ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на челник-headlamp
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на челник-headlamp
Автор Съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В един друг форум казват и за Petzl Myo RXP
Това бил първия светлик на фирмата с регулация.
Видях информацията и на него
https://www.fenix-store.com/product_info.php?cPath=92&products_id=645



Вижда се,че регулация има само на слабите режими като на последните два няма.Тая фирма поне е вече в 20 век някъде защото пишат за лумени не само за метри.Според тях 74 лумена са 64метра Фенерчето им издържа в регулиран режим един час при 74 лумена с 3!!! батерии АА,за сравнение фенерите на Феникс(просто една от няколкото сериозни марки,който са в крачка с новите технологии) издържат 2 часа при 180 лумена с 2!! такива батерии.Най-силния режим при Petzl Myo RXP 140 лумена,той вече не е регулиран и нещата са както при мамута, бавно отслабване на светлината.

С две думи силата на челниците не е в 120 часа/120метра,нито старото им поколение диоди,нито няколкото технически проблема,на които попаднах в същия форум,дължащи се на лоша изолация на кабелите(все пак говорим за челник от 100 долара,за 60 долара може да се купи първокласен фенер с тяло не от пластмаса а от алуминий с твърдо покритие,перфектна изолация и липса на 10см окабеляване,което да даде дефект).Просто в нерегулиран режим тези челници светят доста часове,но колко силно никой не казва точно.Но като се замисля то и Фениксите имат режим 9 лумена за 72 часа и ти с 2,а не 3 АА батерии.Дано скоро почнат да им слагат малко по-добри диоди и да спрат да наблягат на рекламни трикове като 120/120 ,то не че и сега рибата не кълве ама има хора,които сериозно се интересуват какво ползват.Ясно е какви са предимствата на челниците,но поне за сега от към материали и характеристики за тези пари отстъпват доста на съвременните фенерчета.
Чет Сеп 29, 2011 6:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
стражара



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 109
Местожителство: Монтана

Мнение Отговорете с цитат
Имайте напредвид, че новите челници Petzl Myo RXP харчат много батерии. Светят доста добре имат различни режими, но пак повтарям харчат за страх. С бат Ицо от Лом тествахме Мамут Зум(моят) и Petzl Myo RXP(на бат Ицо), като сложихме една и съща партида и марка батерии, които за момената са най-добрите батерии Енерджизер ЛИТИУМ. На третия нощен преход, неговия мина в авариен режим и накрая на прехода изтощи тотално батериите. Това беше на зимния ни преход в Рила февруари. Моят в момента още свети на дълъг лъч може би около 80метра и повече, но след още 4 нощни прехода и няколко нощни късни биваци. Вие сами си правете заключенията. А най-добре питайте как реве бат Ицо от него за батерии. Wink

_________________
БАИР БУДАЛА
Чет Сеп 29, 2011 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
стражара написа:
Имайте напредвид, че новите челници Petzl Myo RXP харчат много батерии. Светят доста добре имат различни режими, но пак повтарям харчат за страх. С бат Ицо от Лом тествахме Мамут Зум(моят) и Petzl Myo RXP(на бат Ицо), като сложихме една и съща партида и марка батерии, които за момената са най-добрите батерии Енерджизер ЛИТИУМ. На третия нощен преход, неговия мина в авариен режим и накрая на прехода изтощи тотално батериите. Това беше на зимния ни преход в Рила февруари. Моят в момента още свети на дълъг лъч може би около 80метра и повече, но след още 4 нощни прехода и няколко нощни късни биваци. Вие сами си правете заключенията. А най-добре питайте как реве бат Ицо от него за батерии. Wink


За другото може но за батериите не съм много съгласен да ти кажа честно чак най добрите,дори по добри и от POWEREX или Ansmann,хммм интересно звучи,но не тук мястото за обсъждане на тези теми.


Последната промяна е направена от bebo79 на Пет Сеп 30, 2011 12:53 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Сеп 30, 2011 12:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
стражара



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 109
Местожителство: Монтана

Мнение Отговорете с цитат
bebo79 написа:
стражара написа:
Имайте напредвид, че новите челници Petzl Myo RXP харчат много батерии. Светят доста добре имат различни режими, но пак повтарям харчат за страх. С бат Ицо от Лом тествахме Мамут Зум(моят) и Petzl Myo RXP(на бат Ицо), като сложихме една и съща партида и марка батерии, които за момената са най-добрите батерии Енерджизер ЛИТИУМ. На третия нощен преход, неговия мина в авариен режим и накрая на прехода изтощи тотално батериите. Това беше на зимния ни преход в Рила февруари. Моят в момента още свети на дълъг лъч може би около 80метра и повече, но след още 4 нощни прехода и няколко нощни късни биваци. Вие сами си правете заключенията. А най-добре питайте как реве бат Ицо от него за батерии. Wink


За другото може но за батериите не съм много съгласен да ти кажа честно,чак най добрите,дори по добри и от POWEREX или Ansmann,хммм интересно звучи,но не тук мястото за осъждане на тези теми.

Това са най-новите и за момента единствени батерии незареждаеми ЛИТИУМ батерии "АА". Повтарям незареждаеми. Издържат на големи минусови температури, за разлика от всички останали алкални батерии. POWEREX или Ansmann все още нямат такива батерии, говорим обаче за АА незареждаеми батерии. Имам от тези марки батерии, презареждаеми вече повече от 2 години и то най-добрите й модели, но не съм чак очарован от тях. За съжаление, като видят усетят нощния зимен студ капацитетеа й пада повече от половината и умират до сутринта и то при батери зареждани не повече от 10 пъти. Последния голям тест на презареждаемите ми батерии на Ансмън 2850 по скъпия модел умиряха на ГПС за една зимна нощ, февруари в Рила, а през лятото изкарвам два пъти повече. Мога да кажа, че бях възхитен от един комплект батерии Варта, но произведени в Герамния и бяха почти два пъти по-скъпи от същите но китайски. За съжеление след дълга служба ги загубих в планината и по точно моето куче ги отмъкна да си играе и повече не ги видях. Laughing

_________________
БАИР БУДАЛА
Пет Сеп 30, 2011 12:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
bebo79 написа:
... чак най добрите,дори по добри и от POWEREX или Ansmann,хммм интересно звучи,но не тук мястото за обсъждане на тези теми.

Ами да, по-добри са... и са два пъти по-леки.Пак уточнявам, че става въпрос за НЕзареждаеми батерии, а вероятно ти говориш за зареждаеми, така че не можем да ги сравняваме.Всъщност въпросните енергайзери, държат почти двойно от всяка една зареждаема, ама са доста скъпи, но предимствата й в студ са безпорни, а теглото им е изумително.
Пет Сеп 30, 2011 9:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
torah написа:
Доколкото знам при диодното осветление не се препоръчват зарядни батерий, защото ги скапват бързо. Wink

....и както е известно, зарядните батерии не са с напрежение 1,5V.
Пет Сеп 30, 2011 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
стражара



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 109
Местожителство: Монтана

Мнение Отговорете с цитат
По принцип незареждаемите ако са точно 1.5волта още нови ги отпиши. Повечето нови качествени алкални батерии държат около 1.65волта, а Енерджизера Литиум 1.7волта. Измервано в годините преди всяко поставяне на нови батерии в челниците. Но говорим за качествени алкални батери на реноминирани фирми.

_________________
БАИР БУДАЛА
Пет Сеп 30, 2011 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
стражара написа:
По принцип незареждаемите ако са точно 1.5волта още нови ги отпиши. Повечето нови качествени алкални батерии държат около 1.65волта, а Енерджизера Литиум 1.7волта. Измервано в годините преди всяко поставяне на нови батерии в челниците. Но говорим за качествени алкални батери на реноминирани фирми.


Какви трябва да са тогава ?
Съб Окт 01, 2011 9:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1gjd



Регистриран на: 30 Мар 2011
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Може ли някой да даде някакви отзиви за челник Led Lenser H7 ? Изглежда доста добре, и е доста мощен - единственото мое притеснение е дали батериите ще държат достатъчно дори при намален интензитет на светлината.
Вто Яну 17, 2012 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
lz1gjd написа:
Може ли някой да даде някакви отзиви за челник Led Lenser H7 ? Изглежда доста добре, и е доста мощен - единственото мое притеснение е дали батериите ще държат достатъчно дори при намален интензитет на светлината.


http://www.bulforums.com/metalblade/viewtopic.php?f=48&t=1595
Вто Яну 17, 2012 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1gjd



Регистриран на: 30 Мар 2011
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
А бихте ли препоръчали някой челник, бях се спрял на два модела :
Petzl Tikka XP2 но четох че не бил много подходящ за хора носещи очила (като мен)
Black Diamond Spot - този ми се струва доста добър но не ми харесва това че лъча който прави има тъмен участък в средата.

Та все още търся добър вариант на поносима цена.
Чет Яну 19, 2012 12:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Лазер Отговорете с цитат
Нито е челник, нито е фенер, ама свети, та затуй ще го упомена тук, да не отварям нова тема. Купих си лазер. Дълго търсих малко червено лазерче за ключодържател. Трябва ми вместо показалка за дъската. Търсих го по всякакви специализирани книжарници и компютърни магазини, докато най-накрая една продавачка ми каза, че ще го намеря в магазините за 1 лев. Оттам и си го купих (е, струваше 2-3 лева, но пак беше без пари за такава играчка). Аз обаче реших, че трябва да имам и зелен лазер. За мое учудване такъв вече не намерих никъде. За щастие един колега използваше зелен лазер и ми реши проблема: купил го от Халите. Вътре откъм ул. "Вашингтон" има малък щанд с огромно разнообразие от "играчки" за големи: от дискове на нинджи до бинокли (за тези, които се интересуваха в другата тема), спрейове против насилници, всякакви ножове, та и зелени лазери. Цена 39 лева. По-късно видях, че по нета предлагат и по-евтини. Ползата от такъв лазер в планината може да бъде голяма, ако не дай си Боже, човек се изгуби нощем и трябва да подаде сигнал за бедствие. Дори да стреля, трудно някой ще разбере защо се стреля и откъде точно се стреля. На много места в планините няма GSM-връзка. Викането е слабо и твърде изтощително. А този лазер хвърля зелен лъч до небето и за разлика от червения (който е и десетки пъти по-слаб), вижда се не само "зайчето" в края, но и цялото протежение на лъча. Това позволява той да се проследи от километри. Ако двама души загубят връзката си, чудесно биха могли да се намерят, като светят към небето. Може да се предават и сигнали SOS, стига някой да включи и да реагира. С една дума, дали не е уместно и един лазер от стотина грама да влезе в раницата? И помнете: НИКАКВО СВЯТКАНЕ В ОЧИТЕ! ОСЛЕПЯВА СЕ БЪРЗО, НО МЪЧИТЕЛНО!
Вто Мар 06, 2012 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Лазер Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Нито е челник, нито е фенер, ама свети,
....

Идеален куче-, мечко-, въобще дзверо-гон.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Мар 06, 2012 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Дзверогон Отговорете с цитат
Абе това за мечките и аз си го помислих. Малко трудно обаче ще се фокусира лъчът баш в окото на мечката, освен ако тя не се прави на умряла. Rolling Eyes Но ще взема да опитам първо върху кучета. Cool
Вто Мар 06, 2012 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
MYO XP . http://www.stenata.com/feneri-i-chelnitsi/feneri/produkti/myo-xp Снощи го пробвах от блока и наистина лъча разцепи короната на едно дърво на стотина метра разстояние. Със сигурност първите батерии ще ги изхабя докато му се нарадвам. На инструкциите с които се продава пише че може да се ползва само с алкални батерии AA LR06 от 1.2 до 1.5 волта, а в инструкциите за продукта на фирмата(пик 3000) която ги внася пише че освен с алкалните може и с акумулаторни NiMH батерии. Кое ли е вярното. Литиевите са забранени. Каква е разликата между AA LR03 и AA LR06 ?

Как се справя челника?
Бях чул за някакъв проблем с кабела при единични бройки?

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Вто Апр 24, 2012 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Следваща
Страница 3 от 15

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov