ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Кървав камък и връх Било
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Кървав камък и връх Било
Автор Съобщение
asen4ooo



Регистриран на: 12 Сеп 2011
Мнения: 138
Местожителство: София

Мнение Кървав камък и връх Било Отговорете с цитат
Планина Кървав камък и нейният първенец връх Било. Това е планина намираща се в Западна България по нейното било минава част държавната ни граница със Сърбия. За съжаление единственият вариант да се стигне до там е с лично МПС. Тръгвате от София посока Кюстендил, 10-11 км след като излезнете от Радомир се достига разклон, на който има табели за град Земен и Земенски манастир там завивате и след около 13 км достигате до Т-образно кръстовище, ако завиете в дясно влизате в град Земен, последното място, ако искате да си закупите храна, вода или нещо друго, по селата има магазини, но не се знае дали работят. Ако сте напазарували завивате на дясно минавате покрай стара бензиностанция на Петрол единствената в района също с незнайно работно време и липса на колонка за ГАЗ , продължавате по този път , като подминавате селата Пещера и Враня стена и следите за разклон на дясно с табели Трън, Трекляно от там по карта, GPS и помощта на рядко срещащи се хора, преминавайки през лунен пейзаж, достигате до село Долна Мелна. Преди моста в Долна Мелна на се завива на дясно, минава се покрай магазин и веднага след това се завива на ляво по другия мост. Пътят се изкачва нагоре и след няколко километра през гората стига до открито място с метална автобусна спирка. Пътеката към върха започва точно срещу спирката върви се около час и половина стига се до място, където пътя и билото завиват в ляво. Подминават се гранични заграждения и се излиза на граничната бразда при гранична пирамида 166 от там на дясно по граничната бразда или напряко през Сръбско се достига до гранична вишка за 20-тина минути това е и връх Било 1737 м. Прилагам и снимки от моята разходка до там.

Това е част от пътят за Долна мелна и Трън





И тръгнахме пеша....









Maлко преди да се излезне до заграждението ...




Заграждението .....



Пирамидката ....




Сърбия ...



И пак пирамидката на заден план се вижда вишката на връх Било....


По граничната бразда...



И самият връх




Снимките са правени с два различни фотоапарата, но се надявам да не съм допъснал грешка при подредбата.
Пет Сеп 16, 2011 2:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubakich



Регистриран на: 03 Юли 2011
Мнения: 76

Мнение Отговорете с цитат
хехе мнoгoо яко особено последната снимка Smile таз планинка и аз съм мислел да я посетя тя май беше наивисоката в крайщетото ,,,, ей ти малко инфо е от тоя сайт http://www.greenbelt.biodiversity.bg/indexdetails.php?menu_id=20

Кървав камък

От поредицата планини, разположени в Краището, Кървав камък заема най-северозападната част. Билото на планината има посока север-юг и по него минава границата между България и Сърбия. Кървав камък отделя водосборния басейн на р.Треклянска в България и на реките Божичка (ляв приток на р. Драговищица) и Ерма на територията на Сърбия. На изток се ограничава от Еловишката планина, на юг границата се определя от изворната област на р. Бързовичка, която я отделя от Милевска планина и има условен характер, а на север достига Знеполската котловина. От север на юг дължината на планината е 16 км. Главното било е силно навълнено и постепенно набира височина от север към юг, където са разположени най-високите върхове на планината. Най-високата кота е вр. Било (1737 м) – той е най-високият не само в Кървав камък, но и от всички първенци в останалите планини, разположени в Краище.
Най-стръмни са склоновете на планината към долината на Бързовичка река и от вр. Било на североизток към с. Долна Мелна. С изключение на главното било релефът на планината е силно насечен от множеството речни долове, които създават значителни трудности за по-доброто запознаване с планината. В северните склонове на Кървав камък значително проявление имат линейните ерозионни процеси, довели до образуване на гъста ровинна мрежа.
Кървав камък е една от най-малко познатите планина у нас. Това се дължи на значителната й отдалеченост, граничното й положение, липсата на каквато и да е туристическа инфраструктура, слабата информация за нея. Най-добрите изходни пунктове са селата, разположени по северната й периферия: Джинчовци, Реяновци, Бохова, Цегриловци, но при възможност си струва да се тръгне по самото било на юг от граничното село Стрезимировци. В самата планина са разположени селата Горна и Долна Мелна. Най-добрият изходен пункт за изкачване на най-високата точка на планината – вр. Било, са пътеките, които тръгват към билото от с. Долна Мелна.
Съб Сеп 17, 2011 8:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
asen4ooo



Регистриран на: 12 Сеп 2011
Мнения: 138
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В този край има много планини и въпреки че не са с високи върхове и хубави гледки си е доста интересно, поради това, че не са много познати и шансът да срещнеш човек там е почти нулев. Инече за Било преди да тръгна ми изтекоха очите пред монитора, за да намеря някакво инфо Very Happy
Съб Сеп 17, 2011 8:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubakich



Регистриран на: 03 Юли 2011
Мнения: 76

Мнение Отговорете с цитат
и аз съм на същото мнение все пак в българия има около 40 планини защо човек да се ограничава и мен са ми любопитни като дестинации и постепенно ще бъдат обходени ако искаш некои координат да разменим за евентуално някое бъдещо скитане шотот гледам че май си сам ако не броим кучето Smile иначе ние сме двама редовни
Съб Сеп 17, 2011 8:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение По западната граница Отговорете с цитат
Като тръгне човек от Трън на юг, що са планини, що е чудо! Не знам защо не са толкова популярни, аз самият откога се каня. А са толкова близо до София! А на снимките, Асен4оо, какъв е тоя сняг?! Зер още го има или снимките са от пролетта?
Съб Сеп 17, 2011 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lubakich



Регистриран на: 03 Юли 2011
Мнения: 76

Мнение Отговорете с цитат
и аз съм се чудел защо са непопулярни и хората се ограничават ама в крайна сметка също е и плюс че нямат посещаемост а иначе мойто лично мнение е че най-красивите ни планини е ясно кои са, но ако човек се вгледа освен във тях и във всички останали може да намери някоя специфична особеност нещо което да го изкефи при мен поне е така нз на другите кво им е
Съб Сеп 17, 2011 11:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
asen4ooo



Регистриран на: 12 Сеп 2011
Мнения: 138
Местожителство: София

Мнение Re: По западната граница Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Като тръгне човек от Трън на юг, що са планини, що е чудо! Не знам защо не са толкова популярни, аз самият откога се каня. А са толкова близо до София! А на снимките, Асен4оо, какъв е тоя сняг?! Зер още го има или снимките са от пролетта?


снимките са от 27 март имам вила там и реших да отскоча и по планините, но във форума се регистрирах преди една седмица и видях, че за тази планина няма нищо и реших да разкажа накратко ....
Нед Сеп 18, 2011 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Трънски вилает Отговорете с цитат
И къде ти е вилата? Защото ние имаме стара селска къща близо до Филиповци, на два километра от границата. Чуден край - Тодор Живков се шегуваше, че бил забравен и от Бога, и от Партията. Добре, че е така - остана чист от тежка промишленост. Много съжалявам, че разредих ходенията натам. Откога съм запланувал една разходка по екопътеката Ждрелото на Ерма - Врабча. Ако все още съществуват мостовете по пътеката, да не са изгнили.
Нед Сеп 18, 2011 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
asen4ooo



Регистриран на: 12 Сеп 2011
Мнения: 138
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
вилата ми е в Дивля това на 13км от Земен като подминеш разклона за Трекляно, инече по ждрелото на Ерма ходих преди 2 години и нямаше проблеми тогава с мостовете
Нед Сеп 18, 2011 7:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubakich



Регистриран на: 03 Юли 2011
Мнения: 76

Мнение Отговорете с цитат
тази година бях по трънското и ябланишкото ждрело с мостчетата и стълбичките нямаше проблем въпреки че си личи че никoй не гии поддържа като нищо след някоя и друга година още може да станат опасни P.S. Ждрелото на река Ябланишка в село Трънска банкя е много по красиво от самото Тръ нско
Нед Сеп 18, 2011 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
asen4ooo



Регистриран на: 12 Сеп 2011
Мнения: 138
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
lubakich написа:
тази година бях по трънското и ябланишкото ждрело с мостчетата и стълбичките нямаше проблем въпреки че си личи че никoй не гии поддържа като нищо след някоя и друга година още може да станат опасни P.S. Ждрелото на река Ябланишка в село Трънска банкя е много по красиво от самото Тръ нско


да ти кажа и аз съм на това мнение Smile
Нед Сеп 18, 2011 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Екопътеката Ерма-Банкя Отговорете с цитат
Бил съм в двата й края. Единият е над ждрелото на Ерма, но като се мине тунелът. Самият тунел е чудо на трудовашката сила! Копан на ръка в твърдата скала. Та като се мине тунелът, казвам, също има ждрело. А над него една скала, право в небесата се забива като игла. Ето я на една стара снимка:



До другия край на пътеката пък съм стигал откъм Филиповци. Невероятни гледки и там! Отвесна гигантска скала, вътре в нея пещера, а в пещерата право от дупка в скалата извира вода. Прелест! Самата пътека е доста дълга - близо 15 километра, с поредица от мостове. Само че като гледам снимките по интернет, направо не знам как ще се мине по тях, ако не са поддържани. Ето например една снимка от 2006 г.:



Вие бихте ли минали по такъв мост, ако е изгнил? Дано да не е, де!
Нед Сеп 18, 2011 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
asen4ooo



Регистриран на: 12 Сеп 2011
Мнения: 138
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По този мост съм минавал и тогава изглеждаше здрав, но да си призная претичах през него Very Happy , но тези пътеки, ако не се подържат са си доста опасни с тези мостове
Пон Сеп 19, 2011 7:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Връх Попови уши Отговорете с цитат
Пускам линка тука, единствено защото първоначалната цел да пътешествието беше вр. Било в Кървав камък. Но пропадна. Между другото според мен за с. Долна Мелна от София е по удачно да се мине през Брезник и Трън.
Снимки, текст и трак
Вто Яну 24, 2012 12:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Re: Връх Попови уши Отговорете с цитат
igurbev написа:
Но най-ужасното от всичко беше, че след стотиците километри ровене и занасяне в снега, пристигнахме в населеното място наречено "Земен", за да разберем, че НЯМА ОТВОРЕНА КРЪЧМА! Ееее, не!


Много е неприятно, когато се получат логистични проблеми с бирата Confused ...Иначе напълно непознато място за мен, а като гледам обстановката и Партията все още не го е открила Smile .....

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Вто Яну 24, 2012 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov