ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Рилските Траверси
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Рилските Траверси
Автор Съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Рилските Траверси Отговорете с цитат
Реших да пусна специална тема за Рилските Траверси.

Не че и преди не съм ги правил Мальовишкият и Мусаленският траверс, но отново им дойде реда. Този път те бяха отделени един от друг от един своево рода динамичен пирински траверс (виж темата: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=3088 ).

1. Мальовишкият траверс:
https://picasaweb.google.com/100945766607614725774/RILAMountainTheSoCalledMALIOVITCATraverse.
- Идеята бе да се прехвърлят всички върхове в района за едни ден, което щеше да стана - ама последната дума има времето - онова отгоре (метео-то). Така към 16 часа след започналият дъжд при вр. Орловец последва спускане и принудителна нощувка на заслон БАК.
Довършителната работа (с отбивка към Двуглав и Камилата) стана на следващият, неделен ден.

2. Мусаленски траверс:
https://picasaweb.google.com/100945766607614725774/RILAMountainTheSoCalledMUSALATraverse
- Доста популярен напоследък, особено в летния си вариант. Въпреки това е много добра еднодневна тренировка. Особено ако се движите по скалните ръбове. Но дори и по подсичащата пътека пак не е зле. Wink.

П.С: Като продължение могат в бъдеще да се добавят и други рилски траверси.

По-здрави ...и до-скитане ! Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Авг 09, 2011 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Отговорете с цитат
Хубави траверси!
Ако е живот и здраве, тези в Рила ще ги пробвам.
Снимките, макар и малки, са хубави (Канончето се е справило прилично)!
Пиринската тема е супер, но тия "котешки" ръбове вече не са за мен.
Поздравления, хубаво време при следващите разходки!
Сря Авг 10, 2011 1:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lauta rulez



Регистриран на: 21 Юни 2011
Мнения: 34
Местожителство: Джендем тепе

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, за да не отварям нова тема, бих попитал тукашните господа, които явно са минавали по мальовишките "траверси"- как става това, по дяволите? Вчера се прибрах от обикаляне из тоя вилает, и завчера ми дойде идеята минавайки през вр.Мальовица( бях тръгнал от Седемте Е. към Смрадливото) да не обикалям покрай х.Мальовица и така нататък, а да мина кат пич со все багаж по зъбера- Орловец, З.Зъб(кво му е злото?)Двуглав, Ловница, Г.Купен- към предела на Страшното и надолу към Кобилино бранище.
Признавам, че доста лаишки постъпих, неосведомявайки се дали и как се минава от там! Втора голяма грешка-мислейки си, че бързо се минава, нямах достатъчно вода, но това както и да е. Въпросът ми е- как води пътеката? Аз стигнах до Ловница(а дали съм стигнал до там или само до Двуглав?) по, така да се каже, южния склон. Поне тая козя пътека все от тази страна водеше. По едно време обаче, нещо пътечката "свърши"- тук пътечка, там пътечка-йок. Имаше една дебела халка стотина метра на изток(втората която видях по пътя) за обезопасяване, ма минаване по земя-mission impossible. Как се стига оттам до Големия Купен? Моля, някой да каже...
Чет Авг 25, 2011 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Криси



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 144
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много хубави снимки.
До колкото съм чувала оригиналният Мальовишки траверс минава през Злия зъб и от там директно с петдесетина метрово въже се слиза към премката с Ловница. Но и аз не съм го правила така до сега.
Чет Авг 25, 2011 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
lauta rulez написа:
Здравейте, за да не отварям нова тема, бих попитал тукашните господа, които явно са минавали по мальовишките "траверси"- как става това, по дяволите? Вчера се прибрах от обикаляне из тоя вилает, и завчера ми дойде идеята минавайки през вр.Мальовица( бях тръгнал от Седемте Е. към Смрадливото) да не обикалям покрай х.Мальовица и така нататък, а да мина кат пич со все багаж по зъбера- Орловец, З.Зъб(кво му е злото?)Двуглав, Ловница, Г.Купен- към предела на Страшното и надолу към Кобилино бранище.
Признавам, че доста лаишки постъпих, неосведомявайки се дали и как се минава от там! Втора голяма грешка-мислейки си, че бързо се минава, нямах достатъчно вода, но това както и да е. Въпросът ми е- как води пътеката? Аз стигнах до Ловница(а дали съм стигнал до там или само до Двуглав?) по, така да се каже, южния склон. Поне тая козя пътека все от тази страна водеше. По едно време обаче, нещо пътечката "свърши"- тук пътечка, там пътечка-йок. Имаше една дебела халка стотина метра на изток(втората която видях по пътя) за обезопасяване, ма минаване по земя-mission impossible. Как се стига оттам до Големия Купен? Моля, някой да каже...


Двуглав не ти е по пътя към Купена... но така като те чета може и да си отишъл до него.
Пет Авг 26, 2011 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
elena



Регистриран на: 11 Юни 2009
Мнения: 134
Местожителство: Г.ДЕЛЧЕВ

Мнение Отговорете с цитат
Много добре е представен пътеписа, както винаги , да е интересно на читателя и да анализира.Въпросът ми към NIKSI:за колко часа правиш
Мальовишкия траверс/ отдавна сме го замислили този еднодневен маршрут, но ни е необходимо доста време за предвижване до ЦПШ/.
Благодаря.Поздрави. Smile

_________________
В ПЛАНИНАТА Е КРАСОТАТА НА ЖИВОТА.
Пет Авг 26, 2011 8:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес MSN Messenger
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
На мен ми е интересно, с колко вода изкарвате един такъв траверс през лятото?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Авг 26, 2011 9:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Без вода Отговорете с цитат
Аз бих го изкарал без вода. Very Happy
Пет Авг 26, 2011 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
На мен ми е интересно, с колко вода изкарвате един такъв траверс през лятото?

Аз си нося вода/горнобанска, княжевска/ от София. Ако съм сам нося 2л., с дамата- 3/по- малко пие Laughing /. Това ми е за целия ден между 9- 12ч. ходене в голяма жега. Не доливам по езерата, а само ако се процежда от скали както е по пътя за БАК над втора мальовишка тераса. Поздравявам г- н Сотиров за снимките и доброто ходене с внуците но не съм съгласен, че не трябва да се носи вода. Да, наистина гадно се клати в раницата но последния път не заредих на Мусала вода, оставих си само половин литър за Трионите, малка Мусала и т.н. до лифта. За да не изпусна лифта се наложи да поддържам зверско темпо като почти тичах от хижата до лифта. Езикът ми залепна за небцето и вместо да искам вода от дамите, които ме чакаха на лифта само им показах шишето и жестикулирах. В колата винаги си нося по 5 литра.
Пет Авг 26, 2011 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Вода газим, но не пием Отговорете с цитат
Екскалибур, благодаря за хубавите думи. Много сме писали за водата в планината. Естествено всичко е индивидуално. Сигурен съм, че повечето хора имат нужда да изпият два-три литра по пътя. Веднъж бях на екскурзия до Мальовица с един прочут хималаец. Той пък си носеше мях с вода, от който цицаше по специална тръбичка. Айде, холан! Аз просто не изпитвам жажда. Не мислете, че ако ми се пиеше, щях нарочно да се мъча. Същото е и с децата. Минават покрай изворчета, но пият само по една глътка от шепата ми, колкото да я опитат. Не ги карам насила да жадуват, но не ги насилвам и да пият. Наистина ми се вижда неуместно при толкова води в Рила човек да носи минерална вода от София. По-хубава вода от рилската няма! Че софиянци нали уж от нея пием.

Кажете сега по същество, ако може и със снимка: как изглежда прекият път от Злия зъб и съседите му към Елени връх? Наистина ли е толкова непосилно да мине оттам обикновен турист като мен? Че и с деца? Защото иначе - надолу до втора тераса и пак нагоре - е бая терсене!
Пет Авг 26, 2011 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Вода газим, но не пием Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Кажете сега по същество, ако може и със снимка: как изглежда прекият път от Злия зъб и съседите му към Елени връх? Наистина ли е толкова непосилно да мине оттам обикновен турист като мен? Че и с деца? Защото иначе - надолу до втора тераса и пак нагоре - е бая терсене!

За мен трасето от Двуглав до Мальовица с гледките през Злите потоци и от мястото за изкачване на Злия зъб, горната част на общоизвестните Белия, Синия и Дяволския улеи са най- най Shocked Не бих рискувал дори в много хубаво време да прекарам оттам 6г. си дъщеря. Има стръмни участъци около пропасти, заобикаляне на скални чукчи, където дори раницата пречи. Ако нямаш ГПС трак можеш да загубиш пътеката между Петлите и Орловец, където има голямо снижение. По- разбиращите и ходили от мен казват, че по- лесно е Мальовица- Орловец, а не обратното. Във форума има много писано за минаването през Петлите. Аз гледах от един пътепис преди години на КАТ с NIKSI, също на W_SIANKATA.
Мое мнение, че не е там за децата. За теб не е проблем да го минеш този участък в сухо време без мъгли.
Успехи и в този район много внимателно, и само при хубаво време.
PS:Вода в този район на билото няма никъде или поне аз незнам. Последната вода е Еленино езеро под Мальовица, а от другата страна е много малкото езерце Бисквитката под БАК.


Последната промяна е направена от excalibur на Пет Авг 26, 2011 1:26 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Авг 26, 2011 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Разбрах! Отговорете с цитат
Първо ще се огледам сам.
Пет Авг 26, 2011 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lauta rulez



Регистриран на: 21 Юни 2011
Мнения: 34
Местожителство: Джендем тепе

Мнение Отговорете с цитат
slavei написа:
lauta rulez написа:
Здравейте, за да не отварям нова тема, бих попитал тукашните господа, които явно са минавали по мальовишките "траверси"- как става това, по дяволите? Вчера се прибрах от обикаляне из тоя вилает, и завчера ми дойде идеята минавайки през вр.Мальовица( бях тръгнал от Седемте Е. към Смрадливото) да не обикалям покрай х.Мальовица и така нататък, а да мина кат пич со все багаж по зъбера- Орловец, З.Зъб(кво му е злото?)Двуглав, Ловница, Г.Купен- към предела на Страшното и надолу към Кобилино бранище.
Признавам, че доста лаишки постъпих, неосведомявайки се дали и как се минава от там! Втора голяма грешка-мислейки си, че бързо се минава, нямах достатъчно вода, но това както и да е. Въпросът ми е- как води пътеката? Аз стигнах до Ловница(а дали съм стигнал до там или само до Двуглав?) по, така да се каже, южния склон. Поне тая козя пътека все от тази страна водеше. По едно време обаче, нещо пътечката "свърши"- тук пътечка, там пътечка-йок. Имаше една дебела халка стотина метра на изток(втората която видях по пътя) за обезопасяване, ма минаване по земя-mission impossible. Как се стига оттам до Големия Купен? Моля, някой да каже...


Двуглав не ти е по пътя към Купена... но така като те чета може и да си отишъл до него.


хе, хе...и аз незнам, кво и къде съм ходил...
тука, гледам, става дискусия, но пак не ми е ясно, дали някой е минавал траверсите от Елени връх през Петлите и от там вдясно през Орловец и така нататък към Големия Купен и Попова Капа? Дайте инфо, как и откъде и дали изобщо се минава от дясната страна...? тенкс
Пет Авг 26, 2011 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Криси



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 144
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Минава се, да. Само че от Злия зъб изобщо не се ходи до Двуглав , който се пада на юг (както си направил ти). Това е Двуглав, сниман от Злия зъб:



От Злия зъб се слиза или на рапел до премката с Ловница, или по пътеката към БАК и от там към Ловница. "Халката", която си видял, е на ПСС и е за рапели по южната и източната стена на Двуглав.

А, ето една снимка на Злия зъб и Двуглав от Ловница, вижда се и премката:




Последната промяна е направена от Криси на Пет Авг 26, 2011 3:46 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Пет Авг 26, 2011 2:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
lauta rulez написа:
slavei написа:
lauta rulez написа:
Здравейте, за да не отварям нова тема, бих попитал тукашните господа, които явно са минавали по мальовишките "траверси"- как става това, по дяволите? Вчера се прибрах от обикаляне из тоя вилает, и завчера ми дойде идеята минавайки през вр.Мальовица( бях тръгнал от Седемте Е. към Смрадливото) да не обикалям покрай х.Мальовица и така нататък, а да мина кат пич со все багаж по зъбера- Орловец, З.Зъб(кво му е злото?)Двуглав, Ловница, Г.Купен- към предела на Страшното и надолу към Кобилино бранище.
Признавам, че доста лаишки постъпих, неосведомявайки се дали и как се минава от там! Втора голяма грешка-мислейки си, че бързо се минава, нямах достатъчно вода, но това както и да е. Въпросът ми е- как води пътеката? Аз стигнах до Ловница(а дали съм стигнал до там или само до Двуглав?) по, така да се каже, южния склон. Поне тая козя пътека все от тази страна водеше. По едно време обаче, нещо пътечката "свърши"- тук пътечка, там пътечка-йок. Имаше една дебела халка стотина метра на изток(втората която видях по пътя) за обезопасяване, ма минаване по земя-mission impossible. Как се стига оттам до Големия Купен? Моля, някой да каже...


Двуглав не ти е по пътя към Купена... но така като те чета може и да си отишъл до него.


хе, хе...и аз незнам, кво и къде съм ходил...
тука, гледам, става дискусия, но пак не ми е ясно, дали някой е минавал траверсите от Елени връх през Петлите и от там вдясно през Орловец и така нататък към Големия Купен и Попова Капа? Дайте инфо, как и откъде и дали изобщо се минава от дясната страна...? тенкс

Струва ми се, че искаш някой да познае къде точно си бил? Пусни снимки, за да се види все пак Very Happy Иначе моята логика според написаното от теб е като на Slavei...Трасето от вр. Мальовица върви през Елени връх, Петлите , Орловец и свършва при Злия зъб и Двуглав. После трябва да можеш да летиш ако искаш да продължиш Laughing Между другото картата на Рила е три лева в Кауфланд...Но, за да продължиш към Купените и Страшното езеро с Голяма попова капа е необходимо да слезеш до БАК "Орловец", което е единствено възможно без осигуровки по един улей между Орловец и Злия зъб. И след като слезеш в ниското на БАК се започва едно изкачване на изток през Ловнишки превал към Ловница, после ловнишките игли и тогава Купените и Попова капа.
ПС: От южната и северна страна на Орловец се слиза бързо и за последно Wink .
Пет Авг 26, 2011 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov