ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Алиботуш- Извора-Локова-Тръна-Шабран и обратно-5 дек. 2010
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Алиботуш- Извора-Локова-Тръна-Шабран и обратно-5 дек. 2010
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Алиботуш- Извора-Локова-Тръна-Шабран и обратно-5 дек. 2010 Отговорете с цитат
Здравейте,

ето описанието на един интересен маршрут из Алиботуш, който разходихме на 5-и декември миналата година с Вангел и Марияна.
В събота, на 4-и декември се промушихме през поройния дъжд на юг към Пирина - малко преди шосето при Кресна да се изсипе в Струма. Съботният ден запълнихме над село Илинденци, около мраморната кариера. По-късно вечерта пристигнахме на х. Извора, като този път не пропуснахме да разгледаме самия извор няколкостотин метра по-надолу по течението на Петровската ряка.

В неделя - ранно ставане. Тръгнахме нагоре по асфалта към кариерите и дълбоко в една от гънките на пътя поехме на юг към местността Локова. Там на поляната някога (по царско време) е бил летния граничен пост N10. Още в началото си (север) поляната се пресича от новото трасе на кльона, което така и не е било използвано. По него се качихме наляво (изток) към реброто и местността Тръна. Въпросното ребро е много удобно за достигане на билото на Алиботуш (45 мин от Локова).

По билото се придвижвахме изцяло по браздата. Малко преди м. Спаневица срещнахме група авджии от Крушово (Ахладохори). Обелихме няколко приказки, хората метнаха поздрави на Тошо, хижаря на Извора и се разделихме всеки по пътя си. Нашият тепърва се очертаваше да става тегав - чакаше ни около 700 метра качване нагоре до високите части на Алиботуш. Нейде около Ушинките навлязохме в ниска облачност и загубихме говор и картина.

По билото


Високите части бяха заоблачени


Горе, малко преди 95-а пирамида тръгнахме по една стара пътечка из гръчко да издирваме т.нар. алиботушко оръдие. Мястото мисля го уцелих по обясненията на Тошо, но падналия лек сняг беше достатъчен за да прикрие всякакви малки обекти по земята. Така и не го намерих този път ...

Последва мистично изплуване над ниските облаци, среща с местния алиботушки Брокенски призрак, зверско зъзнене на Шабран и бавно слизане надолу към смълчаната черномурова гора. Слънцето залязваше сред облачни вълма над Беласица, а насреща Пирина стърчеше над красивото облачно море ... Тогава май Вангел разбра защо обичам да тръгвам късно и да пристигам по в ниското по тъмно ... Very Happy

Брокенският призрак


Към Шабран


Слизаме към Ливада, гледка към Цари връх


Пирин и приятели




Залезът към Беласица


Слизаме към гората




Всички снимки можете да видите в галерията

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Пон Дек 11, 2023 2:42 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Юни 28, 2011 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Баах!! Ама снимки!
Вто Юни 28, 2011 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Re: Алиботуш- Извора-Локова-Тръна-Шабран и обратно-5 дек. 20 Отговорете с цитат
dido написа:
Всички снимки можете да видите в галерията


Охоо, колко пъти съм я разглеждал тая галерия. Една от най-добрите серии които си снимал. Cool

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Юни 28, 2011 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Re: Алиботуш- Извора-Локова-Тръна-Шабран и обратно-5 дек. 20 Отговорете с цитат
Speedy написа:
dido написа:
Всички снимки можете да видите в галерията


Охоо, колко пъти съм я разглеждал тая галерия. Една от най-добрите серии които си снимал. Cool


Оня отгоре си знае работата, аз само натискам копчето Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Пон Дек 11, 2023 2:44 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Юни 28, 2011 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
alibotush



Регистриран на: 25 Сеп 2008
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
Мехлем за очите са тези снимки, браво!
Оръдието се намира в близост да 97-ма пирамида, на едно заравнено място, около него има окопи и бункери. Преди 4-5 години и аз едвам го намерих, но беше лятото и тогава тревата там става висока до кръста. Играх си половин час докато го вдигна на едни камъни, за да се вижда отдалече, защото беше оставено в земята. Всъщност ордъдието е само цевта, но доста тежичка, доколкото си спомням 75 или 100мм, вътре си стои гилзата.
Чет Юни 30, 2011 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alibotush



Регистриран на: 25 Сеп 2008
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
За да не отварям нова тема, ще драсна някой ред тук. Миналата седмица се разходих из района на Шабран, като целта бе да видя 2 пещери и "Оръдието". Най-удобното и бързо място за качване е през дерето на Шапатек, но аз се качих с кола до Марина Поляна и хванах синята маркировка за Гоцев връх. След излизането от гората- напуснах маркировката и тръгнах към билото на Шабран. Малко преди изкачването се подсича от север и след няколко минути се излиза между пирамидите 98 и 97. Тръгнах по билото и стигнах до 97-ма марка, но по нищо не личеше, някой сякаш е изтъргал надписите и от двете страни на марката и няма никакви отличителни белези. Гледката към Крушовското поле- биваше, предвид лошата видимост и мараняра . В района на 97-ма пирамида и поста
. От пирамидата тръгнах надолу по южния сколн, за да видя една пещера с хайдушки гарги. След малко лутане нагоре-надолу по склона, гаргите сами се издадоха и видях входа-, изгорялата трева сигурно е от тях. Тръгнах към него и се откри целия-. Изненадата ми бе голяма, когато слязох на едно прагче-около 1.5 метра и се загледах надолу-. През годините съм я посещавал 5-6 пъти, но за първи път виждам сняг в нея, преспата бе поне 5 метра дълга и 2-3 висока, а хайдушките гарги и малките изнесоха концерт. Гледката към Крушово се ядваше-. Качих се пак на билото и вече ме чакаха-, чакал или лисица, нещо такова. Тръгнах надолу към една объркваща гръцка кота, защото границата при 97-ма завива рязко на северо-запад и Оръдието остава в страни от нея. Намерих валога, където за последно го бях видял и се започна едно лутане. Преди 2 години тук отново е бушувал пожар и следите бяха най-вече по сибирската хвойна, защото всичко друго е треви. Но чувството е доста неприятно, малките клонки се забиваха като игли в краката, а на места тревата е около метър висока. Ориентир ми бе и един окоп, около който минах 7-8 пъти. Тъкмо бях решил, че щом съм с фото, няма да го намеря и след едно обръщане се показа-. Това е окопът над Оръдието, по който се ориентирах
Вто Юли 24, 2012 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alibotush



Регистриран на: 25 Сеп 2008
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
Обърках браузърите и линковете не са станали активни, извинявам се за неудобството.

-Тук е окопа и оръдието, това е най-добрия ориентир за неговото намиране. Гилзата все още си стои в цевта- и надписите на Шкода верке . След краткта почивка се нагърбих да го повдигна още малко и след доста напъни и поставане на нови камъни се получи това-. Цевта е като разрязана в долния край, така е от години, незнам дали от времето, или при стрелбата се е получило-. Някой скоро бе минавал, защото тревата бе доста отъпкана, незнам, как не я бях видял в началото-.
Щастлив, тръгнах пак към билото и се натъкнах на много останки от войната-, . Идеята бе да сляза ниско, за да видя още една дупка, на която не бях ходил, но пак се залутах по склона-. Излязох на билото при гръцката кота- и продължих по билото, като преди 97-ма, пак слязох в ниското, но така и не я намерих. Качих за последно билото и обратно към поляната. Казах довиждане на планината- и поех надолу.
Вто Юли 24, 2012 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Браво, много информативни кадри! Айде, следващия път дано да нацелиш и другата дупка.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Юли 25, 2012 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
dido, оня горе е бил явно много благосклонен към теб, като си натискал копчето Very Happy Very Happy Very Happy
Тези снимки с Пирина отзад над облацитя ..... нямам думи. Изглеждат като от филм приказка и в далечината е замъка на .... Very Happy
То си струва даже да отидеш до това място от любов по Пирин само Very Happy
Сря Юли 25, 2012 8:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Браво на тебе Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Авг 01, 2012 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
dido, като ходиш пак там и ако има място в групата бих искал да дойда. Непозната ми е Славянка.
Седя и ги гледам тези пейзажи и не мога да сваля поглед, нито от облаците, нито от Пирина .......... Very Happy
Сря Авг 01, 2012 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Абе аз по-скоро искам да измоля alibotush да ми направи едно показно на същите тези места, които е описал.
Лятото на слизане от Гоцев връх се помъчих да намеря една от пещерите - т.нар Гарванова дупка, но не успях - поне по описанието на Тошко Балтаджиев.
Местен си трябва за обикаляне на такива обекти ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Авг 01, 2012 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
alibotush



Регистриран на: 25 Сеп 2008
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, събота и неделя не работя, ако имаш свободно време, няма да има проблем. Има много интересни места, а са неизвестни за туристите. Малко под Царев връх има една хоризонтална пещеричка, в която се събира вода и при нужда служи като извор. "Гаргината" и "Сняговата" са на една линия под Гоцев, двете може да се видят за много кратко време. Има едно много хубаво и студено изворче в местността Коритата, там също има пещера, интересна е. Малко трудно ще е да се обиколят всички за един ден, но си заслужават.
Ако си намислил нещо ,пиши, да ти дам координати.
Вто Авг 07, 2012 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Плановете ми са по-скоро за октомври или ноември, когато захладнее времето.
Ако си навит за ходене по това време - дай координати.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Авг 07, 2012 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
alibotush



Регистриран на: 25 Сеп 2008
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
Още по-добре е тогава, няма проблем.
0897 58 58 85
Любо
Сря Авг 08, 2012 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov