ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
палатки в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
палатки в Пирин
Автор Съобщение
raver



Регистриран на: 17 Май 2011
Мнения: 59
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ve_san написа:
raver, какво правят "горски" в територията на Национален парк ? Този въпрос зададе ли си ?
Възможни отговори:
а) Територията на Парка се припокрива с територията на съответното ДГС, което, около Аргирово езеро няма как да бъде според мен, обиконвено се застъпват само в периферията на защитената територия;
б)това не са "горски", а рейнджъри, паркова охрана;
в)не са нито горски, нито паркова охрана.

Моля те да уточниш за какво точно става въпрос.
Иначе, мерси за инфото


Извинявам се за неточния израз! Разбира се, че са Паркова охрана! Не се сетих българската алтернатива на "рейнджъри", а не ми се искаше да употребявам тази дума, защото е чуждица... В националните паркове обикаля именно такава паркова охрана, които се идентифицират със служебните си карти. Човекът сподели, че в момента имат мащабна акция и обикалят доста из Рила и Пирин, а също така, че забраната за палатки важи за територията на целия национален парк! На мен са ми правили проблем дори на голямата поляна долу с многото паркирали коли до Демянишка река, от където започва пътеката за хижа Демяница. Интересното е, че там има по 20-ина човек през почивните дни, които палят огън и си пекат скара, но за това никой не прави проблем! Но видят ли палатка става една разправия...
Сря Авг 17, 2011 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Мерси. Кофти...Ама то като си помисля, май и други години имаше такива "акции" из Пирин през август. Може би има защо. Сега плъзват яко много хора, и чужденци, и доста си оставят боклука където им падне. Ние на Горно Газейско намерихме консервени кутии с надписи на немски, забутани под камъните.
Ще изчакаме да се успокоят страстите Razz - и после пак, с нови сили.

Между другото, Кривец - Ченгелчал ли имаш предвид ? Wink
Сря Авг 17, 2011 1:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raver



Регистриран на: 17 Май 2011
Мнения: 59
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами на моята карта пише името Кривец за връх, който е от дясно на Аргирово езеро, ако си с лице към портата. От другата страна на долината срещу него е Каменица. Той май е най-високият на този рид.
Сря Авг 17, 2011 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Debeli_rid.jpg
Сря Авг 17, 2011 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Ползваш карта на Пирин от времето, когато комунистите се опитаха незаконно да преименуват имената в пиринско. По-добре я разкарай тая на Картография (зелената) и ползвай тая на Домино (червената)

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Авг 17, 2011 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
ve_san написа:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Debeli_rid.jpg


Тази схема е потресающа. Има 7-8 твърде груби грешки.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Авг 17, 2011 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Чат-пат, като ходим, ни спират да ни питат "Това кое е", "Онова накъде е"...Веднъж един човек ме пита точно за Кривец от къде е пътеката, и аз се опулих, защото не знаех какво да му кажа. И тогава проверих, и се оказа, че така фигурира Ченгелчал в някои карти. Обаче тези "някои карти" са масоово разпространени.
Сря Авг 17, 2011 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Ники, това беше първото нещо, което ми попадна, и ставаше въпрос за имената.
Сря Авг 17, 2011 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Точно заради имената е потресающа.

1. Заглавието е сбъркано;
2. Бойков връх не е там;
3. Връх Саплийца няма;
4. Саплийско езеро няма;
5. Река Брезница няма;
6. Корнишки рид няма;
7. Брезнишки рид няма;
8. Корнишка река няма;
9. Дебели рид не е там;
10. Бойков рид не е там, и т.н.

Демиркапийска порта пък е върха на сладоледа. Все едно да кажеш Железовратната врата. И друг път съм вметвал във форума, капия=порта=врата

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител

Последната промяна е направена от Speedy на Сря Авг 17, 2011 2:53 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Авг 17, 2011 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
За Ченгелчал идеше реч. Както и да е.
Хаха, това с "Демиркапийската порта" е готино, да. Very Happy
Сря Авг 17, 2011 2:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Да да, тоя ясно, че за Ченгелчал беше, но трябваше нещо по-така да извадиш. Тая схема...

Юли и август са месеци, когато има повишена опасност от възникване на пожари. Това е причината парквата охрана да е с повишена активност. Освен за ползването на палатки, човек може да бъде глобен и за това, че ходи извън маркираните официални маршрути. Примерно raver както е бил из езерцата в горната част на циркус Василак е можело да отнесе глоба дори да не е опъвал палатка, но охранителя е проявил разбиране някакво и само му направил забележка. Виждал съм охранител който преди мръкване раздига бивак на туристи на Бански гроб и ги води към х. "Беговица", където им посочва поляната да си опнат палатките. Виждал съм и да глобяват хора, затова, че се къпят в Попово езеро и вдигат шум (все забранени неща). Всичко е до човек, принципи, разбирания, спазване на норми и отношение към останалите.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Авг 17, 2011 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Ами аз нямам карта.
Понякога използвам приложенията към Пътеводителя ти.
Даже сега едни приятели са в Пирин и им ги снимах всичките, добре се оправят с тях до тук Very Happy
Сря Авг 17, 2011 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Ааа, радвам се за картосхемите. Имаше мнозина рускоговорящи, които си взеха книжлето само заради тях, профилите и числата за денивелацията. Няколко от тях срещнах в последствие из баира. Споделиха ми, че са много доволни, което бе мехлем за ушите ми. Освен да изкажа благодарности на човека, който ги изработи, няма какво друго. Жив и здрав да е!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Авг 17, 2011 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
Джено, Дженганала,


Джано, Джангал

Todor написа:
Всъщност сега не е за ходене въобще в Пирин - ужасно пренаселено.... Групи от по 20 - 40 човека на екскурзионни летувания....


Много, ама много си прав, да. Аз затова съм в творческа почивка прз август. Ходенето започва септември.

За маркировките, палатките, глобите, пушеците и т. н. какво да ти кажа. Проблема в нашата държава е, че всеки нейде е сгафил, ама някой му направил компромис (услуга или там както се нарича) и той от своя страна му длъжен, ама някой по-така компромис и някой по-длъжен и всички сме настъпили акото и т.н., и всичко е една голяма плитка, и всичко е затворен кръг и няма излизане.

Сега, ние тук, като се дървим нищо няма да постигнем. Туриста има своите аргументи и е прав за себе си, парковия охранител има също такива, и пак е прав, за него си. Когато всеки започне съвестно да спазва правилата няма да има проблеми, но това едва ли пък ще стане.

Относно колибите на пастирите. Плана за управление на НП "Пирин" включва поддържане и експлоатация на пасищата. Сиреч трябва да пасат животни в определени райони. Всяка година има желаещи да качат и пасат животни в парка. По тая причина пастирите подават искания до дирекцията. Те съответно се одобряват или не, плаща се някаква такса и така. Пасат където им разрешат. Голяма част от пастирските заслони са построени от дирекцията с тази цел съгласно плана за управление. За колбите от дъски, клони и найлон не знам как стоят нещата. Едва ли всичко е гладко и чисто и там, но тук пак се връщам на началните си думи за акото.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Авг 19, 2011 11:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Pirin Botev



Регистриран на: 11 Окт 2010
Мнения: 81
Местожителство: Razlog

Мнение палатки само на балкона Отговорете с цитат
Както е тръгнало с това т.нар."екоминистерство" няма да е далече времето, когато НП Пирин няма да съществува.
Ще стане като на морето - всичко заградено, забранено; за сметка на СПА, Ризортове, уелнес и тн безумия.
Първата стъпка е направена - ще се узаконят 65 НЕЗАКОННО ползвани ха от офшорката ЮЛЕН, вместо да се накара концесионера да си разруши незаконните съоръжения, което щяло да бъде "безумие"
- пак според същата персона, наричана от някои "екоминистърка".
И за по-лесно ще се променят законите, които не отговарят на интересите на въпросната офшорка.
Що за държава е тази, в която беззаконията се узаконяват с промяна в закона.
Що за министър и министерство е това, което защитава интереса на бизнеса, наместо биоразнообразието, уникалността на видовете.
Така че, тренирайте с бивакуването на балконите си, скоро за Пирин ще ни трябва платена такса пропуск...

_________________
If I can stop one heart from breaking,
I shall not live in vain;
Съб Авг 20, 2011 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov