ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Преход Рай-Левски-Добрила - съвет?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Преход Рай-Левски-Добрила - съвет?
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Преход Рай-Левски-Добрила - съвет? Отговорете с цитат
Здравейте,
наскоро попаднах на този форум и тъй като съм донякъде любител-турист се зачетох с интерес в темите.
Отдавна не бях си "чесал крастата" поради обективни причини и това лято ми се отдаде възможност да направя някой преход, като миналият уикенд с няколко колеги "загряхме" с едно северно качване на Ботев с междинна база х. Плевен.
Тъй като обикновено времето ни е кът, а и изходната ни точка е Варна, планираме нов 3-дневен преход (петък-неделя), като този път мисля да е от южната страна през упоменатите хижи. От тях съм бил само на Левски и то от Карлово. Сега смятам да се качим първо на Рай, като останем там първата вечер, да се разходим до пръскалото, т.е. да не се зорим много, при положение, че сутринта ще пътуваме от Варна все пак. На другият ден планирам качване до Ботев, че това което го правихме сега беше в дива мъгла и нищо не видяхме, от там. Ако не се лъжа за х. Левски се слиза през заслона и надолу, като някъде се събира с пътеката от Рай (не съм го минавал). Ако има нещо интересно, което може да се види по тази дестинация - моля споделете.
Втората вечер мисля да останем на Левски, да навестим и Карловското пръскало и на третия ден да хванем пътеката към Добрила, като личното ми желание е да се качим по билото - Костенурката, Кръстците, Купена, Амбарица и така до хижата. Най-вече тази част на маршрута ме влече, като тук имам нужда най-вече от съвет - от Левски как точно да се вдигнем , т.е. има ли варианти или е само един. На Добрила няма да оставаме, а се надявам да работи лифта (неделя след обяд), за да слезем до Сопот и оттам да търсим превоз до Калофер за колите. Както писах не съм го минавал, колегите с които ще бъда - също, така че приемам всякакви съвети. Гледах че тук имаше подобна тема, като преходът беше правен в обратна посока - от Добрила към Рай и без спиране на Левски. Не знам има ли обективни причини да се предпочита от запад на изток или си е чисто субективен избор, но сякаш предпочитам да оставя слизането с лифта накрая (не харесвам дългите слизания Smile ).
Групата едва ли ще е по-голяма от 5-6 души, като гледаме да не се изхвърляме с дълги преходи, поне на този етап - правим го за кеф и да се насладим на невероятните красоти горе. При добро стечение на обстоятелствата, може би в края на юли да се случи, така че имам време за промени в плана.
Благодаря предварително за съветите и напътствията. Croc
Сря Юни 29, 2011 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mediator37



Регистриран на: 14 Сеп 2010
Мнения: 198
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
.........


Последната промяна е направена от mediator37 на Чет Юни 30, 2011 8:00 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Сря Юни 29, 2011 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
тихомир томанов



Регистриран на: 24 Сеп 2010
Мнения: 295
Местожителство: карлово

Мнение Отговорете с цитат
mediator37.Човека неиска много да е натоварен в прехода .Това което го караш да направи не е невьзможно заслона х.Амбарица но може да е непосилно за тяхната група все пак трябва да се насладят на гледки.А отностно случката с теб на х.Левски недей да сьдиш че кьм всички се отнасят така персонала на хижата,не отричам че с теб така лошо са се отнесли затова ти обещах да ги критикувам лично.Колега Yan4o питай с каквото мога да сьм ти полезе ще ти отговоря.
Чет Юни 30, 2011 2:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Всъщност до х. Добрила е преходът, не до х.Амбарица. Не мисля, че преходът от заслона до Добрила ще ни озори чак толкова, но се притеснявам, че ако останем на заслон Ботев, няма да можем да уплътним добре вторият ден - х.Рай - вр. Ботев - заслона. Затова и бях планирал слизане до Левски от върха. От друга страна има резон и в думите, че се прави едно излишно губене на височина, като така и така сме се вдигнали до билото, все пак са си 600 м денивелация. Ако се слезе до Левски все пак, после от къде е добре да се вдигнем пак до горе, без да пропускаме много от билния маршрут - предполагам към Костенурката или ... ? При всички положения пропускаме Жълтец , предполагам...
Чет Юни 30, 2011 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
тихомир томанов



Регистриран на: 24 Сеп 2010
Мнения: 295
Местожителство: карлово

Мнение Отговорете с цитат
Жьлтец или Сьрькая няма да го пропусните Крьстците може ако искате.Ако слезните само след Крьстците на х.Левски да нощувате.На другият ден по пьтеката за Амбарица и Добрила на Топалица през седлото се качвате на билото между Костинурката и Купена и продьлжавате на запад кьм вр.Амбарица.Погледни в долните теми има много снимков материал по този билен маршрут и ще получиш почти пьлна престава какво ви очаква.
Чет Юни 30, 2011 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov