ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Гривни с чипове
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Гривни с чипове
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Гривни с чипове Отговорете с цитат
Някой да знае на какъв принцип ще работят тези чипове?

Цитат:
Христо Григоров: „Да им се дава по един чип като гривна на ръката, която веднага определя местоположението им и по този начин да имаме бързо локализиране”

Чет Ное 03, 2016 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Гривни с чипове Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Някой да знае на какъв принцип ще работят тези чипове?

Цитат:
Христо Григоров: „Да им се дава по един чип като гривна на ръката, която веднага определя местоположението им и по този начин да имаме бързо локализиране”

Съществува голямо разнообразие от подобни устройства, предназначени за проследяване на деца, възрастни със здравословни проблеми, затворници и др. Повечето от тях разчитат на GNSS позициониране и предават данни посредством клетъчна телефонна мрежа. Прилагането им в слабо населени пресечени планински местности с ограничено мрежово покритие би било твърде ограничено.

Донейде по-интересни са GNSS устройства с възможност за обмен на данни чрез PMR446. Едно такова, доста повече от "гривна с чип", е описано тук, но то все още не се произвежда (вече повече от 3 години след началото на разработването му) и съществуват опасения, че може и никога да не види бял свят. Garmin имат модели с подобни функции, но те работят в честотния диапазон на MURS, който доколкото ми е известно не е официално разрешен за такива цели в Европа (за разлика от САЩ).

Истинското решение е сателитно проследяване, например чрез SPOT. Устройството не е много скъпо (около 100 евро без ДДС), ала абонамента за услугата е поне още толкова годишно...
Чет Ное 03, 2016 1:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много ясно си обобщил информацията. Благодаря.

Предполагам, че ПСС имат предвид първите - тези, които "разчитат на GNSS позициониране и предават данни посредством клетъчна телефонна мрежа".

Доколкото знам такива устройства в България се използват при един от маратоните за обиколка на Витоша и те предават данни за местоположението непрекъснато и батериите им държат поне 24 часа. Не знам колко часа максимално може да работят.

Интересно колко ли ще струва услугата да ползваш такава устройство и дали наличието му няма да стане условие за валидност на планинската застраховка...
Чет Ное 03, 2016 9:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Да не съм чул за такова проследяване.Ние ходим повече без пътека и по не дотам разрешени места.По стандартните пътеки след няколко минавания става безинтересно. Very Happy
Чет Ное 03, 2016 9:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Ники намери най-подходящия начин да ни информираш. Laughing

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Ное 03, 2016 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Дидо аз никога не съм го крил.Това го правят повечето клеги които са ходили повече от няколко пъти в даден район и не ги мързи или пък не ги е страх от изгубване.Форума е пълен със снимки и лкипчета от такива места. Very Happy
Чет Ное 03, 2016 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Рестрикциите идват от главоломното неспазване на правилата. Едно е за месец да засекат трима като теб, което е допустимо. Друго е да засекат 20 човека, половината прочели, че може и тръгнали с една ветровка. Тогава се връщаме към настоящата тема и текущата идея.
А БЧК вместо да мислят къде да харчат пари безумно да оборудват като хората подразделението ПСС.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Ное 03, 2016 11:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Принципно си прав Дидо с уточнението, че никога не ходя неподготвен, дори се презастраховам.От друга страна пожелавам, всички нарушители да са като нас, в смисъл,че след нас дори и стъпки не остават. Very Happy
Чет Ное 03, 2016 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Принципно си прав Дидо с уточнението, че никога не ходя неподготвен, дори се презастраховам.От друга страна пожелавам, всички нарушители да са като нас, в смисъл,че след нас дори и стъпки не остават. Very Happy

Те т'ва имах предвид, ама защо толкова сложно го казах незнам.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Ное 03, 2016 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Z



Регистриран на: 13 Дек 2013
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Те хората са го измислили отдавна:
https://en.wikipedia.org/wiki/International_Cospas-Sarsat_Programme
https://www.acrartex.com/products/catalog/personal-locator-beacons/resqlinkplus/#sthash.iy3OW068.dpbs
Всички самолети и доста кораби(за тях нямам информация каква бройка го притежават) са оборудвани с подобни устройства. Има налични и за лична употреба. Най-просто казано - изпраща се съобщение чрез мрежа от сателити, което съдържа информация кое устройство го изпраща (При някои модели и неговите GPS координати), съобщението се обработва и се определя приблизителното местоположение, след което се препраща към съответната служба, която отговаря за търсенето и спасяването в този регион. Специално инсалираните устройства на самолетите притежават и предавател на 121.5 и 243 MHZ (които са официалните аварийни честоти и всяко ВС (разбирай търсещия хеликоптер) може да ги приема, за да локализира по-точно пострадалия).
Нямам представа за регулациите в България, защото ние не сме член на Cospass-sarsat, но поне се знае кой отговаря за това:
https://www.cospas-sarsat.int/en/contact-lists-mccs-and-spocs
Country/Region Code (MID): 207
Website: www.marad.bg
Telephone 1: +359 52 633067
Telephone 2: +359 88 8952113
Facsimile: +359 52 603265
email: mrcc@marad.bg
Mailing Address: MRCC Varna Roads Tower Maritime Passengers Terminal Varna Bulgaria
ZIP code: 9000

PLB-тата струват около 500 лв. и нямат месечна такса Smile
Чет Ное 03, 2016 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Garmin имат модели с подобни функции, но те работят в честотния диапазон на MURS, който доколкото ми е известно не е официално разрешен за такива цели в Европа (за разлика от САЩ).


Устройствата на Гармин са разрешени в България, ако са честотите им са специфичните точно за България, т.е. ако са произведени точно за българския пазар. Честотите са около 155 MHz, но сега не можах да открия точното им значение. Идеята им е много добра. Не са необходими сателити, не трябва GSM покритие. Трябва да се знае къде горе-долу да се търси, за да се доближиш с съответния приемник на разстояния под 15-тина километра до приблизителното място. След което се получават точните координати. Това също би свършило работа при търсене в планина.
Чет Ное 03, 2016 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
vedrin написа:
Garmin имат модели с подобни функции, но те работят в честотния диапазон на MURS, който доколкото ми е известно не е официално разрешен за такива цели в Европа (за разлика от САЩ).


Устройствата на Гармин са разрешени в България, ако са честотите им са специфичните точно за България, т.е. ако са произведени точно за българския пазар. Честотите са около 155 MHz, но сега не можах да открия точното им значение. Идеята им е много добра. Не са необходими сателити, не трябва GSM покритие. Трябва да се знае къде горе-долу да се търси, за да се доближиш с съответния приемник на разстояния под 15-тина километра до приблизителното място. След което се получават точните координати. Това също би свършило работа при търсене в планина.

MURS всъщност се използва в устройствата с функции за проследяване на кучета (Astro, Alpha). Сега забелязах, че във фамилията Rino [1,2,3,4] честотите са други -- FRS и GMRS. Не ми е известно обаче да съществуват произведени специално за българския пазар уреди от споменатите фамилии уреди.

[1] https://buy.garmin.com/en-US/US/prod534007.html
[2] https://buy.garmin.com/en-US/US/prod533999.html
[3] https://buy.garmin.com/en-US/US/prod82799.html
[4] https://buy.garmin.com/en-US/US/prod82797.html
Чет Ное 03, 2016 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Z



Регистриран на: 13 Дек 2013
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Според мен всички тези гривни имат един основен недостатък - излъчват постоянно, което изтощава батериите им. А и не всички хора искат да бъдат следени постоянно, но искат да имат възможност при проблем да сигнализират. PLB-то излъчва само когато е активирано и след активация батериите му издъжат около 35 часа при -20 градуса по спецификация. Единствената поддръжка е смяна на батериите на 5 години и тест на всеки 12 месеца. Самия тест се състои в пускането му в интервала м/у всеки кръгъл час и 5 минути сле това - в този период всеки сигнал се приема за тест. С обикновена радиостанция, която приема тази честота може да се проследи откъде идва сигнала. Аз лично съм го правил по време на тест - когато антената на твоето радио е насочена към източника сигнала е добър, когато я насочиш в друга посока сигнала намалява/изчезва.
В цял свят се използва от абсолютно всички, които се занимават с търсене и спасяване. Дано ние да открием "топлата вода", но силно се съмнявам.
А явно системата е налична и работи:

Number of People Rescued in Calendar Year 2016 in the United States: 265
Rescues at sea: 175 people rescued in 44 incidents
Aviation rescues: 10 people rescued in 10 incidents
Terrestrial PLB rescues: 71 people rescued in 55 incidents
Worldwide – Over 39,000+ people rescued (since 1982)
United States – 8,006 People Rescued (since 1982)
Total Rescues in Calendar Year 2015 in the United States: 250
Rescues at sea: 138 people rescued in 46 incidents
Aviation rescues: 21 people rescued in 11 incidents
Terrestrial PLB rescues: 91 people rescued in 65 incidents
Recent Calendar Year Totals in the United States:

2014: 240 people
2013: 261 people
2012: 263 people
2011: 207 people
2010: 295 people
2009: 195 people
2008: 282 people
2007: 353 people
2006: 272 people
2005: 222 people
2004: 260 people
2003: 224 people
2002: 171 people
2001: 166 people
Пет Ное 04, 2016 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ifcho



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Аз го написах и някъде другаде, но тази идея лансирана от шефа на БЧК ме изумява - човека явно никога не е виждал планина, или такава гривна, но обиколи всички телевизии, за да я лансира. Дори и да съществуваха тези гривни, те няма как да обхванат всички туристи, а именно тези без тях са проблемния контингент.

Усилията според мен трябва да се хвърлят в подобряване на организацията по претърсване, подобряване на комуникацията с мобилните оператори и инвестиции в техника. Всеки път слушаме за вездесъщите военни хеликоптери, но доколкото разбирам, те просто обикалят и хора оглеждат района. В гориста местност това е абсолютно безмилено. $14000 струва нов модел DJI дрон с термовизионна камера FLIR [1], разработена точно за search and rescue (търси и спаси) операции. Два такива дрона и обучение на хората за работа с тях би било много по ефективен разход отколкото въртенето в кръг с военни хеликоптери. Вместо това ни се предлагат някакви научни фантастики Rolling Eyes

Има и доброволчески групи на любители на дронове, които предлагат услугите си при такива случаи - http://sardrones.org/search-and-rescue-drones/sar-drones-worldwide-members/ За съжаление, няма членове от България.

http://www.dji.com/zenmuse-xt
Пет Ное 04, 2016 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Z написа:
Според мен всички тези гривни имат един основен недостатък - излъчват постоянно, което изтощава батериите им. А и не всички хора искат да бъдат следени постоянно, но искат да имат възможност при проблем да сигнализират.


Това май са основните проблеми и противоречия:
1. максималната продължителност на работа при периодично излъчване на координати,
2. нежеланието на хората да бъдат следени,
3. искането координатите да се излъчват единствено при проблем.

Ако устройството излъчва непрекъснато търсенето се опростяват много - мястото е около последно излъчените координати. Ама това намалява времето на работа на устройството и човека се чуства следен.

Ако координатите се излъчват само при бедствие проблем е как устройството да разбере, че бедствието е настъпило. Ако индикацията е ръчно задействане - примерно натискане на бутон в доста случаи това няма да сработи, защото човека просто не може де се движи...
Пет Ное 04, 2016 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov