ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пълнене на бутилки за туристическо газово котлонче
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Пълнене на бутилки за туристическо газово котлонче
Автор Съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Напълнените и запечатани са с пропан за студено или смес с бутан за горещо време. В тропиците съм виждал "тропическа" смес. Ако се пълни по начин, при който се преминава през газообразна фаза, може да се повиши съдържанието на пропан - това ще стане ако пълнената бутилка се изпразни напълно или охлажда, а другата се държи права. Друг начин за сдобиване на по-зимна смес е да се изчака студено време през зимата, когато променят съотношението на авто пропан-бутана.
Сря Авг 26, 2015 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
estario



Регистриран на: 18 Яну 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
Голямата бутилка права ли стои при прехвърлянето? Ако е права, малката ще се пълни предимно с пропан, докато ако се наклони за да тече директно течна фаза, ще напълни с продаваната смес пропан-бутан. При съмнения за препълване се прави проба в наклонена бутилка - така, че да се види докъде е нивото на течността вътре.

Прав си. Занапред ще я обръщам.
За зимата ето такъв котлон е супер. Бутилчицата може да седи на обратно и дори при ниски температури ще тече газ.

Чет Авг 27, 2015 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
По два - три лева са консервите. Тези където ги дупчиш един път и до изразходването на газта е неразделна част от котлина.
Тези с резба са от девет лева нагоре. Говорим за разфасовка от 230 грама.
Пълненето става за лятото, но когато температурите започнат да падат не може да се разчита на автомобилната газ. Поне в моя район с такава пълнят битовите бутилки за газ.
За напълнените и запечатани не съм много наясно, не съм ползвал такива. Но въпреки всичко си мисля, че и там съотношението пропан - бутан е като при автомобилната газ.

"За напълнените и запечатани не съм много наясно" -аз съм - един приятел преди 8 години ми направи преходник - сега пълня примусовите бутилки директно от туристическата газова бутилка, която пък за 5 лв се пълни от газостанцията, в интерес на истината, и аз ги пълня вертикално - примусовата долу, туристическата - горе, и то си тече за няколко минути. На практика една така напълнена бутилка ви излиза наистина стотинки. Относно обема - най-добре е да се мери с кантарче, но пренапълни ли се, от дюзата излиза направо втечнена и пламъкът не е син, а оранжев. Тогава се намалява притокът и се оставя да гори докато стане син пламък/ако не използвате опцията с везната-при мен няма как да сложа везна/. Относно студа - дори чист бутан, при голям студ излиза с понижено налягане, затова примус, ковея и други, при височинните модели имат опция за удължител и бутилката да пъхате при себе си в пухенката - така ще осигурите нужното налягане-колегата по-горе е посочил такива модели. Относно консервите - тъй като в самолета не дават да носите газ, преди години се принудих /тъй като не знам като кацна какви бутилки ще намеря/ да си купя и такова изобретение - при Мазохиста се продаваше нещо, което пробива консервата и остава върху нея, но има и резба, на която навивате самата горелка - така с тази добавка имате почти универсално средство за всички бутилки. Единствено не върви при тези на Къмпинггаз, които са с тяхна си система, но те пък за щастие не се котират много по света и затова радко ще се случи там където идете със самолет, да ви предложат именно такива само бутилки...
Пет Сеп 04, 2015 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Контролното изпускане и корекции при препълване стават като наклониш леко бутилката така, че отворът да е на нивото до което трябва да се напълни, и изпускаш в това положение. Може с котлона, но е добре да не се пали, и да е на открито.
Пропанът е леката фракция, между другата, не бутана.
Пет Сеп 04, 2015 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
estario написа:



Здравейте колеги.. Знам, че темата е старичка, но насочете ме от къде да си взема такъв кран като на малката бутилка в ляво..
Нед Мар 27, 2016 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Това ще свърши ли работа?

http://www.ebay.co.uk/itm/Safe-Inflatable-Valve-Adapter-Outdoor-Mini-Camping-Burner-Tank-Gas-Cylinder-/161959414361?hash=item25b5888a59:g:xEUAAOSwuYVWpzig

В тази конфигурация точно този кран не е ли излишен? Нали голямата бутилка има?
Пон Мар 28, 2016 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
HHristov написа:
Това ще свърши ли работа?

http://www.ebay.co.uk/itm/Safe-Inflatable-Valve-Adapter-Outdoor-Mini-Camping-Burner-Tank-Gas-Cylinder-/161959414361?hash=item25b5888a59:g:xEUAAOSwuYVWpzig

В тази конфигурация точно този кран не е ли излишен? Нали голямата бутилка има?

ами мен не ме интересуваше конкретно тази конфигурация, а малкия кран в ляво Smile.. но се ориентирах вече и поръчах, просто ми беше трудно да го открия, че не зная точно как му викат Very Happy
Пон Мар 28, 2016 6:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
joy_boy написа:
..но се ориентирах вече и поръчах....

Поръчай си и нов котлон, ако го ползваш често , защото нямаш представа на какво ще стане дюзата с тая газ. Долу горе същото, както ако караш дизелов автомобил с корабно гориво.
Вто Мар 29, 2016 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
joy_boy написа:
..но се ориентирах вече и поръчах....

Поръчай си и нов котлон, ако го ползваш често , защото нямаш представа на какво ще стане дюзата с тая газ. Долу горе същото, както ако караш дизелов автомобил с корабно гориво.

добре де, признавам си, че ме домързя да изрежа само снимката на малката бутилка с въпросния кран, за да не води до такива асоцияции. просто искам да си закачам към бутилката друго нещо /малка горелка, да не обяснявам сега защо/. освен това, кой казва, че ще пълня от газ-станцията - не може ли примерно от бутилка 450гр да си пълня малката 100гр..
но да се абстрахираме от от моите специфични нужди.
нали с такава газ горят малко по големите котлони безпроблемно.. да не говорим, че един средна работа котлон /туристически в смисъл за пешеходен туризъм/ струва към 50-60 лв.. ами това са 10 бутилки по 5-6 лв. - няма ли да изкара толкова котлона?
ее, карате ме тука да се защитавам без да съм виновен Smile
Вто Мар 29, 2016 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
За десетина - петнадесет години нищо не става с дюзите на котлоните според моите наблюдения. Корабното гориво е друга тема. Един агрегат на кораба може да струва около сто евтини коли, и т.н., друга тема.
Чет Мар 31, 2016 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Какво точно ще стане на дюзата?
Оставяйки настрани факта, че дюзата е просто един отвор.
Като и "стане" нещо се продухва и става лато нова.
Трудно ми е да си представя как ще се прецака непоправимо профилиран отвор...
Ако не горите мазут, де Rolling Eyes
Чет Мар 31, 2016 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
жоро нищо и няма на дюзата, само че пълня от флакони за запалки. е чак не готвя ежедневно котлоня де
Чет Мар 31, 2016 9:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Вероятно страховете са от отделен графит. Има такъв по газовите бутилки на колите, не знам как и откъде идва в детайли.
За над 15 години тези котлончета не се повредиха от пълнене.
Пет Апр 01, 2016 3:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение недоразбрал Отговорете с цитат
Извинете братя, не разбрах съвсем точно смисъла на дебата. А смятам, че ще ми е важен ако реша да премина от чугунена плоча към канче и газов котлон за приготвяне на храна в планината. Та въпросите ми са: рядкост ли са малките бутилчици за газов котлон за да се налага повторното, потретното или поентото им напълване? И второ: Положителният финансов резултат от подобна операция, струва ли си похабеното време и вдишаните изпарения?
Пет Апр 01, 2016 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Камарад tzezko, не са много скъпи. Цената за малка средна и голяма е съотв. 7 10 и 15 BGN. При условие че един флакон за запалка съдържа толкова колкото в средната а струва 1.99 и се пълни с елементарно приспособление или без него дори си е жива далавера обаче, но трябва да имаш под ръка една игла за шиене, за ко говорим... Минуса е че сместа за запалки се втечнява при по висока температура, в Арктика или тука по-високото зимата може да останеш без топла храна, понеже няма да може да се ползва котлончето. Но - първо има отоплители за газови бутилки, второ аз лично, не вечерям всеки ден зимата при -20 С. Ако додеш на хижата на 9-10 апр. ще покажа.
Пет Апр 01, 2016 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov