ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на челник-headlamp
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 13, 14, 15  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на челник-headlamp
Автор Съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
е не съм чак толко руса Tooth

_________________
www.summitsweb.com
Пет Юни 21, 2013 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
freesky



Регистриран на: 20 Юни 2013
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Танкс за инфото mircho!


Дилемата е трябва ли челника да е чак с IPX-7 водоустойчивост...!?!

IPX-4 достатъчно ли е за планинарстването или..


Не знам колко е читаво инфото, просто първото удобно обяснение в нета:
IPX Standard Code Meanings
.....
IPX-3
Protected against spraying water - Water spraying up to 60 degrees from vertical at 10
liters/min at a pressure of 80-100kN/m2 for 5 min.

IPX-4
Protected against splashing water - Same as IPX-3 but water is sprayed at all angles.


IPX-7
Protected against water immersion - Immersion for 30 minutes at a depth of 1 meter.

IPX-8
Protected against water submersion - The equipment is suitable for continual submersion in
water under conditions which are identified by the manufacturer.
Сря Юли 10, 2013 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Някой да има впечатление от този модел на Silva http://silva.se/products/sport/trail-runner, че са го пуснали с добро намаление в спортдиректа и му се чудя....

Всъщност се чудя трябва ли ми толкова скъп челник, при все, че китайските, които ползвам, по светлина бият повечето petzel-и, ама пусто тоя изглежда много хубав... Very Happy
Пет Окт 18, 2013 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Лидълски за 11 лева. Прави всичко, което е нужно от челник. Свети добре, има и "дежурно" осветление. Не пере, не готви и не чисти, ама май не е и нужно. А, да, другото, което не прави, е че не яде батерии.

ПП Разбира се, не се опитвам с него да гледам от Черни връх каква е хавата на Мусала нощно време.
Съб Окт 19, 2013 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Whiskey



Регистриран на: 08 Юни 2014
Мнения: 41

Мнение Отговорете с цитат
Позволявам си да използвам тази тема, тъй като не открих друга подходяща, в която да попитам какъв тип челник е удачно да се купува. Става дума за такъв, адекватен на ситуация, в която се излиза много рано сутрин или малко си позакъснял вечерта. Не става въпрос за нощни преходи, пещерни изпълнения и т.н. Гледам в Ebay има интересни предложения с диоди на cree на добри цени... подходящи ли са, дайте изобщо някакъв акъл Smile.
Пет Яну 23, 2015 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
идеален
http://www.namaste-bg.com/productdetails.aspx?id=433
Пет Яну 23, 2015 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Аз си купих скоро този челник. Според мен е бюджетно решение, което ще върши работа.
Има и на черният диамант. Този свети с повече лумена и по далеч. Имаше ги налични в Декатлона до Икеа. Също има още няколко вида други челници, напр. на ениргинайзер, а те правят хубави батерии Smile
Съб Яну 24, 2015 10:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение Отговорете с цитат
Ей тук - http://www.outdoorgearlab.com/Headlamp-Reviews?n=15&sort_field=#compare
има отлична статия за избор на челници, ведно със сравнителна таблица. Приятно четенеSmile .

Лично аз имам този - http://www.outdoorgearlab.com/Headlamp-Reviews/Petzl-Tikkina-2
и този - http://www.outdoorgearlab.com/Headlamp-Reviews/Petzl-Tikka-XP-2
доволен съм и от двата.
Съб Яну 24, 2015 6:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
n3Tk0



Регистриран на: 14 Яну 2014
Мнения: 51

Мнение Black Diamond Spot Отговорете с цитат
Да споделя и моя опит. От няколко месеца имам Black Diamond Spot 2014 модел. Един бутон за всички опции. Има "touch" зона, която го активира на 130 лумена, Burst mode. След първия час на работа дължината на светлиния сноб пада, тъй като батериите падат. Аз лично повече от 16-18 часа с едни батерии не карам, почва да става твърде тъмен, ако е за къмпинг няма да има проблем, но за преходи вече ми идва тъмен, обичам да виждам на далеч. Лично на мен, август месец ми дойде на 60лв, тъй като германците от който го поръчах нямаша стария и ми пратиха новия модел. Wink Тук, сигурно ще ми върнат парите. Лично на мен супер много ми допада опцията за намаляване на светлината, когато сме на маса и няма ток, е идеално, че не вадя очите на другите и пак си светя на бяла светлина.

Интересното е, че все още седи в сайта на магазина, от където го взех. Black Diamond Spot 2013, а пристигна Black Diamond 2014 - Доставка в Германия, и по-късно ми го донесоха.
Нед Яну 25, 2015 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Аз нямам голям опит с челници, понеже предпочитам фенери.
Обаче имайки предвид какво правят жълтите с фенерите, мисля, че марки като Petzl, Black Diamond, Energizer и останалата част от топ-фирмите за оборудване просто са развели бял флаг в тази насока.
Имам предвид "марковити" жълти като Olight, Fenix, EagleTak, Nitecore.
Моделите на така познатите ни стожери в туристическата екипировка поне на мен ми изглеждат нелепо на фона на технологията и хъса, който хвърлят жълтурите в тази насока.

Иначе аз имам един Petzl Myo XP но от години седи някъде зарит в склада с ялови покупки.
Не че не работи - просто аз предпочитам източника на светлина да ми е в ръцете.
Или ако не е да може това да се случи с едно единствено движение без да се налага да свалям раницата за да вадя "съоръжението".

Колкото до лидълските... Аз от плод-зеленчука сравнително отговорно оборудване не ща.
Манджа - може. Тя до няколко часа така и така ще се търкаля в храсталака Laughing
Нед Яну 25, 2015 6:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
ifcho



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Марковите китайски фенери като цена за количество светлина са наистина напред. За сериозни експедиции надали бих им се доверил обаче.

Тъй като исках да закупя челник/фенер за многодневен преход доста се оглеждах в Петцл, но в крайна сметка се отказах, тъй като челниците им в моята ценова категория (<100лв), имаха един или друг недостатък - слаби, със странен набор от батерии, и т.н.

В крайна сметка се спрях на Armytek Tiara A1 - компактно и леко фенерче (52грама), което става и на челник. Захранва се от една АА батерия, което беше основното ми изискване, за да не се налага носенето на различни батерии за GPS-а и за фенерчето. Този модел поне като го купувах беше най-мощното фенерче захранвано от 1АА батерийка - над 250 лумена на най-мощният режим.
Съб Фев 28, 2015 3:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Не е добра идеята за захранване с 1 батерия - сравнително малко рънтайм.
Тук бях писал в тази връзка.
За вървене не ти трябват много лумени, 100 са предостъчни стига да има дифузер за да не свети в точка.
Това, което си показал в последното отношние е супер.
Ако приемаш съвети, оптималното съотношение размер/рънтайм са 2 х АА.
Има сравнително добър избор на такива фенери, Olight S15 или St25 например са такива.
Първият е с 1 х АА но могат да се монират допълнително до 2 удължителя като може да поеме в тоя случай до 3 х АА. Рънтайма отива на гарантиран 24ч. нон стоп.
Вторият е твърдо и само 2 броя АА.
Другите "фабрики" като Fenix и Nitecore също имат еквиваленти.

На почти всички обаче им трябва дифузер от този тип - иначе светят доста концентрирано.

Ако държиш непременно да ти е на глвата ей тая лента е страшно функционала и универална.

Повечко пари ще дойде но е много по-практично.
И не по-малко надеждно, с пъти по-здраво от Petzl, по-универсално и то без компромис, освен с цената!
Съб Фев 28, 2015 6:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
ifcho



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Съгласен съм с теб за рънтайма, но аз основно исках да е максимално леко, за да става и за тичане понякога, а по преходите тъй или иначе гледам да не замръквам , а и нося допълнителни батерии.

Ще имам предвид коментара ти де, и ще споделя отзиви по натам след като добия малко опит с него.

Поздрави.
Съб Фев 28, 2015 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Имай предвид, че е възможно да не постигне максималната яркост с АА елемент.
Повечето от тези хибриди го правят само с LiIon 14500 на 3.6V.
Но пак казвам, че при преход, за движение и 100 лумена са в излишък.
И с 500 да свети само хабиш ток без реална нужда от такъв интензитет.
Според разни фактори би трябвало да свети между 2.5 до 3 часа на 70 лумена.
На колко пари идва тук това между другото?
Съб Фев 28, 2015 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Хах, такива подробности, че все едно го продаваш!
Цифрите са едно, реалностите - съвсем друго.
Лаченият пасаж за константната светлина само да ти кажа, че е функция на всеки драйвер, ако го има.
А този челник определено има, тоест не е някаква екстра.
Освен това не е съвсем истина в аспекта на реалностт-а Very Happy
Но иначе изглежда добър, де.
Аз лично не харесвам в него типа на акумулатора, както и гладкият рефлектор.
И като цяло не харесвам челници ама това е друга тема Smile
Вто Мар 10, 2015 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 13, 14, 15  Следваща
Страница 7 от 15

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov