ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Направи си сам
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Направи си сам
Автор Съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Браво, браво, браво! Ако можеше някакси така да преустроим и поизкърпим държавицата и смело напред! nabludatel50 , сменяй попрището жизнено, скоро пак ще има избори.
Сря Окт 21, 2015 12:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Хванах се да наточа ножове вкъщи, та покрай тях и този за планина. Като изкарвал хляба си по едно време с продажба на ножове, бих препоръчал само ръчни точила за всякакви ножове. Ако отидете на точилар, там прекарват ножа през шмиргел за 5 секунди - по- лесно е, не се използува вода, но това разяжда остриета и след 3-4 наточвания така ножа вече е изгубил качествата си. Шмиргел - само ако има отчупване на част от острие или е много захабен, на село имам един старовремски с кръгло точило. С него е точен единият нож, вижда се как шмиргела го е изял, обаче тоя много як немски нож за месо изреза маса кабели и гипсокартон на голям ремонт, след като специализирани ножчета за тази цел се разпадаха след един час. Зачистих го през шмиргела и го вкарах отново в кухнята. Тези ножове позволяват дълбоко преточване, защото стоманата е отлична.
Тук има ръчно грубо точило / дългото обло, от Бриколаж 2 лева е и е по-добро, след като се източи един немски бруст / после фини точила за заглаждане на структурата :

С 10 минавания от едната страна и после от другата с грубото, и още толкова с финото,, стават остро като бръснач и ножовете са вечни с минимално изхабяване от точенето. Движението е вълнообразно, само надолу по острието на ножа. Слага се по малго вода на всеки 10 движения, да е мокро точилото. Има някакви модерни ел.точилца, не ми изглеждат нещо свястно, но парите на домакините трябва да се взимат Laughing .

Добро решение като качество / цена са ножовете Фискарс. Най-добри за сериозно рязане на хляб, месо, са обаче ножовете с дебелина около 3 мм на острието, не съм заглеждал в България дали има такива, имам доста останали от Бундесрепубликата. Тук са показани два такива и до тях тънък нож Фискарс, който е добър за диня и плодове, но не за друго.

Лазерните назъбени фабрично заточени остриета са боклук, отново направени да се взимат парите на домакините. Тия ножове освен че са от много лоша стомана, живота им е до първото изтъпяване.
Пет Яну 01, 2016 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Лазерните назъбени фабрично заточени остриета са боклук, отново направени да се взимат парите на домакините. Тия ножове освен че са от много лоша стомана, живота им е до първото изтъпяване.

само дето това изтъпявяне не идва скоро а за стотинките, дето са купени режат прекрасно(и пръсти даже) и хич не им трепериш,въпреки че са любимите ми ножове вкъщи!
Пет Яну 01, 2016 6:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Отдавна ме тормозеше липсата на удобно място за стъваем нож. Сложа го в някой джеб на раницата - точно когато ти трябва, сваляй раницата, и търси... А като има има тук таме гъби, сложа го в джоба на панталона - уж е малък, но тежък, подмята се неприятно все го усещах, а и неусетно пробива и шевовете на джеба.
Спомнях си винаги в тия случаи, едно много удобно колъфче на фенерче Маг лайт/ което се оказа че не става за морска вода и се скапа /, и заедно с фенера отдавна се е затрило някъде.
Не можах да видя такова, а и обичам сам да си майсторя, та намерих една рекламна непотребна чанта. първо свалих велкрото / лепенката и основата й /

После отрязах ленти от дръжката на чантата, която е от плетена материя и от нея се прави всичко, също като онова затрито калъфче. Взимам размер по ножчето, като оставям и 0.5 см за поръбване , тъй като иначе ще се разплете:

Мислех да ползувам машина, но не можах да се оправя с тази на жена ми и ща не ща - по стария китайски начин, на ръка

Без Дара да помогне, нищо не става разбира се Very Happy

От три части - една дълга задна, завиваща и превръщаща се в предна, и две еднакви странични, получи се това :


Не е перфето, както дума Аксел Луд Свиндал за Трентино Shocked , но става. Ще го ползувам да го зашия върху колана на раницата, която е от стария тип без джобове, но иначе добра раница Салева. Приготвил съм и една чантичка, за фото и телефон, също за пришиване. Гледам да не купувам излишно неща от икономични и еко съображения , купи си нещо качествено един път, а не няколко пъти евтинии, и сложи по-добре някое евро настрана вместо да се затрупваш с излишни вещи. Да живее икономията ! - Тодор Колев я знаеше тази истина Laughing
Нед Яну 03, 2016 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Уший си торба Отговорете с цитат
Как да си ушием торба за еднодневни походи, с подръчни средства. В същност е много лесно. Най-важното условие е да имаме шевна машина, с която да можем да си служим. Нужни са ни и следните материали:

Плат - две парчета, за периферията, за дъното и шнур, със следните размери:


Първо зашиваме периферията на цилиндър -


След това зашиваме дъното от едната страна на "цилиндричната" част.

Правим широк подгъв от другата където ще прокараме шнура. Може да добавим и усилващо парче плат там където ще излиза и трие шнура -


Накрая зашиваме двата края на шнура в долния край до дъното на цилиндричната част, на измерено според нашите потребности разстояние. И получаваме нужната ни чанта -


Нед Яну 03, 2016 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
След направата на калъфчето за нож, същото се приши на кръстния колан на раницата 65+10. Една чантичка с три отделения за телефон, документи и малка фото-сапунерка, която е много шарена и за друго не става, а и беше леко скъсана / закърпи се и тя/ , също я приших. Мислех да са и двете отдясно, но няма място и ножа е отляво, не пречи. Пробвах- нещата станаха ергономично, вадят се за секунда и също за толко се прибират, без да е нужно да се гледа към тях, става машинално.

Пришиването само в 4 точки с копринен конец / чантичката в 6 точки / за да не се изпънат прекалено новите джобчета и да няма място вътре в тях за вещите, а и за да могат да поемат усукване при движението - ако е непрекъснат шев, ще се скъса ако силно се усуче колана при усилие на някоя скала или клек .
Съб Яну 16, 2016 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение А някой правил ли си е Отговорете с цитат
система за вода, така че да не се вади шишето от джоба на раницата? Намерих една в нета, но е с някакви джаджи, които ги има в лабораториите. Някакви идеи да дадете? Има и готови, но цените им са прекалени. А пък честно казано нещо дето е от пластмаса бих искала да си го подменям по-често.

_________________
Всичко е възможно.
Съб Яну 16, 2016 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel , тука някой си е направил и е доволен http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=108623#p828312 Човека е ползувал маркуч от чистачки на автомобил, като гледам.
За такова нещо би вършило работа и някоя неизползувана система от болниците, ако се намери без пари. Подмятаха ми се такива един кашон, не знам откъде се бяха появили,май в наследство в склада и ги изхвърлих . Имаха и фабрична запушалчица, като по филмите знаете злодея как действува Cool . Връзвам го към бутилка както на снимките и може да прикачи без проблем към ремъците, както оригиналните системи .
Но ако не е без пари , не си заслужава, хората са измислили това :

струва само 4.5 евро- http://www.rocksports.de/shop/products/de/Kocher-Zubehoer/Wassersaecke-Trinksysteme/SmarTube/BlueDesert-SmarTube-Trinkschlauch-fuer-Flaschen.html . По-добро е като го гледам, от всякакви мяхове. Има и система за противоналягане, за да не пуска вода без да се ползува. Предимството е , че се завива върху всякаква бутилка, която от време на време се хвърля. Проблема на фабричните меховете е , че развиват плесен, която май е невъзможно да се изчисти, а е и опасна среда за заразяване.
Никога не съм взимал или ползувал такива системи, струва ми се че водата ще е блудкава. А и това е чарът на високата планина - всеки поток, да се наведеш и му опиташ водата Very Happy Няколко пластмасови бутилчета от минерална вода са О.К.
Но ако човек ходи зимата и то сериозно, тогава ще е задължително да има такава система.
Съб Яну 16, 2016 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е, когато има поток лесно, но като се сетя от Беговишко езеро докато слеза до Тевно колко пъти си свалих раницата за вода, да не говорим по билото на Типиците...трябва си ми такава джаджа Не искам мех точно заради бактериите. По принцип имам възможност да го стерилизирам, но производителите не са казали, че може и ще се прецака от температурата. Фризер нямам, така че мехът отпада. До лятото има време да го измисля...ще трябва да е евтино и да се изхвърля след няколко дневен преход.

_________________
Всичко е възможно.
Нед Яну 17, 2016 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Меха лесно се дезинфекцира и почиства с таблетки за почистване на протези.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Яну 17, 2016 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Меха лесно се дезинфекцира и почиства с таблетки за почистване на протези.

didogen Smile аз не мога да кажа, но в оня форум цитиран горе, където има и участници от този, казват че не може да се почисти по никакъв начин добре. А за зараза, изненадаха ме на един семинар с една задача - оказа се че мръсотията не е опасна, ако е суха, опасно е само едно нещо - влажната среда за развитие, даже и да изглежда чисто. Меховете имали много ъгли и не могат да изсъхнат.
Ако си взимам такова нещо, за мен маркуча от снимката с дюзите е перфектен, а и евтин. Даже голяма бутилка Девин от 2 ,5 литра може да се сплеска и добие ергономична форма в раницата, така ще стане 2 литра чисто, много са издържливи. След това - нова.
Нед Яну 17, 2016 3:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
А ченетата в каква среда пребивават през повечето време?
В този форум пък има решение за почистването на мех, а много от участниците тук са участници в гореспоменатия форум.
Въпреки това не харесвам идеята за ползване на мех. Не бих си сложил в раницата нещо дето може да я намокри вътре.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Яну 17, 2016 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
А ченетата в каква среда пребивават през повечето време?
В този форум пък има решение за почистването на мех, а много от участниците тук са участници в гореспоменатия форум.
Въпреки това не харесвам идеята за ползване на мех. Не бих си сложил в раницата нещо дето може да я намокри вътре.

Корега - свежи кастанети Laughing Напълно съгласен с теб - за българските планини, тия мехове са излишни. Алпинисти, колоездачи и тежки зимни преходи - те най-добре си знаят.
За темата направи си сам - ако чавек е сръчен, варианти доста в гореспоменатия форум, и то удачни.
Нед Яну 17, 2016 6:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм си правил с бутилка, но така и не го ползвах ни веднъж. Понякога е досадно свалянето на раницата, но го разглеждам като повод за почивка. Wink Пък и пиенето от шлаух хич не ме кефи. Още от малък не обичам сламките, че и до сега. Течността отива директно в гърлото, без да я "усетиш" и темперираш.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Яну 18, 2016 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
иван_м



Регистриран на: 02 Авг 2012
Мнения: 58
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Вариант за вода под ръка е такава бутилка:
http://eshop-gorgona.com/bg/turizym/kymping-oborudvane/butilki/turisticheska-butilka-frendo-rainbow-06l-0.html,
която се закача на халката на презрамката на раницата.
Само дето кофти се мандахерца.
Сря Яну 20, 2016 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 4 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov