ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на термобельо
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на термобельо
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:

Ристо, защо да не пише за състава? Пише в описанието на продукта 100 % мерино. Пише и в тази таблица с трите вида термо бельо, което предлагат на марката Brille, че мериносовото е 100% мерино. Предполагам пише и по етикетите на самото бельо, не съм го гледала на живо. То с всичко и с всички марки е така-освен да се довериш на етикета, какъв друг избор имаш, освен ако не си бил в производсвените им цехове. По тази логика и Icebreaker може да пишат, че вълната е от щастливи овце, а да не е. И ако може, светни ни и нас как се проверява дали е 100 % вълна, какви са тези разтворители? Сигурен ли си, че наистина действа? Тествал си го? Да не си купим за 100-200 лв бельо и да си го бастисаме Laughing

Ти имаш ли представа 100% вълна плат какво представлява?
Без "подобрители" /разбирай изкуствени влакна - еластани и т.н./, които да държат плата стегнат и т.н.
Потури Tooth

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Мар 05, 2020 1:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:

Ти имаш ли представа 100% вълна плат какво представлява?
Потури Tooth


Аз имам известна представа. В зависимост от процеса предене, може да се получи изключително фино влакно (и съответно плат), каквото от никой друг материал не може.
Например, за тегло от 1 грам може да се достигне до над 200м. дълго влакно. Положителните качества на вълните са формоустойчивост и устойчивост на мачкане, не задържа прах и мръсотия заради остатъчната мазнина във влакното, отлична терморегулация и пр.
Недостатък е например неустойчивостта на триене, както и необратимото свиване при неправилно третиране (пране на висока температура).

Разбира се, разликата в качеството на един плат, който е произведен от първото стригане на овце мериносова порода, до плат, който е изцяло от рециклирани влакна може да е огромна. Вторият вариант също може да се води 100% вълна и няма да е лъжа.
Чет Мар 05, 2020 2:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Аз имам известна представа. В зависимост от процеса предене, може да се получи изключително фино влакно (и съответно плат), каквото от никой друг материал не може.
Например, за тегло от 1 грам може да се достигне до над 200м. дълго влакно. Положителните качества на вълните са формоустойчивост и устойчивост на мачкане, не задържа прах и мръсотия заради остатъчната мазнина във влакното, отлична терморегулация и пр.
Недостатък е например неустойчивостта на триене, както и необратимото свиване при неправилно третиране (пране на висока температура).

Разбира се, разликата в качеството на един плат, който е произведен от първото стригане на овце мериносова порода, до плат, който е изцяло от рециклирани влакна може да е огромна. Вторият вариант също може да се води 100% вълна и няма да е лъжа.

Чудесно - имаме човек, който е запознат с теорията и практиката.
Ние живеем в България, предлагат ни се стоки на приемливи цени от български производител, който се притеснява да напише едни цифри върху етикет /защо ли?/.
Докато не видя цифра на етикета като на този, ЛИЧНО аз не вярвам /защото тогава и само тогава мога да ги дам на КЗП за проверка, ако нещо се съмнявам/:


Блажени вярващите, ... Very Happy

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Мар 05, 2020 6:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Идеята ми беше само да отбележа, че от вълна може да се направи всичко - от плетен пуловер от дебела прежда до най-фин и лек плат за костюм да речем. Вълната не е само потури. За конкретния случай нямам информация и не мога да взема отношение.
Чет Мар 05, 2020 8:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Лахесис написа:

Ристо, защо да не пише за състава? Пише в описанието на продукта 100 % мерино. Пише и в тази таблица с трите вида термо бельо, което предлагат на марката Brille, че мериносовото е 100% мерино. Предполагам пише и по етикетите на самото бельо, не съм го гледала на живо. То с всичко и с всички марки е така-освен да се довериш на етикета, какъв друг избор имаш, освен ако не си бил в производсвените им цехове. По тази логика и Icebreaker може да пишат, че вълната е от щастливи овце, а да не е. И ако може, светни ни и нас как се проверява дали е 100 % вълна, какви са тези разтворители? Сигурен ли си, че наистина действа? Тествал си го? Да не си купим за 100-200 лв бельо и да си го бастисаме Laughing

Ти имаш ли представа 100% вълна плат какво представлява?
Без "подобрители" /разбирай изкуствени влакна - еластани и т.н./, които да държат плата стегнат и т.н.
Потури Tooth


Мда, щях да пиша същото като Димов, но ми се спеше снощи. За теста те питах сериозно, а ти пишеш глупости за еластан и потури. То и Icebreaker и много други марки са 100 % вълна, но не са потури.
Като цяло малко изгубих нишката на разговора. Да разбирам ли, че ти си виждал въпросното бельо на живо, виждал си етикета на него и на етикета НЕ пише 100 % мерино, 150 гр. и от там ти идват притесненията, че будалкат нещо? Ако е така, разбирам притесненията ти. Аз етикета не съм виждала и не мога да споря за това. Казах само, че в описанието на продукта на сайта им, както и в таблицата с видовете бельо, предлагано на тази марка, пише, че е 100 %. Ако не пише на самия етикет и аз ще се замисля дали да купя. А това, че нямат сайт, не ме притеснява, щом тази марка се шие за Спорт депо, защото това със собствените марки е практика на много магазини. Даже човек може да си намери готини неща на добри пари. Не ме разбирай погрешно. Не защитавам Спорт депо. Нямам нищо общо с тях. По ред причини мразя всички магазини в България еднакво. Laughing
Чет Мар 05, 2020 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sims7



Регистриран на: 13 Дек 2014
Мнения: 8

Мнение Отговорете с цитат
Абсолютно няма проблем да се направи облекло само от вълна.
Както стана дума по-горе това си носи и своите малки негативи.
100%вото мерино с течение на времето и прането може да се свие, отделно и не е толкова износоустойчиво.
Имам няколко base и midlayers от 100% мерино та знам какво да очаквам от него.
Наистина понякога се добавя еластан или други изкуствени материи НО това е изрично упоменато.
Съгласен съм с Ристо, че е добре да пише повечко неща по етикетите, ей така да има, да вдъхва доверие....
Не ми допада цялостното му отношение и коментари, че едва ли не всеки български производител или търговец/верига работят само и само, за да лъжат и мамят народа.

........

Поздрави !
Чет Мар 05, 2020 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Denton



Регистриран на: 03 Окт 2018
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
Тая 100% мериносова вълна молците не я ли закусват светкавично? Аз имам лоши спомени, че една блуза на Bergans of Norway, направена от такава материя (100% суперфина мериносова вълна, 290 гр. / кв.м.), просъществува едва няколко месеца и беше станала на рибарска мрежа. Други потребители на мериносово термобельо споделят подобен опит. Единствено разбрах, че бубите не ядат материя съставена от мериносова вълна плюс някакъв процент синтетика. Подобно е бельото на Rab, например.

_________________
I have come to this great land to seek my very own sun!
Чет Мар 05, 2020 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
...
Ристо, защо да не пише за състава? Пише в описанието на продукта 100 % мерино. Пише и в тази таблица с трите вида термо бельо, което предлагат на марката Brille, че мериносовото е 100% мерино. Предполагам пише и по етикетите на самото бельо, не съм го гледала на живо. То с всичко и с всички марки е така-освен да се довериш на етикета, какъв друг избор имаш, освен ако не си бил в производсвените им цехове. По тази логика и Icebreaker може да пишат, че вълната е от щастливи овце, а да не е. И ако може, светни ни и нас как се проверява дали е 100 % вълна, какви са тези разтворители? Сигурен ли си, че наистина действа? Тествал си го? Да не си купим за 100-200 лв бельо и да си го бастисаме Laughing

Ристо Туристо написа:
... Занимавам си с търговия вече 19-та година, ...

Ех, защо се вярва на някакви виртуални числа, написани на интернет страница, а не се вярва на реалния човек с 19 годишен опит... Think

На интернет страницата на SPORT DEPOT има „Условия за ползване“ - https://www.sportdepot.bg/pages/general-conditions-81.

Там е записано:

„Условия за ползване

ОБЩИ УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ИНТЕРНЕТ САЙТ www.sportdepot.bg

Използването на този сайт и регистрирането на поръчка чрез него, се счита за съгласие с посочените условия. Ако НЕ ПРИЕМАТЕ тези условия, моля, не използвайте този уеб сайт. ...
...
• Спорт Депо АД не гарантира пълно съответствие на представените на сайта артикули и тези, налични в магазинната мрежа.
• Спорт Депо АД не носи отговорност за допуснати неточности в публикуваната на сайта информация. Възможни са корекции на цените в магазините, както и промяна в дизайна на продуктите.
...
Клиентът има право да откаже получаването на заявената за покупка от него стока, когато тя му е доставена при едно от следните условия:
• доставената стока явно не съответства на заявената за покупка от Клиента и това може да се установи чрез обикновения й преглед.
• цената, която Клиентът следва да заплати, не съответства на дължимата цена.
• при несъответствие между заявената за покупка и доставената стока, което не е било възможно да бъде установено в момента на доставката.
...“

Лахесис, сега разбираш ли защо Ристо Туристо иска информация от реалния етикет на реалната стока, а не разчита на виртуалната информация от интернет страници, на които изрично е посочено, че търговецът „не носи отговорност за допуснати неточности в публикуваната на сайта информация“.

Sims7 написа:
... Съгласен съм с Ристо, че е добре да пише повечко неща по етикетите, ей така да има, да вдъхва доверие....
Не ми допада цялостното му отношение и коментари, че едва ли не всеки български производител или търговец/верига работят само и само, за да лъжат и мамят народа. ...

Основната цел на едно търговско дружество е реализиране на печалба. Smile

Много добро впечатление ми направи, че в българската интернет страница на SPORT DEPOT има отделено специално място за философията, мотото и историята на компанията - https://www.sportdepot.bg/pages/philosophy-89. (Но не трябва да забравяме, че това са маркетингови похвати за постигане на главната цел - повече продажби и повече печалба.)

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Мар 05, 2020 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Много добро впечатление ми направи,

На мен пък ми направи още по-добро впечатление в друг един сайт на магазин, който няма да посочвам да не рекламирам, където въпросът с възможно "предумишлено" или "непредумишлено"/от страна на търговеца/ привеждане в заблуждение към купувача е решен просто и ефективно - изображението на всяка стока е вързано с линк...към същата стоката от сайта на производителя. Така каквото и да пише, е нещо, изхождащо от самия производител. Според мен търговецът май е патил вече за да прави такива работи. В този случай, отговорността му при несъответствие, се свежда до това да приеме обратно стоката и да я прати обратно на тоя, който е фактическия отговорник за несъответствието. Защото ако аз съм един /да кажем продавач на сергия/ и всеки ден купувам от борсата зарзават, за който уж ми дават някакви гаранции че е ок, как мога /поне за себе си/ да знам и да съм сигурен, че всеки ден всичко, което иначе уж ми е гарантирано за да го продавам, не е все пак нитратно, фосфатно, цианидно и т.н.
Чет Мар 05, 2020 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Ех, защо се вярва на някакви виртуални числа, написани на интернет страница, а не се вярва на реалния човек с 19 годишен опит... Think


stefan_iliev38 написа:

На интернет страницата на SPORT DEPOT има „Условия за ползване“ - https://www.sportdepot.bg/pages/general-conditions-81.

Там е записано:

„Условия за ползване........

Лахесис, сега разбираш ли защо Ристо Туристо иска информация от реалния етикет на реалната стока, а не разчита на виртуалната информация от интернет страници, на които изрично е посочено, че търговецът „не носи отговорност за допуснати неточности в публикуваната на сайта информация“.

Еййй, Стефане, с твоите правни познания се уморих...Не, не се вярва на интернет страницата. Вярва се на етикетчето (въпреки че и тогава си позволявам доза съмнение, поне при храните). Затова питах дали Ристо е чел етикетчето или по принцип проявява недоверие към света и съмненията му идват от това, че Brille нямат сайт и не е могъл да провери производителя. Защото така, както го беше написал, аз разбрах, че е убеден в това, че се опитват да преметнат купувачите без да е виждал бельото на живо.
Няма ли някой път към Спорт депо и да вземе да го снима тоз етикет, че голяма дискусия, голямо нещо предизвика.
Чет Мар 05, 2020 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
Ристо Туристо написа:


Отваряйте си очите със спортдепо, много Very Happy

Защо? С какво и те се опитват да ни преметнат?
...

Лахесис написа:
[Еййй, ... се уморих...
...

Питаш - отговаряме ти на въпросите - уморяваш се от отговорите! Smile

По темата:

До миналата година не бях ползвал термобельо. Не мислех, че имам нужда и че ще има някаква особена разлика между термобельото и обикновеното бельо. Обаче през месец декември 2019 г. ми се наложи да си купя термобельо (за изкачването на високите върхове в Еквадор с височина 5000-6000 м, въпреки че температурите на тях не са много ниски (минус 5 - минус 12 градуса и то само в сутрешните часове) - водачите изискват да носиш задължително четири слоя дрехи, първият от които беше термобельо).

Прегледах асортимента, който се предлага в магазините в България. Изчетох какво пишеше във форума. И понеже не ми се даваха много пари, а пък все пак исках да купя нещо качествено, реших да избера термобельото на Декатлон. То е марка Foreclaz (фирмена марка на Декатлон). Накратко - взех:

Горнище:
МЪЖКА БЛУЗА С ДЪЛЪГ РЪКАВ ЗА ПЛАНИНСКИ ТРЕКИНГ TREK 500, МЕРИНОС, ТЪМНОСИНЯ FORCLAZ
(Men's Mountain Trekking Merino Long-Sleeved T-Shirt Trek 500 Navy Blue)

Състав:
Основна материя - 86.0% мериносова вълна,14.0% полиамид;
Платка - 98.0% мериносова вълна, 2.0% полиамид;
Тъкан - 190 гр/м2;
Цена - 63,90 лв.

Долнище:
МЪЖКИ КЛИН ОТ МЕРИНОСОВА ВЪЛНА ЗА ПЛАНИНСКИ ТРЕКИНГ TREK 500, ЧЕРЕН FORCLAZ
(Leggings Trek 500 Merinos Black)

Състав:
Основна материя - 86.0% мериносова вълна, 10.0% полиамид, 4,0% еластан;
Платка - 98.0% мериносова вълна, 2.0% полиамид;
Тъкан - 190 гр/м2;
Цена - 63,90 лв.


Дали термобельото е качествено - не мога да кажа, защото съм го носил само 2 пъти - за по 12 часа приблизително (преход през нощта и до обяд при температури до 5-10 градуса под нулата). Топло ми беше с него, но не и горещо, удобно е, меко е, не боде, не дразни, но както казах - нямам база за сравнение, така че при тези условия, при които го ползвах, не намирам някаква съществена разлика между термобельото и обикновеното бельо.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Мар 05, 2020 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Обаче през месец декември 2019 г. ми се наложи да си купя термобельо (за изкачването на високите върхове в Еквадор с височина 5000-6000 м, въпреки че температурите на тях не са много ниски (минус 5 - минус 12 градуса и то само в сутрешните часове) - водачите изискват да носиш задължително четири слоя дрехи, първият от които беше термобельо)


Тези и още подробности чакаме да споделиш за трекингите в Еквадор. Или поне аз чакам и бих се радвал да науча.
Всичко за организацията, водачите, достъпа, терените ще е интересно за мене, вероятно и за други хора.


Последната промяна е направена от Dimov на Чет Мар 05, 2020 10:15 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Мар 05, 2020 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Идеята ми беше само да отбележа, че от вълна може да се направи всичко - от плетен пуловер от дебела прежда до най-фин и лек плат за костюм да речем. Вълната не е само потури. За конкретния случай нямам информация и не мога да взема отношение.

Колега, правиш ли разлика между термобельо по тялото и костюм? Very Happy

Sims7 написа:

Не ми допада цялостното му отношение и коментари, че едва ли не всеки български производител или търговец/верига работят само и само, за да лъжат и мамят народа.

Колега, позволи ми да познавам манталитета на българския производител по начина му на предоставяне на информация Smile
Работил съм търговски директор на производствено предприятие и имам представа какви ги вършат и как се пазят от КЗП. Точно с информация върху опаковки.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки

Последната промяна е направена от Ристо Туристо на Чет Мар 05, 2020 9:10 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Мар 05, 2020 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Питаш - отговаряме ти на въпросите - уморяваш се от отговорите! Smile

По темата:...

То трябва и да четеш, Стефане, преди да пишеш, за да можеш да си конкретен, а не да пишеш покрай темата. Друго питах-дали е чел етикетчето и не вярва на него. Но няма значение, защото иначе ще стане една...като в едни други теми. Иначе, благодаря за менсплейнинг-а на правните особености на онлайн пазаруването имах предвид като казах, че се изморих от правните ти познания.
А за термо бельото по принцип, за ползи и недостатъци...сuum cuique.
И, както е написал Димов, наистина чакаме сводката за Еквадор. Не се измъквай само с онези снимки, които постна.
Чет Мар 05, 2020 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antonaq



Регистриран на: 29 Апр 2015
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, може ли да помоля за съвет по темата но извън планинарския контекст? Мъжът ми работи в голям хипермаркет, става вир-вода и като минава през хладилни отдели или има монтажи навън измръзва и изстива. Искам да му взема термо блуза, четох досега и пак не мога да преценя какво е подходящо-само мерино, или смес? Не ми се иска синтетик, на затворено да се изпоти и да мирише ще е много неудобно. Гледам блузи на Zajo, Decathlon и Wool Collection. Много ще съм благодарна за съвет!Smile
Пет Ное 27, 2020 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Следваща
Страница 16 от 17

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov