ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Туристически бутилки, аксесоари, пречистване на вода
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Туристически бутилки, аксесоари, пречистване на вода
Автор Съобщение
Lark



Регистриран на: 01 Май 2011
Мнения: 12
Местожителство: Plovdiv

Мнение Туристически бутилки, аксесоари, пречистване на вода Отговорете с цитат
Бихте ли ми препоръчали марка и материал?
Имам еднолитрова алуминиева бутилка на Primus, но от едно време знам, че в алуминиеви съдове не е добре да се съхранява храна за повече от няколко часа.
Може би същото се отнася и за водата.
Затова питам, алуминиева, стоманена или полимерна бутилка е за предпочитане според вас.


Последната промяна е направена от Lark на Вто Май 03, 2011 9:38 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Май 02, 2011 3:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
шише от минерална вода Девин или Хисар или която и да било са изключително подходящи. Не тежи, като изпиеш водата стават супер компактни, като ако се наложи може да се раздуят пак и да си налееш на ново. От тея тенекиените бутилки май няма много смисъл, освен ако не сме фанатизирани еколози Smile
Пон Май 02, 2011 9:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Двулитрово шише от кока кола. По-надеждно от тези от минерална вода и подходящо за по-сериозни преходи, където е необходимо да се носи повече вода. Smile
Пон Май 02, 2011 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
шише от минерална вода Девин или Хисар или която и да било са изключително подходящи. Не тежи, като изпиеш водата стават супер компактни, като ако се наложи може да се раздуят пак и да си налееш на ново. От тея тенекиените бутилки май няма много смисъл, освен ако не сме фанатизирани еколози Smile


Very Happy Very Happy Very Happy Не съм фанатизиран природозащитник (не еколог - това значи съвсем друго Wink ) - нормален природозащитник съм (фанатизма никога не е полезен Very Happy ). Безвредния лак който се полага от вътрешната страна на AL бутилки е стабилно нанесен , и ако човек я пази както и всякаква друга своя вещ ,не би трябвало да падне. Все пак това е бутилка за вода - не се очаква да се пълни с пясък или камъни Very Happy .Относно пластмасовите бутилки - по всички изисквания би трябвало да се правят вече от по-лесно разложими продукти - което ще рече ча са за еднократна употреба (когато човек ги ползва по-дълго време в тях се появяват малки плуващи парченца от материала който ги изгражда).
Въпреки това кой какъв съд за вода ще си носи си е личен ИЗБОР Smile -важното е на човек да му е приятно сред природата и да си я опазим за да има и за нашите деца Exclamation

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Пон Май 02, 2011 10:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Двулитрово шише от кока кола. По-надеждно от тези от минерална вода и подходящо за по-сериозни преходи, където е необходимо да се носи повече вода. Smile


става, малко е твърдо да се мачка обаче Smile и трябва винаги да го вадиш цялото. и трудно се отмирисва от колата Wink
с две от минерална вода на мен ми е чудно.

относно пазенето на бутилката - аз много не пазя като съм горе. общо взето експлоатирам нещата грубичко. за това пласмасовите бутилки са ми перфектни че си ги изтървам колкото си изкам и им няма нищо.

а това за фанатизираните еколози се шегувах де. че има хора дето като чуят за пластмаса и се изприщват Smile а спред мен без найлонови торбички и бутилки горе е много по-трудно. А специално тези шишета се и рецеклират , така че не трябва да е някакъв голям проблем стига да не се зарязват по хижите.
Пон Май 02, 2011 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
igurbev написа:
Двулитрово шише от кока кола. По-надеждно от тези от минерална вода и подходящо за по-сериозни преходи, където е необходимо да се носи повече вода. Smile


става, малко е твърдо да се мачка обаче Smile и трябва винаги да го вадиш цялото. и трудно се отмирисва от колата Wink
с две от минерална вода на мен ми е чудно.

относно пазенето на бутилката - аз много не пазя като съм горе. общо взето експлоатирам нещата грубичко. за това пласмасовите бутилки са ми перфектни че си ги изтървам колкото си изкам и им няма нищо.

а това за фанатизираните еколози се шегувах де. че има хора дето като чуят за пластмаса и се изприщват Smile а спред мен без найлонови торбички и бутилки горе е много по-трудно. А специално тези шишета се и рецеклират , така че не трябва да е някакъв голям проблем стига да не се зарязват по хижите.


+1
Но все пак е добре човек да си пази нещата без значение къде е Wink

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Пон Май 02, 2011 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Lark



Регистриран на: 01 Май 2011
Мнения: 12
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за отзивчивостта.
Надявам се някой от форума да има опит със стоманените бутилки и да напише нещо за тях. Май натам се ориентирам за дълготрайни преходи.
Това което ме вълнува е дали стоманата в контакт с водата отделя някакви йони и как се отразяват на организма.
А някой знае ли в какви бутилки са си носили вода по време на войните? В смисъл на материал и други качества.
Пон Май 02, 2011 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
latzi



Регистриран на: 05 Апр 2010
Мнения: 75
Местожителство: Струмско

Мнение Отговорете с цитат
Стомана най много да отдели желязо което е полезно за организма. А по време на войната вода са си носили кой в квото намери иначе са били оборудвани с алуминиеви манерки. Но по време на война това мисля че ще ти е най малката грижа в какво ще си съхраняваш водата. Very Happy Аз лично ползвам две алуминиеви бутилки с различна вместимост. 700 мл си е със стойката за колелото а за леки преходи 500 мл. А за по големи преходи 1,5 литрова барабар с водата от магазина. Като постояно се долива вода по пътя.
Пон Май 02, 2011 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Lark



Регистриран на: 01 Май 2011
Мнения: 12
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
Точно за това ми е метална бутилка, защото се предполага, че ще си пълня вода по пътя. А ти от хижи ли си вземаш вода или от естествени водоизточници? Не открих на форума тема за набавяне на вода, а ме интересува. Човек никога не знае дали нещо няма да го забави с връщането или няма да се загуби. Това е по-скоро въпрос за форуми за оцеляващи, не за туристи, но и на тях може да им се наложи.
Пон Май 02, 2011 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
В най-общи линии правилото е, че вода от реката се налива над нивото на хижите.
Иначе от къде ли не сме наливали - реки, езера, изворчета, стичаща се по камъните, от сняг... кална, чиста - всякаква Smile
Тя до хижите не стига от пречиствателна станция, сещаш се - от същите източници идва. Най-елементарния пример - х. Мусала, водата е от езерото пред нея Wink

Някой беше писал тук из темите за малко маркуче. Още не съм понесла такова нещо, но предполагам ще е безценно ако си закъсал и чуеш вода да се стича между камъните Rolling Eyes
Пон Май 02, 2011 2:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Ами аз имам и метални(алуминиеви), и ПВЦ шишета.Вършат същата работа.Бутилките от кола или минерална вода са си перфектни също.Новите алуминиеви шишета са със специално покритие, и вкусът и качеството на водата не се променят в тях.Преимуществата на металните са две:
1.За повечето модели има термокалъфи, които до известна степен запазват температурата на водата в студено време(най-вече), или голяма жега, като очакванията не може да са ти, че това е термос, разбира се.
2.Капачките на повечето шишета имат отвор за закачане с карабинер или нещо подобно.Това позволява бутилката да се ”мята” някъде извън раницата и по този начин можеш да спечелиш малко обем.Лично за мен, това си е екстра.
От екологична гледна точка, не мисля, че използването на бутилки от кока кола или минерална вода е проблем, при положение, че главата ти е на раменете, и след използване, изхвърляш ПВЦ-то на мястото, което е за тази цел.
Друг е въпросът обаче, ако по някакъв начин е нужно третиране на водата с някакви химикали, с цел нейното пречистване.За такива случаи, шишето е САМО това:
http://www.sport-conrad.com/page/product-detail/__/shop/prod/1082
Големият отвор дава възможност за по-лесно миене, изсипване на разни прахчета вътре, бъркане с UV лампа:
http://www.ellis-brigham.com/water-purifying/steripen/265351/adventurer-opti
с цел обеззаразяване на водата.Аз лично имам и съм използвал такава, и не ми се мисли, какво щеше да стане ако не бях с такова шише(с голям отвор).
За радост по нашите планини не е необходимо(все още) да пречистваме водата, но за по далечни дестинации, това е едно от най-важните неща.
Всъщност, въпросните шишета се ползват по цял свят, защото са страшно удобни, леки, здрави и сравнително евтини, но както повечето неща, които са част от сериозната планинска екипировка, не се продават в България.
Относно това, в какво са пиели вода войниците в миналото.....Мислиш ли, че на някой главнокомандващ му е пукало дали шишето на войника отделя някакви йони или не?Пиели са от каквото имат.От дървени бъклици, през алуминиеви и стоманени манерки, до стъклени шишета.
Като начало, взимай едно шише от кока кола(както ти казват по-горе) и ако не те устройва, тогава купувай алуминиево или нещо, което е специално за тази цел.Но ако все пак имаш възможност за покупка извън България, ти препоръчвам пластмасовата бутилка на HALGENE.Една такава литрова+една 0.5l(или още една от литър) и си ти. Wink
EDIT:Сега видях, че си решил да си шиеш и мешка.В общи линии,.. май язък ми за писането Very Happy
Пон Май 02, 2011 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Хлорът и УВ не помагат. Доста от стомашните и чревните паразити ги има във водата във вид на цисти, на които лампата и хлора не влияят.
Аз лично ползвам механичен филтър, дори и когато наливам вода от чешмите.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 02, 2011 8:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Хижа Мусала, не заслона. Водата в Леденото май е съвсем негодна за пиене, не знам обаче "чешмата" под него... едва ли идва от друго място Rolling Eyes
Пон Май 02, 2011 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Доста от стомашните и чревните паразити ги има във водата във вид на цисти.....

А те не влизат ли в долния цитат, указващ ефективността на лампата или са някаква гадост, която може да се отстрани само механично?В упътването на лампата е указано, че когато се третира мътна вода е по-добре по възможност първо да се филтрира.Ако обаче няма такава възможност, вместо 1 цикъл, производителят препоръчва минимум три такива, което гарантираЛО годността на водата за пиене 99.9%.Вероятно това имаш в предвид, нали?Всъщност, аз мътна вода не съм "облъчвал".Наливахме почти отвсякъде, но само бистра, и като гледах, че 80% от трекерите бяха със същите устройства бях изключително обнадежден...нямахме и стомашни проблеми, де. Ето какво "убива" UV лампата:
http://www.steripen.com/glossary

SteriPEN® exceeds U.S. EPA Guide Standard and Protocol
for Testing Microbiological Water Purifiers, destroying over
99.9999% of bacteria, 99.99% of viruses, and 99.9% of protozoa
when used as directed.


След десетия ден водата ми беше толкова безвкусна, че с удоволствие "жикнах" едно хапче в шишето, та да ми размирише на водата дето пия всеки ден в Троян...на хлор.
Пон Май 02, 2011 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Според мен приказките за водата специално в нашите планини са пресилени. По-скоро се замислете за водата, въздуха и храната долу. Колкото до животните - със сурност са в пъти по-малко отколкото преди години. Пил съм вода от къде ли не и никога не ми е минавало през ум да я пречиствам. Разбира се, на всеки различно му понася, но наприемр на фона на отровите, които вдишвам всеки ден, отивайки с колелото на работа - подобни предазни мерки ми изглеждат смешни.
Пон Май 02, 2011 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov