ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Из върховете на Витоша
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Из върховете на Витоша
Автор Съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Из върховете на Витоша Отговорете с цитат
Неделя 23.12.2007, след фирмен банкет до никое време се събуждам едва, едва към 6.30 ч. и след половин час вече съм в колата на път за хладилника. Там ме чакат Поли, Витя, Никси и Камен. В 7:50 хващаме 66 и пътуваме около час до хотел Морени. Скоро след това вече сме на Алеко, където си привеждаме във вид на планинари. Слагаме гети, снегоходки, шапки, ръкавици и тръгваме по стената нагоре. Много бързо обаче се усеща това, че не съм си доспал и че не съм ходил от месец нагоре. Формата ми е плачевна, другите ми дърпат много бързо. На къщичката на ПСС при Малък Резен ме изчакват и минути след това с Никси се изкачваме на най-високата скала, която се води и самият връх...

Правим по няколко снимки и потегляме към Голям Резен. Забравих да кажа, че времето е прекрасно, видимостта е уникална - Рила се вижда перфектно, Камен ми показа Ботев, Любаш и Руй се показват от запад, въобще условията са перфектни за разходка и за снимки. Към 11.30 ч. вече сме пред постройката но Голям Резен. Никси се насочва към скалите, които се водят за най-висока точка, ние обаче пропускаме този момент - не ни се махат снегоходките. Черни връх е сякаш на крачка от нас....

Бързо стигаме коловата маркировка, която идва от Витошкия първенец. Замислям се, че като го правя това лятото от Голям Резен дотук ми отнема много повече време заради газенето във всякаква растителност. На разклона за Ярлово се отделяме от коловете и поемаме към Скопарника...

Към 12.30 сме вече там, като се спираме да отдъхнем за няколко минути. Следващата ни цел по билото е Карачаир, или Безименния връх, както го назовават някои карти. В 12.50 стигаме връхната му точка и започваме да снимаме в посока Рила....

Ще ми се да я докосна, но за жалост не се получава. Оттук поемаме на югоизток в посока Купена. Истински кеф е да си със снегоходки да не пропадаш и срещу теб да се извисява Рила. В 13.15 се събираме на Купена....

Следващата ни цел е любимият ми връх на Витоша - Ярловски купен...

Много скоро след това сме и там. Витя драска някой ред в книгата, сядаме да хапнем. Правим не една и две снимки. Обаче като не се движим е студено и след около 25 минути тръгваме надолу към Железница. По пътя с Никси и Поли се отбиваме до Голям Котор, или вр.Сиврикая, както е обозначен на някои карти.....

След стръмно слизане оттам се събираме с Витя и Камен на вр.Шаро, където се подлъгваме и сваляме снегоходките-виждаме, че има оголени участъци. Много бързо след това обаче съжаляваме - в гората преди заслона снегът е доста и нагазваме сериозно, но както се казва това са бели кахъри. На заслона си доизяждаме храната и поемаме с неголямо желание към цивилизацията. Добре, че поне рейса беше на спирката, та да не мръзнем чакайки.
Това беше една полезна разходка, която ми показа в каква форма съм и какво трябва да направя за да излезна от нея. Без пропуск му е цаката....
Весела Коледа!!!
Жоро
Вто Дек 25, 2007 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
E понякога се налагат и пропуски. Бързо ще влезеш във форма - не си тръгнал, не си влязъл! Laughing Wink
Вто Дек 25, 2007 3:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Брех хубаво време е било, браво на вас Very Happy
Вто Дек 25, 2007 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Много ми хареса тази разходка! Пускам и аз снимки:

Това отдолу е "любимата" ни София:






Това е любимият връх на Жоро - Ярловски Купен (че и фотогеничен при това!):






Сиврикая:




Слизане в Железница:


Всички снимки: http://picasaweb.google.bg/psoboleva/Aleko_jeleznica
Вто Дек 25, 2007 7:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение и аз да се отчета тогава.. Отговорете с цитат
Хайде и от мен снимки за въпросното ходене из Витоша...
Страхотно време..за разлика от долу - в мръсната и студена София. Cool
Ето линка :

http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=19509&AlbumId=108891

...и малко снимки...

[

На Малък Резен..:




На Голям Резен...


..на Скопарника

..на Карачаир


..на Ярловски Купен


_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Чет Дек 27, 2007 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Въх как си се размазал баси кефа Very Happy
Чет Дек 27, 2007 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Въх как си се размазал баси кефа


Позира за снимката Laughing
Пет Дек 28, 2007 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Супер маршрут ми се струва! Smile Мисля да и аз да го проходя до вр. Ярловски купен. Въпросът ми е обаче от него до с. Железница има ли удобна пътека или трябва да се върна през хижа Академик?
Чет Май 22, 2014 6:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
Супер маршрут ми се струва! Smile Мисля да и аз да го проходя до вр. Ярловски купен. Въпросът ми е обаче от него до с. Железница има ли удобна пътека или трябва да се върна през хижа Академик?

Писано е по въпроса в следната тема: от с.Железница до Черни връх

По високото няма ясни пътеки, но за сметка на това има камъни, смрика и хвойна. Smile
По в ниското започват земни пътища, разбира се - с разклонения и без табели и маркировка. Smile
И по-конкретно:
stefan_iliev38 написа:
Уточнение:

Маршрутът през връх Сива грамада и Ярловски купен не го препоръчвам при лошо време,
защото е труден и не си заслужава, ако няма гледки. Лично аз съм губил пътеките там 2 пъти,
докато ги опознах добре. Но районът е приказен и си струва усилията. Smile

Все пак - чисто информативно:

От последната спирка на автобус 69 по шосето, пряката пътека, която спестява големия завой на пътя
покрай връх Ножичовица, и отново по шосето до ханче "Ярема" е около 45-55 минути бърз ход пеша. Smile

От Ярловски купен при влошаване на времето (силен насрещен вятър!) може да се слезе аварийно
през връх Купена и Белчева скала до заслон Синята стрела (по оранжевата линия), откъдето да се
слезе точно до последната спирка на автобус 69. Или да се направи отклонение (по жълтата линия)
към пътеката Железница-Черни връх, по която се слиза до центъра на с. Железница и автобуси 69 и 98.

ЗАБЕЛЕЖКА: Пътеките на картата на Витоша на "Домино" са приблизителни и по-скоро ориентировъчни! Very Happy


Пет Май 23, 2014 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Може да се направи и врътката през Железница - з. Синята Стрела - вр. Белчева Скала - Ярловски купен и по колците към Скопарника, а връщане по стандартната пътека през Академик.

_________________
www.summitsweb.com
Пет Май 23, 2014 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Последният път (преди година и половина) като слизах по червеният маршрут на Стефан към Ярема намирането на пътеката малко преди пресичане на границата "хвойна - гора" беше леко проблематично. Погазих из хвойната докато намеря пътеката, която след това прераства в път.
Пет Май 23, 2014 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Аз го качвах в края на миналото лято - след черния път из хвойната и боровинките пътека въобще не видяхме, пълзяхме нагоре както успеем.

_________________
www.summitsweb.com
Пет Май 23, 2014 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Значи май не ми се рискува да се губя в търсене на пътечката.. Sad Освен от Ярловски купен да се върна до хижа Академик и от там надолу.
Пет Май 23, 2014 9:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
Значи май не ми се рискува да се губя в търсене на пътечката.. Sad Освен от Ярловски купен да се върна до хижа Академик и от там надолу.

При ясно време рискът не е толкова голям. Wink

При връх Белчева скала вече има земен път, който минава покрай двата заслона "Синята стрела" и слиза до с. Железница, а и жълтият вариант със слизането от въпросния земен път до радиалната пътека от хижата на НСА до с. Железница не е труден, трябва само да се намери пътечка (а може и без пътека), по която да се пресече кратката гора.

И изобщо слизането не е като качването. Все ще се излезе на някой земен път, по който да се стигне до асфалтовия път за селото, дори и да не се излезе в самото село.

Както неведнъж съм споменавал - губил съм пътеките в местността неведнъж, но така пък районът се опознава много добре.

Успех!
Пет Май 23, 2014 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dandan



Регистриран на: 26 Авг 2013
Мнения: 211

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Аз го качвах в края на миналото лято - след черния път из хвойната и боровинките пътека въобще не видяхме, пълзяхме нагоре както успеем.


И тази година (12.06.2014) - пълзенето не се губи Very Happy .

Днес набързо преди работа направих: Ярема - Войчинов рид - Сива грамада - след черния път - кой от където му хареса, въпреки показаната на картата пътека. Следима пътека, след стигането на коловете от Ярлово.

За сметка на това е прекрасен район на Витоша. И най-вече празен!




Последната промяна е направена от dandan на Чет Юни 12, 2014 6:17 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Юни 12, 2014 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov