ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Туристически бутилки, аксесоари, пречистване на вода
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Туристически бутилки, аксесоари, пречистване на вода
Автор Съобщение
latzi



Регистриран на: 05 Апр 2010
Мнения: 75
Местожителство: Струмско

Мнение Отговорете с цитат
За снега знаем,че от жълтия не трябва да ядем но за водата отиди и разбери само с гледане. Затова ако пием и си е с вкус на вода си наливаме и движим. По високо почти не съм срещал гадна вода. Дали от поточе или от езеро проблеми никакви. От почти всички езера съм пил в Рила и ни редко ни бактерии. За сега де. Very Happy Не съм я чистил направо се нагъзвам и като кон лочим. А нищо не ти пречи да си накупиш разни пречистватели и да си филтрираш или обезаразяваш водата.
Пон Май 02, 2011 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Циста е част от жизнения цикъл на гадината - нещо като латентна спора. Ако ти е интересно прочети за това :

http://en.wikipedia.org/wiki/Giardia_lamblia

Това е една от най-честно срещаните паразити дето се предава чрез пиене на вода по баирите, адски устойчив.
Аз лично ползвам механичен микронен филтър (спира всичко над 0.2 микрона).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 02, 2011 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Lark



Регистриран на: 01 Май 2011
Мнения: 12
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
Gamina, идеята за гуменото маркуче е чудесна! Благодаря!

dido, може ли повече за механичния филтър? Предполагам този начин е по-добър химическия.

А варенето на водата не убива ли микроорганизмите?

joropc написа:
За повечето модели има термокалъфи

Аз търся калъф, но обикновен. Искам да нося бутилката извън раницата. В туристическите магазини не ми е попадал.
Вто Май 03, 2011 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
http://cascadedesigns.com/msr/water-treatment-and-hydration/fast-and-light-water-treatment-and-hydration/hyperflow-microfilter/product има и гумено маркуче Laughing

Гиардията е във вид на цисти (спори), които са много държеливи на външно химическо и УВ въздействие. Таблетките ме съмнява да бачкат при тая гадина, щото пише, че държала на хлориране. Също така е описана като зараза на пътешественика - може да я има дори в най-чистите планински извори. Цистите се разпространяват в сезоните на силни ветрове и обилни валежи Wink

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 03, 2011 7:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ancient



Регистриран на: 16 Апр 2010
Мнения: 56

Мнение Отговорете с цитат
Това е шишето!
http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=1716
Вто Май 03, 2011 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Lark



Регистриран на: 01 Май 2011
Мнения: 12
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
След всичко прочетено ми идва следния въпрос: Дали няма някакво природно средство за обеззаразяване?
Предполагам в миналото хората са се справяли някак.
Да разбирам ли, че слънчевите филтри не вършат работа? /Изпаряване на загрята от слънцето вода и събиране на кондензираната пара./
А дали извлечената вода от растенията не съдържа също някакви микроорганизми?


Последната промяна е направена от Lark на Вто Май 03, 2011 9:59 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Вто Май 03, 2011 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Lark



Регистриран на: 01 Май 2011
Мнения: 12
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
От кои растения ще черпиш вода в България?

Не от кактуси Very Happy
Имах предвид начина за получаване на вода от каквито и да е листа от дървета или просто трева, сложени в полиетиленов плик и оставени на слънце.
Вто Май 03, 2011 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
ancient написа:
Това е шишето!
http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=1716

220 gr.за празно шише Shocked ,а не благодаря. Имам чук със същото тегло Laughing
Сря Май 04, 2011 9:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
Lark написа:
ZCEZBPM написа:
От кои растения ще черпиш вода в България?

Не от кактуси Very Happy
Имах предвид начина за получаване на вода от каквито и да е листа от дървета или просто трева, сложени в полиетиленов плик и оставени на слънце.


аз малко не те разбирам?! Хем платмасата отделя "лоши" работи, хем найлонови пликчета на слънце?!

stefansmail написа:
ancient написа:
Това е шишето!
http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=1716

220 gr.за празно шише Shocked ,а не благодаря. Имам чук със същото тегло Laughing


аз имам такова ...и установих че е доста не практично. Добре че ми е подарък Smile. Първо водата се напича лятото повече като е в това черно шише, второ непрозрачността поставя много въпросителни пред хигиената - не си сигурен как се е измила и дали не са почнали да се събират налепи от вътре. А също и като наливаш от чешмички и поточета не се вижда какво си си налял. Трето, неможеш да го намачкаш като шише от минерална вода. 4 пластмасовата капачка си отделя пласмасови аромати. И сега гледам че си тежи и 200 грама което идва като 5то Smile Сетих се и за 6то че се пие трудно от широкото гърло, а кто се смуче от специалната капачка гълташ 50/50 вода с въздух и после системата треа се обезвъздушава Very Happy
Сря Май 04, 2011 9:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
purulent



Регистриран на: 12 Яну 2011
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
аз имам такова ...и установих че е доста не практично. Добре че ми е подарък Smile. Първо водата се напича лятото повече като е в това черно шише, второ непрозрачността поставя много въпросителни пред хигиената - не си сигурен как се е измила и дали не са почнали да се събират налепи от вътре. А също и като наливаш от чешмички и поточета не се вижда какво си си налял. Трето, неможеш да го намачкаш като шише от минерална вода. 4 пластмасовата капачка си отделя пласмасови аромати. И сега гледам че си тежи и 200 грама което идва като 5то Smile Сетих се и за 6то че се пие трудно от широкото гърло, а кто се смуче от специалната капачка гълташ 50/50 вода с въздух и после системата треа се обезвъздушава Very Happy[/quote]

Аз имам същата бутилка,и моето мнение е че е доста практична.Минусите които си написал ти,аз не съм ги забелязъл.Налепи не се събират,ползвам я от 7-8 месеца.Пластмасовата капачка не отделя никакви аромати,тези 200 грама не се усещат изобщо,в ръката ми не се усеща изобщо празна.Широкото гърло не е за пиене,а е за пълнене,и е най-практичното решение на тази бутилка - аз често я ползвам за съхранение на храна (супа),която съм сготвил,ял и останалото прибрал.Въздух не съм гълтал досега като пия от отвора за пиене,не мога да си обясня как при теб става това.На мен също ми е подарък,и отначало я гледах малко скептично,но впоследствие открих че има доста качества.
Сря Май 04, 2011 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
ами възможно е. то при всеки си е различно. на мен не ми допада, на теб ти допада. истината е някъде там Smile хората си четат и в крайна сметка всеки си решава накрая.
Сря Май 04, 2011 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
latzi



Регистриран на: 05 Апр 2010
Мнения: 75
Местожителство: Струмско

Мнение Отговорете с цитат
Без да искам попаднах на това.
http://cgi.ebay.com/SHUNGITE-WATER-CLEANER-UNIQUE-MINERAL-F-RUSSIA-0-15kg-/250541921033?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a55765309
Сря Май 04, 2011 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
simply red



Регистриран на: 07 Мар 2011
Мнения: 11
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Наистина всеки прави своя избор за бутилка ,а да попитам и аз тъй като ме убеждаваха в един магазин за тези Кемълбеци били много удобни практични и особено надеждни и тъй като попитах разбира се ако се използва през лятото в жегите дали водата ще е сравнително студена не чай отговора беше нямаш грижи взимай ... та молбата ми е не съм използвал и се чудя дали наистина си заслужава покупката или да си използвам 2 бутилки с минерална вода 1.5 л. Smile Smileето линк за резервоара http://www.tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=206

_________________
С алпийски котки трудно се играе футбол!Smile Smile Smile
http://www.tdaida.com/
Сря Май 04, 2011 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
latzi



Регистриран на: 05 Апр 2010
Мнения: 75
Местожителство: Струмско

Мнение Отговорете с цитат
Днес си продадох раницата с която карам колелото в гората. Тя си дойде с такъв мех. Dakine Apex беше. Та меха имаше вместимост 3 литра и винаги го пълнех до горе. В големите жеги като поисках да си отпия вода първата глътка беше врела. Това е така защото водата която отпивах е стояла в маркуча който е под пряка слънчева светлина. Но след като отпиех този "чай" и прииждаше вода от самия мех нещата се променяха. Демек лично за мен водата в самия мех не се стопляше. Беше си с добра температура. Днес си поръчах нова раница пак за това занимание и също я избирах да има мех. Но този път ще си купя и кожух за маркуча та и там водата да държи с по-приятна температура. Искам само да те предупредя че от тези мехове да отпиеш трябва да направиш вакуум. За мен такъв вакуум при каране на колелота по някой път ми беше почти невъзможно и в следствие на това ми беше трудно да се напивам с вода. Това го срещнах като проблем и затова за в бъдеще новия мех рядко ще го пълня. А ако го напълня ще го ползвам само за пренос на водата вместо да носа шишета. А като ми се припие вода по време на каране ще си ползвам бутилката. А меха ще бъде резерва.Та това срещах като проблем с такъв вид водоноска.
Сря Май 04, 2011 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
simply red написа:
Наистина всеки прави своя избор за бутилка ,а да попитам и аз тъй като ме убеждаваха в един магазин за тези Кемълбеци били много удобни практични и особено надеждни и тъй като попитах разбира се ако се използва през лятото в жегите дали водата ще е сравнително студена не чай отговора беше нямаш грижи взимай ... та молбата ми е не съм използвал и се чудя дали наистина си заслужава покупката или да си използвам 2 бутилки с минерална вода 1.5 л. Smile Smileето линк за резервоара http://www.tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=206

Тъй наречените кемълбеци са си удобна работа.Аз също ползвам такъв, даже имам един 3 литров и два 2 литрови.Трябва да знаеш, че този, който си посочил не струва.Слаб е откъм мундщук и водата в него се умирисва на пластмаса.Когато се купува такова нещо, трябва да е DAKINE(като на колегата по-горе), Deuter или SOURCE(тези са едни и същи - SOURCE е израелската фирма, която ги прави и за DEUTER) или класическите CAMELBAK или OSPREY.Лично на мен ми допада DEUTER, защото новите им модели мундщуци се "заключват" и по този начин не капят- нещо, което се случва с другите след време.Наличието на такъв съд изискава да имаш и специални четки за маркуча и самия мях, които е хубаво да почистваш отвреме-навреме, защото иначе ще започнат да потъмняват и да развъжда вътре разни животинки Smile.За такава профилактика се използват и специални таблетки, които дезинфекцират съда(не че някога съм ползвал, де).Лично за мен, с такъв съд за вода е невъзможно да правиш сериозни зимни преходи в голям студ.Имам и неопренова обвивка на маркуча, ама като стане студено си замръзва и е невъзможно да пиеш вода.В ледената зима- само бутилки и термоси!Иначе за лятото кемълбеците са си удобство. Wink
Забравих най-важното:
Ако си купуваш такова нещо, трябва да си сигурен, че раницата ти е съвместима с хидратиращи системи т.е. да има отвор на корпуса откъдето ще излезе маркучът(обикновено е означен с капка или надписа H20), водачи за маркуча на една от презрамките и джоб във вътрешността на раницата, където ще сложиш самия съд.
Чет Май 05, 2011 12:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov