ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на трисезонни обувки за топлото полугодие.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 40, 41, 42  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на трисезонни обувки за топлото полугодие.
Автор Съобщение
Sabbath



Регистриран на: 24 Юли 2019
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
В крайна сметка днес отидох да пробвам и Ломер-а в магазина на Ташев, но не ми паснаха, пробвах ги със стелките, но не ги усещах прекалено добре. Пробвах също така и Vango-то, продавачката ми каза, че шефовете им масово носят такива, и за градски, и за планински преходи, подметката била добре разработена и тествана, но не е Вибрам и е малко по- мека. В действителност и се усещаше така. Но след като пробвах и Cristallo II на Lomer и реших, че те ще са. Усещах ги много добре, дори с ортопедичните стелки, както и по- твърдата подметка усетих, че ще ми пасне повече.
Единствено пропуснах да питам дали мембраната (непромокаема е при дъжд и газене във вода, но в един момент няма как да държи на 100%) от велур е ок да се пръсна с импрегниращ спрей за по- голяма защита. Ако някой е наясно - нека сподели, ще съм благодарен Smile
Нед Юни 06, 2021 7:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Имам нужда от съвет. Kой модел бихте ми препоръчали, търся средно висока обувка, многофункционална, да не е с много твърда подметка, да става за продължителни летни преходи, но и за лек сняг. Давам пример в модел на Scarpa Ribelle Lite. В момента съм със стелка 29см, дължината на крака ми е 27,5см. Ако са съвместими с полуавтоматични котки е предимство. Ясно ми е, че обувка за всички сезони няма, но все пак, трисезонка с възможности за преходи в недълбок сняг. Благодаря.
Пон Сеп 06, 2021 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Sabbath написа:
Здравейте и от мен.
След 2 сезона и половина що годе вярна служба, реших, че е време да сменя и моите декатлонски Кечуа и да взема нещо по-добро и удобно от трисезонната категория. Не можах да намеря модела, който носех досега, за да го покажа, но струваше около 65 лева, като за първи обувки беше добре. Къде сбърках обаче? Кракът ми е 43-44 номер според различните номерации и видове обувки. В допълнение съм дюстабанлия и гледам да нося ортопедични стелки на ежедневните си обувки, инак краката започват да ме болят. Когато си взех досегашните трисезонки не ги мерих с ортопедични стелки и меренето, както и използването им бе с фабричните такива (то трудно това се нарича стелка), което в допълнение с факта, че взех 43 номер съвсем естествено след дълги преходи водеше до болки в ходилата. Въпреки, че има още хляб в обувките, реших да ги пенсионирам достойно (е, ще ходя за гъби с тях например) и да се насоча към нови и по-добри обувки, които да меря и с ортопедични стелки, понеже прилагането им намалява вътрешния обем на обувката и трябва да има достатъчно място за крака.
Набелязах си някои модели, като вчера минах през Декатлон и Спорт депо, за да премеря някои на място с ортопедични стелки.
Мерих 44 и 45 номер от тези Кечуа, като установих, че с 45 имам повече свобода. Но понеже искам и нещо по- добро, в Спорт депо разгледах и модели на Дахщайн, Jack wolfskin, The north face, Lowa и Grisport. Премерих този модел на Гриспорт и определено мога да кажа, че в голяма степен се доближава до това, което търся в трисезонни обувки - лекота, стабилна подметка (Вибрам), дишаща и водоустойчива материя, а и да ми харесват на външен вид. Като височина също ми допадат и се доближават до желания модел. Цената ме устройва - до 220-240 лв мога да отделя.

Разбира се, от онлайн търсенето си съм набелязал още няколко модела, като например:
LOMER Patagonia от Ташев, Alpine Pro Cassiel, както и тази Алпина . Бях набелязал и тези на Hi-Tec, но някакси не ме грабват, а и не намерих много информация за модела

Ако някой има поглед/мнение върху гореизброените модели и марки ще се радвам да сподели. Скарпа, Ла Спортива и модели, които ми надвишават бюджета не са от интерес за мен на този етап Smile
Благодаря.


Alpina бих те посъветвал да не си взимаш , мембраната им е гола вода , отделно ако стане нещо почти е сигурно, че няма да ти признаят гаранцията , особено ако са минали повече от 3 месеца , като цяло избягвай тази марка.
Съб Сеп 18, 2021 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
bebo79 написа:
Alpina бих те посъветвал да не си взимаш , мембраната им е гола вода , отделно ако стане нещо почти е сигурно, че няма да ти признаят гаранцията , особено ако са минали повече от 3 месеца , като цяло избягвай тази марка.


Не мислех да се нанесвам като апологет на марката "Алпина", но ще споделя опита си. От повече от 12 години ползвам само обувки на тази марка. Първите "Тибет"-ки, с които обиколих голяма част от Пирин и Рила, изхвърлих 2017 г., след Черни връх. Вторите обувки - "Венто мид" - миналата година, след връх Драговски камък. В момента имам три чифта планинарски - Тибет V, Стадор и Прима мид и два чифта градски - Кромо лоу и Прима лоу, като първите са с почти износена подметка, но още не се е разслоила, затова си ги нося.
Мога да споделя, че обувките от цяла кожа - Тибет и Прима са изключително добри. Тези, шити от текстил и кожа, искат, макар и рядко, среща с обущар Laughing . Досега не съм имал и най-малкия повод за рекламация, размерите съответстват на номерата (не варират) и дори и след по-дълъг преход нямам оплаквания. Разбира се, всеки сам си преценява кои обувки му пасват най-добре (както на краката, така и на джоба му!), затова трябва да има максимално голям избор.
П.П. Трябва да се знае, че мембраната държи година, година и половина най-много.... Желателно е обувките да се обработват със съответния препарат.
П.П.П. Имам и един чифт ниски обувки от Декатлон - въобще не могат да се сравняват с Алпина-та.
Чет Сеп 23, 2021 6:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
lubitel написа:
... Трябва да се знае, че мембраната държи година, година и половина най-много....

Ей тук е есенцията на всичко...
Затова, ако не сте паралии да си сменяте обувките през "..година, година и половина най-много..." търсете такива от цяла кожа, с възможно най-малко шевове. Определено ще изкарат малко повече от гореописания период.
за мен си винаги търся обувки, изглеждащи по този или подобен начин:

Пет Сеп 24, 2021 10:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 38
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Ако искате "здраво", ми потърсете си обуща Галиби...ааааах. Толкова са здрави

В БГ тези обувки не се предлагат нали?
Не успях да ги открия никъде и оналй, като остава въпросът с номерацията
Къде могат да се видят/евентуално пробват?
Съб Окт 09, 2021 12:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Caleb написа:
vladofff написа:
Ако искате "здраво", ми потърсете си обуща Галиби...ааааах. Толкова са здрави

В БГ тези обувки не се предлагат нали?
Не успях да ги открия никъде и оналй, като остава въпросът с номерацията
Къде могат да се видят/евентуално пробват?

Абе човек, това са обуща на най-малко 50 години, откъде мислиш да намериш такива работи сега, вече никой не е луд да си троши краката с такива копани. Може би в някое мазе в Шамони може да е останала бройка...
Пон Окт 11, 2021 8:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
За дъждовните дни съм метнал око на тези: https://stenata.com/turisticheski-obuvki/17828-obuvki-garmont-nebraska-gtx.html Естествено в немско са 100 лв надолу и ако купувам ще е от там.

Другото, което ми допада е това: https://k2outdoor.bg/shop/footwear-sandals/bestard-breithorn-pro/

Не знам дали правилно се ориентирам. Някой да сподели мнение?

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Окт 11, 2021 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Гармонта е по-тясна обувка в предната част на стъпалото, очуква се и се отпуска незабележимо и малко. Ако леко ти опира някъде, все така ще е Smile.
Бестарда е по-широката обувка, по-очупваща се по крака и позволяваща малки първоначални несъответствия.

Такива обувки у нас са на добри цени къде април месец, тогава изпадат на добри цени по магазините.

Ще споделя моя опит с обувките от цяла кожа - искат си чистене и мазане на кожата, иначе отгоре се нацепват сравнително бързо.
За спомената по-горе Алпина - износили сме много чифтове, като за краката в семейството да са правени. Напоследък напреднаха с цените, за сметка на качеството.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Окт 11, 2021 11:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
... свинемон ...

днес си намерих ей това за цели 64 лева.

Ще го пробвам да видя дали не съм се минал и ще кажа как се държи. Интересното е, че като го обух, има накаква извивка и усещането е като с ортопедична стелка, за която миналата седмица дадох три пъти повече пари на ортопеда да ми я правят по поръчка...
после видях за колко го продават по магазините и ми стана интересно.
https://esport.bg/turisticheski-obuvki/42118-452301--fw17-shoes-x-ultra-3-mid-gtx-bk-india-ink-mo-.html#/1274-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D1%80eu-43_1_3
Пет Фев 11, 2022 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Влади откъде го взе
Пет Фев 11, 2022 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Влади откъде го взе

Как му казваха, оутлет, единична бройка. Вероятно някой го е пробвал, не му е харесал и го е върнал. По принчип не ги харесвам тея убуща, ама за толкоз пари как да не го вземеш. Намирал съм за децата, малки номера, най сериозен удар беше с една ла спортива спантик за цели 42 лева, както и LOWA 36-39 номер, за по 30-40лв - явно нови и върнати след покупка, понякога са си с все етикетите, от швейцария казват ги карали. В някои магазини на кило си има такива щандове за нови неща, но от предходни сезони. Ако продавачките си нямат хабер кое колко струва, а най често е така, можеш да намажеш много. Миналата седмица намерих яке динафит за цели 12,68 лв /като торбичката бе включена в цената/. После проверих и видях, че същото, в модиво, след сериозна отстъпка, го продавали за 486 лева...
В това упражнение има много смисъл - като се изтърсиш някъде и си разпориш дрехите, едно е загуба за два-три бона, друго е за има няма общо 60 лева/с найлончето в цената/. така можеш да си хем гъзар, хем нагъл...
Пет Фев 11, 2022 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 38
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Някой има ли впечатления от Salomon X Raise 2 mid?
Стават ли като заместител на x ultra 3. На жената ултрата се сцепи и не мога да намеря xultra 4 дамски с мембрана.
Аз мойте ултра 3 ги смених с 4 и съм доволен за сега, но дамски такива не мога да намеря
Съб Май 28, 2022 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Новите Свинемони ги правят да издържат максимум 3 години или 250 обувания и се цепят. Подметка, отстрани , отпред, по-малко започват да се цепят. Но са си удобни.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Май 28, 2022 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 38
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По-скоро въпросът ми е дали x raise 2 са близки до х ultra 3/4 като стабилност, подръжка, сцепление на мокро/сухо.
Ясно е че няма да издържат дълги години
Моята х ултра 3 се сцепи на 2 години, но подметките бяха свършили. На жената издържа половин година повече, но и нейните подметки са на финала.
Какво друго бихте препоръчали в класа - лека дамска обувка тип бота с мембрана?
Съб Май 28, 2022 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 40, 41, 42  Следваща
Страница 41 от 42

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov