ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком Емине - сам, нормално ли е?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком Емине - сам, нормално ли е?
Автор Съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
mediator37 написа:
Ценно е наблюдението ти, че ако се тръгне след групи- те отъпкват пътеките, не се бях досетил.

Anjelica Metodieva написа:
:форума Smile Следващата година/която е ужасно скоро/ с приател съм намислила да минем легендарния марширут Ком-Емине.Пред вас на колене умолявам за малко помощ,че в момента се намирам в хаус/бавно оправящ се де/..Искам да знам къде се продават карти на марширута Ком-Емине ако има такива,ако не,с какво ми препоръчвате да се ориентирам; *Гуш* на всики!

Голяма грешка е да се тръгва по следите на някого. Каква е гаранцията , че той няма да сбърка? Или тръгваш по следите на група от БТС, но те са слезли до х. Мургаш примерно, по следите им и ти там. Слез за тоя що духа 400 м. надолу и после ги качвай! Има и друго,след дъжд, като минат два дни, следите изчезват. През Юли и Август тревата расте буйно.Или пък тръгваш след ATV-та, добре се върви, идеален път, но преди вр. Гръматливия рът например, тръгни след тях и губи един ценен час. Ами имаше си маркировка за пешеходни туристи, която ще те изведе на същия връх, за по-късо време. Ех, стръмно е, няма пътека, но има маркировка. След ATV-ta могат да карат велотуристите, тъй като разстоянията при хубав път, за тях не означават проблем, но за пешеходеца са голям проблем.
За пешеходеца има три способа за ориентиране: Карти, GPS-и и маркировка. Следете я много строго, дори и там където сте минавали. Туристите много често се губят, там където са минавали веднаж. Много са сигурни, минавали са веднаж, една гъста мъгла и хайде там където не трябва. GPS-a ви е абсолютно необходим, ако не сте минали целия маршрут преди това, дори и тогава. Аз, ако тръгна още веднаж, в никакъв случай без GPS. Понякога се налага да се поглежда и картата.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Съб Окт 29, 2011 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
Аз, ако тръгна още веднаж, в никакъв случай без GPS


бай Мечо, чини ми се рекламен агент го играеш...

Що да даваш над 400лв за ДжиПиЕс?? Има военни карти -безплатни
компасите - евтини
има и карти от ПамТиВека - продават ги У картографията...
че и сканирани карти има у Нета ....

не си давай парите за скъпи и прескъпи джаджи
Нед Окт 30, 2011 8:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
kibik написа:
meco puh написа:
Аз, ако тръгна още веднаж, в никакъв случай без GPS


бай Мечо, чини ми се рекламен агент го играеш...

Що да даваш над 400лв за ДжиПиЕс?? Има военни карти -безплатни


Благодаря, добре ми го връщаш агента, но няма да давам 400 лева. Сина има GARMIN NUVI 205 W на колата. Ком Емине минах с него. Ако купя, ще бъде нещо подобно от ръка. Даже има един ГАРМИН NUVI 250, иска ми 150 лева. Като ми писа сега, взе си беля на главата. Съветвай ме сега, струва ли толкова този GPS? Без някои джаджи не може.
А за агента ме извинете, не исках никого да обидя. Не може ли малко шега за развеселяжане?

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Окт 31, 2011 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
Това с пиратките е толкова ... безрасъдно... да не казвам много по-сериозна думичка!! Да си носте по 5 чифта обувки ... разбирам го, не ми пречи. Обаче да рискуваш да подпалиш Балкана... просто нямам думи.
Особено лятото когато тревата е като барут и се пали от фас дори. Просто не искам да си го помислям .... хвърляш пиратка под Купена , или пък между Ехо и Добрила, дето кучетата са в изобилие. Всичко ще изгори докато получат сигнала само.

Помисли си !!!

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Сря Ное 02, 2011 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
Това с пиратките е толкова ... безрасъдно... да не казвам много по-сериозна думичка!! Да си носте по 5 чифта обувки ... разбирам го, не ми пречи. Обаче да рискуваш да подпалиш Балкана... просто нямам думи.
Особено лятото когато тревата е като барут и се пали от фас дори. Просто не искам да си го помислям .... хвърляш пиратка под Купена , или пък между Ехо и Добрила, дето кучетата са в изобилие. Всичко ще изгори докато получат сигнала само.

Помисли си !!!


Ами мисля си!!!! С пиратки е по-лесно срещу кучетата. Не съм идиот за да рискувам пожар!!!! Ама по ливадите на 2000+ м.н.в. за да запалиш огън с пиратка ще трябва да гръмнеш със стотина едновременно !!!! Да намериш суха трева - шанс под 1% и т.н. Смятам, че много по опасни са напр.изхвърлените ПВЦ бутилки, които са лупи всеки ден
Чет Ное 03, 2011 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
kibik написа:
meco puh написа:
Аз, ако тръгна още веднаж, в никакъв случай без GPS


бай Мечо, чини ми се рекламен агент го играеш...

Що да даваш над 400лв за ДжиПиЕс?? Има военни карти -безплатни


Благодаря, добре ми го връщаш агента, но няма да давам 400 лева. Сина има GARMIN NUVI 205 W на колата. Ком Емине минах с него. Ако купя, ще бъде нещо подобно от ръка. Даже има един ГАРМИН NUVI 250, иска ми 150 лева. Като ми писа сега, взе си беля на главата. Съветвай ме сега, струва ли толкова този GPS? Без някои джаджи не може.
А за агента ме извинете, не исках никого да обидя. Не може ли малко шега за развеселяжане?

Само да вметна, че NUVI определено не е GPS за планина. Доколкото разбирам ти си намерил някакво решение за батерията, която издържа по-малко от 3 часа, но по-сериозния проблем е, че това не е уред, на който може да се разчита (например при влошаване на времето или в някое по-дълбоко дере). Имам NUVI за колата (отдавна съжалих, че изобщо го купих) и GPSMap. Говоря от личен опит.
Чет Ное 03, 2011 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
.

Помисли си !!!


ferdi, моля ти се, помисли си преди да пишеш, възможно ли е? Аз пиша, че тревата расте буйно в този период от време, а ти да я подпаля. Моля ви, не пишете за да пишете.

igurbev, проблема с батерията аз съм решил(с помоща на моя син). Сега с едно зареждане мога да вървя 23 часа. Може би си прав за това, че някъде може да няма обхват. Виж, това ми се е случвало. Например когато съм в затворено помещение или в гъста непрогледна гора, казваше ми "свързване със спътници". Но като зная това, през време на Ком Емине, преди да вляза в гора, го включвах и докато не изключа външния източник(в случая акумулатора)нямах проблеми.Може би и не съм улучил такъв момент, какъвто ми казваш ти.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Ное 03, 2011 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Карта ама с компас че файда няма тогава от нея.
Пет Ное 04, 2011 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
мецо пух, НУВИ е ГПС за кола, където да речем е удобен заради големия си дисплей, приказва Smile , също е съобразен с нуждите на шофирането. Като казвам, че е ненадежден, визирам това, че дори при хубаво време ми се е случвало да ме убеждава в града, че карам на съседна на истинската улица. Да не говорим, че почти задължително когато пътя навлезе в гората бързо губи връзка със сателити и при всеки по-остър завой тотално се дезориентира и решава че съм тръгнал обратно. Ти го използваш в планината, добре, явно ти върши някаква работа, но, без да ме разбираш погрешно, е несериозно да се твърди, че това е приемливо решение. Има случаи, когато наистина може да ти се НАЛОЖИ да разчиташ на ГПС-а и силно се съмнявам, че точно тогава подобен модел ще е използваем. Без да броим батериите в куфарите, без да броим полезните функционалности, които ръчните ГПС-и имат.
Между другото, няма ГПС който да работи в затворено помещение. Поне аз не знам за такъв.
Пет Ное 04, 2011 6:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ivo@home



Регистриран на: 05 Ное 2011
Мнения: 114

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:

Между другото, няма ГПС който да работи в затворено помещение. Поне аз не знам за такъв.

ИМАSmile
Казва се Lowrancе Endura:)
Tествах ги миналата година на Беслет ( щото си е у нас ,де) Включваш и двата уреда -Garmin Vista CHX и Lowrance Endura Out & Back ( Последния е евтинджоса),
Резултат: Garmin откачи - колебаеше се между 2 и 3 сателита и след точно 8 минути умря! А Lowrance постоянно си държеше 8 сателита!
Пример 2: Славянка - влизаш в гъсти гори и се повтаря същото. След около 15 минути Гармина умира, а пък Lowrance си държи поне 6 сателита。

Признавам, не съм спец по тези неща, просто  ги взех назаем да видя кой за какво става。

Съб Ное 05, 2011 3:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivo@home



Регистриран на: 05 Ное 2011
Мнения: 114

Мнение Отговорете с цитат
А,забравих нещо важно,най-важното,де:)
Тествах Lowrance в тоалетната, понеже е най-навътре от прозореца.
Ми имаше си 4 сателита, а Гармин не намери нищо Smile))
Съб Ное 05, 2011 3:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
ivo@home написа:
А,забравих нещо важно,най-важното,де:)
Тествах Lowrance в тоалетната, понеже е най-навътре от прозореца.
Ми имаше си 4 сателита, а Гармин не намери нищо Smile))

A с какви карти се зарежда? Eдин човек ми каза, че трудно ще намеря карти за планина, особено безплатни, както при GARMIN NUVI. Аз малко трудно се оправям с тези джаджи, тъй като на английски знам само как се казвам. Имам още половин език, руския, но на него вече никой не ми отговаря.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Ное 08, 2011 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Абре, момци - има теми за GPS-и във форума в екипировка - дискутирайте машинките там. Ако на някой му притрябва подобна информация няма как да сети да я търси в тази тема. Wink
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Ное 08, 2011 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
risto_turisto написа:
Абре, момци - има теми за GPS-и във форума в екипировка - дискутирайте машинките там. Ако на някой му притрябва подобна информация няма как да сети да я търси в тази тема. Wink
Croc

Много се извинявам, за допуснатата грешка, но помислих, че ще бъде полезно за бъдещите Ком Еминци. Казвам с извинение, можете да изтриете мнението ми.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Сря Ное 09, 2011 12:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
risto_turisto написа:
Абре, момци - има теми за GPS-и във форума в екипировка - дискутирайте машинките там. Ако на някой му притрябва подобна информация няма как да сети да я търси в тази тема. Wink
Croc

Много се извинявам, за допуснатата грешка, но помислих, че ще бъде полезно за бъдещите Ком Еминци. Казвам с извинение, можете да изтриете мнението ми.


Няма защо да се извиняваш Мечо. Тук общо взето се дискутира "Необходим ли е ГПС" за преминаване по маршрута, Доколко може да се разчита за зареждане на батериите му по трасето, качество на маркировката в различните участъци ---- и аз смятам, че точно тук е мястото. Не видях нещо съществено за Работа с GPS устройства и карти, че да се публикува в темата Smile ,,,, която всъщност е различна от "екипировка"/за тези които "държат" на подробностите/ !!!
Сря Ное 09, 2011 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 5 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov