ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Препоръка за маршрут до х./вр.Синаница
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Препоръка за маршрут до х./вр.Синаница
Автор Съобщение
sergey_v



Регистриран на: 20 Яну 2012
Мнения: 136
Местожителство: София

Мнение Препоръка за маршрут до х./вр.Синаница Отговорете с цитат
Здравейте,

Планираме ходене събота и неделя до х. Синаница и се колебаем за маршрута - дали да тръгнем от х. Яне Сандански или от х.Вихрен.

Ще съм благодарен за препоръки.

Втори въпрос - достъпна ли е пътеката към върха, кочто минава южно от Синанишки циркус? На GPS картата е посочен с "!" някакъв улей. Може ли да се мине без специални осигуровки?

Посоченият телефон на хижаря не отговаря. 0896 79 80 40. Има ли друг?
Пет Юли 06, 2012 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От х.Вихрен е по-панорамния вариант.
Традиционният вариант за слизане от върха към хижата е пътеката, която тръгва северно по реброто, след което се се отклонява вдясно (трябва да се внимава, да не се улечете да подсичате вляво и да изпуснете разклона). Стръмно е, каменисто, но се минава спокойно - много хора го правят непрекъснато.
Пет Юли 06, 2012 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По-добре от хижа Вихрен и може да качите пътем връх Георгийца, ще ви отнеме по-малко от час, а гледката си струва Smile
Ние миналата седмица качихме върха от Синанишката порта и оттам се върнахме (така може да е без раници), но имаше момче и момиче, които го бяха качили по пътеката откъм хижата без проблеми.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Юли 06, 2012 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sergey_v



Регистриран на: 20 Яну 2012
Мнения: 136
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за коментарите.

На хижата има ли храна, бира, ч.вино? Хижарят не отговаря на посочения телефон и се чудя колко провизии да нося?
Относно Синанишка порта - предложението на Мариана1000 - от Георгийца през Синанишка порта и тогава на хижата. Така ли предлагаш?

Георгийца или Муратов връх е с по-добра панорама?
Пет Юли 06, 2012 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Чадърче



Регистриран на: 01 Фев 2011
Мнения: 45
Местожителство: София

Мнение Чадърче Отговорете с цитат
Здравейте!
Този телефон е на Бойко - хижаря на х. Синаница. Аз имам и на дъщеря му Анелия - 0894360487. От х. Вихрен пътят действително е по-интересен. Може да се мине през Муратов превал - превала на Гредаро - Чаирски езера, но ако не сте минавали оттам, по-добре да се придържате към маркировката х.Вихрен - х. Синаница. Аз лично съм подсичала Гредаро / като съм оставяла раницата и съм качвала върха замалко/и после съм минавала през портата между вр. Георгийца и Безименен връх /мисля, че вече го кръстиха на загиналото преди години там момче/, след това наляво през реброто на този връх и се спускам към х. Синаница. Много панорамен и приятен преход!Има каменни пирамидки от портата надолу до хижата!
А пътеката от х. Синаница до върха на места е поизровена и стръмна, но не е нещо особено непреодолимо - нормална за ходене е. Интересно е от върха да се върнете до езерото и хижата през улея, който разделя Синаница и Момин връх. Просто за разнообразие и за да не се връщате пак по същата пътека. Пожелавам приятна разходка!И от двата върха има прекрасни панорами - заслужава си да се видят. На хижата готвят, има всичко, но все пак се обадете на Бойко за всеки случай!


_________________
Няма невъзможни неща!
Пет Юли 06, 2012 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Чаирски? Rolling Eyes
Пет Юли 06, 2012 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Е, какво Чаирски - може и оттам Cool Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юли 06, 2012 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
sergey_v написа:
Здравейте,

Планираме ходене събота и неделя до х. Синаница и се колебаем за маршрута - дали да тръгнем от х. Яне Сандански или от х.Вихрен.


Oт х. "Вихрен" е много по-удобно, бързо и леко. От хижата, през м. Равнако и Овинатото (Муратово) ез., до Бъндеришка порта (това, което Чадърче нарича Муратов превал - такова название не съществува) се следи маркировката със синя и жълта боя. От Бъндеришка порта до Синанишка порта се следи синята боя, а от портата до хижата синьо-кафявата. Връх Синаница може да се изкачи както откъм Синанишка порта, така и откъм х. "Синаница".

sergey_v написа:
Втори въпрос - достъпна ли е пътеката към върха, кочто минава южно от Синанишки циркус? На GPS картата е посочен с "!" някакъв улей.


Това което от хижата достига до "!" не е пътека, а каменен сипей. Кофти е за ходене.

sergey_v написа:
Посоченият телефон на хижаря не отговаря. 0896 79 80 40. Има ли друг?

Има. Телефоните на хижата са: 0896/798040, 0894/360427 и 0894/360487 Всички са посочени в тази тема -> http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=5

Успех!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 06, 2012 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
... Бъндеришка порта (това, което Чадърче нарича Муратов превал

На мен ми се стори, че тя по-скоро визира превала северозападно от Муратово езеро (Влахински превал). Но както и да е Very Happy
Пет Юли 06, 2012 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Знам ли Иване! Между Гредаро и Чаирски ез. разстоянието е голямо, има доста седловини. Която и от тях да визира, име Муратов превал няма.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 06, 2012 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
А ако Чаирски се чете "Влахински", що-годе се нарежда Smile
Пет Юли 06, 2012 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
sergey_v



Регистриран на: 20 Яну 2012
Мнения: 136
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за съветите!
Пет Юли 06, 2012 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Чадърче



Регистриран на: 01 Фев 2011
Мнения: 45
Местожителство: София

Мнение Чадърче Отговорете с цитат
Грешката е моя - вместо Гергийски в бързината писах Чаирски - мисля, че ме разбрахте за какво говоря! А Муратов превал не е Бъндеришка порта, а превала между Муратов връх и Хвойнати, откъдето може да се слезе към Влахини езера или да се отиде към Гергийски езера, като се мине превала на Гредаро!Аз го знам под това име, може да се казва и Влахин превал - за едно и също място става въпрос!

_________________
Няма невъзможни неща!
Пет Юли 06, 2012 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Re: Чадърче Отговорете с цитат
Чадърче написа:
Грешката е моя - вместо Гергийски в бързината писах Чаирски - мисля, че ме разбрахте за какво говоря! А Муратов превал не е Бъндеришка порта, а превала между Муратов връх и Хвойнати, откъдето може да се слезе към Влахини езера или да се отиде към Гергийски езера, като се мине превала на Гредаро!Аз го знам под това име, може да се казва и Влахин превал - за едно и също място става въпрос!


Явно аз не съм разбрал щом направих асоциация с Бъндеришка порта.

Моля те дай източника (книга, карта), където си видяла това название Муратов превал.

ПП: Между Муратов връх и в. Гредаро има една малка порта и една премка. Няма превал(и).

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 06, 2012 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Чадърче



Регистриран на: 01 Фев 2011
Мнения: 45
Местожителство: София

Мнение Чадърче Отговорете с цитат
Въпрос на тълкуване е дали е премка, или превал. В "Пирин - туристически траверси" на Ангел Гушев, наричаната от някои "Муратова премка" се посочва като "Безименен превал" - стр. 88, 89, 90. Между другото тази книжка е написана много коректно и разбираемо, с илюстрации, на които са начертани траверсите. Така или иначе става въпрос за едно и също място, т.е. билното понижение и най-лесното и възможно място за преминаване. По логика то трябва да се именува може би "Гредарска премка" или превал, защото е по-близо до вр. Гредаро, отколкото до Муратов връх. Аз ще се поровя да видя къде "Влахински превал" се казваше "Муратов превал". В това също има логика, защото той се намира на реброто на Муратов връх. Знам, че оттам е минавал винарският път от Кресна до Банско, явно наименованието така е останало. Интересното е, че когато за първи път минавах през Влахински превал, ми го посочиха като Муратов превал - говоря за 1980 г. Трябва да видя в едни стари карти как е. То тогава нямаше нито пирамидки, нито пътека, та ходехме малко по интуиция. Пирамидките в района на х. Синаница и вр. Гергийца най-напред ги сложи Васил - предишният хижар на х. Синаница. Говоря за нестандартните пътеки, по които не ходеха организирани туристи.
В крайна сметка трябва да сме щастливи, че я имаме тази красива и омайна планина и че можем, когато поискаме, да й се възхищаваме!!! Very Happy

_________________
Няма невъзможни неща!
Съб Юли 07, 2012 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov