ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на трисезонни обувки за топлото полугодие.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на трисезонни обувки за топлото полугодие.
Автор Съобщение
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 73

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за включването Croc ! На мен също тези подметки с дупки не ми вдъхват доверие дори от елементарна гледна точка - почистването им.
LA Sportiva ТХ5 GTX също много ми хареса, а сега установявам и че не е много по-тежка от Bestard Travessa и се явява доста добър избор. Не съм имал обувки от тази марка и не съм наясно съответства ли номерацията им?
Пон Юни 24, 2019 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
kartechar написа:
Благодаря за включването Croc ! На мен също тези подметки с дупки не ми вдъхват доверие дори от елементарна гледна точка - почистването им.
LA Sportiva ТХ5 GTX също много ми хареса, а сега установявам и че не е много по-тежка от Bestard Travessa и се явява доста добър избор. Не съм имал обувки от тази марка и не съм наясно съответства ли номерацията им?


Не знам как стоят нещата при различни модели на LA Sportiva , много зависи от самия калъп....преди време носих Crossover и той беше леко умален,но това беше преди много години.

Мога да кажа ,че при Гармонт има осезаема разлика в моделите.

Най добре е ако може някъде да пробваш модела който те интересува.
Пон Юни 24, 2019 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
bebo79 написа:
Най добре е ако може някъде да пробваш модела който те интересува.

Задължително има съществени разлики, при Бореал и Бестард размерите са напълно съвместими но Ла Спортива са умалени в сравнение с тях

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Юни 24, 2019 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 73

Мнение Отговорете с цитат
А тези: http://www.adventure-shop.bg/product/611/OBUVKI-SALEWA-ALP-TRAINER-MID-GTX-63432.html?ref= дали са удачен избор?
Вто Юни 25, 2019 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
kartechar написа:
А тези: http://www.adventure-shop.bg/product/611/OBUVKI-SALEWA-ALP-TRAINER-MID-GTX-63432.html?ref= дали са удачен избор?

Аз лично не се доверявам на обувки с толкова много шевове и найлон по тях Laughing, може да не са цяло парче кожа и тн. но поне велурче.
https://www.sportdepot.bg/product/lowa_obuvki_renegade_gtx_mid-N_310945-9748-basic.html?i=4269 има и цветови избор.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Сря Юни 26, 2019 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Същия модел се продаваше в Декатлон. Гледах ги те и те са с много шевове и парчета. Не ми харесаха за тези цена. Не знам може и хубави да са иначе.
Сря Юни 26, 2019 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
kartechar написа:
А тези: http://www.adventure-shop.bg/product/611/OBUVKI-SALEWA-ALP-TRAINER-MID-GTX-63432.html?ref= дали са удачен избор?


Прекалено гъзарски, мрежести,"връзки с катерачен профил"...Приличат ми на еднодневки. Пък цената не е ниска.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Юни 27, 2019 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 73

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички, включили си с мнения и препоръки по моето питане Croc ! Вчера поръчах https://www.alpinsport-bg.com/%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B0/%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8/%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8/%D0%BC%D1%8A%D0%B6%D0%BA%D0%B8-%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC-la-sportiva-tx5-gore-tex-brown?filter=2 и днес пристигнаха, но още не съм ги взел от куриера, защото отсъствам от града. Дано не съм изтеглил късата клечка Very Happy !
Чет Юни 27, 2019 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
kartechar написа:
Благодаря на всички, включили си с мнения и препоръки по моето питане Croc ! Вчера поръчах https://www.alpinsport-bg.com/%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B0/%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8/%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8/%D0%BC%D1%8A%D0%B6%D0%BA%D0%B8-%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC-la-sportiva-tx5-gore-tex-brown?filter=2 и днес пристигнаха, но още не съм ги взел от куриера, защото отсъствам от града. Дано не съм изтеглил късата клечка Very Happy !


Честито , със здраве да си ги ползваш.
Гледах ги от вън , малко са по евтини но не е кой знае колко ,дано си уцелил добра партида и да нямаш проблеми със тях.
Чет Юни 27, 2019 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 73

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря!
Чет Юни 27, 2019 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 73

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Пиша отново, за да споделя първи впечатления от новозакупените обувки. В неделя ги разходих до Видимското пръскало. Пътят до водохващането е каменист, самата екопътека си е типично планинска, а от площадката към водопада е както дойде Very Happy . Обувките се справиха чудесно. Кожата е мека, подметката е гъвкава, като същевременно абсолютно "безчувствена" при стъпване върху остри камъни. Ортолайт стелките може би също допринасят за комфорта при ходене. Добро впечатление прави стабилната поддръжка на глезена, както и отличното сцепление върху мокри и сухи камъни. При драпането към водопада се отчупи ръбеста скална плоча, която удари кокалчето ми от вътрешната страна на проблемния глезен, като успя да протрие плата на омекотената част, но благодарение на нея кракът ми не пострада Rolling Eyes . Обувките са сравнително леки, във вода за тест не съм газил, а след прехода краката ми не бяха потни. Доволен съм от избора си и смятам, че и занапред Ла Спортивата ще се държи подобаващо! Ако някой се заглежда в модела, бих го препоръчал !
Вто Юли 02, 2019 8:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stascko



Регистриран на: 20 Авг 2017
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, имам намерение да сменя сегашните си Alpina Cromo Mid (които след около година при сгъвката на борда се разпориха) и бих искал да узная дали някой във форума е имал опит с този модел Salewa:
MTN Trainer Mid GTX

Благодаря.
Вто Юли 16, 2019 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joro_bayern



Регистриран на: 21 Май 2014
Мнения: 2
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, искам да попитам за модел обувки на La Sportiva https://www.lasportiva.com/en/footwear-man/mountaineering/trango-tech-gtx. Стават ли за трисезонни по нашите планини или не? Притеснявам се дали няма да е прекалено топло лятото с тях.
Чет Юли 25, 2019 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Има писано за тях в този раздел на форума.
Сря Юли 31, 2019 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 204
Местожителство: София

Мнение Качествени, удобни дву-трисезонни 1-2 дни хайкинг Отговорете с цитат
Здравейте,
Tърся си качествени планински обувки. От високия клас (или средно висок), Хайкинг 1-2 дни... до ранна есен (BG). Нещо за леки и средни маршрути, пътеки... за начало.
Реших да не взимам един чифт (универсални), а (поне) два:

- дву-трисезонни (за топлото полугодие) - за средни и по-високи райони. Държа да не е с твърда подметка (пета) - за по-добро поемане на вибрациите при спускане. Да захващат добре камъните (vibram). нещо с Eva или друг материал.
- ниски, дишащи (или Mid): за леки трипчета, разходки (hiking) на Витоша и по-ниска планина (основно лято/есен), дори без мембрана.
- до 350-400г.
Може и от чужбина /недостатък - "няма" да имам тукашна гаранция/.

Дишащи, по-скоро кожа/кордура отколкото цяла кожа. Подметка от няколко слоя за омекотяване. И с удобни/ортопедични стелки - за да не пропада надлъжния свод. (последното може да се промени с индивидуални стелки). Не се спомням дали Фитуела бяха с тясна пета или по-скоро Garmont - Rambler - както ходя отпуснато понякога, от едно камъче ще си сгъна глезена с такива...

Колебанието при избора идва и от това какъв номер да взема.
За тези (по-топли) сезони - с какъв чорап трябва да се пробва (дебелина...пробвах с не най-тънките ми памучни) и четох в статията в Уикипедия - се обърках повече - да разбирам, че трябва да са 0,5 номера по-големи (т.е. 0,7см) според тази статия/таблица ?!
- обувки за преходи с голяма денивелация на слизане за лятното полугодие се избират
с половин до един номер по-голям от точния Ви номер;
- обувки за преходи с голяма денивелация на слизане
за зимното полугодие се избират с един до един и половина номер по-голям от точния Ви номер;
- обувки за леки преходи без голяма денивелация на слизане се избират по-точни.


Та, тези няколко седмици изпробвах няколко марки и засега води Скарпа, но се колебая между 3 модела - според вас за кои терени/сезони в нашите планини стават? Засега зимата не ми е приоритет.

MOJITO HIKE PLUS ми е най-удобната (най-вече ми хареса абсорбираща пета), но май са за по-леки преходи (в hiking секцията са им)?! И са леки! 500г. И са набук (а не велур), но предполагам е под 2мм. Отделно връзването до челото е много удобно може да си регулираш по цялата дължина стягането.
ZG LITE GTX - по-твърда пета, но пак абсорбират. +100г (605г) спрямо горните и са 1см по-високи над глезена. По-сериозни изглеждаха (не са в хайкинг сектора).

KAILASH TREK GTX 640г - почти същата подметка (една идея по-твърда може би), повече кожа и малко по-тежки от ZG lite ( 640г), но за лятото ще са тегави?! Имат и lite версия - сходна с ZG lite (в Basecamp не се предлага)
-----------------

Lowa Renagade Country of Origin: Slovakia, 550g
Наистина са удобни, добра подметка, само дето нямат борд. Бях между два номера... в чуждите сайтове видях че имат и wide версии, но са скъпи и няма да имам гаранция, тук пък не предлагат (то почти не са останали номера...) Доста технологии имат.
-защо ми се струва, че е за лайт хайкинг + градска зима?
Ако спечеля още някой ваучер за Спорт депот Laughing - може да се замисля и за тях. За какви терени сезони са подходящи? Идеята е да си купя по-натам друг модел, но да не се припокриват.

Засега се колебая между Mojito Hike plus и ZG Lite.

-----
Опитах и две три на La Sportiva: Tx4 Mid GTX беше с подметка която почти усещах теракота под тях... а и са Китай. Другия модел BOULDER X MID на който разчитах се оказа и той с кофти подметка - усещах неравност от рязкото изтъняване на подметката на нивото на основата на палеца (контактната част на ходилото) - сякаш са слепени две подметки с различна височина и тотално се отказах от марката. LA Sportiva ТХ5 GTX не съм пробвал.
-----
FITWELL BIG WALL TREK ми направиха добро впечатление - made in Italy, Weight 545 gr, 3 layers waterproof Event®
- удобни са, но конкретния модел мисля че идва по-топъл за целите. Може би за есенно-зимна ще я потърся пак.
BIG WALL LIGHT 509г , по-дишащ? Но тази гума няма ли в даден момент да пречи на дишането (като свърши мембраната)?
https://www.fitwellsrl.it/en/collezioni/Hiking~7/BIG_WALL_LIGHT~95
----
Може да направя още един опит с друга марка, понеже моят номер е вече почти изчерпан (Скарпа Mojito, ZG lite и Lowa) и трябва тези дни да реша... а от чужбина са по-скъпи (не знам защо края на август е толкова бедно тук, нали и есента се катери човек)
Ако имате идеи - пишете.
- например, следните мернах в нета, но не съм ги виждал на живо:
Kayland, Dolomite и Dachstein ( Sonnblick GTX Ocean Black)

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Нед Авг 25, 2019 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42  Следваща
Страница 38 от 42

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov