направи си сам
Автор Съобщение
Hobo
Гост





Мнение Отговорете с цитат
Борисе, поздравления за твоя преход Ком-Емине! Следих цялата подготовка и с удоволствие прочетох разказа ти след финала.

Относно обема. Единствения начин да се намали май е едно в друго да влизат всички съдове за готвене и контейнери за гориво. Другото, което ползвам аз е спирта не в голямо шише, а в няколко по-малки, например 300/500мл от безалкохолни или 200мл патрончета от алкохол. Така някак по-плътно се уплътнява раницата. Но при теб доколкото си спомням този проблем не е стоял, защото си имал свободно място. Защото пък спирта разпределен в няколко контейнерчета тежи повече, макар и малко повече, заради повечето опаковки. Другото голямо предимство на няколкото шишета, вместо едно, е, че ако при падане или нещо друго се сцепи едното, другото ще остане. Шанса да се спукат всички наведнъж е почти никакъв ако ги разпределиш в различните сухарки и раница.

Правил съм сравнителни замервания между газово котлонче и спиртник. При еднакво задание винаги обема и теглото е малко по-малко при спиртника. Също така спиртника е в пъти по-надежден от газовото котлонче и в още повече пъти по-евтин. Така, че адмирации за твоя избор на котлон.

Би ли споделил колко спирт изразходи за целия преход Ком-Емине?
Сря Дек 08, 2010 11:15 am
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Точно това бях направил и аз. Всичко - спиртник, стойка (която при мен беше по-голяма от спиртника консервна кутия с множество разрези отстрани, направени с флекса, за да влиза въздух, в която поставях спиртника), 15-ина пакетчета чай и пластмасова бутилка 0,5 л - всичко това влизаше в канчето. И все пак височината на целия комплект беше неприемливо висока, а дръжката на канчето стърчеше неприятно встрани. Така цял един 4-литров страничен джоб (Ташев) на раницата биваше зает. Така че смятам да се ориентирам към канче с някаква подвижна дръжка, спиртник от твоя тип с някаква подвижна стойка и едно или няколко пластмасови шишенца спирт с общ обем не повече от 300 мл. Горе-долу толкова спирт носих това лято (в 0,5 л шише - глупаво малко, ама...) и ми стигна идеално. Разчетът беше за около 12-14 чая, основно сутрин и една вечер май беше само, на Планински извори.
Свободен обем наистина имах, но това означава, че не съм взел най-доброто възможно решение Oops Сухарките бяха евтин вариант, ставащи едновременно за дисаги за колелото и за носене през рамо, но догодина ще избера друго решение - компресионен сак или нещо подобно, връзващ се за багажника на колелото или за халките на раницата. Причината е, че със сухарките през рамо ми беше трудно да карам колелото, а и изобщо са малко неудобни, защото се кандилкат отпред и... абе, стават, ама не са най-доброто решение.
Аз замервания не съм правил, но мисълта да давам маса пари за малки газови котлончета и да се грижа за разните му там пак скъпи бутилки с газ, не ми понася особено Very Happy Друго си е саморъчно направеното от отпадни материали - и да му стане нещо, и да се наложи да го изхвърлиш даже, ще го направиш без капка жал, какво толкова, две-три тенекенца за 2-3 лева общо Laughing Пък и в случай на нужда спиртът може да се ползва за лесно разпалване на огън например, което не важи за скъпите бутилчици с газ Wink
Сря Дек 08, 2010 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
titi



Регистриран на: 21 Дек 2009
Мнения: 67
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Страхотно Smile
Пон Дек 20, 2010 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pssiho



Регистриран на: 31 Юли 2009
Мнения: 31
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Наистина звучи страхотно - само да попитам - тази алумиева тръба и френските ключета тип ,,папагалче'' дали могат да се намерят в магазини?
Пет Дек 24, 2010 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Joro



Регистриран на: 18 Мар 2010
Мнения: 75
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Добро инструментче се е получило, браво! Нямам още опит с такива неща, но може да му намериш и други приложения при желание- все се сещам за тъща първо ... Very Happy
Напоследък и на мен ми се превъртат пак разни идейки за "направи си сам", но нещо вече мързела надделява с годините, въпреки че знания и възможности не ми липсват. За "котки" например, но се замислям дали ще ми се наложи да ги ползвам или ще остане само тръпката при направата им.
Още по пикел-чето, ако някой ще продължава темата: идеята за глава от ресьорна стомана не е никак зле, но ми се струва, че едва ли ще може да се намери такъв широк лист, че да може да се изреже цялата от него, заедно с частта, която ще влиза в дръжката. Според мен трябва да се "припокрие" в дръжката поне 4-5 нейни диаметъра. От няколко части, съединени чрез заваряване, не е добра идея- стоманата вече е термообработена и няма да се получи заварка. Ще има и трудности при пробиване на проходни отвори- за нитове, връзване и т.н. Може да се направи от стоманен лист ламарина- хром-ванадиева или по- лесната за намиране хром- молибденова. Също и инструментална стомана. Термообработката ще е задължителна, но като подобряване, а не обемна закалка до висока твърдост. Само краищата на режещите ръбове може да се термообработят до повърхностна закалка. Това трябва да го направи човек, който го разбира, естествено. Тръбата на дръжката също не е зле да се сплеска до овална форма, по възможност. Това води до увеличаване за здравината и в направление, в което ще работи пикела. И най- вече, според мен, ползвателя му ще може да го държи в нужното положение, без да го вижда. Това би било ключов момент в критична ситуация. Главата и да плътно набита в тръбната дръжка, дори с допълнителни вложки или друго запълване на просвети, пак ще трябва да се занитят двете части. Нитовете ще гарантират сглобката- особено при разнородни материали и малки контактни площи, невъзможност за заварка, различни линейни температурни разширения при разнородни метали и в доста широк температурен диапазон. Антикорозийната обработка вече според възможностите- най-добра би била галваничната.
Пет Дек 24, 2010 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niko_tod



Регистриран на: 19 Окт 2010
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Това уби змея, направо изглежда купешко. Very Happy
Нед Дек 26, 2010 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
itilien



Регистриран на: 10 Юли 2007
Мнения: 84
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди малко си играх да си направя спиртника от пастетена консервна кутия, който е описал hobo. Направих я с 6 дупки, сложих отгоре крачета, които не пречат изобщо на топлообмена, спазих всичките разстояния. Сложих и една филмова кутийка спирт и абсолютно същото канче с вода. Само че загрявах това навън, а не в стайни условия. Без някакъв вятър, при 1-2 градуса температура, тоя спирт горя около 11 минути. Водата беше студена от чешмата. Накрая и намерение нямаше да завира, можех да си потопя пръстите вътре и да ги задържа доста, което значи, че температурата едва ли е била повече от 60-65 градуса.

После в така приготвената консервна кутия запалих кубче сух спирт, който всъщност е някакъв петролен продукт, който пуши много и гори с доста оранжев пламък. Едно кубче гори около 10 минути. След две изгорени кубчета успях да стопля водата дотолкова, че да мога да си топна пръстите, ама да не мога да ги задържа повече от 2 секунди вътре. А канчето насъбра толкова сажди чее...

Преди съм пробвал да си правя някаква печка от консервна кутия, която да гори дърва. И тя беше пълен провал - ако не слагаш постоянно тънки клечици изгасва. Ако я препълниш - пак не гори добре. В крайна сметка никаква работа не върши. Поне изядох един компот от праскови и направих сеира на един французин, на който му беше интересен експеримента Smile)

С две думи - до сега не съм видял нещо, което да свърши работата на газовото котлонче. Като бях в Перу с 1 бутилка газ от 235 мл изкарвах 6-8 дневен поход с готвене по 2 пъти на ден. Един път на обяд супа от полуготово фиде, което имаше нужда от 5 минути след като водата заври (значи около 15 минути общо горене) и един път ориз, който имаше нужда от поне 30 минути врене - значи общо 45 минути горене. Което сумарно ще рече около час горене на ден. Но това на надморска височина между 4000 и 5000 метра, където водата завира при по-ниски температури и нещата изискват повече варене. Веднъж варих едни яйца в продължение на 17 минути и бяха останали полусурови. В резултат на което се посрах Laughing Ама то там се посирах от какво ли не Laughing

Газовата бутилка е компактна и се събира в по-големичко канче, самото котлонче тежи около 150 грама и това, което ползвам струваше около 30 лева, газта гори чисто, стабилно и интензивноста се контролира лесно. Можеш както да свариш чай, така и да сготвиш. Не мирише и не цапа нищо. Няма как да изтече, няма какво да мислиш за съхранението и. Единствения и кусур е, че не е много евтина.

Разните котлони, които горят с различни течни горива имат кусура, че са скъпи, миришат, цапат, запускат се по-бавно, горенето не е чисто и са доста обемни и тежки, главно заради бутилките. Струват си ако ще се ползват всекидневно за много продължителен период - примерно многомесечно пътешествие, а не просто неколкодневен преход.
Съб Яну 22, 2011 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Hobo
Гост





Мнение Отговорете с цитат
Така е. При по-студено време за същата работа трябва повече енергия. Трябвало е просто да сложиш малко повече спирт. Тук е мястото да кажа, че в никакъв сучай не трябва да се сипва спирт в нягрят спиртник, защото експоадира и може да настпят жестоки изгарябия. Спирт се сипва само в изстинал спиртник. Като правило изстинал спиртник е този, който спокойно може да се държи в ръка. Дори и топъл, ако може да се държи с ръка, то може и да му се досипе спирт.

Понеже голяма част от топлината се разсейва радиално около спиртника и се губи хубаво е да се направи ветро и топлозащитен екран. Това е една тръба, която се слага на земята, а в нея спиртника и канчето. За да има достатъчен приход на въздух долу възможно най-ниско се пробиват един хоризонтален ред дупки с диаметър около 1см. Височината на екрана по правило е до дръжката на канчето. Диаметъра е такъв, че да има около 1см пролука между канчето и екрана. За да е портативен най-добре е да се направи от домакинско фолио. В този сучай може да се смачква и транспортира в канчето заедно със спиртника. Един такъв екран не само пази от вятър, но и осезаемо подобрява ефективността на спиртника.

Изчисляването на един спиртник за максимално КПД е трудна работа. Затова съм далеч от мисълта, че размерите, които съм използвал са оптимални. Продължавам да експериментирам и при постигане на по-добри резултати ще пиша в тази тема.

Относно тези разпалки за барбекюта и камини, които си пробвал. Недей! Не само опушват съдовете, но и осмърдяват варивото и то става негодно за консумация. Допустимо е да се използват такива на спиртна основа, а не на петролна, пише го на етикета, но напоследък трудно се намират такива.

Off Topic

Слагам знак за офтопик, понеже темата е за самоделен спиртник. Относно газовото котлонче. Преди окончателно да се ориентирам към спиртниците и аз ползвах газово котлонче. Единственото му предимство е, че по-бързо завира вода с него, отколкото със спиртник, което не винаги е приложимо при готвене на ястия. Като тежина, комплексно погледнато техника и гориво, котлончето и спиртника са почти еднакво тежки. И двете са изпозваеми за малка на брой група 1-3 човека. Котлончето е капризно и крехко. При смачкване е неоправяемо. Газовата бутилка е опасна в големи горещини, защото може да гръмне. В студено време и на височина рядко може да се изразходва всичката газ и става така, че човек никога не знае кога ще му свърши горивото.В зависимост от различния процент пропан и бутан в бутилките на различните производители времето на горене във висока планина е различно, а нв някои бутилки сместта е толкова неподходяща, че едни спагети не могат да се сварят даже при -10С. Моят опит е само в Българските планини. Навярно такава бутилка на 4000-5000м въобще няма да пусне газ. Радвам се, че ти не си попаднал на такива.

Много хора казват, че газовото котлонче е използваемо на високо и студено. Така е, но при такива условия не може да се изразходи до край газта в бутилката и работата силно зависи от това какви точно са процентите на сместта в бутиката.

В същото време един добре изчислен фабричен спиртник работи безотказно независимо от температура, надморска височина, налягане и киматични условия. Гориво за спиртника се намира навсякъде и е евтино. Като добавим и това, че един спиртник напрактика не може да се счупи, най-много да се посмачка, но пак работи, то едва ли има по-сигурен котлон подходящ за портативна работа от него.

Мощността на един спиртник е около 1KW, тоест колкото най-малкия електрически котлон на домакинските печки. Каквото може този котлон на печката, това може и спиртника. Да се изчисли един спиртник е трудна работа, защото всичко влияе: обем на камерата, брой дупки, диаметър на дупките, калорийност на горивото, материала от който е изработен, отстоянието на съда над спиртника и т.н. Затова за сериозни пътешествия, като твоите, бих препоръчал фабричен спиртник вместо газово котлонче. Самоделен спиртник трудно би достигнал ефективността на фабричния освен ако не е точно копие на такъв.

Цитат:
Разните котлони, които горят с различни течни горива имат кусура, че са скъпи, миришат, цапат, запускат се по-бавно, горенето не е чисто и са доста обемни и тежки, главно заради бутилките

Спиртника не мирише, не цапа, няма бутилка, запуска се много лесно, горенето му е чисто и е евтин, затова предполагам, че визираш котлони с бензин. Нямам достатъчно опит с бензинови котлони и затова не мога да ги коментирам.

Искам да те поздравя за смелостта и куража да направиш пътешествието из Южна Америка. Пожелавам ти здраве и дано довършиш замисленото!
Пон Яну 24, 2011 11:07 am
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Hobo написа:

...
Понеже голяма част от топлината се разсейва радиално около спиртника и се губи хубаво е да се направи ветро и топлозащитен екран. Това е една тръба, която се слага на земята, а в нея спиртника и канчето. За да има достатъчен приход на въздух долу възможно най-ниско се пробиват един хоризонтален ред дупки с диаметър около 1см. Височината на екрана по правило е до дръжката на канчето. Диаметъра е такъв, че да има около 1см пролука между канчето и екрана. За да е портативен най-добре е да се направи от домакинско фолио. В този сучай може да се смачква и транспортира в канчето заедно със спиртника. Един такъв екран не само пази от вятър, но и осезаемо подобрява ефективността на спиртника.
...


Ползваме шалтето за целта, навито на тръба.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 24, 2011 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Изчисляването на един спиртник за максимално КПД е трудна работа. Затова съм далеч от мисълта, че размерите, които съм използвал са оптимални. Продължавам да експериментирам и при постигане на по-добри резултати ще пиша в тази тема.


КПД на всички уреди с открит пламък зависи от размера и конструкцията на тенджерата. Виж, мощността е друго нещо - колкото повече толкова повече е.
Пон Яну 24, 2011 8:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Joro



Регистриран на: 18 Мар 2010
Мнения: 75
Местожителство: Варна

Мнение Направи си сам Отговорете с цитат
Идеята витаеше от няколко месеца, но реализацията се ускори от конкретно събитие с дата. И така- резултата от генно-инженерните манупилации е налице. Породата е мелез, направо може да се каже „улична“. Излезе жилава все пак.
В медицинския им картон е записано: корпус от 3-милиметрова ламарина, тя и всички детайли са от хром-никелова неръждаема стомана, марка 304 /1.4301/. Неръждаеми въженца ф1,5. Подложки против полепване на сняг- PTFE /тефлон/. Ленти за закрепване към обувките- „компресиращи“ на една български фирма, да не правя реклама сега, че поведението на фиксаторът не е като за възрастни /имам подобен проблем и с едноименна раница/. Общо тегло- 1300 гр. Едрички се родиха, трябваше може би малко по- елегантни да са, но това явно ще се решава в следващото поколение.
Време за тестове нямаше, а и липсваше подходящ полигон за целта. Мобилизацията им беше обявена няколко дни след раждането. Направление – връх Мусала. В етапа точно под върха се получи леко /но не и за мен/ несработване с ездачите им- едни гъвкави симпатяги, кръстени "Han vag- Banks GTX". Големия скос отзад на обувките, комбиниран с ниските задни ограничители, подложи на изпитание нервите и прасците ми- задната част на котките реши да се пъхне под петите. Участъкът от прехода не позволяваше да направя нещо ефективно и се наложи почти целия да го премина в катерачески стил- само с предната част на котките и челните им зъби. Горе обаче си поговорихме културно с котаците и бе добавен елемент, напълно ограничаващ събирането на двете части една към друга. Да се чудиш откъде на тази височина се намери чамова летва за изработка на ограничителите?! Ден втори- преход в посока х. ГРЪНЧАР. И отново стачка- малко след тръгването се откачи задното въженце на едната котка- лоша спойка. Технологията беше малко съмнителна още при прилагането, не като тази на предните въженца. Веднага намодник- дублаж с въженце, нещо като малък прусик. Волностите бяха до тук, от този момент станахме като екипче от дневен ТВ-сериал.
Идните дни ще продължа с ъпгрейда, да се надявам, че ще е последен. Резултата ще трябва да елиминира „ходенето“ на задната част.





Съб Апр 09, 2011 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
chef4e



Регистриран на: 10 Ное 2008
Мнения: 27

Мнение Отговорете с цитат
Късмет и на двамата. Мисля, че ще ви е нужен.
Нед Апр 10, 2011 9:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Мараба Жоро, учудващо добре изглеждат. Дано само имаш КЪСМЕТ със закачването, да не поддаде на неправилното място Very Happy

Тия пластмасови вложки отде ги докопа, че ми виси монитрането на такива и на мен ???

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Апр 10, 2011 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mediator37



Регистриран на: 14 Сеп 2010
Мнения: 198
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат

Нед Апр 10, 2011 3:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Joro



Регистриран на: 18 Мар 2010
Мнения: 75
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Ако им удариш и една боя няма да се различават от купешките.

Излишно е, и не целя да им предавам търговски вид. Стоманата е от типа на тези, дето правят медицински, домакински и др. пособия. Да корозират е възможно само зегерките. На този тип стомани обикновената боя по принцип не "хваща" добре. По- скоро в галванична вана за пасивация, или нещо от типа на "студен цинк".
Цитат:
Мараба Жоро, учудващо добре изглеждат. Дано само имаш КЪСМЕТ със закачването, да не поддаде на неправилното място

Тия пластмасови вложки отде ги докопа, че ми виси монитрането на такива и на мен ???

Smile По закачането май не трябва да имам кой знае какви изненади още. Придържал съм се към тип закрепване, което взаимствах от фабрични модели. Притеснителни остават все още пластмасовите закопчалки на лентите, с които котките се връзват към обувките. Производителят декларира здравина и студоустойчивост, но май ще трябва да ги сменя с метални, подобни на модели на CAMP. Дори и да се откопчее лентата, оказа се, че котката не пада веднага от крака. Това се попвърди, когато ми се извади металното въже отзад, от спойката. Бях на доста стръмен участък, просто акостирах за ремонт. Всичко по окачването може да се замени с обикновено въженце или връзка. Дидо, вложките си ги изрязвам от листов тефлон, имам избор за дебелина. Нямаш грижа за такъв, само да уточним дебелина. Начина на закрепване обаче от теб, че не ти знам породата на котаците.
Нед Апр 10, 2011 7:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 2 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov