ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пълнене на бутилки за туристическо газово котлонче
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Пълнене на бутилки за туристическо газово котлонче
Автор Съобщение
Hobo
Гост





Мнение Пълнене на бутилки за туристическо газово котлонче Отговорете с цитат
Интересен и много лесен начин за многократна употреба на бутилките за газови котлончета е открил Ваньо. Той използва флакони с газ от тези, които се продават за пълнене на газови запалки. С тях пълни малките бутилчици с резба за туристическите котлончета.

Ефекта освен, че е около три пъти по-евтино, отколкото да се купи нова бутилка, е че флакони за пълнене на запалки се намират на всяка сергия в кое да е градче, че даже и в повечето от селата. За съжаление бутилки се продават в специализираните магазини за спортни стоки, които по правило са в големите градове и липсват в малките градчета, за селата да не говорим. Всъщност това точно ми хареса повече, отколкото самата цена, че дава възможност да се заредим с газ за котлончетата в кое да е по-голямо селце и да не мъкнем излишни резервни бутилки за всеки случай.

Самият процес на преливане на газта от флакона в бутилката е много лесен и е описан ТУК.
Пон Юни 27, 2011 4:05 pm
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Браво, ще пробвам и аз да напълня моите консерви. Каква е идеята да се пробива странично накрайника на флакона ?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юни 27, 2011 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Hobo
Гост





Мнение Отговорете с цитат
Самата тръбичка на флакона е разпробита по дължина и отвора точно съвпада с иглата на бутилката в резултат на, което не се пълни и затова се правят страничните отвори. Така нещата са ок и бутилката се пълни с бутан от флакона за запалки.

Има и нещо друго. Доколкото знам сместа във флаконите за пълнене на запалки е с повече бутан и гори по-трудно на студено. Така, че е възможно да има проблем с тази смес през зимата, но за лятото и зимно време в хижа не би трябвало да има такъв. Според мен където гори газова запалка, при същите условия ще гори и газовото котлонче заредено от флакон за газови запалки. Има и флакони с изопропанбутан, същата смес с която оригинално се пълнят бутилките за газовите котлончета. С такава смес не би трябвало да има разлика сравнено с оригинано заредена бутилка.
Пон Юни 27, 2011 4:59 pm
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Oще по-добро е пъненето с туристически газов котлон, а него от газстанцията. Трябва маркуч и два щуцера и по възможност кранче на пълнената бутилка.
Пон Юни 27, 2011 11:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hobo
Гост





Мнение Отговорете с цитат
radi, трябва много да се внимава с каква смес се пълнят бутилчиците, за да не стане нещастен случай. Имай в предвид, че пропана се изпарява при по-ниска температура, съответно налягането в бутилката е по-голямо и самата бутилка трябва да е по-здрава. При бутана е точно обратното. Съответно различното съотношение пропан-бутан или пропан-изобутан на различните смеси изискват различни по здравина бутилки.

Ваньо не напразно зарежда с пропанбутанова смес за газови запалки. Флаконите в които тя оригинално се съхранява и в които се продава не са по-здрави от бутилките на котлончетата, което гпредполага, че няма да има експлозии. Все пак пълненето на газовите бутилчици е рисково и всеки си го прави на свой риск!
Сря Юни 29, 2011 1:40 pm
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Излишни са тези притеснения. Нормално тези неща се пълнят с пропан. При пълненето с битово-автомобилна газ сместа е по-тежко изпаряема и започва да работи по-слабо в голям студ.
Флаконите колко са здрави никой не знае преди да е тествал или чел документация.
Аз пълня от десетина - петнадесет години.
Сря Юни 29, 2011 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
achooo



Регистриран на: 14 Окт 2012
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
изинявам се че вдигам таква стара тема ама да попитам, някой пробвал ли го е с Primus, или в краен случай с Pinguin, ако става с тях ще е супер, средна бутилка в канчето и 1 флакон с който после да се зареди, вместо голяма, която да заема повече място.
Чет Юли 18, 2013 8:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
http://vbox7.com/play:e5585ae9

`айде за два лева да не се пра`им на идиоти.
Пон Юли 22, 2013 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Пробвах описаното в първия пост и се получи идеално.Газта от бутилката за запалки се прехвърли в туристическата за по-малко от минута и напълно.Туристическата бутилка от230г. побира бутилка и половина от тия за запалки.В летни условия си гори нормално,за зимата още не знам.Единствените важни условия за да се получат нещата са само две.Първо, да се купи флакон с газ за запалки , който има към него и гумено или силиконово уплатнение нанизано на накрайника за пълнене.Второ , да се пробият една или две дупки в накрайника .Това става най-лесно с нагорещена игла за шиене. С тази процедура бутика газ ви излиза към 3лв. вместо 9лв.Заслужава си. Very Happy
Сря Авг 05, 2015 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estario



Регистриран на: 18 Яну 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
И аз наскоро се сдобих с хубаво леко котлонче. Доста е тарикатско, но цената на бутилките е абсурдна. Не ми дава сърце да си купувам газ за 11 лева, с реална стойност 30 стотинки. Порових се в интернет и намерих готови решения на проблема.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=gas+refil&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XOutdoor+Camping+Propane+Refill+Adapter+.TRS0&_nkw=Outdoor+Camping+Propane+Refill+Adapter+&_sacat=0
Като пристигна това чудо се наложи от магазин да го преработя леко. Купих от специализиран магазин за газ преходник с резба за бутилка от едната страна и оребрение за поставяне на маркуч от другата. Направих и преход от големия маркуч към малкия с помощта на скоба и ето го финалния продукт:

Когато реша да зареждам измервам теглото на празната бутилката, към него добавям капацитета в грамове на бутилката, отварям крана и пълня докато достигна желаната тежест.
Сря Авг 26, 2015 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Голямата бутилка права ли стои при прехвърлянето? Ако е права, малката ще се пълни предимно с пропан, докато ако се наклони за да тече директно течна фаза, ще напълни с продаваната смес пропан-бутан. При съмнения за препълване се прави проба в наклонена бутилка - така, че да се види докъде е нивото на течността вътре.
Сря Авг 26, 2015 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zezo



Регистриран на: 15 Сеп 2010
Мнения: 191
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За 2-3 лева може да се купи нова пълна бутилка от почти всяка железария
Сря Авг 26, 2015 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Отдавна не съм купувал - наистина ли има бутилки по железариите, и по 2 лева ли са? Да не грешиш бутилките - това не са онези консерви с газ, чиято ламарина се пробива веднъж завинаги.
Последно съм виждал цена по близо 10 лв, и не се намират навсякъде и винаги.
Сря Авг 26, 2015 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
За 2-3,00 лв. едва ли !! Поне тези които са с резба, не съм виждал, но за около 10 - тина има.
Сря Авг 26, 2015 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
По два - три лева са консервите. Тези където ги дупчиш един път и до изразходването на газта е неразделна част от котлина.
Тези с резба са от девет лева нагоре. Говорим за разфасовка от 230 грама.
Пълненето става за лятото, но когато температурите започнат да падат не може да се разчита на автомобилната газ. Поне в моя район с такава пълнят битовите бутилки за газ.
За напълнените и запечатани не съм много наясно, не съм ползвал такива. Но въпреки всичко си мисля, че и там съотношението пропан - бутан е като при автомобилната газ.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Авг 26, 2015 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov