ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Относно храната по време на дълъг преход.
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Относно храната по време на дълъг преход.
Автор Съобщение
raver



Регистриран на: 17 Май 2011
Мнения: 59
Местожителство: София

Мнение Re: Относно храната по време на дълъг преход. Отговорете с цитат
iavkata написа:
Всеки път се чудя какво да отпадне-нося храна,резервни чорапи,бельо,няколко фанелки,топли дрехи,тоалетни принадлежности,зарядно за телефон,карта на Пирин,пътеводител,книжка за четене,кецове за хижата.....и нищо от тези неща не може да отпадне.


Ако си на палатка: махни зарядното, кецовете и книгата! От тоалетните принадлежност вземи само четка за зъби и една малка паста.
Аз първата година бях помъкнал сумати неща, сега съм се научил да оптимизирам нещата Smile Нося си дрешки малко - 1 полар, 2-3 тениски, 1-2 чифта гащи, 4-5 чифта чорапи, ветровка, панталон за дъжд, лек тънък къс панталон, шапка за слънце, зимна шапка, само обувките на краката, палатката, чувалче и шалте, паста, четка, игла и конец, някои лекарства от първа необходимост и превързочни материали, примус и 1 бутилка с газ (малка), пластмасова чиния, канче, лъжица, нож. Храна: сухи супи, полуготови спагети, сладки неща (бисквити, нуга халва и др.), малко печени или сурови ядки, сухари, нещо леко за мазане (крема сирене или шопско), малко кашкавал (който яде месо - сушеница, бекон, луканка или сух салам), няколко сварени яйца, малка разфасовка течен шоколод, сушени плодове и/или стафиди, малко сол, малко мастика в пластмасово шишеSmile И с това изкарвам 1 седмица без проблеми Wink
Чет Юни 02, 2011 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stflyfisher



Регистриран на: 02 Сеп 2009
Мнения: 75

Мнение Re: Относно храната по време на дълъг преход. Отговорете с цитат
raver написа:
Ако си на палатка: махни зарядното, кецовете и книгата! От тоалетните принадлежност вземи само четка за зъби и една малка паста.
Аз първата година бях помъкнал сумати неща, сега съм се научил да оптимизирам нещата Smile Нося си дрешки малко - 1 полар, 2-3 тениски, 1-2 чифта гащи, 4-5 чифта чорапи, ветровка, панталон за дъжд, лек тънък къс панталон, шапка за слънце, зимна шапка, само обувките на краката, палатката, чувалче и шалте, паста, четка, игла и конец, някои лекарства от първа необходимост и превързочни материали, примус и 1 бутилка с газ (малка), пластмасова чиния, канче, лъжица, нож. Храна: сухи супи, полуготови спагети, сладки неща (бисквити, нуга халва и др.), малко печени или сурови ядки, сухари, нещо леко за мазане (крема сирене или шопско), малко кашкавал (който яде месо - сушеница, бекон, луканка или сух салам), няколко сварени яйца, малка разфасовка течен шоколод, сушени плодове и/или стафиди, малко сол, малко мастика в пластмасово шишеSmile И с това изкарвам 1 седмица без проблеми Wink


Напълно съгласен. Аз си нося и едно малко съпунче, от тези дето ги дават по хотелите. Друго си е човек да се измие със сапун. Все пак понякога го "забравям" да го сложа. Вместо мастика, при мен е коняче. По-точно българско бренди, което си е много добро като се има в пред вид, че има 3, 5, 7 годишни. Е, друг е въпроса дали са Wink .
Чет Юни 02, 2011 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hvanigorata



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 69
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сапун: АНАТЕМА!! Laughing

Иначе ето ми храносистемата:

1. Мезе: сушено и солено месо -- предпочитам филе "Елена" и някаква пастърма.

2. Основно ядене: овес -- фин (по-бързо поема дори и студена вода) на "HAHNE". Добавям му суроватъчен протеин на прах -- най-вече защото има вкус на ванилия, а и имам едно кашонче в повече Smile
* С овеса може да се забърка заготовка още вкъщи: да се добавят шоко топчета, корнфлекс, сушени плодове... Добавя се вода и имаме храна и то каква Wink
** Като алтернатива или за разнообразие си нося и някой и друг пакет почти готови "спагети" -- дето ги заливаш с вряла вода и чакаш 3-4 минути. Или ги надробяваш в лещата. Само трябва да се внимава в магазина да не се вземат от тия дето си искат варене, защото е досадно.

3. Десерт: има важно психологическо значение -- веднъж като се загубих и бях почнал да се плаша, изядох половин шоколад и след малко намерих маркировката. Предпочитам да нося един чист шоколад като избягвам "Милка", откакто им махнаха фолиото и вдигнаха цената.
* И бонбони "Лакта".
** Преди носех и ядях Корнита и Сникерси, ама вече се вразумих и не ги и доближавам тея фруктозо-глюкозни боклуци Не, не, не!

4. Плодове: не си падам по сушени плодове, предпочитам да метна някоя праскова или банан в раницата, пък ако ми тежи, ги изяждам Very Happy

5. Ядки: едно пакетче от 200г. сурови ядки микс -- не ми се е случвало до сега да ги изяждам всичките, ама нека да има.

6. Бира: в кутийки и достатъчно количество. Ако се минава през хижи, пия на място, а кутийките си ги паза за екстремни моменти на оцеляване.

7. Кафе: гадното разтворимо, ама няма как Confused

8. Чай: бере се на място -- мента, бял равнец, жълт кантарион -- главната причина да си нося котлон и бутилка Smile

Те това е - - другото е здраве и хубаво време

_________________
http://hvanigorata.com
Чет Юни 02, 2011 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Лъжица и вилица в едно, чинията също съм я изхвърлил. Нося кутия за храна като капака го ползвам за чиния а кутията за купа естествено не я мъкна празна на горе. Примус на спирт за горене собствена изработка от кутийки от бира. Туристическо шише за вода че се закача отстрани на раницата и щеки. Челник ако ще се спи. Може и малко твърд алкохол. Чорапите са подразбиране 2 чифта и още една тениска че много се вмирисвам. Панталони едни и някакъв клин който ползвам за спане в спалния чувал. Ядене и почти винаги гледам да имам плод че да си разкваса устата. Четката за зъби и пастата ги нося в закопчаващ найлонов плик. Преди си носех сапунерка с голям сапун ама и това отмина сега или някой малък от хотелите или в едно малко шишенце Dr. Bronner's. Да и най-тежкото ми нещо което ме вбесява понякога (заради теглото) е фотоапарата с 2 обектива.
Нес кафе задължително. Обикновено ходя за по един ден та си нося малко ядене както казах плод, сандвич или в кутията за ядене нося някаква манджа от дома стига да не прокисва бързо. Когато е за по-дълго време нося мръве за скара Very Happy .
Пет Юни 03, 2011 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
modjoa



Регистриран на: 23 Сеп 2009
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
raver написа:
Колеги, аз пренесох до Майорка 2 големи бутилки с газ за Примус в багажа с 2 самолета (с прекачване през Мадрид) и нямаше проблеми... Въпросът е да не ти е в ръчния багаж, че в него дори шишенце с вода не дават!

Или си пътувал преди доста време или тези на скенерите са спали. Миналия месец на летището в Мадрид, на полицаите толкова ги мързеше, че си качих бутилка от 1 литър с вода на самолета. Smile
Пет Юни 03, 2011 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vinko_89



Регистриран на: 03 Ное 2010
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy според мен цялата тази работа с тези котлончета не ми харесва 1 магнезиева запалка ми върши същата работа ама е безумие да си носиш книга кецове много излишни неща и да се чудиш защо ти е тежка раницата Wink
Съб Юни 25, 2011 1:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Velio



Регистриран на: 20 Май 2010
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
и как топлиш вода високо в планината с магнезиевата запалка? Rolling Eyes
Съб Юни 25, 2011 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Дялка в една скала дупка после в огъня грее камъни и ги пуска в дупката с вода.
Съб Юни 25, 2011 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Я да се цитирам от друг форум, да не изчезне Отговорете с цитат
Разтърсих се да си припомня рецептурите Laughing
Ристо Туристо написа:
Ай един отчет за изконсумираното количество храна през 5-дневния ни преход през Рила от Говедарци до Белмекен.

Ходенето е много разнообразно и натоварващо като терен.
Метеорологичните условия също бяха разнообразни и натоварващи - ветрове, виелица по билата, тихо в долините, обилен снеговалеж /19-20.12/, ясно и тихо, но студено време /21.12/, ветровито и сравнително топло /22 и 23.12/. Въобще имам чувството, че за 5 дни вървяхме във всички възможни метеорологични времена на зимната планина, със съответните условия на ходене.
Ходихме по фирнован сняг, газихме до колене и повече в пресен сняг и през клек, вървяхме по кишав, топящ се сняг лепнещ по снегоходките, Овчарец, Маришки чал и Манчо ги минавахме по лятната пътека по отвяти склонове - виждаше се тревата и камъняка...
Абе - яко и натоварващо ходене си беше.

Та:
- Сутрин 30-тина грама сухо картофено пюре със сметана, 70 гр. протеини и 20мл. домашен плодов сироп - съответно приготвени с вода.
- през деня по заявка на стомаха Very Happy - 5 бр. домашно приготвени енергийни сладки /ок. 120- 150гр - с мед, стафиди, брашно, ядки, шоколад и др. шокаритети/, 50-тина грама орехи и един двоен сандвич /2 тънки филийки домашен хляб с масло, овчи кашкавал и нарязано на филийки вратно месце Маджаров/
- Вечер - 80-100 гр. арабски кус-кус или на Barilla, 50 гр. зехтин, 50 гр. суджук, сушени зеленчуци и сол на вкус - всичкото това в гореща вода.
...и три аспирина Laughing

Чувствам/х се превъзходно.

Коментарите в темата бяха полезни за мен.

Дано съм полезен с тази информация.


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Фев 27, 2015 6:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov