ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Румъния-Моловану
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Румъния Предишната тема
Следващата тема
Румъния-Моловану
Автор Съобщение
heidentum



Регистриран на: 02 Сеп 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
а някаква идея от къде мога да намеря прилична карта
Вто Яну 27, 2015 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivjordan



Регистриран на: 15 Сеп 2011
Мнения: 93

Мнение Отговорете с цитат
http://www.amazon.de/Munti-Fagaras-60-000-Wanderkarte-DIMAP/dp/B0054JYMKQ/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1422522932&sr=8-1-fkmr0&keywords=Fagaras+Romania+karte

Тук има карта. Вероятно и в някоя румънска книжарница може да се намери. В България не съм срещал.
Чет Яну 29, 2015 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Едно сайтче с доста информация, макар и доста неудобно за навигация:
http://www.welcometoromania.ro/Fagaras/Fagaras_Prima_Pagina_e.htm#

_________________
www.summitsweb.com
Чет Яну 29, 2015 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Има интересни карти, макар и малко стари. Полезни ще са и скицираните карти с маркировките на пътеките. ===> http://www.jiuvalley.com/data/Map_Galleries/album/4_Transylvanian_Alps/Fagaras/index.html
Чет Мар 05, 2015 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте. Надявам се, че не съм много нахална, като пиша във форума.
Планираме през август да се разходим из Карпатите. Основно ще е с кола, но имаме желание да се опитаме да походим и пеша, доколкото можем. Проблемът е, че аз имам здравословни проблеми и ми е много трудно да ходя по камънаци.
Ето синтезирани и въпросите ми:
1. От езерото Балея в коя посока теренът е по-лек - на изток към Молдовяну, или на запад към Негою? Със сигурност няма ди стигнем до нито един от двата върха, но ми се иска да походя и да успея да видя повече. Максималното, което мога да премина, е денивалация от 300 - 400 метра при наистина лек път или доста по-малко при стръмен и каменист (максимално време за бавно ходене не повече от 5-6 часа в двете посоки) .
2. Ако някой от вас е ходил в района на Трансалпина - от най-високата точка (по-точно от място, където може да се спре кола) къде има по-леки пътеки и какво може да се види?
3. Ако има някакви интересни места в района извън изброените (за нас интересни са високите планини, езерата и всякакви гледки на високо и открито), където може да се ходи и да се види нещо интересно (с горните ограничения за денивалация и времетраене), моля да ги споделите.
4. Къде до пътищата има места, където без проблем може да се опъне палатка и има ли някъде забрани за диво бивакуване?
Пет Юли 24, 2015 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На Бъля палаткуването е забранено, тъка че ние се "криехме" малко по-надолу по пътя. Предвид изброените условия, мисля че няма значение към кой от два върха ще тръгнете. За авто туризъм: Брашов, Синая, Сибиу.
Съб Юли 25, 2015 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
На Бъля палаткуването е забранено, тъка че ние се "криехме" малко по-надолу по пътя. Предвид изброените условия, мисля че няма значение към кой от два върха ще тръгнете. За авто туризъм: Брашов, Синая, Сибиу.

Само на езерото ли е забранено дивото бивакуване, или в целия район? Защото много искаме да останем горе поне 2 дни, а цените на хижа Бъля просто не са ни по джоба .... Mad
В краен случай ако спим в колата дали ще имаме проблеми?
Нед Юли 26, 2015 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ние слизане с колата 2-3 км южно и опъвахме до пътя вечер и събирахме сутрин. Не сме се крило в буквалния смисъл.
Нед Юли 26, 2015 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Ние слизане с колата 2-3 км южно и опъвахме до пътя вечер и събирахме сутрин. Не сме се крило в буквалния смисъл.


Това е снимка от румънски форум, правена е преди няколко години, но явно поне местните изобщо не се крият.
Дали все пак може някъде в мрежата да се намери официална информация къде е забранено опъването на палатки?
И за Трансалпина ли важи същото?


Нед Юли 26, 2015 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Инфо от вчера-около Бъля имаше 10-на палатки а надолу по пътя-няколко десетки....не знам обаче дали се плаща горе покрай езерото... Confused
Пон Авг 10, 2015 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Web камера към езерото Бъля /Lacul Bâlea/, Фъгърашки планини - http://weather-webcam.eu/balea-lake-karpati-romania-live-kamera-vremeto-ski

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Сря Авг 19, 2015 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Joro



Регистриран на: 18 Мар 2010
Мнения: 75
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Колеги, ще моля за някакво инфо - къде може да се преспи на сносна цена по шосе DN7C /Фъгърашко шосе/. И по-конкретно - някъде преди язовира Видрару. През 4-те почивни дни около 22 септември смятаме да ходим до Молдовяну. Малко на майтап, но от приказка на приказка, участниците вече клонят към двуцифрен брой. Ще се пътува с коли, твърдо. Групата стана доста разнородна и вариант за нощувки на палатки почти отпадна. Втората и третата нощувка ще са на хижа Подрагу. Първата обаче все още остава СТУДИО Х. Рових в нета за хотели, но или всичко е резервирано /все пак е събота вечер/, или едни цениии. Че и някакъв местен данък 15 евро на човек излиза. Устройва ни и чак до езерото Бъля, но и там като чета ...
Нед Сеп 13, 2015 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Joro написа:
Колеги, ще моля за някакво инфо - къде може да се преспи на сносна цена по шосе DN7C /Фъгърашко шосе/. И по-конкретно - някъде преди язовира Видрару. През 4-те почивни дни около 22 септември смятаме да ходим до Молдовяну. Малко на майтап, но от приказка на приказка, участниците вече клонят към двуцифрен брой. Ще се пътува с коли, твърдо. Групата стана доста разнородна и вариант за нощувки на палатки почти отпадна. Втората и третата нощувка ще са на хижа Подрагу. Първата обаче все още остава СТУДИО Х. Рових в нета за хотели, но или всичко е резервирано /все пак е събота вечер/, или едни цениии. Че и някакъв местен данък 15 евро на човек излиза. Устройва ни и чак до езерото Бъля, но и там като чета ...

Ние спахме(както писах) във вила Балеа-на 15км. надолу по пътя-южно!Много добри условия.двойки стаи-баня тоалетна,кухня,и-нет...ако няма инфо из нета- но мога да питам...
Пон Сеп 14, 2015 9:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Joro



Регистриран на: 18 Мар 2010
Мнения: 75
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, fena73!
На мен ми хареса, в групата обаче има още едно предложение, ще видим какво ще се получи. Направил съм запитване за резервация към тази тази вила /да не кажа хотел/, но още нямам отговор.
Ако по-нататък има интерес към темата, може да се включа с мнения, стига да успея да ги "събера" идната седмица.
Сря Сеп 16, 2015 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Joro



Регистриран на: 18 Мар 2010
Мнения: 75
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Нещо прясно, ако има интерес по темата!
Спане.
Първата ни нощувка трябваше да е някъде по пътя, преди езерото Бъля. Опитах да направя резервация за една нощувка на „вила Балея“, във формата на сайта им, но изобщо не ме отразиха с някакъв отговор. Все пак успяхме да я намерим – Успяхме, защото табелата на пътя беше свалена и прибрана, колкото и невероятно да звучи. Отбивката успях да я уцеля само по GPS-са. Стопанинът, или който там беше, ни посрещна още на паркинга и обясни, че няма грам места – имало някакъв маратон, и затова. На другия ден, като минахме край нея, табелата си беше на място край пътя! Върнахме се назад, около километър. От ляво /по посока към билото/ има отбивка към комплекс от хотелчета. Тази отбивка свършва до манастир. Успяхме да намерим места в първото хотелче, на много сносни цени – стая за трима: 110 леи, за четирима: 140 леи. Пробвахме и в другите хотелчета, вкл и от другата страна на пътя, но места почти нямаше, а и цени бяха доста солени като само за приспиване. Стаята ни беше със собствен санитарен възел, на партера има барбекю и кухненски бокс, където можеш да си готвиш. Няма никакъв проблем за собствена храна.
Втората и третата нощувка бяха на хижа Подрагу. Бяхме с резервация по телефона – горещо препоръчвам, макар че едва ли ще останете навън. Отношението на хижарката беше много добро. Спахме на първия етаж, в стая с нарове – на два етажа, по 6 броя. Цена – 20 леи. Нашата, а доколкото успях да зърна и съседната, бяха само с по едно одеяло, и то доста тъничко! Препоръчвам носене на някакво лятно спално чувалче. Иначе стаите, а и самата хижа, са много чисти, прозорци с ПВЦ-дограма. Навсякъде има кошчета и няма ограничения за пълненето им, а в коридора и разделно събиране на пластмаси и кенчета. Хижата има сайт, в него фигурира и меню. На практика се оказа, че се предлага само супа и бира. Сутрин за закуска – някаква форма на яйца. Чай – целодневно. Сутрин може да се поръча след 7 часа. Супа – 12 леи, бира – 10, чай – 3. Има бокс с две мивки, много чист, водата СЕ ПИЕ! Тоалетна – също в хижата. Може да се ползва и газово котлонче, но извън столовата. Препоръчвам май! През деня няма ток, вечер се пуска агрегат, до около 22 часа. НЯМА контакти за зареждане на батерии, евентуално само при хижарката – не отказа на една колежка, но не знам как стои въпроса, ако желаещите са много.
Паркинг, преходи!
Колите оставихме на паркинг, намиращ се пред последната хижа, до която отбивката на пътя свършва. Платен беше – поискаха по 20 леи на автомобил. Имаше и други паркинки, пръснати край езерото и преди него, но този вариант ни устройваше напълно.
Пътеката за хижа Подрагу започва точно до този паркинг. Всички пътеки са много ясно „очертани“ от ходенето по тях. А маркировката направо убива – почти през 20-на метра на места. Камъните са в изобилие – върху него на бял фон е съответната маркировка. Белия фон е боя, която се вижда ясно и отдалеч. Не е проблем и вечер, при пълна тъмнина, само с попадане на малко светлина от челник върху нея. Което не попречи на част от групата да се отклони, и да пропусне отбивката от билото за хижа Подрагу. Прибраха се вечерта, около 02 часа, преди това пробвахме възможностите на челниците си около 3 часа, в издирване. Как е станало това пропускане, аз лично не мога да си обясня – единствено може би, че няколко часа ни уби як дъжд и град. Има и колова маркировка, а на отклоненията – с указатетелни табели. От езерото до Подрагу може да се стигне по две пътеки – основната се разклоняна на две, до една характерна скала – „Окото на Дракона“ май беше. От там тръгва и отклонение за на юг, към асфалтовия път, преди серпентините и тунела. Едното отклонение е по билото, другото по пряко – през 3 дълбоки седловини. По кое от двете – ами не смея да препоръчам. На отиване минахме по билото, а на връщане – по пряката. Ако вали, и по двете става ад, според мен по пряката най- вече. По билото обаче има няколко по- екстремни места, с въжета. И едно подсичащо отклонение, на което маркировката е задраскана. А в дъжда двама хванахме по него – стига се до участък, където пътеката липсва, а надолу е скален отвес, много дълбок. Пропълзяхме по почти отвесната скалата, от другата страна, по която се стичаше вода от дъжда. Ако ме бяха накарали да мина обратно – едва ли! Липсват характерните при нас пирамидки от камъни – за целия престой там видях само няколко. От Подрагу до вр. Молдовяну пътеката е много ларж, въжета има само на премката непосредствено преди върха, но не са проблеми, според мен дори и при дъжд. Ние тъй или иначе си ги минахме мокри, от мъглата, която падна яко точно преди върха. Вода за пиене – имаше няколко места преди отклонеито, където водата извираше от скалата. Не знам обаче дали са целогодишни. По билото после май нямаше. По пряката пътека има рекички, които не са проблемни за пиене.
Май прекалих с писането, извинявам се! Напоследък по- рядко влизам във форума, и затова реших така подробно – може би няма да мога да отговоря своевременно на въпроси.
Чет Сеп 24, 2015 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Румъния Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 5 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov