ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на трисезонни обувки за топлото полугодие.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 39, 40, 41, 42  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на трисезонни обувки за топлото полугодие.
Автор Съобщение
nemchev



Регистриран на: 17 Сеп 2020
Мнения: 2
Местожителство: Благоевград

Мнение Отговорете с цитат
И аз като новобранец във форума да дам моите 50 стинки по темата за обувките. CMP Rigel Mid Trekking издържаха 3 години основно пиринско ходене. Тази година почнаха да се чупят грайферите дето излизат от подметката. Не пускат вода и не се скъсаха никъде по корпуса, въпреки множеството забивания между камъните. Недостатък за мен е, че имат склонност към пързаляне.
Пон Окт 05, 2020 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 204
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Опитвам се да се спра на един от моделите на Скарпа (тази марка най-добре ми пасна на крака),но може и други модели да препоръчате. Варианта за два чифта не е изключен. Може би и едни ниски ще избера.
Трябва ми основно за топлото полугодие без сериозни преходи и в по-меко време/условя.
С абсорбер на петата за по-меко слизане. Наредил съм ги по този показател в низходящ ред. Основно дишаща и укрепваща глезена, с не много твърда подметка.
Според вас припокриват ли се някой от моделите тъй като имам номер едно, но ми се струва че няма да ми върши работа за целта?
1. MOJITO HIKE GTX 525g, Румъния, 1.5см по-ниски от другите два. EVA MIDSOLE for stability and Shock-absorbing

2. ZG LITE GTX 605g
3. KAILASH Trek GTX Made in Asolo (Italy).- това сега го видях! 640g Ako се спра на тези ще трябва да търся лятна обувка. Петата е значително по-твърда от горните.

4. ...?!
Засега съм на номер 2. Rolling Eyes

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Нед Мар 07, 2021 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
Със Scarpa имай едно наум. Имам KAILASH Trek GTX и са доста зле като изработка - конци изпускат, деформират се и т.н. при това ги нося слабо (по-често нося Boreal или Bestard). Същият модел на Scarpa (KAILASH Trek GTX) един приятел го смаза от носене за половин сезон, заменяха му го гаранционно и накрая си взе парите.

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!
Пон Мар 08, 2021 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Имам скарпа с подметката от втория модел, на мен ми е много удобна обувка. Подметката е мека, не се пързаля и е много удобна, но се изтърква бързо по пирински и рилски камънак. Нямам забележки по останалата част, не са мръднали въпреки зверската експлоатация вече 4-та година.
Garmont са марка, която ми пасва така добре на краката, както и скарпата. Провери и тях, ако не си.

Саломон (въпреки, че не съм им фен) ми изглежда по-подходящ за посочения от теб начин на употреба.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Мар 08, 2021 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 204
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Имам скарпа с подметката от втория модел, на мен ми е много удобна обувка. Подметката е мека, не се пързаля и е много удобна, но се изтърква бързо по пирински и рилски камънак. Нямам забележки по останалата част, не са мръднали въпреки зверската експлоатация вече 4-та година.
Garmont са марка, която ми пасва така добре на краката, както и скарпата. Провери и тях, ако не си.

Саломон (въпреки, че не съм им фен) ми изглежда по-подходящ за посочения от теб начин на употреба.

Да, тя е най-балансираната, ще ги видя утре как са като огъване подметките и ще си запазя вероятно ZG LITE GTX.
Само тези не знам какво да ги правя - MOJITO HIKE GTX. Взаех ги уж за лятото и по-лежерни преходчета... и зимата в Сф (но то няма сняг вече).
Ти за къде си ги позиционирал ZG LITE? (Откъде ги закупи?) Дилемата е дали се бият 1 и 2.
Скоро не съм гледал (виждал) Гармонт, може да ги пробвам.
----
Хм, мен пък спрямо ZG LITE GTX - Кайлаш-а ми се видя с по-читави материи и сглобка, пък и така да се излагат италианците...
ПП: Скарпа и Гармонт от кой онлайн маг-н в ЕС препоръчвате да се дебнат?
LA SPORTIVA не можаха да ми паснат.

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Пон Мар 08, 2021 8:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм с тези Scarpa ZG Trek GTX
Трисезонна за топлото полугодие я ползвам. Закупено на промоция под сегашната от магазин "базов лагер", като единия им магазин ми е наблизо и отскачам често, че сайтът не им винаги ъпдейтнат и като цени, и като номера. dobrifin има(ше) същите, да даде отзив и той.
Зимните чепици ми са Гармонт, от магазин "дуваря", оттам са и едни ниски от същата марка.
Чепици имам много и не бързам, все някога падат на цената която бих дал Smile

Преди мерех в магазините тук и поръчвах онлайн от британско. После минах изцяло в подкрепа на малкия и среден бизнес за каквото и да е, освен това два пъти се позанимавах с връщане на поръчаните обувки, залежали и деформирани от натиск по складовете. Сега отивам, обувам, купувам ако ми пасне, с рекламациите не съм имал проблеми също в тези магазини и не само там, някакси се понаучиха търговците.

Личните ми предпочитания са за масивни и стабилни обувки, тези от линка по-горе са ми леки като маратонки, кожата ми идва леко тънка, усещам ръбове на камъни и по-дебели стърчащи клони и коренища, като ги ритна. Затова и не бих могъл да ти класирам зададените от теб модели. Отиваш в магазина, обуваш, престояваш, стягаш връзките, разпускаш ги. Понякога дадена обувка ти ляга перфектно по и около стъпалото, но нещо дребно куца на глезена, или пък езика се прегъва малко повече от едната страна.
Относно ниските обувки - нося това, все едно по моя крак са ги правили. Цената им е на половина от скарпа, ла спортива, гаромнт ... сцеплението (дори по мокри стълби и плочки в софийски подлез) е чудесно. За година и малко изтърквам подметката от носене, в града изцяло с тях, в ниската планина и на колелото съм с тях. Имат и връзки, и ластици.

От мен толкова, здраве и време да има за оденье

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Мар 08, 2021 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Въпросният модел Скарпа "ZG Trek GTX" го купих 2018 г., лятото, за 260 лв. и му разказах играта по пиринския камънак, със съдействието и на рилския такъв Laughing
Много удобен, мембраната не е мръднала три години, никакво спарване и вмирисване, но на подметката и се такова таковата... Както спомена и Васко, по остри и чепати камъни, на моменти се усеща, особено след като се поизтри. Миналата есен вече се отпра и парче от нея, затова сега ги ползУвам за по-ниските планини, така да се каже на доизносване. И се оглеждам и аз за подновяване, че идат топлите сезони, ама Скарпата нещо май са понадули цените и ровя сайтовете да изскочи някое птиче бюджетно Rolling Eyes
Сря Мар 10, 2021 1:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
...

vaskoo написа:
...

Е, вие какво очаквате, това са нежни обуща. Ако искате "здраво", ми потърсете си обуща Галиби...ааааах. Толкова са здрави, че нямат дори разтъпкване и надживяват над три поколения износвачи. Купил ги дядото, цял живот ги разтъпквал, наследил ги синът, и той не успял, към края на живота на внучето горе долу станали за носене…

Сря Мар 10, 2021 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Това което мога да кажа е да не си купувате такива

https://www.mammut.com/int/en/p/3030-03540-00288/ducan-mid-gtx-men/

и въобще, тази марка я изключвам. Уж добри, разходих ги сериозно идеално. И като тръгнах на нещо неколко дневно със страничен наклон, така ми набиха кокалчето на глезена , че трябваше да ходя бос..
Сря Мар 10, 2021 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Някакви мнения за Salewa Wildfire Edge Mid Gtx? Отговорете с цитат
Някакви мнения за Salewa Wildfire Edge Mid Gtx?

В четвърта година на употреба влизат при мен едни Tecnica, от които съм доволен и има още живот в тях, но при един скок върху остър камък миналото лято счупих нещо в подметката, вероятно някакъв композитен слой и сега усещам понякога как се мести напречно и не знам кога ще ме предадат...

Та се оглеждам за нови трисезонки и сякаш не ми се купуват класическите топузи по 600+ грама на обувка за 42-ри номер.

Заглеждам въпросните Салевки, доста "иновации" уж има в тях, около 510гр., притеснява ме "удобството" на обуване всеки път с тези гети и дали ще пазят качествено глезена с тази форма. Та ако някой има впечатления, ще съм благодарен... Smile

Приемам с благодарност и съвети за други хубави трисезонни обувки под 600гр. за 42-ри номер. Оглеждам и Mescalito на Scarpa, както и TX4 на LaSportiva.


Поздрави!
Пон Май 17, 2021 10:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tribaleo



Регистриран на: 27 Апр 2015
Мнения: 124
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Бих препоръчал тази La Sportiva. Изключително удобна обувка. Салевата е доста твърда в областа на глезена и ако имаш някакви изменения в ходилото (дюстабан и тн) може да е неудобна.
Вто Май 18, 2021 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за мнението, ще пробвам няколко ЛаСпортиви. Ходих да гледам и обуя гореспоменатата Салева и разбрах, че не е моята обувка - оказва се, че е за технични заходи към скали с лека раница, не е за 2-3-4 дневни преходи с по-тежко, подметката е по-тясна, обувката те стяга, можех да я натегнеш почти до нивото на еспадрила, но не е трекинг обувка.
Вто Май 18, 2021 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sabbath



Регистриран на: 24 Юли 2019
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте и от мен.
След 2 сезона и половина що годе вярна служба, реших, че е време да сменя и моите декатлонски Кечуа и да взема нещо по-добро и удобно от трисезонната категория. Не можах да намеря модела, който носех досега, за да го покажа, но струваше около 65 лева, като за първи обувки беше добре. Къде сбърках обаче? Кракът ми е 43-44 номер според различните номерации и видове обувки. В допълнение съм дюстабанлия и гледам да нося ортопедични стелки на ежедневните си обувки, инак краката започват да ме болят. Когато си взех досегашните трисезонки не ги мерих с ортопедични стелки и меренето, както и използването им бе с фабричните такива (то трудно това се нарича стелка), което в допълнение с факта, че взех 43 номер съвсем естествено след дълги преходи водеше до болки в ходилата. Въпреки, че има още хляб в обувките, реших да ги пенсионирам достойно (е, ще ходя за гъби с тях например) и да се насоча към нови и по-добри обувки, които да меря и с ортопедични стелки, понеже прилагането им намалява вътрешния обем на обувката и трябва да има достатъчно място за крака.
Набелязах си някои модели, като вчера минах през Декатлон и Спорт депо, за да премеря някои на място с ортопедични стелки.
Мерих 44 и 45 номер от тези Кечуа, като установих, че с 45 имам повече свобода. Но понеже искам и нещо по- добро, в Спорт депо разгледах и модели на Дахщайн, Jack wolfskin, The north face, Lowa и Grisport. Премерих този модел на Гриспорт и определено мога да кажа, че в голяма степен се доближава до това, което търся в трисезонни обувки - лекота, стабилна подметка (Вибрам), дишаща и водоустойчива материя, а и да ми харесват на външен вид. Като височина също ми допадат и се доближават до желания модел. Цената ме устройва - до 220-240 лв мога да отделя.

Разбира се, от онлайн търсенето си съм набелязал още няколко модела, като например:
LOMER Patagonia от Ташев, Alpine Pro Cassiel, както и тази Алпина . Бях набелязал и тези на Hi-Tec, но някакси не ме грабват, а и не намерих много информация за модела

Ако някой има поглед/мнение върху гореизброените модели и марки ще се радвам да сподели. Скарпа, Ла Спортива и модели, които ми надвишават бюджета не са от интерес за мен на този етап Smile
Благодаря.
Съб Май 29, 2021 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Sabbath написа:

Премерих този модел на Гриспорт и определено мога да кажа, че в голяма степен се доближава до това, което търся в трисезонни обувки - лекота, стабилна подметка (Вибрам), дишаща и водоустойчива материя, а и да ми харесват на външен вид. Като височина също ми допадат и се доближават до желания модел. Цената ме устройва - до 220-240 лв мога да отделя.

Благодаря.


Изтърках едни Гриспорт(друг модел). Всъщност 2 години ги доизтърквам на кратки и неотговорни маршрути. Май има изгледи да докарам "официалните" чепици до същото положение, преди да хвърля Гриспорта. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Май 31, 2021 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Sabbath написа:

...Ако някой има поглед/мнение върху гореизброените модели и марки ще се радвам да сподели...

Не съм ползвал конкретния модел, но мога да споделя мнение за марката Гриспорт. Като цяло ми се струват нелоши за парите си. Износих един чифт за градски, бяха доста леки и гъвкави (без мембрана), като ги изхвърлих заради износени и чак пробити подметки (Вибрам). Качеството на кожата и шевовете беше добро, но изглежда са спестили от евтини подметки, макар и маркови. В момента нося пак едни ниски Гриспорт основно за градски при дъжд, но също и на планина + поне десетина газения из сипеите на Враца без поражения по борда или кожата. Доста изтрити стелки (значи съм си ги поносил) и леко прокъсани конци, както и малко задушават (Sympatex мембрана). Жена ми също има трисезонки на Гриспорт, нямат поражения за няколко години нередовно ходене по леки маршрути.
Умишлено не споменавам удобството като критерий, тъй като всеки крак е различен и трябва ти самият да ги усетиш, но и двамата не сме имали проблеми след няколко часа носене на ден. И трите изброени модела са от ниския ценови клас - малко над стотина лева. Ако не търсиш супер представяне и гъзарийка, ми се струват добър вариант за парите си.
Пон Май 31, 2021 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 39, 40, 41, 42  Следваща
Страница 40 от 42

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov