ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Питане за маршрут Р. Манастир – х. Македония
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Питане за маршрут Р. Манастир – х. Македония
Автор Съобщение
tanjai



Регистриран на: 09 Апр 2011
Мнения: 210
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мерси, мерси !!! Ще го боря този маршрут през септември Laughing
Понеже тогава имам сигурно преспиване и слизане през Бодрост.
Сря Авг 17, 2011 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
И… ПАК ЗА ИМЕНАТА
Вече имам възможност да видя какво става във форума и… пак деликатната тема с имената!
Под „Кадиин връх” минаха най-хубавите ми години от детството и поне пред вас мога да призная, че никога в онова време не съм знаела другите му имена – „Аладжа слап” и „Пъстри слап”.
По-късно когато пораснах и започнах сама да се просвещавам разбрах, че „аладжа” на турски е „пъстър”, а върхът е наричан така, заради гнездата клек, които са нашарили южният му склон. Клекът там наистина е сякаш на петна и така пишеше в пътеводителя който си купих, чак когато бях в гимназията.
„Аладжа слап” и „Кадиин връх” са един и същи връх, наричан през дългото турско робство и с двете имена.
Аз го научих единствено като „Кадиин”, защото така му казваха беличани и хора от близките села. Нормално е дошлите от цяла България да работят в планината, направо да възприемат имената, дадени от местите хора, без да се замислят. Миньорите си имаха други грижи, не катериха върхове и не спореха за имената им. Разпускаха най-вече по езерата. А виж, въжето на „Павлев връх” е също от това време – 1974-5 г. Слагаха го лавинният наблюдател на обекта и колеги на татко.
Историята за „Кадиин гроб” бях чула още тогава, която явно е дала и името на върха. По време на турското робство, беличани и якорудчани имали спорове, кой да ползва пасищата из тази част на Рила. Споровете не решили сами и затова в планината изпратили „кадия” – „съдия” на турски, та да отсъди кой крив и кой прав. Какво е станало точно не се знае, но съдията не се върнал. Намерили го убит някъде из „Узуница” и го погребали в седловината, която заради случилото се нарекли „Кадиин гроб”.
Покрай подобни разкази все се казваше по нещо и за още неоткрито злато, за карти обозначаващи къде има имане и аз толкова вярвах в тях…, че вечер през прозореца дълго се взирах в отсрещния склон на „Реджепица” и чаках някоя нощ да видя огън, защото така поне разказваха, че златото само давало „нишан” къде е…
Та като съм започнала с имената и историите, да ви кажа и за името на връх „Карааланица” – „Черна поляна”. Каква поляна там бе хора??? „Карааланица” местните превеждаха от турски като „черна змия”, а не „черна поляна”! И как да не съм съгласна с тях, като тия гадини усойниците си обикаляха не само из камъните по склоновете, а и в тревите из циркуса. Любимото на момчетата беше да навият някоя змия в буркан от компот и хвалбата им затова колко са смели, минаваше за вид ухажване…
И за връх „Реджепица”, че е „Скалец”, скоро научих от картите! Не знам на кой Реджеп е посветен цял връх, но много други рилски върхове над 2500 м. също може да носят името „Скалец”.
Прощавайте, че толкова се отплеснах! Колко се е изписало в този форум за имената и много спорове е имало, но лично за мен това е най-правилно – както ги наричат и до днес местните хора!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Нед Авг 28, 2011 1:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
krasi.ka



Регистриран на: 16 Юли 2009
Мнения: 37
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Искам да ви питам нещо ДИАНА,понеже виждам че сте запознати с този район на Рила планина,миналата седмица бях на въпросния в.АЛАДЖА СЛАП,в подножието му откъм Рилския манастир има една запустяла сграда а по нагоре някъкви водохващания,какво е било там се интересувам,защото виждам че е имало доста масивно строителство а сега всичко е ужасно запустяло
Вто Авг 30, 2011 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Това за което питаш, KRASI, са сградите на обект „Илийна река”.
Един от десетките обекти по водохващането из цяла Рила, на Каскадата „Белмекен - Сестримо”.
Хиляди строители и миньори от цялата страна през 70-те години на миналия век, прокопаха тунели, канали и дюкери, с които бяха отведени водите на Рила в язовир „Белмекен”. Броят на водохващанията по събирателните деривации из цяла Рила е 269.
Общата дължина на каналите и тунелите - 272 километра, като прокопаните тунели са 73 километра!
Обект „Илийна река”, обект „Карааланица” - под източната страна на „Аладжа слап”, обект „Вапата” - над ”Семково”, обекти „Поленица” и „Нехтеница” - над ”Трещеник”, обект „Ропалица”..... Всички те са част от деривация „Грънчар” на Каскадата.
До всички водят макаданови пътища от онова време, някои от тях все още в много добро състояние.
Надявам се, ако няма изненади с пътя, в края на седмицата да успеем да се качим с кола до „Карааланица”.
Последният обект на Каскадата - „Манастирска река”, беше в Тиха Рила, където е кантона. Там нямаше масивни сгради, а след приключването на обекта, сглобяемите постройки видях, че са пренесени и се използват горе на хижа „Рибни езера”.
Сега за „Манастирска” и за онези времена на мащабно строителство, напомня само малката кипа и каскадният път,
който стига до кантона.
Доколкото знам, навсякъде по бившите обекти има кантони на „Язовири и каскади” за работниците, които се грижат за
съоръженията по водохващането.
Идеята за обектите след приключване на работата им тогава беше, да се използват като високопланински спортни бази и летни лагери за учениците и студенти. Това знаете се осъществи само на бившия обект „Белмекен”, който сега е прочута спортна база,
за наши и чужди спортисти.
След промените, бившите обекти на Каскадата се стопанисваха от „Академика”, а разбрах, че някои от тях, както и „Карааланица” – вече продадени! Още в първите годините на „демокрация”, много от сградите бяха окрадени – врати, прозорци, легла, пружини, ламарини… всичко що става за крадене - отмъкнато…
За съжаление - това е!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Авг 31, 2011 12:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
krasi.ka



Регистриран на: 16 Юли 2009
Мнения: 37
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти много за изчерпателния отговор,наистина жалко че всичко е така занемарено и разграбено. Толкова много труд е отишъл на вятъра. Добре,че поне ни е останала тази красива все още природа
Сря Авг 31, 2011 8:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 126

Мнение Отговорете с цитат
Карааланица меката на усойниците така ли Very Happy за толкова години по планините за първи път видях тази година една над х. Дамяница в Пирин
Вто Окт 10, 2023 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov