ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Съвременните технологии в туристическата екипировка
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Съвременните технологии в туристическата екипировка
Автор Съобщение
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Хвърли една тенджера на теракота и горе долу така звучи името на града.


Това трябва да се включи в учебниците по психолингвистика Very Happy
Съб Окт 13, 2012 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dido_



Регистриран на: 16 Сеп 2012
Мнения: 119

Мнение Отговорете с цитат
Това за фабриката и аз го видях но никаква друга информация по подробна не намерих затова реших да питам тук все пак някой може да знае нещо повече от гугъл

Пробвах както ми каза колегата за около 30сек под душа с струя на max и пропусна само дето са циповете който съединяват ръкавите с останалото но истинския тест според мен ще е в планината Smile ако ме вали 2-3 часа и не пусне браво на братята китайци Smile

_________________
Много са пътищата който водят към Бог един от тях е през планината но го знаят само тези който завинаги остават там
Съб Окт 13, 2012 7:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dido_



Регистриран на: 16 Сеп 2012
Мнения: 119

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Връщай се под душа! Very Happy Very Happy
30 секунди само. Sad
Аз по 30 минути стояSmile


Ааа няма да мога да си платя водата после хахах Laughing прав си намокри ли го човек при тези температури ще е адски кофти

_________________
Много са пътищата който водят към Бог един от тях е през планината но го знаят само тези който завинаги остават там
Съб Окт 13, 2012 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Ей това макар и постно като информация е доста интересно.
Няма да ни трябват мембрани като дойде нанотехнологията.
http://vbox7.com/play:a8b48df9ac

Това е мнение на един мой приятел, написано в друг форум.Не знам защо, но май съм склонен да го подкрепя. Smile

Начало на цитата:
Ходих да си купя боя за обувки...в 23 часа вечерта. Защо пък боя и защо толкова късно - ами щото сега ми дотрябва. Както и да е. Вечерта е тиха, тъмна и влажна. Вървя си аз и си мисля. Каква глупост си мислех аз на отиване не помня, но е сигурно че е било глупост, както и е твърде добре, че бързо ги забравям, докато не са успели да ми окажат някакво мозъчно въздействие. Та купих си аз някъв импрегнатор за кожа с ...нано незнам си кво. Това Нано да ви кажа е новият маркетингов трик. Преди беше Мега-та. Борехме се за повече мегабайти, мегапиксели, мегахерци, че дори и военните се бореха за мегатонове. После обаче дойде Тера-та и "приземи" цялата тая маркетингова простотия. Междувременно, използвайки затишието, от някоя много малка дупка изпълзя Нано-то. Сега е модерно да си Нано. Хубавото на Нано-то му е, че никой не мож го види има ли го няма ли го, щото то самото е толкова малко, че се движи някъде на границата на познаваемия посредством инструментариум материален свят. Дефакто ако към нещо, добавите и още едно Нано нещо, то пак ще си остане практически същото нещо, така че никой няма и да забележи ако не добавите Нано нещото. Подозирам че идеята е взета от хомеоптатията. В края на краищата добре дошли в Нано света. Добрата новина за голяма част от хората е, че скоро ще са на мода нано-пУшките и нано-Бозките. Да му мисли доктор Енчев
EDIT:
Нано - треската навлиза в апогея си. Днес видях в Бриколаж и Нано грунд за стени. Скоро очакваме и компании като Нестле да се включат в надпреварата с нано фикс за сочни пържоли.
Край на цитата Smile
Пон Окт 15, 2012 3:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dido_



Регистриран на: 16 Сеп 2012
Мнения: 119

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
ZCEZBPM написа:
Ей това макар и постно като информация е доста интересно.
Няма да ни трябват мембрани като дойде нанотехнологията.
http://vbox7.com/play:a8b48df9ac

Това е мнение на един мой приятел, написано в друг форум.Не знам защо, но май съм склонен да го подкрепя. Smile

Начало на цитата:
Дефакто ако към нещо, добавите и още едно Нано нещо, то пак ще си остане практически същото нещо, така че никой няма и да забележи ако не добавите Нано нещото.


Хахах има право пича Laughing

А замалко да забравя продавам Био - Нано, термо чорапи с анти бактериално покритие с специална анти мазол система само сега 1 чифт за 70лв

_________________
Много са пътищата който водят към Бог един от тях е през планината но го знаят само тези който завинаги остават там
Пон Окт 15, 2012 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tmilka



Регистриран на: 27 Окт 2012
Мнения: 10
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
Прочетох материала за мембраните - много полезно.
Летните ми обувки са с мембрана •Waterproof membrane
за съжаление не намерих данни за нея
Може ли някой да ми каже нещо за нея?
Досега не ми се е налагало да пробвам дали пропуска вода - т.е. не съм мокрила обувките
Съб Окт 27, 2012 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tmilka



Регистриран на: 27 Окт 2012
Мнения: 10
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
обувките ми са Merrell Chameleon. летни са, но все пак може да се случи да се мокрят - при дъжд, в трева и т.н. Затова питам за мембраната.
Нед Окт 28, 2012 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Връщай се под душа! Very Happy Very Happy
30 секунди само. Sad
Аз по 30 минути стояSmile



Ако съм сериозен обаче.
Ако човек няма хубаво мембранно яке(500лв) си купува като мен сериозен и здрав дъждобран(50лв) който да покрива раницата.

Да те намокри дъжд при под нула градуса колкото става сега по върховете си е гаранция за хипотермия особено ако задуха и вятър.

Освен това нарамвай раницата(слагай и на нея дъждобран) и имитирай ходене в банята(като не преставаш да насочваш струята към теб)-да се пречупва якето по ръбовете-по-истински ше е теста!
Накрая запали огън в хола за да го изсушиш при условия"близки до тези в планината" Laughing
И никаква хладка вода!!!Кви са тия глезотии... Cool
Пон Окт 29, 2012 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Без майтап един леденостуден дъжд около нулата съчетан с вятър е в пъти по-лошо от минус двадесет градуса, сняг и лек вятър.
С калпавата екипировка с която ходя от дъжда се подгизва и за броени минути от вятъра ми замръзна кожата на краката и ръцете последния път, а зимата при гореспоменатите условия със сняг и минус двадесет се чувствах комфортно.
Да останеш сух е много важно затова препоръчвам дори изпитания в автомивка или дори в пожарна с техните маркучи и пълна мощност на помпите. SmileSmile


По -принцип тоя фен показва доста интересни техники как човек да се самоубие със стил Laughing Laughing Laughing , но в конкретния случай ситуацията е доста реалистична, интересна и поучителна Wink - гледайте това клипче(първите девет минути), ако вече не сте го направили Arrow http://www.youtube.com/watch?v=sWMAwPST6Rs&feature=related

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Пон Окт 29, 2012 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Според Гугъл има такава фабрика за текстил в Китай в град, чието име трудно се произнася.
Хвърли една тенджера на теракота и горе долу така звучи името на града.

Аз ги пробвам якетата под душа.
Пускам хладка вода и колкото издържа.
От пет якета последните две се оказаха успешни и хем не пускат хем дишат.
И двете са с горе текс мембрана и ми струват по 10 лева.
Дишането го установих после в планината , а не под душа.

...а дишането можеш да пробваш като запалиш климатика,сложиш якето и почнеш да правиш лицеви упори в хола... Laughing
Вто Окт 30, 2012 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Някой има ли яке с мембрана GORE-TEX® ACTIVE?
Оттук http://www.gore-tex.co.uk/remote/Satellite?c=fabrics_prod_land_c&childpagename=goretex_en_GB%2Ffabrics_prod_land_c%2FFabricTechnologiesChapterTwoSelectedTechnologySEO&cid=1298159106633&p=1298159106310&packedargs=subpageid%3D1298159106319%26subpagetype2%3DPage&pagename=SessionWrapper става ясно че продуктите с такава мембрана имат трислойна конструкция. По-какво едно яке с мембрана GORE-TEX® ACTIVE се различава от класическия GORE-TEX® Pro Shell (трислойните мембрани от най-висок клас) и от т.нар. 2,5 слойни мембрани GORE-TEX® Paclite® които май всъщност са най-леките мембрани GORE-TEX® без вътрешна подплата (всъщност тя е вградена/залепена за мембраната от вътрешната страна на дрехата).
Питам всичко това защото като гледам якетата от линията GORE-TEX® ACTIVE са малко по-евтини от GORE-TEX® Pro.
Ето един пример http://www.amazon.co.uk/dp/B005VFH2FA/ref=asc_df_B005VFH2FA10755507?smid=A1JFXBU8KZ4TWN&tag=shoppingmp2670-21&linkCode=asn&creative=22218&creativeASIN=B005VFH2FA
Как ви се струва това яке за нашите планини? Освен за зимата дали става и за пролет-есен?
Вто Ное 27, 2012 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
pif написа:
Някой има ли яке с мембрана GORE-TEX® ACTIVE?
Оттук http://www.gore-tex.co.uk/remote/Satellite?c=fabrics_prod_land_c&childpagename=goretex_en_GB%2Ffabrics_prod_land_c%2FFabricTechnologiesChapterTwoSelectedTechnologySEO&cid=1298159106633&p=1298159106310&packedargs=subpageid%3D1298159106319%26subpagetype2%3DPage&pagename=SessionWrapper става ясно че продуктите с такава мембрана имат трислойна конструкция. По-какво едно яке с мембрана GORE-TEX® ACTIVE се различава от класическия GORE-TEX® Pro Shell (трислойните мембрани от най-висок клас) и от т.нар. 2,5 слойни мембрани GORE-TEX® Paclite® които май всъщност са най-леките мембрани GORE-TEX® без вътрешна подплата (всъщност тя е вградена/залепена за мембраната от вътрешната страна на дрехата).
Питам всичко това защото като гледам якетата от линията GORE-TEX® ACTIVE са малко по-евтини от GORE-TEX® Pro.
Ето един пример http://www.amazon.co.uk/dp/B005VFH2FA/ref=asc_df_B005VFH2FA10755507?smid=A1JFXBU8KZ4TWN&tag=shoppingmp2670-21&linkCode=asn&creative=22218&creativeASIN=B005VFH2FA
Как ви се струва това яке за нашите планини? Освен за зимата дали става и за пролет-есен?


Взимай хардшела, там нещата са изпитано сигурни. Ето къде се бях наврял миналата зима и нагоре драпах само с него и термо блузата.
http://www.youtube.com/watch?v=yVQaYXFBDcw
http://www.youtube.com/watch?v=lQTNbQj9-w8
Сря Ное 28, 2012 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Една добра статия за дишащите материи на български.

И една грамотна такава за избор на водоустойчиво яке на английски в rei.com.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Ное 30, 2014 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Една добра статия за дишащите материи на български.

И една грамотна такава за избор на водоустойчиво яке на английски в rei.com.

батко, колкото ида са "грамотни" тези статии, общото е, че са писани по поръчка на производители... и съответно се премълчава най-важното, което прави дишащите материи безполезни - особеностите при ползването им в лошо/мокро/ време. А в хубаво - и без тях, пак ще ви е добре.
В темата за избор на зимни обувки съм описал подробно какво мисля и защо по тази тема. Ако не ви се чете там, прочетете в гугъл или уйкипедия за осмотичното налягане и пак продължавайте да възхвалявате безобразно скъпите и не дотам ефикасни материи. Моята теория е пробвана върху животни, т.е. мен самия. А животно - защото само едно говедо може да даде хиляди левове за горетекс от главата до петите и докато слезе от х.Плевен до паркинга да е плувнало въпреки прехвалените одежди...
п.с. Въпреки всичко статията е добра в едно отношение - признава, че въпреки всичко, за да има процес на пренос, е необходима разлика във влажностите. От там се връщаме на моето виждане, че в лошо време и валеж, ако се движите, топлината и изпарението на вашата вода няма да излезе навън, защото иначе това би било революция подобна, /но не еднаква/ с не много уместния пример, иначе достатъчно показателен, от термодинамиката - да доближите нажежено желязо до замръзнала шушулка и в резултат желязото да стане още по-горещо, а шушулката още по-студена...
А горетекса - интересно е съвпадението, че "откривателят" има фамилия, идентична с първоначално замисляното приложение - тази материя е нямала нищо общо с дрехите и е изначално медицинска - за клапи и байпаси в ангиохирургията. От там и Gore - което си е съсирек, тромб и т.н.
Пон Фев 02, 2015 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ormusus



Регистриран на: 10 Фев 2015
Мнения: 97
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Имам едно питане : Някой знае ли какви са тези шалтета навити като хармоника дето ги гледам по американските hiking клипчета ?

_________________
.................
Пет Юли 24, 2015 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov