ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Изворите на Арда?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Изворите на Арда?
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Изворите на Арда? Отговорете с цитат
Здравейте.
Искам да планирам великденско ходене в района на изворите на р.Арда. Всяка информация ще ми е полезна. Извинявам се, ако има подробно писано, а аз не съм го намерил - просто нямам време сега.
Вероятно тръгване през Смолян, ако има възможност за кръгова обиколка - много ще се радвам.
Благодаря предварително.
Пет Апр 15, 2011 10:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zahri-emin



Регистриран на: 22 Май 2010
Мнения: 70
Местожителство: Смолян

Мнение sss Отговорете с цитат
Здравей колега, какво да ти кажа, района който искаш да посетиш е красив както повечето в Родопите. Стигаш да прослувутото с.Смилян и от там хвашташ в посока запад към Арда. Забележителностите които може да посетиш са Калето (скален връх който се намира преди с.Кошница и представлява една огромна дупка от която може да преминеш до др. край на върха); Пещерата Ухловица; Конака и извора на р.Арда(намира се в планинска гора и до реката има Хижа в която бихте могли да отседнете- Пътя до самия извор на р.Арда е черен.).
В Смилян може и да посетите не дълечния в.Ком-1500м а и да останете в хотел.По пътя има и табели с карта и описание на забележителностите и няма да имаш никакви проблеми.
Пожелавам ти приятно искарване из Родопите!!!
Съб Апр 16, 2011 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Около Смолян Отговорете с цитат
Страхотно е около Смолян. Това което Zahri...препоръчва и в допълнение екопътеката Смолянски езера и естествено Момчилова крепост. Не е проблем за един ден екопътеката, Момчилова крепост и уникалната пещера Ухловица. Поне аз така направих без предварително инфо... Very Happy Ако те интересува можеш да погледнеш https://picasaweb.google.com/rumenjordanov/ievWzK?feat=directlink
PS. Пропуснах да кажа, че местните хора са страхотни, позитивни и отзивчиви...
Съб Апр 16, 2011 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Извора на р. Арда Отговорете с цитат
Ето малко указания относно маршрута до извора на р. Арда.
От с. Арда до с. Горна Арда (състоящо се от няколко махали: Речани, Билянска (Билянци), Барутин и Средок) има асфалтов път. След като се излезе от с. Арда се подминава разклона за махала Речани.
Преминава се през портала на бившия кльон (на снимката отдолу).



Продължава се по пътя. Подминава се разклона за махала Билянска и се спира при първата голяма постройка (на 2 или 3 етажа) отляво. Отбелязана е с 1 на топографската карта. От тук се продължава пеша.


Тръгва се на юг по черен път, след 100-200 м. се завива наляво и се пресича малко дере. След това се изкачва малка стръмнина (стотина метра) и се излиза на пътя за махала Билянска. Минава се през махалата, като се следват табелите за "Дядова ряка".

След като се достигне оградата на "Дядова ряка" (на снимката отдолу), се заобикаля отдясно и се следва черния път и зелената маркировка.



След няколкостотин метра се достига до чешма (която не тече целогодишно) и беседка (на снимката отдолу)


След беседката се навлиза в гората и се следва зелената маркировка. Има един разклон, който не е добре маркиран и човек може да се заблуди. Вярната посока е надясно. От беседката до извора на р. Арда е около 30 мин. спокоен ход.
При извора зелената маркировка се разделя на две. Едната е за Ардин връх, а другата е за местността Гераница. Качването до Ардин връх е препоръчително да става с планински водач или поне някой местен, защото съм чувал че маркировката не е много добра. От извора до върха е 1-1 ½ часа в едната посока.
Продължавайки към Гераница се минава покрай един дървен кръст, който е шега на местни зевзеци. Приблизително 200 м. след извора отляво на пътеката на дърво стои бяла табела с червен надпис „Гранична ивица”. Това е територия (отстояща на 100-300 м. от линията на държавната граница), която дори и в момента е забранена за туристи без планински водач със специално разрешително от Гранична полиция. За щастие при извора на Арда няма пост на гранична полиция. След още около 100 м. се излиза на българо-гръцката граница (просека с ширина 10-20 м., в средата на която тук там има купчини камъни с минаваща през средата им бяла линия). Маркировката върви успоредно на границата около 40-50 м. и после пак влиза в гората надясно. Трябва да се внимава да не се подмине това място. Няколко съседни дървета са маркирани със зелено, така че да образуват нещо като коридор. Тръгва се по пътеката надолу, която заобикаля Черни връх. Слизайки долу в ниското се излиза перпендикулярно на черен път. Там маркировката се разделя. Ако се тръгне наляво, се излиза пак на граничната бразда при пирамида 100. От там маркировката слиза на 101. Този маршрут не е желателен, защото на 101 има пост на Гранична полиция и ако туристите са без планиниски водач, може да имат неприятности. Иначе през 101 минава черен път, който води до барбекютата "Узунов камък" и "Гераница", намиращи се на 100 м. от граничната бразда.
От мястото, където зелената маркировка се разделя, трябва да се тръгне надясно, докато се достигне малка дървена къщичка отляво. Завива се покрай къщичката и се слиза в малко дере. Преминава се дерето и като се върви леко в ляво се достига второ дере (сухо), в което се намират барбекютата „Узунов камък” и „Гераница” (3 на топографската карта). Второто е по-добро, като разнообразие в менюто и обстановка. От там по черен път за около 30 мин. се стига до центъра на Горна Арда, а от там до мястото, където е оставен автомобилът (1 на топографската карта) е съвсем близо.

С тънка червена линия съм маркирал приблизително целия маршрут до извора на р. Арда. Той се изминава за 3-4 часа (от и до позиция 1 на картата) в зависимост от темпото и почивките, които се правят.


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Апр 19, 2011 12:07 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Апр 18, 2011 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много на всички отзовали се. Аз междувременно се снабдих с карта на пътя от Хвойна до границата под Мадан /сега ми изкочи от главата крайния пункт на маршрута/ 12 дни - зелената маркировка, с разбивки по дни и профил във височини, даже има данни на хотели и къщи за гости в района.
Идеята ни е да тръгнем по тази маркировка от Смолян и до където стигнем за 3 дни, като четвъртия го оставяме за прибиране обратно. Несъмнено словестното описание на маршрута около самите извори и граница ще ми бъде много полезно - ще си го разпечатам и ще си го нося. Предполагам, че в района, както и навсякъде в Родопите няма проблем с нощуването на палатки?
Още веднаж Благодаря!
Вто Апр 19, 2011 8:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Имайте предвид, че аз съм дал описание на маршрута до извора на р. Арда наопаки на описанието му в пътеводителя за откритата през 2008 г. екопътека "Хвойна-Елидже" (зелената маркировка). Там маршрутът до извора е описан от Гераница към махала Билянска, но все пак аз си мисля, че е по-добре човек първо да се поразходи, а после да седне да хапне. А на "Гераница" си заслужава.

В пътеводителя за един ден се стига от Смолян до Могилица, за още един от Могилица до с. Арда и на третия може да отидете или до извора на р. Арда или до връх Ком. До Смолян може да се приберете с автобус от с. Арда или от Могилица.

Разгледайте и тези сайтове:
http://www.arda-tour.org/sitemap.htm
http://smilyan-bg.com/marshruti.html
Вто Апр 19, 2011 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Ходихме, видяхме - страхотно е!

Това с маркировките в района е много заплетено Smile Има нещо, което не е съвсем наред, но не знам какво е - дали има и други маршрути със зелена маркировка, освен споменатата по-горе екопътека /която никой от местните определено не одобрява/. Както си карахме по зелената маркировка от с.Арда и отидохме на барбекюто Дядова река Smile Хайде викам - малка беда - тръгваме по описанието /бях си го разпечатал и си го носих в раницата/ Чешма, барбекю, .... по зелената, по зелената и до друга постройка /заключена/ като заслон... и както все очакваме да завие и да почне да изкачва пътеката и хоп - пред нас махала. Извадих руската топографска карта и разбрах, че се намираме на горния каптаж над махалата Барутин и до извора имаме около 1,5 - 2 км. и 400 м. денивелация. Тръгнахме нагоре по реката по стара, рядкоизползвана пътека с голяма стръмнина. В един момент видяхме поцинкована тръба примерно 2" и по нея, по нея и до самия извор за около 45 мин. от споменатия каптаж. Там нощувахме и вече последния ден се спуснахме по зелената маркировка край 96 камък и т.н. до спирката на автобуса в Горна Арда. Автобусът е в 15ч.

Екопътеката наистина оставя смесени чувства. Налага се мнението, че е изкуствено прекарана, а не следва стари известни пътеки. Има доста нелогични преходи и трябва много внимателно и постоянно да се следи маркировката. От друга страна пътеката е прекарана така, че да обхване максимално гледки в голям район. Наистина от Смолян до Могилица си е 9 часа и от Могилица до Арда още 5 както е дадено в пътеводителя въпреки, че напряко по шосето разстоянията са нищожни. Маркировката като цяло е много добра /с уговорката, че не трябва да се забравя да се следи/, но след с.Арда се заплита с множество други маркировки и табелки.

В заключение - изключително сме доволни, невероятно красив край, в най-скоро време ще отидем пак за по-подробно обхождане на района на вр.Ком и вр.Ардин връх.

Поздрави и благодаря на всички, които помогнаха с информация.
Вто Апр 26, 2011 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Има зелена маркировка (пак е част от маркировката на пътеката Хвойна-Елидже), която е между района на Дядова ряка и Гераница. Като се ходи от махала Билянска нагоре към Дядова ряка и се завие надясно (но 100-200 м. преди Дядова ряка) се отива до Гераница. Ако се завие наляво (на изток) се отива до Дядова ряка кьошка, която се намира южно от махала Гудевица на с. Арда. Всъщност това е и продължението на пътеката в посока Сивино-Горово-Мочура-Елидже. Изворът на р. Арда се явява само едно отклонение от маршрута Хвойна-Елидже, но заради липса на допълнителни пояснения по зелената маркировка стават обърквания. Вероятно това е направено с цел, неопитните туристи да бъдат принудени да ползват планински водачи. Демек за мангизи.

И още нещо за зелената маркировка. В крайния си етап (Ченгенето/Циганско градище - Елидже), пътеката е така направена, че ако се ходи само по нея, не се минава през Съдилището, а под него и така се губят всичките панорамни гледки към прохода Елидже и Гърция.
Сря Апр 27, 2011 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
..... Вероятно това е направено с цел, неопитните туристи да бъдат принудени да ползват планински водачи. Демек за мангизи....


В много моменти останах с такова впечатление. Например на въпрос "Натам ли са изворите?" чух отговор "ами то в селото има водачи...", освен това чух много мрънкания от типа "едни дето само усвояват европейски пари...".... Със смесени чувства съм - има и много любезни и гостоприемни хора, а има и такива, които явно са изнервени, че не им върви бизнеса.
Може би им липсва реална преценка - аз бих преценил нашата скромна групичка, като не съвсем неопитни и бивакуващи на палатка туристи.... Няма смисъл да се хабят - въобще не съм техния човек в случая - нито за къща за гости, нито механа, нито водач. Аз обаче имам много познати, които с удоволствие биха отишли точно на такъв вид туризъм и има съществена разлика какво ще им кажа "страхотен край, страхотни хора - вървете!" или "абе красиво е ама... "
Мисълта ми е, че крайно време е да се научат хората, че трябва да си любезен към всички, а не само към клиентите си. В тази връзка много приятно впечатление ми направи местен планински водач, който водеше група на коне - без да го питаме, той първи предложи да ни упъти и го направи любезно и позитивно, без да оплюе никого.

Така де - има всякакво там. Арда и Могилица са много красиви, много добре подготвени и уредени за туристи. Само дето туристите са в пъти по-малко от Ягодина и Триград например и то напълно неоснователно според мен.
Чет Апр 28, 2011 3:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:

Арда и Могилица са много красиви, много добре подготвени и уредени за туристи. Само дето туристите са в пъти по-малко от Ягодина и Триград например и то напълно неоснователно според мен.


И по-добре, защото Ягодина и особено Триград са пренаселени от "туристи" по джапанки и с токчета, а пред двете пещери има опашки като пред мавзолея на Ленин в Москва. Аз по тази причина все още не съм влизал и в двете пещери там.
Чет Апр 28, 2011 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Изворите на Арда от с. Горна Арда Отговорете с цитат
Тази пътека ли визирате в описанията по-горе ? Отделя се от зелената за Узунов камък, първо става червена (кафява), после минава през "навес", подсича Черни връх и покрай самата граница достига Изворите на Арда ?

http://www.kade.si/#map=16/2740045.66/5077039.25/0

Проходима ли е в частта си от Горна Арда до Изворите ?
Чет Юни 23, 2016 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Кафявата на картата, всъщност е лилава (надписана е на версията за Garmin), но си е туристическа (марки: жълто-лилаво-жълто и табели). Маркираните пътеки за извора са най-често посещаваните в района и са проходими. Ще бъда много благодарен на човека, който мине и ми запише липсващия участък по лилавата от навеса до пирамида 96. Wink
Пирамида 96 е тук: http://www.kade.si/#map=19/2739159.47/5076592.42/0
Чет Юни 23, 2016 1:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Кафявата на картата, всъщност е лилава (надписана е на версията за Garmin), но си е туристическа (марки: жълто-лилаво-жълто и табели). Маркираните пътеки за извора са най-често посещаваните в района и са проходими. Ще бъда много благодарен на човека, който мине и ми запише липсващия участък по лилавата от навеса до пирамида 96. Wink
Пирамида 96 е тук: http://www.kade.si/#map=19/2739159.47/5076592.42/0


Забелязвям разглеждайки картата, че на много места се появяват някакви несъществуващи маркировки. Минавала съм от там през 2014 година и не си спомням да е имало там пътека. Слязох от пирамида 96 по границата до пункта на граничните.
Чет Юни 23, 2016 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цитирай ми някаква несъществуваща маркировка. Този район съм го обикалял доста, а през 2014 и 2015 г. специално съм минал и заснел двете зелени маркировки, които са там и ако човек не знае каква е кашата, нищо няма да разбере. Лилавата е нова, нова, колко да е нова, щом през 2014 г. по Великден си беше там.
Ето й началото при Узунов камък, защото е правена от собственика на комплекса:


Ето разклона й със зелената "Хвойна-Елидже" при навеса:


Специално за района около извора на р. Арда съм готов да споря много, защото нещата ги имам като снимки и данни. Що деренца, що мостчета съм въвел, не че са фатални, ако ги няма, ама така картата е по-истинска. Доста неща съм коригирал, защото имаше и грешни данни.
Например от джамията в мах. Баротин тръгваше някаква зелена маркировка уж за извора. Няма такова нещо. Има една-две дървени табели с надпис извора на Арда. Втората е на този разклон и сочи по немаркираната пътека: http://www.kade.si/#map=19/2739418.83/5078144.6/0 Специално минах оттам през 2015 г., за да оправям виртуални маркировки в картата, които ги няма на терен.
Тук от каптажа през брода до лилавата (кафявата) маркировка също имаше зелена маркировка?! http://www.kade.si/#map=18/2739119.95/5077868.02/0 Специално съм се завирал там от пътя с лилавата, но нищо. "Хвойна-Елидже" си е както е на картата. Другата зелена "Узунов камък - Дядова ряка - Сивински ливади - Сивино - Смилян" минава на север: http://www.kade.si/#map=19/2738993.88/5078228.01/0 от пътя с лилавата към брода и после за малко се дублира с "Хвойна-Елидже". На Гарминските версии пътеките са надписани. Отне ми доста време, докато проумея кое какво е. На Шерлок Холмс се обърнах. Табелите на двете зелени маркировки хем си приличат, хем са различни. От Дядова ряка до Сивино те са по едно и също трасе и там се разделят. Ето фотомонтаж (две в един кадър) на табела на "Хвойна-Елидже" и на "Узунов камък - Дядова ряка - Сивински ливади - Сивино - Смилян"




Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Авг 27, 2019 2:57 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Юни 24, 2016 12:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Не, аз говоря за картата като цяло. този район знам, че си го обходил много подробно. Сега се сетих, че собственика на Узунов камък разказваше че ще обновява маркировката и табелите. Явно аз съм минавала преди това.
Пет Юни 24, 2016 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov