ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Обувки за дълго вървене по асфалт

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Обувки за дълго вървене по асфалт
Автор Съобщение
Rocknmather



Регистриран на: 25 Апр 2022
Мнения: 8

Мнение Обувки за дълго вървене по асфалт Отговорете с цитат
Здравейте,

След около месец ми предстои престой от 3 седмици в Англия, като най-вероятно всеки ден ще имам вървене от 30-40 километра предимно в градски условия и по асфалтови (междуградски) пътища. Никога не съм имал специализирани обувки за какъвто и да е бил вид туризъм, миналата година като направих нещо подобно за една седмица през лятото със зимни обувки (избрах ги, защото са стабилни, което ми беше необходимо, тъй като маршрутът ми включваше и няколко необезопасени пещери), после ме боляха ходилата. Имате ли някакви препоръки? Чух добри думи за Добрев, но тъй като нямам опит - се допитвам до вас за тип обувка (trekking/hiking/walking... не съм сигурен кое ми трябва), марка и модел.

Този път няма да има пещери, най-много някоя лека екопътека Smile Всичко останало ще е градски условия/асфалт и ще е доста като разстояние, тъй че се надявам на препоръки за обувки, които щадят ходилата.

Благодаря предварително!
Пон Апр 25, 2022 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей !
Имам някакъв проблем с подбиване на петите и от няколко години си пробвам различни варианти. По цял ден съм на крак и навъртам по10-15 км . Първо пробвах с Норт Фейс - не се получи , въпреки стелката Ортолайт . Следващия опит беше с прехваления Саломон - една идея подобрение , но не достатъчно . Трети и за сега успешен опит - Асикс , някаква подметка с гел се води , значително по- добре си усещам краката в края на деня . Имат и модели с Гор- Текст . Не знам едни стелки с гел , дали не са добро решение , аз не съм пробвал...
Пон Апр 25, 2022 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Миналото лято правих преход с доста ходене по асфалтови пътища и чудесна работа ми свърши обикновена маратонка за бегачи на Adidas. Duramo 5 е модела. Нарочно избрах нея, защото е без мембрана и диша добре. Дори след близо 20-на км по асфалт - краката ми се чувстваха добре.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Апр 25, 2022 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Да не ставам дървен философ, ама ако на равен асфалт имате проблеми.... имате проблеми. От много години по асфалт ходя с нещо средно между маратонки и обувки. 24.90 лева Кечуа или нещо такова от Декатлон. Има ги и с номер 48, което е важно за мен. Вършат и работа едни маратонки на Мат Стар или както там се изписват. Също има големи.
Аз вече одъртях, над 120 кила съм и пак 10 километра равно не са проблем с елементарни папуци.
Пон Апр 25, 2022 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rocknmather



Регистриран на: 25 Апр 2022
Мнения: 8

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички, които се включиха до този момент!

@tomaraya, ще пробвам тези модели на Asics с гел. Ще пробвам и адидаските, които @Svetlix препоръча.

@tortomanin - на мен не ми е проблем да извървя 10 километра на асфалт. Миналата година през лятото в продължение на десетина дена всеки ден вървях 20-35 километра с може би неподходящи обувки (тежки, зимни). Странното е, че изпитвах болка в ходилата не при вървене, а при седене! Буквално нямах търпение да стигнем от точка А до точка Б с колата, защото седенето ме измъчваше, а след това като почвах да вървя и всичко минаваше... при лежане също нямах проблем, само при седене. Странно наистина.
Сега ме чакат петнайсетина дни по 30-40 километра на ден без почивка (за щастие без кола/седене) и искам да се подготвя по съответния начин. Пък и много обичам екопътеки (макар и да съм минавал предимно по-айляшките на Витоша), нека се "поглезя" с едни туристически обувки, макар и по-нисък клас. Smile Че досега винаги съм си ползвал градските маратонки/кецове за такива преходчета (което не ми е правило проблеми).

Отворен съм и за още предложения.
Пон Апр 25, 2022 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти, според мен бегачески маратонки, както са ти казали и по-горе. Лекота, удобство. Ако си от София може да отидеш до Рънинг зоун - продавачите са много компетентни и най-малкото може да получиш добри съвети Wink Успех
Пон Апр 25, 2022 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Rocknmather написа:
@tomaraya, ще пробвам тези модели на Asics с гел. Ще пробвам и адидаските, които @Svetlix препоръча.

Отворен съм и за още предложения.


Моделът, който съм ползвал е стар, но е добър ориентир към какво да се ориентираш горе-долу. Не забравяй да следваш правилото за половин номер по-голяма обувка. Както и задължителното разтъпкване преди да почнеш със сериозното ходене/тичане.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Апр 26, 2022 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди броени дни си купих от Humanic в The Mall обувки Skechers Sport with memory foam. Цена 119.95 лева. Целта е същата - дълги градски разходки.

Тествах ги из София. Първата пробна разходка с чисто новите обувки, обувани за първи път, бе 26 километра:
http://www.lz1fw.com/misc/skechers.jpg
По време на разходката краката ми се чувстваха превъзходно.

Като забележка: чорапите накрая бяха съвсем леко влажни. Има вероятност този модел да не "диша" достатъчно.

И като споменах чорапите избора им хич не е за пренебрегване. Хубаво е да са мекички и гладки Smile


Последната промяна е направена от lz1fw на Сря Май 18, 2022 5:22 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Май 16, 2022 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Това с обувките е малко индивидуално. Например, колега по-горе е писал, че с The North Face не му е било комфортно. Аз пък повече от 10 години само с такива маратонки ходя и са ми супер удобни на всякакъв терен (градове, планини, вулкани). Просто трябва да пробваш кое е най-удобно за твоя крак.
Сря Май 18, 2022 3:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov