ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Говедарци - Лопушки връх - Страшно езеро - х. Мальовица -

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Говедарци - Лопушки връх - Страшно езеро - х. Мальовица -
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Говедарци - Лопушки връх - Страшно езеро - х. Мальовица - Отговорете с цитат
Реших и аз да опиша прехода си от с. Говедарци до хижа Мечит, Лопушки връх, Страшно езеро, хижа Мальовица и обратно през Овнарско.

Който иска може да прочетете за него на
http://www.lz1fw.com/rila/20110622/rila_22_06_2011.html
Съб Юли 02, 2011 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
стражара



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 109
Местожителство: Монтана

Мнение Отговорете с цитат
Здравей
През тази пътека( лятна, която подсича вр.Попова капа от Страшното за Превалските езера), минах преди няколко години, но в обратна посока и наистина ми направи много лошо впечетление, как е прокарана без да има никакво обезопасяване.
Лошото е, че скоро ми предстои да мина от там.
Въпросът ми е към всички, наистина ли е невъзможно преминаването през нея ако снега се е стопил изцяло?

_________________
БАИР БУДАЛА

Последната промяна е направена от стражара на Нед Юли 03, 2011 8:59 am; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Юли 03, 2011 8:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди години и аз съм минавал от там, както ти казваш в обратна посока - от Страшно езеро към Лопушки връх. Тогава пътеката не ме изплаши и не съм я запомнил с лошо. Просто минах оттам като по най-обикновена пътека.

Сега обаче не бе така. Може да е от възрастта - аз съм на 52.
Описал съм нещата така, както съм ги възприел лично. При всеки е различно.

Моето лично мнение в момента е:
1. Пътеката към Страшно езеро с лятна маркировка (жълта и червена) не е приятна за преминаване.
2. Тази пътека е опасна ако не за всички, то поне за част от туристите.
Горещо съветвам всички да ползват зимния маршрут през връх Попова капа!

Зимната пътека през Попова капа е много стръмна от Страшно езеро нагоре. Други недостатъци на зимния маршрут аз не забелязах.
Нед Юли 03, 2011 8:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
За пореден път:
"оная пътека" (лятната, която подсича Попова капа) е ОК ако нямаш страх от високо, от урви наоколо и так далее... ако имаш - по колците и през върха.
Аз по принцип не се плаша от такива неща, но тая пътека ми взе акъла понеже с мен беше човек със зверска аерофобия. Исках да му взимам раницата и т.н. Спрямо нея Кончето е бахти булеварда!

Абе - ако можете и няма облаци по върха - избегнете я. Кофти момента е има-няма стотина метра, където плочите по които вървите са наклонени в посока урвата. Има едно въже (май-май), ама е по-скоро за морална подкрепа (ако още го има, моите спомени са от 2009-та).
Пон Юли 04, 2011 12:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Бе хора, какво сте го нарочили това място, та вече и във втора тема? Все пак си е част от магистралната пътека и от там минават купища хора непрекъснато. Вярно, че изисква внимание, но наистина кофти участъка е съвсем кратък - образно казано трябва да (го) преглътнеш. А и не е особено кофти - само тряба да внимаваш да не се набодеш на въжето Smile
Пон Юли 04, 2011 7:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 683
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
стражара написа:
Здравей
През тази пътека( лятна, която подсича вр.Попова капа от Страшното за Превалските езера), минах преди няколко години, но в обратна посока и наистина ми направи много лошо впечетление, как е прокарана без да има никакво обезопасяване.
Лошото е, че скоро ми предстои да мина от там.
Въпросът ми е към всички, наистина ли е невъзможно преминаването през нея ако снега се е стопил изцяло?

Преди 2 години в сухо време през октомври го минавах и не ме притесни много. Ако въжето още е там на проблемното място, което не е толкова дълго въжето да остане под теб по склона. Ако вали и е мъгла ще е друго обаче. Но чак да се сравнява с Кончето Laughing където на места въжето минава под скалния ръб...
Моето мнение, че не е толкова страшно в сухо време.
Пон Юли 04, 2011 8:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
стражара



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 109
Местожителство: Монтана

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте
Ясно е, че с малкия турист(5год.)по тази пътека, ще е голям зор. Въпроса ми е, как е пътеката от Попова капа през Купените за заслон БАК? Минавал съм я и в мъгла и ситен дъжд и не си спомням никакви страшни участъци. Идеята ми сега е вместо да слизам до х.Мальовица и после да се качвам пак нагоре, направо да мина по тази пътека и така да спестя това обикаляне.

_________________
БАИР БУДАЛА
Пон Юли 04, 2011 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
стражара написа:
Здравейте
Ясно е, че с малкия турист(5год.)по тази пътека, ще е голям зор.


Подразбрам, че ще се движите от Страшното към БАК. Има и друг варянт (по-подходящ според мен само при лошо време, да не си по билото), не знам дали го знаеш, при който се отклоняваш от магистралната пътека наляво в района пред Камилата и излизаш на БАК по един стръмен улей, който в горната си част свързва Ловница и Камилата... абе не знам дали ме разбра аз не помня много имена, но ако може някой по-точно да ти го обясни Smile
Все пак да имаш и това наум. А не знам дали това качване би било по-трудно или не за 5 годишен от това да се качи до Купените..... За по билото аз не бих се наел и там да давам преценка за 5 годишен как ще се справи... Smile
Пон Юли 04, 2011 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Абе за 5-годишен юнак - маркираните магистрали. Какви Купени, какви траверси, какви Ловнишки превали и камъняци?
Сейфти фърст.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Юли 04, 2011 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
стражара



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 109
Местожителство: Монтана

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, градски
Трябва някой път да се запознаем, все пак сме от един град. Та идеята да минавам през Попова капа е заради тази пуста пътека, която наистина на един участък си е доста стръмничка. Мисля, че беше с въже но се вървеше директно по наклонената скала с пропаст под нея. Спомянм си, че едни чехи се суетяха около този участък половин час макар, че на мен не ми се стори толкова сложен участъка. Та идеята е с малкия, като се качим горе на Попова капа вместо да слизаме долу до Страшното езеро да продължим и да слезим директно на заслон БАК. Разбира се времето го дават стабилно от сряда нататък, без вълежи и гръмотевични бури.

_________________
БАИР БУДАЛА
Пон Юли 04, 2011 10:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov