ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Помощ в избора на маршрут из Родопите
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Помощ в избора на маршрут из Родопите
Автор Съобщение
mjjmiro



Регистриран на: 04 Авг 2010
Мнения: 59

Мнение Помощ в избора на маршрут из Родопите Отговорете с цитат
Здравейте,
Мисля тези дни да направя екскурзия из Родопите, досега никога не съм бил там и основно събирам инфо от интернет. Решил съм да посетя Чудните мостове и евентуално да направя изкачване на връх Голям Персенк, като ще нощувам на хижа Скални мостове.
Замислил съм го така: тръгвам утре рано сутринта с колата, посещавам Асенова крепост и Бачковски манастир понеже ще са ми попът. След това поемам към с. Забърдо, правя разходка до Чудните мостове и след това се установявам на х. Скалните мостове на палатка. На сутринта качвам връх Голям Персенк. Дайте идея за следващия и последващия ден? Някой карал ли е колело в района, имам възможност да си взема и колелото ако има приятни маршрути за обиколка?
След с. Забърдо планирам евентуално с. Широка Лъка или с. Гела. Дайте предложение какво може да се посети там пеш или с колело? Възможни са и други маршрути в района. Не ми е познато затова ми трябва съвет! Благодаря на всички, които евентуално ще ми помогнат при избора на места за посещение!
Пет Сеп 02, 2011 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubakich



Регистриран на: 03 Юли 2011
Мнения: 76

Мнение Отговорете с цитат
то в родопите места бол,буйновско ждрело ,триградско ждрело,каменните губи ,дяволския most ,дяволското гърло ягодинската пещера въобще избор голям Smile незнам кое как ти е по път само изброявам ако си харесаш нещо
Пет Сеп 02, 2011 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mjjmiro



Регистриран на: 04 Авг 2010
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
lubakich написа:
то в родопите места бол,буйновско ждрело ,триградско ждрело,каменните губи ,дяволския most ,дяволското гърло ягодинската пещера въобще избор голям Smile незнам кое как ти е по път само изброявам ако си харесаш нещо

Мисля да посетя с. Забърдо - Чудни мостове и изкачване на връх Голям Персенк, има ли нещо друго което си заслужава да се види там.
След с. Забърдо се насочвам към с. Широка Лъка или с. Гела - в този район къде може да се обикаля?
Интересува ме и къде в близост до хижа или населено място мога да спя на палатка???
Пет Сеп 02, 2011 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubakich



Регистриран на: 03 Юли 2011
Мнения: 76

Мнение Отговорете с цитат
ако ме питаш мене на палатка може да спиш навсякъде все пак това е майката земя винаги може да легнеш където искаш и все пак така както го завариш чистичко така и го остави Smile
Пет Сеп 02, 2011 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти!
От Гела можеш за 1-2 часа да отидеш на х.Ледницата. Пещерата със същото име е затворена и опасна за посещения. Друга пътека ще те заведе през вр "Орфей" /"Шилешка чука"/ до хижа и вр. Перелик.
На ЛС съм ти изпратил отчета от нашето ходене по тези места. От вр. Орфей вместо нагоре към Перелик може да слезеш в с. Мугла и от там за 2-3 часа си на Чаирски езера ....
Пет Сеп 02, 2011 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mjjmiro написа:

..........Мисля да посетя с. Забърдо - Чудни мостове и изкачване на връх Голям Персенк, има ли нещо друго което си заслужава да се види там.
След с. Забърдо се насочвам към с. Широка Лъка или с. Гела - в този район къде може да се обикаля?
Интересува ме и къде в близост до хижа или населено място мога да спя на палатка???


Голям Персенк е обрасъл, а мисля че и Малък Персенк е така. Добра панорамна гледка има от Цирикова църква, който е близо до хижа Кабата. Ако ще снимаш, хубаво е да си там следобед, защото гледките са предимно на изток и югоизток.
Около Забърдо можеш да се качиш на крепостта Заград или още по-добре на Камъка (онзи характерен косо отрязан каменист връх, който ти се пада вдясно от пътя, ако отиваш към селото). Там пък е добре да се качиш сутрин, защото гледките са предимно на запад. Вижда се Персенкският дял.
Пет Сеп 02, 2011 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Голям Персенк Отговорете с цитат
Настина не си заслужава да ходиш натам - гъста гора, от която нищо не се вижда. Но малко над хижата започва така нареченият Римски път. Струва си да видиш пътна настилка отпреди 2000 години как изглежда!
Пет Сеп 02, 2011 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mjjmiro



Регистриран на: 04 Авг 2010
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:


Голям Персенк е обрасъл, а мисля че и Малък Персенк е така. Добра панорамна гледка има от Цирикова църква, който е близо до хижа Кабата. Ако ще снимаш, хубаво е да си там следобед, защото гледките са предимно на изток и югоизток.
Около Забърдо можеш да се качиш на крепостта Заград или още по-добре на Камъка (онзи характерен косо отрязан каменист връх, който ти се пада вдясно от пътя, ако отиваш към селото). Там пък е добре да се качиш сутрин, защото гледките са предимно на запад. Вижда се Персенкският дял.

Може ли да се стигне до х. Скалните мостове с кола и каква част от тези маршрути може да се мине с колело?
На следващия ден съм в с. Гела или в с. Широка Лъка, мисля да се кача на връх Орфей - за колело става ли? Принципно мога и пеш да ги кача но пък си мисля, че ако терена е подходящ може да си взема и колелото с него ще пообиколя повече места из района! За с Гела ще може ли да предложите маршрут?
Пет Сеп 02, 2011 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
До х.Чудните мостове е асфалт в добро състояние. Ако искаш да ходиш пеш или с колело:
х.Чудните мостове-х.Кабата-вр.Циркова Църква /маршрутите за велосипед и пеш са различни, но и да се сменят не е голям проблем Smile /
От Скалните мостове до х. Персенк е класика. Прави са колегите. Голям Персенк е изцяло в гората а на Персенк вече и от желязото няма гледка Smile, виж от хижата се виждат и двата върха а ти я препоръчвам и за нощувка.

От Гела към Ледница и нагоре са черни пътища и сечища, с колелото е Ок. На мен много повече ми хареса следващия участък от Е8: Мугла-Чаирски езера-Триград
Пет Сеп 02, 2011 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mjjmiro



Регистриран на: 04 Авг 2010
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за споделените маршрути! Утре рано сутринта тръгвам! Very Happy Croc
Пет Сеп 02, 2011 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За Чудните мостове - оставяш колата на паркинга пред хижа Скални мостове или продължаваш с нея по асфалта вдясно от хижата по пътя за Кабата. Има чешми отляво на пътя и хубави полянки за палатки над тях. На Еркюприя / Чудните мостове си с колата - пълната обиколка е около час, после продължаваш до Скалните мостове и си намираш място за палатката. За коуеуо си е супер (с малко побутване, разбира се).
От Скалните мостове хващах маркировката към хижа Изгрев през Глухите камъни - повечето е черен път, караем, на едно място пътеката се отделя надясно и нагоре в гората - можеш да продължиш по пътя като хванеш първата отбивка вдясно за да се засечеш пак с пътеката. После все по нея и си на Глухите камъни. Оттук надясно по билото към Бялата вода - тук има чешма и пътят става приятна пътека върху трако-римско-турският път, който постепенно се изкачва и подсича връх Голям Персенк от изток - оттук до Мезаргидик (проходът между двата Персенка) си е бутане, но леко. На Мезаргидик можеш да оставиш велото и за 30-на минути си на връх Персенк - ако продължиш по това билце на 10 минути на следващото връхче се открива гледка на север, но май не е за първо ходене там. От Мезаргидик започваш спускане към Скалните мостове, минаваш хубави поляни, пресичаш поточето и стъпваш на остатък от старият път - тук продължаваш направо за хижа Кабата, а не надясно и надолу към мостовете. Караш по път с лек наклон и страхотни гледки, който покрай ловно чакало те изкарва на пътя Скални мостове - Кабата при една зелено-бяла къща - надясно е за хижа Скалните мостове, наляво е за Кабата. Препоръчвам ти първо да идеш до Кабата и Цирикова църква и после по пътя си за 15 минути на Скалните мостове и палатката.
За Гела - има варианти за колело - просто са по-дългички - препоръчвам ти разходката през хижа Ледницата към Чаевата чука и билото на Мурсалица и обратно

Успех

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Сеп 02, 2011 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
raver



Регистриран на: 17 Май 2011
Мнения: 59
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Моля, ако някой прочете темата днес и може да ми препоръча маршрут в Родопите за 2 дни (предпочитам Западните Родопи) да ми помогне! Трябва да реша до няколко часа къде да ходим. За тази събота и неделя. Идеята е да сме с кола и да се върнем естествено пак при колата. Изискванията ни са да е красиво, по възможност да има гледка и да качим и някой връх в околността. Спането ни е на палатки. Чакам мнения... Wink
Пет Ное 18, 2011 2:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пристигате на обяд в Гела или Стикъл. Оставяте колата и се качвате на хижа Перелик.
Спите някъде там. На сутринта тръгвате за хижа Ледницата по червената маркировка Е8 на запад покрай Голям Перелик. Качвате се на Карлък. След това се спускате към хижа Ледницата. Близо до един параклис червената маркировка се пресича със синя Доспат-Гела, която идва от Мугла. По нея може да слезете в Гела. Другият вариант е по червената да отидете до Ледницата и от там да слезете в Гела, но много се заобикаля.
Консултирайте се с хижаря на хижа Перелик, дали може да се оправите от Гела до хижата без да минавате през Стикъл. Иначе от Стикъл маркировката е добра - синя до Турлата и панорамния път. Като излезете на панорамния път, завивате наляво по асфалта и ходите 200-300 м., като следите в дясно за зелената маркировка към хижа Перелик. Пътеката тръгва косо на асфалта, а има и друга която тръгва перпендикулярно нагоре. Първата е вярната. От там нататък няма проблем до хижата.
Маршрутът по перелишкото било е красив и има панорамни гледки.

Друг вариант е с. Орехово - хижа Персенк - хижа Скални мостове - хижа Кабата - с. Орехово, но трябва да си направите справка, дали е изпълнимо предвид на късия ден в момента.
Участъкът с. Орехово- хижа Кабата съм го минавал през май на отиване за 5 ч. с много мотаене и снимане, а на връщане за 3 часа само ходене.
Пет Ное 18, 2011 4:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Май съм закъснял с предложението - колата на Върховръх (на разклона за Чурен) - палатките на Бейбунар (хубава поляна с чешма на 2 часа от Върховръх) - оттам на връх Голица (още час и нещо) и обратно при палатките. На другият ден - Тъмраш, Чурен и обратно при колата.

Другото предложение: колата в Триград, първият ден отивате до Чаирските езера. На вторият ден се връщате до Триград през Турлата и Каурчан, село Ждребово и обратно в Триград

Приятна разходка

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Ное 18, 2011 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Краси, хвани към Белинташ, Хайдутташ и Караджов камък. Там е много красиво, и скалите са яки. Дори има и прокарани катерачни маршрути на някои места. И връхчета има наоколо.

Опс..малко късно май се обаждам...ама карай - другият път там да отидете..Wink

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Съб Ное 19, 2011 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov