ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Натура 2000 - и сега какво?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Натура 2000 - и сега какво?
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Натура 2000 - и сега какво? Отговорете с цитат
Чета, гледам, слушам и нещо не ми се вързват нещата... От една страна минимален процент площи влезнаха в "Натура 2000", после Хари Потър обяснява, че в последствие по-лесно можели да добавят земи. А от друга страна и така местните протестират. Е, ако бяха приели максимално възможен процент, какво, тогава ще се избият ли? Това последващо добавяне на площи ми изглежда бледа хипотеза. Вие какво мислите? Полза? За кого? Или много шум за нищо? Confused
Вто Яну 09, 2007 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Хората въоще не са наясно кои територии ще влязат в Натура 2000, а още по-малко с какъв статут и степен на защитеност ще бъдат земите попаднали вътре.

Всяка земя попаднала в Натура ще може да се използва в зависимост от спецификата й. Ако моята земя (ливада, нива) са вътре ще мога да си гледам овце, да направя вила с кръчма да развивам селски туризъм (да речем конен, маршрутно-познавателен, обичаи някакви), но няма да мога да вдигна палат 6 етажа хотел с голф игрище, да строя писти или съоръжения.

Ако имам гора няма да мога да правя нищо с нея, но ще получавам обещетение - един вид наем, че не мога да я ползвам. Примерно имам гора 10 дка! За нея ще получавам да речем 10 или 20 лв. на декар понеже е включена в Натура и толкоз. никой няма да ми я вземе гората. Тя ще си е моя и занапред, никой не може да ми я вземе.

Даже е по-добре собственици на гора да са вътре тъй като в бъдеще ако не стопанисваш собствените си гори, ниви или ливади ще плащаш данъци и глоби и ще бъдеш принуден да ги продадеш или ще ти бъдат отнети, защото не полагаш грижи. Нещо като навремето "ергенския данък". Мдам!

Само че това не се разгласява тъй като се правят далавери и никой, както обикновено, не го е през оная работа за обикновения човек. Sad
Сря Яну 10, 2007 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Ползването на земи в Натура 2000 Отговорете с цитат
Ето едно инфо копи-пейст за ползването на земите включени в Натура 2000 за да илюстрирам за какво говорех в предния постинг.

Финансиране на дейности за управление на защитените зони по НАТУРА 2000

Дейности, свързани с НАТУРА 2000 ще се финансират от Оперативна програма “Околна среда”. По програмата ще се предоставят средства за разработване на планове за управление на места от НАТУРА 2000 и различни дейности предвидени в тези територии, екологосъобразни инвестиционни проекти, информационни кампании, обучения и др.
В случаите, в които се ограничават или забраняват определени дейности, се предвижда физическите, юридическите лица и общините, собственици или ползватели на земи, гори и водни площи да бъдат компенсирани за пропуснати ползи и направени разходи. Тези лица ще могат да получават компенсации и в случаите, когато няма нормативно въведени забрани, но те доброволно прилагат подходящи земеделски и горскостопански практики. Средствата за компенсации се осигуряват от Национална програма “Развитие на селските райони” и Национална програма за рибарство и аквакултури по линия на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за рибарство.


Инфото е от сайта на МОСВ http://www.moew.government.bg/
Сря Яну 10, 2007 11:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Обхват на "Натура 2000" Отговорете с цитат
За разлика от ракиджийте, противниците на Натура 2000 се усетиха по-рано, но няма как да се направят много машинации, понеже ще последват глоби за държавата.

Давам линк към проектоплана на териториите, които трябва да са в Натурата, но с условието, че в момента се водят яки битки за орязването им. Protest

В линка -> http://www.natura2000bg.org/natura/bg/database/cards.php могат да се видят някои подробности. Картата е добре направена.

Аз лично в момента гледам това, което обсъждаха преди малко в нашата община и бях подкефен от реакцията на т.нар. инверститори. Също видях, че доста земи от Родопите са отпаднали от натурата понеже в ДПС не спят. Laughing

Ето някои охраняеми зони.
1. Защитена зона Места. Важно място за пилците. Тук Сдружението за защита на пернатите си е свършило добре работата


2. Защитена зона Пирин. Тук можеше още малко да се разшири, но и ако това успеят за запазят ще е добре, въпреки че ме съмнява. Вече забелязах че едно голямо парче от Южен Пирин е извадено от Натурата. Confused


3. Защитена зона Славянка. Тук е идеално станало. Дано да се запази и остане така! Clap


Останалите може да разгледате сами. Борбата е голяма!
Пет Яну 12, 2007 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
ДПС принципно не спят. Confused
Пет Яну 12, 2007 6:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
ДПС принципно не спят. Confused


Така е! Затова винаги са на власт. Exclamation
Пет Яну 12, 2007 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov