ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Витоша - Верила - Рила - Пирин - Алиботуш /по Е4 за 12 дни/
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Предишната тема
Следващата тема
Витоша - Верила - Рила - Пирин - Алиботуш /по Е4 за 12 дни/
Автор Съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
От Вихрен до Тевно, ако се държиш само по билото ще е яко:
Вихрен - Хвойнати - Муратов - Дончови Караули - Бъндеришки чукар - Типици - Тевно Cool
Може да се "скокне" от Бъндеришка порта до някое езеро за вода.

Иначе Типиците са по-така място, което би могло да притесни някого. В горния вариант донякъде и Караулите, между Хвойнати и Муратов са "любимите" ми жандарми, но ако човек си върви по пътеката няма драма там. Rolling Eyes
Не знам от Бъндеришки чукар надолу как е Rolling Eyes

_________________
www.summitsweb.com
Вто Фев 12, 2013 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
mikesli написа:
Niksi написа:

Може да е леко трудно - но никак не и невъзможно. Ако имаш прилично темпо, нещата се нареждат.
Спането е както следва: Предел-заслон Кончето-Тевно езеро-Папаз чаир. И вода се намира.


Съгласен съм, НО /у нас е така, все има "но"/
Голямо размотаване си е - цял ден от Предел до заслон Кончето, ако си тръгнал по Е4.
Връх Пирин не е част от този маршрут. Най-кратко е да се излезе на билото покрай Даутово езеро. Другото е разпределение по дни и предпочитания. Лично аз, не бих пропуснал хижа Яворов. Например организираната група през 2012 е направила ден почивка на Предела след преход от х. Македония. Ние, месец след това за 12 часа стигнахме от Македония до Яворов. Познай къде бих направил ден почивка Smile Та в този ред на мисли, ако имаш "прилично темпо" са напълно възможни дневни преходи х.Македония-з.Кончето или х.Предел з.Тевно ....


Така - нека да уточня само, че за мен разните Е-та (Е3, Е4 и т.н.) са най-истински, когато са максимално билни. В случая с Е4 съм се старал да следвам естествения гръбнак и орография на въпросните планини. Това, че тези маркировки често подсичат билото и ползват разните хижи е излишно размотаване и разбира се, е направено за удобство на туристите, и особено на разните там големи и организирани групи. Не е нужно да се следва сляпо Е4 (в случая), за да се каже че си бил по маршрута. Особено ако човек не си пада по лудницата в хижите (както и по прекалено организираните мероприятия).
Така че mikesli, размотаване е когато си ходиш по утъпканите пътечки и ползваш разните хижички. Специално за Пирин, истинското му преминаване е точно по главното било - т.е от вр.Пирин и останалите върхове по това било. По същата причина не се слиза и на х.Вихрен и да се подсичат всички върхове по главното било. Та с т.нар. "прилично темпо", но не подсичащо, а минавайки по едни от най-впечатляващите билни участъци едва ли са възможни споменатите от теб по-горе дневни преходи - особено по"кривия" пирински терен. Виж, ако от дневни се превърнат в дневно-вечерни или направо дневно-нощни, са по-реалистични. Smile
И пак да кажа - не е нужно да се следва СЛЯПО споменатия маршрут - той е направен така заради удобството на участниците (хижи, хапване, пийване...и т.н. екстри). Ако човек си е поставил за цел да го премине без размотаване и максимално следвайки билата и върховете по тях (и попивайки техните панорами и красоти), трябва да се подготви и за по-пресечен терен и понякога сам да си търси пътя (между скали, клек и т.н. екстри). Но пък в крайна сметка удоволствието е далеч по-голямо. Smile

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Фев 12, 2013 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Спането не е проблем, ако човек си носи спалния чувал и времето е хубаво, но водата определено би ме притеснявала. От Предела до Тевно езеро, освен Даутово езеро къде другаде има вода?
Иначе и аз бих предпочела вр. Пирин пред х. Яворов, защото това ми е първия пирински връх Smile Но пък наистина Е-4 не минава оттам. Ще трябва предварително да се вземе решение доколко стриктно да се спазва маршрута.
Niksi, а от Вихрен до Тевното езеро, както ти си минал по билото, има ли някакви непреодолими участъци за човек с фобия от височини? Нещо подобно на Кончето да речем? Споменаваш въжета на Валявишки чукар, каква е трудността там? Гледах снимките, но когато не съм била на дадено място ми е трудно да си го представя само по снимка.


Мариана, относно водата - както и Люси е писала, около Бъндеришка порта също може да се напълни вода. Най-безводен е карстовия участък между върховете Албутин и Хвойнати, за което трябва малко по-голямо запасяване.
Относно маршрута - в горния пост съм писал съображенията си за него. Наистина не е нужно да се следва стриктно, особено ако не го съкращаваш, а обратното.
За билният участък Вихрен-Тевно езеро: непреодолими участъци няма, а който го е страх от мечки, не ходи в гората - с други думи: който има фобия от височини, не ходи по върхове и планини, а си стои в равнината. Wink
Но иначе ако сме по-сериозни - всички имаме някакви фобии, вкл. и от височина - но няма да им се даваме я. Smile
Та значи не мога да ти кажа доколко е сложен въпросния участък - всеки има различно виждане и усещане за "сложност, трудност" и т.н. Все пак Люси (Gamina) е маркирала малко по-трудните участъци. Аз се заигравах да минавам по всички чучки и жандарми по билото, някои от които са по-засукани, и като цяло отнемат и повече време - но пък в повечето случаи има подсичащи пътечки покрай тях.

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Фев 12, 2013 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Абе по-най-истински, ама не са.

Е-тата си имат точни маршрути, маркирани и поддържани от БТС в България. Тези маршрути далеч не са билни - дори на места минават по магистрални европейски пътища.

Твоето е билна вариация по протежение на българската част на Е4, очевидно по-трудна и абсолютно непригодна за обичайния поток от чужди туристи. За тях си трябва вода, подслон - хижи, добре поддържана маркировка и т.н.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 12, 2013 7:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво де ... тогава да добавим към маршрута: БИЛНА ВАРИАЦИЯ на маршрут Е4. Smile

И добре, че все още е непригодна за обичайния поток ! Wink

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Фев 12, 2013 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Niksi написа:
......че за мен разните Е-та (Е3, Е4 и т.н.) са най-истински, когато са максимално билни. В случая с Е4 съм се старал да следвам естествения гръбнак и орография на въпросните планини.


С това съм напълно съгласен. "НО" Явно Niksi има специално отношение към Пирин. Включил е вр.Пирин в маршрута, позаигравал се е с жандармите..... Каква несправедливост спрямо Рилските жандарми! Като разглеждах снимките останах с впечатление, че е минал х.Вада - ЦПШ - Йончево езеро - Римски друм - Кобилино бранище. Ами Седемте рилски езера и Мальовишките чукари!? Нещо този маршрут не ми се връзва с цялостната концепция.
Всеки си има виждане. Е аз ако тръгна по тази пътека някога не бих пропуснал тази част на Рила. В Пирин също няма да пропусна Кутело и Муратов например.....
Вто Фев 12, 2013 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Мда...относно Рила си прав - не навсякъде съм следвал така стриктно билото ... за разлика от Пирин (там преминах и през споменатите от теб върхове). Но пък рилското главно било не е така строго подредено, както пиринското ... и ако трябва да се следва изцяло, наистина ще трябват големи отклонения от т.нар. маршрут Е4.
Точно за споменатия участък има две вариации - през ЦПШ и Йончево езеро и през Мальовишкото било. И двата варианта са маркирани с указателни табели за Е4. Аз уж следвах логичния вариант през Йончево езеро - по-краткия и директен. Ако се следваше този през Рилски езера и Мальовишкото било, щеше да се направи един допълнителен полукръг - респективно едно голямо отклонение. Макар че спор няма - това било също си заслужава да се премине. Така че ако има следващ път, вероятно ще ползвам и тази втора, по-дълга вариация. В този ред на мисли следвайки стриктно рилското било, е добре да се направи и отклонение от Водни чал през Жандармите, Шишковица и Венеца в посока Рибни езера. Всичко това е за сметка на повече натоварване и дни обаче ...ноо - най-вече здраве да е (да ни слушкат крачката ... и особено коленцата)! Smile

По-здрави ... и до-скитане ! Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Фев 12, 2013 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Дойдохме си на думата Smile.
Не бях се замислял на вариант през Шишковица и Венеца, но определено си заслужава внимание, особено ако не се предвижда спане в х.Рибни ...
Колкото до Млльовица и 7-те Рилски Езера смятам, че са основни възли, поне спред WikipediA е така:
In the Rila and Pirin Mountains, it is not marked as such, but the main trail leading through those mountains, marked in red, should be followed. Coming from Verila, the trail enters Rila following the Saparevska Vada irrigation ditch. It passes through the Seven Rila Lakes area and then climbs onto the ridge passing Malyovitsa peak. It continues via the shelter Kobilino Branishte, the hut at Ribni Ezera and the hut Macedonia towards the Predel saddle which separates Rila from Pirin.


По-здрави ... и до-скитане !
Вто Фев 12, 2013 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за фото-разказа. Страхотно приключение е било Smile
Вто Фев 12, 2013 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За Пирин и аз мисля, че няма смисъл да се следва буквално маршрута на Е-4, а на места е по-добре да се мине по билото. Слизането към хижа Вихрен е много досадно, пък и до Тевно езеро така или иначе съм минавала по маркировката и ако мога да се справя ще ми е по-интересно да мина отгоре.
Вярно, че който го е страх от високото не трябва да ходи в планината Laughing Ама какво да се прави, явно съм мазохистка и ми харесва да се гърча от ужас по камънаците Rolling Eyes Laughing И ние страхливците сме хора, и ние душа и щеки носим Very Happy
А за Рила не съм съгласна, че има алтернативен маршрут през хижа Вада. Тези указателни табелки, които Niksi е видял не знам кой ги е сложил, но според мен са погрешни. Да, вярно е че има вариант, който минава през ЦПШ и Йончево езеро, но той пак е х. Ловна - х. Рилски езера - Раздела - Вазов връх - вр. Мальовица - х. Мальовица - ЦПШ - Йончево езеро - Римски друм - Кобилино бранище. Предполагам е предвиден заради организираните групи, защото до ЦПШ-то има път. Все пак ми се струва приемливо да се пропусне х. Мальовица и да се мине през заслон БАК, Купените и Попова капа, но връх Мальовица не бих пропуснала.
Абе чета го и аз този маршрут така, както дяволът чете Евангелието Laughing Където ми изнася може да се отклонявам, а където не ми изнася - не може Wink Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Фев 13, 2013 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Абе както писах по-горе на Кольо - май бъркате причино-следствените връзки около това Е4.
Е-маршрутите и Е4 конкретно са международни европейски маршрути, които улесняват туристи, решили да обиколят интересни места извън собствената си страна. Водят се walking routes или long-distance paths (далечни пешеходни маршрути), а не конкретно планински, още по-малко са специално билни и т.н.

Който иска да направи билен маршрут у нас, няма смисъл да следва Е4. Има варианти, които са далеч по-обхватни и "по-билни" от Е4.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 13, 2013 1:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
SakatOrel



Регистриран на: 09 Сеп 2014
Мнения: 71
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Прощавайте за намесата в старата тема.

Прехвърлям материали и за съжаление не успях да отворя нито един от споделените тук линк-ове, нито този от най-първото мнение, нито тези от пикаса-та, нито фейсбук връзката.

Аз ли бъркам някъде или вече са неактуални? Има ли ги някъде другаде?

_________________
Какво са очите ми без гледки?
http://peshanamore.blogspot.com/
Пон Мар 30, 2015 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
SakatOrel написа:
Прощавайте за намесата в старата тема.

Прехвърлям материали и за съжаление не успях да отворя нито един от споделените тук линк-ове, нито този от най-първото мнение, нито тези от пикаса-та, нито фейсбук връзката.

Аз ли бъркам някъде или вече са неактуални? Има ли ги някъде другаде?


Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка по Е4

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Май 22, 2015 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SakatOrel



Регистриран на: 09 Сеп 2014
Мнения: 71
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сърдечни благодарности Exclamation

_________________
Какво са очите ми без гледки?
http://peshanamore.blogspot.com/
Пон Май 25, 2015 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlink



Регистриран на: 19 Юни 2015
Мнения: 29

Мнение Re: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Алиботуш /по Е4 за 12 д Отговорете с цитат
[quote="Дженгала"]Здравейте,

чудех се в кой раздел да сложа линка, че става въпрос не за една планина, а за 5 и в крайна сметка избрах в този, че 2 от тях влизат тук - Верила и Алиботуш. Smile

В края на юли и началото на август успешно осъществихме поход по маршрута Е4 - описал съм го сравнително подробно със снимков материал тук

Не се отваря при мен,има ли друг начин да го прочета?
Чет Юни 29, 2017 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov